*

Αποστολέας Θέμα: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες  (Αναγνώστηκε 40710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 13, 2015, 10:38:23 πμ »
Η πολυδιάσπαση των εκπαιδευτικών είναι γεγονός εδώ και πολλά χρόνια, απλά έχει ενταθεί τώρα τελευταία, γιατί διορισμοί δε γίνονται και υπάρχει πολλή ανεργία. Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτο να μιλούνε τα 15-20 άτομα της ΠΕΑΔ εξ ονόματος όλων των αδιόριστων αναπληρωτών από τη στιγμή που δε μας εκφράζουν και να απαιτούν να γίνουν διορισμοί δίχως την επιτυχία σ' έναν από τους δύο τελευταίους ΑΣΕΠ. Έχω μιλήσει με μέλος της ΠΕΑΔ κι όταν το ρώτησα γιατί επιμένουν τόσο πολύ στο διορισμό μόνο με μεγάλες προυπηρεσίες κι όχι εμε πιτυχία ΑΣΕΠ, μου είπε καθαρά ότι οι περισσότεροι απ' αυτούς δεν έχουν δώσει καν ΑΣΕΠ, είναι πλέον μεγάλης ηλικίας και παλεύουν μήπως διοριστούν μόνο με τους μήνες της προυπηρεσίας τους. Ας μην πάτε, λοιπόν, να μας παρουσιάσετε το μαύρο άσπρο και το άσπρο μαύρο, ούτε είμασταν εμείς ανόητοι κι εσείς έξυπνοι, που καθόμασταν και διαβάζαμε για επιτυχία στους ΑΣΕΠ! Ο ΠΑΣΑΦ κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, αλλά πρέπει να κινητοποιηθεί περισσότερο, γιατί πάνε να μας προσπεράσουν κάποιοι ανάξιοι, που δεν ξέρουν ούτε το γνωστικό τους αντικείμενο να διδάξουν!
Βασική επιδίωξη: πολλοί διορισμοί μονίμων στην Παιδεία, με απαραίτητη προυπόθεση την επιτυχία σε ΑΣΕΠ. Από 'κει και πέρα όλα τα άλλα. Έχω δώσει ΑΣΕΠ, χωρίς να είμαι σε μικρή ηλικία, με οικογενειακές υποχρεώσεις, είμαι επιτυχούσα και πολύ κοντά στους διοριστέους και το 2006 και το 2008 (με τα πανδύσκολα θέματα στους φιλολόγους) και ξέρω πόσο ψυχοφθόρο είναι! Ας βρουν άλλον τρόπο να πιέσουν για το διορισμό τους τα λιγοστά μέλη της ΠΕΑΔ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 13, 2015, 10:54:29 πμ »
Η πολυδιάσπαση των εκπαιδευτικών είναι γεγονός εδώ και πολλά χρόνια, απλά έχει ενταθεί τώρα τελευταία, γιατί διορισμοί δε γίνονται και υπάρχει πολλή ανεργία. Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτο να μιλούνε τα 15-20 άτομα της ΠΕΑΔ εξ ονόματος όλων των αδιόριστων αναπληρωτών από τη στιγμή που δε μας εκφράζουν και να απαιτούν να γίνουν διορισμοί δίχως την επιτυχία σ' έναν από τους δύο τελευταίους ΑΣΕΠ. Έχω μιλήσει με μέλος της ΠΕΑΔ κι όταν το ρώτησα γιατί επιμένουν τόσο πολύ στο διορισμό μόνο με μεγάλες προυπηρεσίες κι όχι εμε πιτυχία ΑΣΕΠ, μου είπε καθαρά ότι οι περισσότεροι απ' αυτούς δεν έχουν δώσει καν ΑΣΕΠ, είναι πλέον μεγάλης ηλικίας και παλεύουν μήπως διοριστούν μόνο με τους μήνες της προυπηρεσίας τους. Ας μην πάτε, λοιπόν, να μας παρουσιάσετε το μαύρο άσπρο και το άσπρο μαύρο, ούτε είμασταν εμείς ανόητοι κι εσείς έξυπνοι, που καθόμασταν και διαβάζαμε για επιτυχία στους ΑΣΕΠ! Ο ΠΑΣΑΦ κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, αλλά πρέπει να κινητοποιηθεί περισσότερο, γιατί πάνε να μας προσπεράσουν κάποιοι ανάξιοι, που δεν ξέρουν ούτε το γνωστικό τους αντικείμενο να διδάξουν!



Βασική επιδίωξη: πολλοί διορισμοί μονίμων στην Παιδεία, με απαραίτητη προυπόθεση την επιτυχία σε ΑΣΕΠ. Από 'κει και πέρα όλα τα άλλα. Έχω δώσει ΑΣΕΠ, χωρίς να είμαι σε μικρή ηλικία, με οικογενειακές υποχρεώσεις, είμαι επιτυχούσα και πολύ κοντά στους διοριστέους και το 2006 και το 2008 (με τα πανδύσκολα θέματα στους φιλολόγους) και ξέρω πόσο ψυχοφθόρο είναι! Ας βρουν άλλον τρόπο να πιέσουν για το διορισμό τους τα λιγοστά μέλη της ΠΕΑΔ!


Πολύ σωστά τα λες.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 13, 2015, 10:56:41 πμ »
Πολλά μέλη της ΠΕΑΔ έχουν ΑΣΕΠ μη λέτε οτι θέλετε εδώ μέσα ! Αςε που κάποιοι απο εσάς που γράφετε δεν ξέρω αν έχετε περάσει έξω απο σχολείο όχι μέσα !

Περάσαμε και από τον ΑΣΕΠ και πετύχαμε και από το σχολείο( από μέσα)!
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 13, 2015, 11:11:57 πμ »
Mack 77, και επιτυχία στους δύο τελευταίους ΑΣΕΠ έχω και προυπηρεσία έχω, υπηρετώντας ως ωρομίσθια και ως αναπληρώτρια σε δημόσια σχολεία (όπως και πολλοί που γράφουν εδώ μέσα)! Εξάλλου, όποιος ήταν κοντά στους διοριστέους, δούλευε ως αναπληρωτής! Απλά μου κάνει εντύπωση πως θέλετε εσείς της ΠΕΑΔ να δημιουργήσετε την εντύπωση πως θα βολευτούν μερικοί-μερικοί στο δημόσιο, απλά με τον τσαμπουκά που έχουν και με κανένα άλλο ικανό κριτήριο! Άλλωστε κανένας Υπουργός ή αναπληρωτής Υπουργός δε θα μπορεί να προσπεράσει εύκολα από 'δω και πέρα τις δεσμευτικές αποφάσεις του ΣτΕ και πιστεύω πως ματαιοπονείτε αν επιδιώκετε διορισμό μόνο με τους μήνες της προυπηρεσίας σας (ένας Θεός ξέρει με τί μέσα την εξασφαλίσατε)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 13, 2015, 11:18:08 πμ »
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τους διορισμούς με απαραίτητη προυπόθεση την επιτυχία σε ΑΣΕΠ. Αλλά η απόφαση του ΣτΕ με έχει μπερδέψει λίγο. Δε σας φαίνεται ότι τσουβαλιάζει όλες τις προυπηρεσίες ακόμα και αυτές που αποκτήθηκαν μετά από ΑΣΕΠ;(τέτοια είναι και η δική μου). Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 13, 2015, 11:27:27 πμ »
 Καλή δύναμη σε όλους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2015, 11:28:59 πμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 13, 2015, 11:29:20 πμ »
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τους διορισμούς με απαραίτητη προυπόθεση την επιτυχία σε ΑΣΕΠ. Αλλά η απόφαση του ΣτΕ με έχει μπερδέψει λίγο. Δε σας φαίνεται ότι τσουβαλιάζει όλες τις προυπηρεσίες ακόμα και αυτές που αποκτήθηκαν μετά από ΑΣΕΠ;(τέτοια είναι και η δική μου). Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Πολυ σωστα καταλαβες. Με την αποφαση του Στε, ειτε εισαι 100 χρονων, ειτε εχεις 100 μηνες προϋπηρεσια, δεν μετραει. Μετραει μονο η σειρα που ειχες στον γραπτο Ασεπ

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 13, 2015, 11:33:02 πμ »
Πολυ σωστα καταλαβες. Με την αποφαση του Στε, ειτε εισαι 100 χρονων, ειτε εχεις 100 μηνες προϋπηρεσια, δεν μετραει. Μετραει μονο η σειρα που ειχες στον γραπτο Ασεπ

Ευχαριστώ stef.oik για την επιβεβαίωση. Επομένως εμείς με μεγάλες προυπηρεσίες αποκτηθείσες μετά από ΑΣΕΠ το τονίζω να προσφύγουμε εναντίον του εαυτού μας;
Τι ακριβώς να διεκδικήσουμε με βάση αυτή την απόφαση;

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 13, 2015, 01:50:21 μμ »
Ευχαριστώ stef.oik για την επιβεβαίωση. Επομένως εμείς με μεγάλες προυπηρεσίες αποκτηθείσες μετά από ΑΣΕΠ το τονίζω να προσφύγουμε εναντίον του εαυτού μας;
Τι ακριβώς να διεκδικήσουμε με βάση αυτή την απόφαση;

Και που το τονιζεις... το λοιπον?
Δεν ενδιαφερει το Στε αν εχεις προϋπηρεσια, ειτε ειναι απο Ασεπ, ειτε οχι.
Το μονο που μετραει ειναι η σειρα σου στον γραπτο Ασεπ
Επισης συναδελφε, ζητας να προσφυγεις εναντιον του Στε???  ::)

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 13, 2015, 02:32:42 μμ »
Πολλά μέλη της ΠΕΑΔ έχουν ΑΣΕΠ μη λέτε οτι θέλετε εδώ μέσα ! Αςε που κάποιοι απο εσάς που γράφετε δεν ξέρω αν έχετε περάσει έξω απο σχολείο όχι μέσα !
Εξι χρονια αναπληρωτρια σε νησια δεν εχω γνωρισει ποτε κανεναν αναπληρωτη μελος της πεαδ. Αρα δεν νομιζω οτι ειστε και τοσοι πολλοι. Με τρεις επιτυχιες ασεπ και δυο φορες με μικρη διαφορα απο τον τελευταιο διοριστεο το θεωρω καταφωρη αδικια να διοριστουν ατομα με μοναδικο κριτηριο την προυπηρεσια
(αν και με πανω απο 60
μηνες προυπηρεσια ισως ειμαι μεσα σε αυτα). Και ουτε ειναι δικαιο να ληφθει υποψη η απλη βαση του ασεπ αλλα η βαθμολογια. Δεν μπορουμε να εξισωνουμε το 55 με το 75

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 13, 2015, 02:48:39 μμ »
εδώ ζητάνε προϋπηρεσία τα φροντιστήρια για να σε προσλάβουν το κράτος δεν θα ζητήσει και δεν θα αναγνωρίσει; τζάμπα έτρεχε ο άλλος;

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 13, 2015, 02:53:05 μμ »
Και που το τονιζεις... το λοιπον?
Δεν ενδιαφερει το Στε αν εχεις προϋπηρεσια, ειτε ειναι απο Ασεπ, ειτε οχι.
Το μονο που μετραει ειναι η σειρα σου στον γραπτο Ασεπ
Επισης συναδελφε, ζητας να προσφυγεις εναντιον του Στε???  ::)

Να προσφύγω εναντίον του ΣτΕ; :o
Προφανώς αναφέρομαι στις προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ με βάση την απόφαση του ΣτΕ


Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 13, 2015, 03:01:08 μμ »
εδώ ζητάνε προϋπηρεσία τα φροντιστήρια για να σε προσλάβουν το κράτος δεν θα ζητήσει και δεν θα αναγνωρίσει; τζάμπα έτρεχε ο άλλος;
τσάμπα διάβαζε.... επί πληρωμή έτρεχε. αλλα δεν εχει νοημα να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον αλλο για το δικιο του, τα όπλα θα είναι νομικά και πολιτικά, εγω ποντάρω στα νομικά.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 13, 2015, 03:03:04 μμ »
Να προσφύγω εναντίον του ΣτΕ; :o
Προφανώς αναφέρομαι στις προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ με βάση την απόφαση του ΣτΕ
stave,η προυπηρεσια σου μετραει προσαυξητικα στον βαθμο του ασεπ.αυτη ειναι η τελικη σου βαθμολογια...το στε αναγνωριζει τις προυπηρεσιες που αποκτηθηκαν μετα απο ασεπ,οπως δηλ οριζει κ ο νομος αρσενη στον οποιο επαναφερει η αποφαση της ολομελειας του Στε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.