*

Αποστολέας Θέμα: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 5824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 07:05:35 μμ »
Sikat όλα αυτά που λες τα έχω περάσει από το μυαλό μου, μερικά τα εφάρμοσα και μερικά σκέφτομαι να τα εφαρμόσω. Έχω καταγράψει κάποια στοιχεία, αλλά δυστυχώς δεν είναι έγγραφα, απτές αποδείξεις.
Να πω μερικά παραδείγματα:
Γίνονται συναντήσεις ωρομίσθιων με μαθητές (συγκεκριμένους μαθητές) στο γραφείο των καθηγητών, στις αίθουσες, στο διάδρομο και συζητάνε χαμηλόφωνα.
Συναντήσεις του διευθυντή με συγκεκριμένους ωρομίσθιους στη γραμματεία ή στο γραφείο του.
Όταν έγινε συνέλευση ο διευθυντής άρχισε να εκτοξεύει απειλές του τύπου «αν πάρετε τηλέφωνο στη διοίκηση θα σας διώξω», με αποτέλεσμα να τρομοκρατεί όλους τους συναδέλφους.
 Όταν πήραμε το στυλό να κρατήσουμε σημειώσεις για όσα λέγονταν στη συνέλευση, γύρισε και είπε «τι γράφετε εκεί;». Φυσικά καμία από τις απειλές του δεν καταγράφηκε στα πρακτικά.
 Τελευταία συμβαίνουν διάφορα περίεργα με αδιαθεσίες, ατυχήματα, διενέξεις μαθητών σε συγκεκριμένους ωρομίσθιους.
Ωρομίσθιοι (πρόσωπα του διευθυντή) λείπουν ολόκληρη βδομάδα και έρχονται και υπογράφουν κανονικά το βιβλίο παρουσιών. Οι μαθητές αποσιωπούν το γεγονός επειδή χάνουν μάθημα.
Εκφοβισμός ωρομίσθιων από τα ίδια τα παιδιά, με τις πλάτες του διευθυντή.

Για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι ιδέα μου όλα αυτά, ρώτησα συναδέλφους με πολλά χρόνια εμπειρία, οι οποίοι έχουν περάσει από πολλούς διευθυντές και έχουν κάνει πολλές συνεργασίες και συνδιδασκαλίες. Η απάντηση που πήρα ήταν: «πρώτη φορά συναντώ πόλεμο σε τέτοιο βαθμό».
Το θέμα είναι ότι οι συνάδελφοι φοβούνται να μιλήσουν.
Έγγραφες αποδείξεις υπάρχουν αλλά λίγες.
Μη τους πεις τπτ αυτού..Πάρε τηλέφωνο στη διοίκηση και ανέφερε αυτά που γίνονται..
Μη φοβάσαι .. Δε μπορεί να σου κάνει κάτι..
Πάντως μου κάνει εντύπωση αυτή η συμπεριφορά μάλλον περιμένουν να βγουν σε διαθεσιμότητα αυτοί τις ΕΠΑΣ για αυτό φέρονται έτσι..Αν μπορείς Pm  σε όλους την ΕΠΑΣ για να μη τη δηλώσουμε του χρόνου..Και το όνομα του κυρίου επίσης..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:17 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 02:04:42 μμ »
δεν νομιζω οτι υπερβαλεις. το κακο ειναι οτι επειδη εισαι ωρομισθια κανενας δεν θα θελει να σε υποστηριξει . Να σε ρωτησω ...δεν μπορειτε να συναντηθητε τα ατομα που εχετ ε προβλημα και να απευθυνθητε στην  τοπικη ΕΛΜΕ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 02:28:49 μμ »
δεν νομιζω οτι υπερβαλεις. το κακο ειναι οτι επειδη εισαι ωρομισθια κανενας δεν θα θελει να σε υποστηριξει. Να σε ρωτησω ...δεν μπορειτε να συναντηθητε τα ατομα που εχετε προβλημα και να απευθυνθητε στην τοπικη ΕΛΜΕ?
Ο σύλλογος μόνιμων του ΟΑΕΔ και ο σύλλογος ωρομισθίων του ΟΑΕΔ δεν είναι μέλη καμιάς ΕΛΜΕ, ούτε της ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:51:48 πμ »
το ξερω αλλα δαν ομαδα που υποτιθεται οτι διεκδικει τα δικαιωματα των αναπληρωτων και ωρομισθιων γενικα, δεν μπορει να κανει παρεμβαση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:17 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:50:10 πμ »
Δε νομίζω ότι η ΕΛΜΕ μπορεί να κάνει παρέμβαση σε δομές που δεν ανήκουν στη δικαιοδοσία της.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 01:12:17 μμ »
Τυπικά σωστό,αλλά ουσιαστικά μπορεί να παρέμβει (παρασκηνιακά ίσως) στα κατάλληλα άτομα για να αντιμετωπιστεί το προβλημα (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα και η διάθεση)  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 01:50:55 μμ »
Τυπικά σωστό,αλλά ουσιαστικά μπορεί να παρέμβει (παρασκηνιακά ίσως) στα κατάλληλα άτομα για να αντιμετωπιστεί το προβλημα (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα και η διάθεση)  ;)
Βρε greedo, έχεις ανάλογη εμπειρία, όπου η ΕΛΜΕ παρενέβη ουσιαστικά σε καταστάσεις σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:34:21 πμ »
Μη τους πεις τπτ αυτού..Πάρε τηλέφωνο στη διοίκηση και ανέφερε αυτά που γίνονται..
Μη φοβάσαι .. Δε μπορεί να σου κάνει κάτι..
Πάντως μου κάνει εντύπωση αυτή η συμπεριφορά μάλλον περιμένουν να βγουν σε διαθεσιμότητα αυτοί τις ΕΠΑΣ για αυτό φέρονται έτσι..Αν μπορείς Pm  σε όλους την ΕΠΑΣ για να μη τη δηλώσουμε του χρόνου..Και το όνομα του κυρίου επίσης..
anoiksi εγώ θα έλεγα να την δηλώσετε όλοι την ΕΠΑ.Σ. για να μπει νέο αίμα εκεί μέσα και να διαλυθεί επιτέλους η "οικογένεια"αυτή. Να δω τί θα επικαλεστούν τότε!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:49:26 πμ από CO15 »

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:47:14 πμ »
δεν νομιζω οτι υπερβαλεις. το κακο ειναι οτι επειδη εισαι ωρομισθια κανενας δεν θα θελει να σε υποστηριξει . Να σε ρωτησω ...δεν μπορειτε να συναντηθητε τα ατομα που εχετ ε προβλημα και να απευθυνθητε στην  τοπικη ΕΛΜΕ?
catwoman είπες τη μεγαλύτερη αλήθεια: τον ωρομίσθιο δεν θα θέλει να τον υποστηρίξει κανείς. Είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στην "τροφική αλυσίδα" του χώρου που εργαζόμαστε.

Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το θράσος τους. Έχουν καταλάβει ότι βρίσκομαι σε εγρήγορση, ακόμη και οι πέτρες το καταλάβανε. Κι όμως συνεχίζουν το ίδιο ακάθεκτοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 10:17:44 πμ »
Από ποιες ενέργειές σου έχουν αντιληφθεί ότι βρίσκεσαι σε εγρήγορση;

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 02, 2014, 08:36:10 μμ »
Από ποιες ενέργειές σου έχουν αντιληφθεί ότι βρίσκεσαι σε εγρήγορση;
Από όλες τις νόμιμες ενέργειες που θα έκανε κάθε ωρομίσθιος για να διαφυλάξει τη θέση του και την αξιοπρέπειά του όσο βρίσκεται (ακόμη) σε άμυνα μέσα σε ένα τέτοιο σχολείο.

Ας μου πει κάποιος: πόσο πρέπον είναι για μια ωρομίσθια να έχει μαζέψει ως φίλους στο facebook καμιά δεκαριά μαθητές και μαθήτριες (οι οποίοι συμπτωματικά είναι κι αυτοί που δημιουργούν τα προβλήματα); Πόσο πρέπον είναι να χαριεντίζεται αυτή η ωρομίσθια (καθηγήτρια δεν μπορώ να την αποκαλέσω) με τους μαθητές και να το παίζει φίλη στις μαθήτριες; Μήπως είμαι εγώ λάθος που πιστεύω ότι πρέπει να κρατάμε τους τύπους και μια κάποια απόσταση από τους μαθητές/τριες;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 08:39:00 μμ από CO15 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 02, 2014, 09:34:36 μμ »
Δεν ξέρω... Υπάρχουν συνάδελφοι ακόμα και σε ΕΠΑΛ που έχουν στο Facebook φίλους τους μαθητές τους.

Στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ είναι λιγότερο τυπικά τα πράγματα. Προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι κάπου στη μέση. Ξεκινάω τη χρονιά τυπικά, αλλά ανάλογα με το τμήμα την Άνοιξη χαλαρώνω την τυπικότητα. Τα παιδιά εκτιμούν εκείνους που τους καταλαβαίνουν και μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί τους. Οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ είναι μαθητεία και αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το πρόγραμμα των ΕΠΑΛ, γιατί οι μαθητές μας δουλεύουν και έρχονται κουρασμένοι στο σχολείο μετά το μεσημέρι. Επίσης, πολλοί μαθητές μας μένουν μακριά και έχουν κάθε μέρα τη δυσκολία της μετακίνησης.

Μήπως αν κέρδιζες τη συμπάθεια των μαθητών θα ήταν ένας τρόπος για να φτιάξει η κατάσταση που βιώνεις;

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 02, 2014, 09:53:01 μμ »
Από πού έβγαλες το συμπέρασμα Lasid ότι δεν έχω τη συμπάθεια των μαθητών  ::);

Να φανταστώ ότι εάν μια μαθήτριά σου, σου έγραφε ως σχόλιο σε κάποια φωτογραφία σου στο facebook: "είστε ο ομορφότερος καθηγητής που είχαμε ποτέ", δεν θα είχες πρόβλημα να απαντήσεις "σε λατρεύω" και λοιπά τέτοιου τύπου σχόλια;


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 02, 2014, 10:02:39 μμ »
Από πού έβγαλες το συμπέρασμα Lasid ότι δεν έχω τη συμπάθεια των μαθητών  ::);

Να φανταστώ ότι εάν μια μαθήτριά σου, σου έγραφε ως σχόλιο σε κάποια φωτογραφία σου στο facebook: "είστε ο ομορφότερος καθηγητής που είχαμε ποτέ", δεν θα είχες πρόβλημα να απαντήσεις "σε λατρεύω" και λοιπά τέτοιου τύπου σχόλια;
Κάπου έγραφες ότι εσύ είσαι τυπικός/τυπική, ενώ άλλοι δεν είναι... Ίσως συμπέρανα λάθος.

Δεν έχω Facebook κι αν είχα δε θα έκανα φίλους μαθητές/μαθήτριες! Φύλαγε τα ρούχα σου...να τα έχεις όλα! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.