*

Αποστολέας Θέμα: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 5820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 06:58:32 μμ »
Καλησπέρα, δεν ήξερα σε ποιά ενότητα να αναρτήσω το θέμα και προτίμησα εδώ για να το δουν πολλοί συνάδελφοι, εργαζόμενοι στις ΕΠΑ.Σ. του Ο.Α.Ε.Δ. Το θέμα μου έχει να κάνει με την προβληματική συμπεριφορά ωρομίσθιων και διευθυντών στο σχολείο. Έχει αντιμετωπίσει κανείς καταστάσεις στις οποίες να συκοφαντείται από συναδέλφους αδίκως με σκοπό να παραιτηθεί για να αφήσει το πεδίο ελεύθερο στον άλλον; Έχετε αντιμετωπίσει περιστατικά όπου ο ίδιος ο διευθυντής εξαγοράζει ακόμη και τα παιδιά για να βγάλει ανίκανο ωρομίσθιο με σκοπό να τακτοποιήσει κάποιον "δικό" του; Τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:33:07 μμ από CO15 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κακό εργασιακό περιβάλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:48 »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Κακό εργασιακό περιβάλλον
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:16:55 μμ »
καλησπέρα, η αληθεια ειναι οτι στις επασ και στα ιεκ του οαεδ μονιμοι και ωρομισθιοι που εργαζονται χρονια εχουν μια περιεργη συμπεριφορα με νεους συναδερφους. εχω εργαστει σε αυτες τις δομες δεν εχω αντιμετωπισει τοσο εντονες καταστασεις οπως τις περιγραφεις αλλα μπορω να φανταστω τι περιπου συμβαινει. εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι δεν σου μιλανε και πολυ, σαν να μην υπαρχεις ενα πραγμα και το παραμικρο μπορει να δεχτεις παρατηρηση. προσφατα ενας συναδερφος σε ιεκ του οαεδ καθυστερησε να φτασει στο μαθημα 5 λεπτα και δεχτηκε τετοιες πρατηρησεις που νομισαμε ολοι οτι θα το απελυαν γι αυτο το γεγονος. και πολλα πολλα αλλα παραδειγματα εχω να σου πω.

γενικα όντως οι του οαεδ εχουν περιεργη συμπεριφορα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κακό εργασιακό περιβάλλον
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:22:59 μμ »
γιατι ομως?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Κακό εργασιακό περιβάλλον
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:30:42 μμ »
Νομίζω το γιατί περιγράφηκε παραπάνω. Θα πρέπει άμεσα να αλλάξουν οι εργασιακές συνθήκες σε αυτές τις δομές, αλλά δυστυχώς βλέπω οτι η παρούσα ηγεσία με τις ευλογίες της τρόικας, οδηγεί στον ίδιο εργασιακό μεσαίωνα και το σύνολο της δημάσιας παιδείας στην Ελλάδα...
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κακό εργασιακό περιβάλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:48 »

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κακό εργασιακό περιβάλλον
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:31:22 μμ »
καλησπέρα, η αληθεια ειναι οτι στις επασ και στα ιεκ του οαεδ μονιμοι και ωρομισθιοι που εργαζονται χρονια εχουν μια περιεργη συμπεριφορα με νεους συναδερφους. εχω εργαστει σε αυτες τις δομες δεν εχω αντιμετωπισει τοσο εντονες καταστασεις οπως τις περιγραφεις αλλα μπορω να φανταστω τι περιπου συμβαινει. εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι δεν σου μιλανε και πολυ, σαν να μην υπαρχεις ενα πραγμα και το παραμικρο μπορει να δεχτεις παρατηρηση. προσφατα ενας συναδερφος σε ιεκ του οαεδ καθυστερησε να φτασει στο μαθημα 5 λεπτα και δεχτηκε τετοιες πρατηρησεις που νομισαμε ολοι οτι θα το απελυαν γι αυτο το γεγονος. και πολλα πολλα αλλα παραδειγματα εχω να σου πω.

γενικα όντως οι του οαεδ εχουν περιεργη συμπεριφορα.
lavas σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως ακριβώς τα λες. Δε σου μιλάνε καν! Κοινώς σνομπάρισμα, όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν κάνεις. Δε θέλουν να εδραιωθείς. Αν σε δουν και δεύτερη και τρίτη χρονιά, αρχίζει ο πόλεμος και μάλιστα ύπουλος πόλεμος. Το θέμα είναι εμείς τί μπορούμε να κάνουμε, ιδιαίτερα μάλιστα όταν η κατάσταση έχει ξεφύγει τόσο πολύ; Η διοίκηση μπορεί να κάνει κάτι;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:41:39 μμ »
Θα πρότεινα να κάνεις υπομονή, όσο μπορείς, συνεχίζοντας κανονικά τη δουλειά σου στην ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
Αν δεις ότι τα πράγματα ξεφεύγουν από τον έλεγχό σου, τότε ίσως η μόνη λύση είναι να απευθυνθείς στη διοίκηση. Ωστόσο, το καλύτερο είναι να λύνονται τα ζητήματα σε τοπικό επίπεδο. Έτσι, βγαίνεις πιο κερδισμένος!

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:44:17 μμ »
Νομίζω το γιατί περιγράφηκε παραπάνω. Θα πρέπει άμεσα να αλλάξουν οι εργασιακές συνθήκες σε αυτές τις δομές, αλλά δυστυχώς βλέπω οτι η παρούσα ηγεσία με τις ευλογίες της τρόικας, οδηγεί στον ίδιο εργασιακό μεσαίωνα και το σύνολο της δημάσιας παιδείας στην Ελλάδα...
Δυστυχώς στον ΟΑΕΔ όπου οι διευθυντές διορίζονται με κομματικά κριτήρια δύσκολα αλλάζουν τα πράγματα. Μερικοί διευθυντές έχουν μετατρέψει τα σχολεία σε οικογενειακή επιχείρηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:48:43 μμ από CO15 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:45:30 μμ »
αγνοησε τους ! ειναι κριμα να χαλιεσαι για αυτοτ το λογο. Και στο κατω κατω της γραφης δεν μπορει κανεις να σε διωξει αφοσον μπηκες με ξεκαθαρες διαδικασιες, αυτο να εχεις στο μυαλο σου!

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:53:53 μμ »
Θα πρότεινα να κάνεις υπομονή, όσο μπορείς, συνεχίζοντας κανονικά τη δουλειά σου στην ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
Αν δεις ότι τα πράγματα ξεφεύγουν από τον έλεγχό σου, τότε ίσως η μόνη λύση είναι να απευθυνθείς στη διοίκηση. Ωστόσο, το καλύτερο είναι να λύνονται τα ζητήματα σε τοπικό επίπεδο. Έτσι, βγαίνεις πιο κερδισμένος!
Προς το παρόν αυτό κάνω. Η "αντίπαλη" πλευρά δε θέλει να λύσει το πρόβλημα (πόσο μάλλον σε τοπικό επίπεδο), αφού η ίδια το προκαλεί. Υπάρχει πάντα μια υποβόσκουσα απειλή.

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:00:56 μμ »
αγνοησε τους ! ειναι κριμα να χαλιεσαι για αυτοτ το λογο. Και στο κατω κατω της γραφης δεν μπορει κανεις να σε διωξει αφοσον μπηκες με ξεκαθαρες διαδικασιες, αυτο να εχεις στο μυαλο σου!
catwoman όσον αφορά τις διαδικασίες πρόσληψης, περισσότερο ξεκάθαρες δεν θα μπορούσαν να είναι και από αυτή την πλευρά δεν υπάρχει κανένας απολύτως φόβος! Και εννοείται ότι πρώτα έλεγξαν, κάνανε φύλλο και φτερό τα πτυχία, την εργασιακή εμπειριά κ.λπ., πριν προχωρήσουν σε βρώμικο πόλεμο.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:23:27 μμ »
CO15,

σίγουρα η υπομονή είναι μεγάλο όπλο όπως συνάδελφοι έγραψαν πιο πάνω, άλλωστε κανείς δεν μπορεί να σε απολύσει και εσύ σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τους κάνεις την χάρη.
Σε πιστεύω για το ποιόν των ανθρώπων που αναφέρεις άλλωστε πολλοί από μας γνωρίζουμε για το κομματικό τους αλισβερίσι με τα κατορθώματά τους εδώ και αρκετό καιρό.
Κάνεις πολύ καλά που μιλάς για το πρόβλημά σου με συναδέλφους εδώ στο φόρουμ για πολλούς λόγους. Εγώ στην θέση σου αν διαπίστωνα ότι είναι αδύνατον να επιλύσω το θέμα εσωτερικά με συζήτηση θα έψαχνα συμμάχους ανάμεσα στους εχθρούς τους. Θα ερχόμουν σε επικοινωνία με εκπαιδευτικούς και με συνδικαλιστές για να ακούσω την γνώμη τους. Ταυτόχρονα θα ετοιμαζόμουν να απευθυνθώ γραπτώς και προφορικώς στους προϊσταμένους τους. Σε αυτές τις περιπτώσεις τα αποδεικτικά στοιχεία είναι σημαντικά και πρέπει να απευθύνεσαι γραπτώς πάνω από όλα. Τα γραπτά ντοκουμέντα τους πανικοβάλλουν. Επίσης να κρατάς ημερολόγιο με συμβάντα και πρόσωπα.

 Ψυχραιμία πάνω από όλα!

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 02:41:29 μμ »
Sikat όλα αυτά που λες τα έχω περάσει από το μυαλό μου, μερικά τα εφάρμοσα και μερικά σκέφτομαι να τα εφαρμόσω. Έχω καταγράψει κάποια στοιχεία, αλλά δυστυχώς δεν είναι έγγραφα, απτές αποδείξεις.
Να πω μερικά παραδείγματα:
Γίνονται συναντήσεις ωρομίσθιων με μαθητές (συγκεκριμένους μαθητές) στο γραφείο των καθηγητών, στις αίθουσες, στο διάδρομο και συζητάνε χαμηλόφωνα.
Συναντήσεις του διευθυντή με συγκεκριμένους ωρομίσθιους στη γραμματεία ή στο γραφείο του.
Όταν έγινε συνέλευση ο διευθυντής άρχισε να εκτοξεύει απειλές του τύπου «αν πάρετε τηλέφωνο στη διοίκηση θα σας διώξω», με αποτέλεσμα να τρομοκρατεί όλους τους συναδέλφους.
 Όταν πήραμε το στυλό να κρατήσουμε σημειώσεις για όσα λέγονταν στη συνέλευση, γύρισε και είπε «τι γράφετε εκεί;». Φυσικά καμία από τις απειλές του δεν καταγράφηκε στα πρακτικά.
 Τελευταία συμβαίνουν διάφορα περίεργα με αδιαθεσίες, ατυχήματα, διενέξεις μαθητών σε συγκεκριμένους ωρομίσθιους.
Ωρομίσθιοι (πρόσωπα του διευθυντή) λείπουν ολόκληρη βδομάδα και έρχονται και υπογράφουν κανονικά το βιβλίο παρουσιών. Οι μαθητές αποσιωπούν το γεγονός επειδή χάνουν μάθημα.
Εκφοβισμός ωρομίσθιων από τα ίδια τα παιδιά, με τις πλάτες του διευθυντή.

Για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι ιδέα μου όλα αυτά, ρώτησα συναδέλφους με πολλά χρόνια εμπειρία, οι οποίοι έχουν περάσει από πολλούς διευθυντές και έχουν κάνει πολλές συνεργασίες και συνδιδασκαλίες. Η απάντηση που πήρα ήταν: «πρώτη φορά συναντώ πόλεμο σε τέτοιο βαθμό».
Το θέμα είναι ότι οι συνάδελφοι φοβούνται να μιλήσουν.
Έγγραφες αποδείξεις υπάρχουν αλλά λίγες.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 04:11:47 μμ »
CO15
Έχω την αίσθηση ότι υπερβάλεις ή ότι έχεις μεγαλοποιήσει κάποιες καταστάσεις μέσα σου...
Βρισκόμαστε (ευτυχώς) στο σωτήριο έτος 2014…
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος CO15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξώθηση σε παραίτηση από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:40:00 μμ »
CO15
Έχω την αίσθηση ότι υπερβάλεις ή ότι έχεις μεγαλοποιήσει κάποιες καταστάσεις μέσα σου...
Βρισκόμαστε (ευτυχώς) στο σωτήριο έτος 2014…
Καλησπέρα porcupinetree. Πραγματικά εύχομαι να υπερβάλλω και να μεγαλοποιώ καταστάσεις. Θα ήταν μια ανακούφιση για έμενα. Η αντίληψη του ενός μπορεί να είναι εσφαλμένη, αλλά όχι και η αντίληψη τουλάχιστον
τεσσάρων ατόμων.

Εάν επιτρέπεται είσαι μόνιμος ή ωρομίσθιος; Εάν είσαι μόνιμος η απάντησή σου ακυρώνεται από μόνη της.

Για ποιό σωτήριο έτος 2014 μου μιλάς; Για το έτος όπου έχουμε πάνω ένα εκατομμύριο ανέργους; Για το έτος όπου άνθρωποι αυτοκτονούν λόγω κατάθλιψης και ανεργίας; Για το έτος των υποσιτισμένων ανήλικων παιδιών; Για το έτος όπου τα μαθήματα γίνονται σε καφενεία, χωρίς θέρμανση, χωρίς βιβλία κ.λπ.; Θα πρέπει λοιπόν να προσέξεις και να δεις ότι όσο βαθαίνει η κρίση, τόσο έρχονται στην επιφάνεια τα ζωώδη ένστικτα και οι κανιβαλιστικές διαθέσεις ορισμένων ανθρώπων. Και ξέρεις ποιοί αναπτύσσουν τέτοιες διαθέσεις; Οι βολεμένοι. Οι βολεμένοι δεν έχουν συνηθίσει τη φτώχεια και την ανέχεια. Μόλις αισθανθούν ότι απειλούνται θα κάνουν τα πάντα για να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους. Είναι σαν τα λιοντάρια που πας να τους αρπάξεις το κρέας μέσα από το στόμα. Οι «αβόλευτοι» σαν κι έμενα θα παλεύουν απλά με ό,τι νόμιμο μέσο έχουν, προσπαθώντας πάντα να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

Αυτή είναι η διαφορά των μεν με τους δε: οι μεν πολεμούν οι δε παλεύουν.

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία. Ισοκράτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.