*

Ψηφοφορία

Τι συμβαίνει με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο σχολείο σας?

Υπάρχει πρόσβαση μόνο από το γραφείο του Δντη και ενίοτε δεν ενημερωνόμαστε σωστά
8 (38.1%)
Υπάρχει πρόσβαση μόνο από το γραφείο του Δντη αλλά θεωρώ ότι ενημερωνόμαστε σωστά
5 (23.8%)
Υπάρχει πρόσβαση και σε κοινόχρηστο ΗΥ για όλους τους συναδέλφους (μόνο ανάγνωση)
4 (19%)
Τη διαχείριση την έχει συνάδελφος και ενίοτε δεν ενημερωνόμαστε σωστά
2 (9.5%)
Τη διαχείριση την έχει συνάδελφος και θεωρώ ότι ενημερωνόμαστε σωστά
2 (9.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

Η ψηφοφορία έληξε: Μάρτιος 30, 2014, 08:15:39 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου  (Αναγνώστηκε 6334 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 24, 2014, 02:57:49 μμ »
Παράπονα από τους εκπαιδευτικούς ότι κρύβονται αρχεία;
Ναι, παράπονα υπάρχουν και πολλές φορές χωρίς λόγο. Δηλαδή μπορεί ο δντής από την εμπειρία του να θέλει να ξεδιαλύνει την κατάσταση και οι συνάδελφοι να το ερμηνεύουν ως απόκρυψη.
Φυσικά δεν αποκλείω να γίνεται και με δόλο η απόκρυψη πολλές φορές.
σαφής νομολογία για την πρόσβαση στα εισερχόμενα έγγραφα δεν υπάρχει.
...
Μία άλλη λύση θα ήταν να προωθούνται όλα τα μέιλ του σχολείου σε όλα τα μέιλ των εκπαιδευτικών οπότε το φιλτράρισμα θα γίνεται από τους ίδιους.

Τα έγγραφα εξάλλου που έρχονται στο ηλ. ταχυδρομείο δεν έχουν χαρακτήρα εμπιστευτικού επομένως είναι προσβάσιμα από όλους. Τα έγγραφα που χαρακτηρίζονται ως ΕΜ ( εμπιστευτικά δηλαδή) ούτως ή άλλως δεν έρχονται ποτέ με μέιλ.  :)
Αυτό είναι η καλύτερη λύση όταν υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη στο δντή

Και αυτό αποτελεί το σημαντικότερο επιχείρημα για να είναι η ηλεκτρονική αλληλογραφία διαθέσιμη σε 2 υπολογιστές στο σχολείο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2014, 04:57:17 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2014, 04:22:45 μμ »
Στα τελευταία 2 σχολεία που ήμουν γινόταν το εξής απλό. Ο διευθυντής έστελνε όσα email αφορούσαν εκπαιδευτικούς σε λίστα με τα email τους. Αυτό γιατί δεν μπήκε στην ψηφοφορία;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2014, 04:51:35 μμ »
Στα τελευταία 2 σχολεία που ήμουν γινόταν το εξής απλό. Ο διευθυντής έστελνε όσα email αφορούσαν εκπαιδευτικούς σε λίστα με τα email τους. Αυτό γιατί δεν μπήκε στην ψηφοφορία;
Γιατί εμπεριέχεται στις 2 πρώτες απαντήσεις.
Όταν λέω πρόσβαση, εννοώ ότι ο ΗΥ του δντή μόνο λαμβάνει τα μηνύματα. Από εκεί και πέρα το πως γίνεται η ενημέρωση είναι άλλο. Εξετάζω αν γίνεται σωστά.

Δεν υποκρύπτει μομφή προς τους Δντες η ψηφοφορία. Είναι μια αποτύπωση (s.i.c.) της υπάρχουσας κατάστασης.
Η διαπίστωση για να ψηφίσεις το 1 είναι πχ να δεις κατόπιν εορτής ότι κάποιο email που σε αφορά, δε σου το προώθησε ο δντής. Αυτό μπορεί να έχει γίνει είτε λόγω φόρτου εργασίας (μην ξεχνάμε ότι οι δντες φέτος κάνουν και περισσότερες ώρες μάθημα), είτε ...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2014, 04:56:40 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2014, 05:16:04 μμ »
δεν καταλαβαίνω βρε schmeichel3

στο σχολείο σας δεν σας προωθούν όλα τα μέιλ; γιατί δημιουργείται θεμα μ αυτό ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 24, 2014, 05:58:18 μμ »
δεν καταλαβαίνω βρε schmeichel3

στο σχολείο σας δεν σας προωθούν όλα τα μέιλ; γιατί δημιουργείται θεμα μ αυτό ;
όχι, και σε εμάς δεν έρχονται όλα τα μέιλ στα χέρια μας. Εκτυπώνει ο διευθυντής αυτά που θεωρεί ότι πρέπει να εκτυπωθούν και τα βάζει στο φάκελο ενημέρωσης. Από εκεί, άλλοτε κάποιος έχει πάρει κάποιο χαρτί και δεν το επέστρεψε ποτέ γιατί το ξέχασε είτε έχει 'παραπέσει' σε κάποια τσάντα συναδέλφου. επίσης, έχει τύχει να μην ενημερωθούμε ποτέ για κάποιο έγγραφο και να το μάθουμε από άλλο σχολείο στην τύχη ή να έχει βγει στο φάκελο το έγγραφο μετά από κάποιες μέρες που οι ημερομηνίες αιτήσεων έχουν λήξει. Όταν ζήτησα να μου προωθούν τα μέιλ που με αφορούν, για να προλαβαίνω τις αιτήσεις, υπήρξε κατηγορηματική άρνηση. Πλέον έχω βάλει συναδέλφους από άλλα σχολεία και με ενημερώνουν, αλλά και αυτοί δεν με θυμούνται πάντα!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2014, 06:33:37 μμ »
πλάκα κάνετε !!
Πού ζούμε ρε παιδιά , αν είναι δυνατόν!!

Προτείνω στην αρχή της χρονιάς, στις αναθέσεις εξωδιδακτικών εργασιών να ορίζεται και ένας που θα έχει υποχρέωση την προώθηση των μέιλ στα μέιλ των εκπαιδευτικών.

Δε γίνεται στον 21ο αιώνα να εργαζόμαστε με δεδομένα του .... 19ου ( στην καλύτερη...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 24, 2014, 06:34:36 μμ »
δεν καταλαβαίνω βρε schmeichel3

στο σχολείο σας δεν σας προωθούν όλα τα μέιλ; γιατί δημιουργείται θεμα μ αυτό ;

Προφανώς δεν είμαι ο schmeichel3, αλλά ούτε σε μάς προωθούν όλα τα mail (είναι και καμμιά 40-ριά τη μέρα), παρά μόνο αυτά που αφορούν άμεσα και μόνο το διοικητικό έργο που έχει αναλάβει ο καθένας μας. Αν, όμως, για παράδειγμα έρθει mail για την ενημέρωση, π.χ., σχετικά με κάποια ημερίδα, και ο δ/ντής κρίνει ότι δεν μάς αφορά, απλά δεν μάς ενημερώνει. Δεν μπορεί, όμως, να γνωρίζει τα ενδιαφέροντα του καθ' ενός μας (π.χ. αν εγώ ενδιαφέρομαι για την περιβαλλοντική εκπαίδευση ή την αγωγή υγείας).
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 24, 2014, 08:38:54 μμ »
Μετά τα 2 μηνύματα που έγραψαν οι συνάδελφοι anyname και debio καταλαβαίνεις αγαπητή bitch ότι υπάρχει θέμα...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 24, 2014, 09:03:14 μμ »
απιστευτο !!! Είχα πάντα την ευτυχία να μας ενημερώνουν για όλα ( εδώ που τα λέμε, κυρίως γιατί το πρωτόκολλο περνουσε από μένα οπότε ενημερωνόμουν και ενημέρωνα για όλα...) Αλλά βασικά αυτό : δε μου πέρασε ποτέ απ το μυαλό να αποκρύψω έγγραφο ή να θεωρήσω ότι δεν ενδιαφερει κάποιον - για τον λόγο αυτό τα έγραφα όλα μα όλα στο πινακάκι που σας είπα. Ακόμα και την άδεια του καθενός - που προφανώς ενδιέφερε έναν και μοναδικό άνθρωπο - εγώ την συμπεριελάμβανα στον πίνακα για να είμαι σίγουρη πως  θα την δουν και οι υπόλοιποι και δε θα υποθέσει κανείς για κανέναν πως παίρνει άδειες απο την σημαία!!!

Ούτε που θα μου πήγαινε στο μυαλό ότι υπάρχει αυτό που λέτε σε τέτοια έκταση. Στα σχολεία μας πάντως οι διευθυντές ως επί το πλείστον στέλνυν τα μέιλ στα μέιλ των καθηγητών και δεν έχει ακουστεί κάτι για τέτοια παρανοϊκά σενάρια όπως αυτά που γράφετε εδώ. ( εκτός και αν απλα δεν μας έχουν ενημερώσει... τι να πω... )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2014, 09:30:31 μμ »
Εγώ έχω συναντήσει και τα δύο άκρα, δηλ. από "μυστικοπαθή" δ/ντή που έπαιρνε τα mail μόνο σε προσωπικό υπολογιστή στο γραφείο του και ανακοίνωνε ότι έκρινε πως έπρεπε να ανακοινωθεί, μέχρι την περίπτωση τα mail να έρχονται σε κοινόχρηστο υπολογιστή στο γραφείο καθηγητών (με ελεύθερη πρόσβαση από όλους), ενώ στο γραφείο δ/ντη δεν υπήρχε καν υπολογιστής!  ;D
  

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2014, 09:45:12 μμ »
Οι συνάδελφοι όπου δεν ενημερώνονταν, ζήτησαν να λαμβάνουν όλες τις ενημερώσεις; Τι απάντηση πήραν από τη διεύθυνση;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2014, 09:57:44 μμ »
Οι συνάδελφοι όπου δεν ενημερώνονταν, ζήτησαν να λαμβάνουν όλες τις ενημερώσεις; Τι απάντηση πήραν από τη διεύθυνση;
Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από το ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Αφήνεται προφανώς να αιωρείται μια αίσθηση ότι τα έγγραφα είναι απόκρυφα και δεν έχουν δικαίωμα να τα βλέπουν όλα.
Ενώ είναι ακριβώς αυτό που είπε η bitch. Δεν υπάρχει ούτε εμπιστευτικό ούτε απόρρητο έγγραφο σε email.
Τα email είναι τόσα πολλά (το ξέρω γιατί σε εμάς προωθούνται πάρα πολλά και άσχετα και δε με πειράζει καθόλου να πατάω delete) που δεν μπορεί ένας δντής να γνωρίζει τι μπορεί να έχει στο μυαλό του ο καθηγητής της Χ ειδικότητας.
Διαγωνισμοί, κενά σε φορείς για απόσπαση, σεμινάρια, υποτροφίες κτλ κτλ κτλ...

Δεν υπάρχει καμία μα καμία καλύτερη λύση από το να υπάρχουν τα email και σε 2ο υπολογιστή κοινόχρηστο στο Σύλλογο που θα είναι ρυθμισμένος να μην επηρεάζει το mail server (μόνο ανάγνωση).

Δυστυχώς η προωθούμενη νομοθεσία φέρνει σε αντίθετα στρατόπεδα δντη και σύλλογο και όλα πρέπει να διυλίζονται...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:06:30 μμ »
Τότε συνάδελφοι να κάνετε αναφορά στη δευτεροβάθμια διεύθυνση!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:21:26 μμ »
τα έγγραφα που στέλνονται στο σχολειο δεν είναι απόρρητα - μην τρελλαθούμε κιολας.

Δεν μπορώ να σκεφτώ πάνω από δυο περιπτώσεις που ενδέχεται να έχουν χαρακτηρα "πιο προσωπικο" ( πχ την ασθένεια ενός εκπαιδευτικού ή μαθητή ). Τα υπόλοιπα είναι εγκύκλιοι, νομολογίες, σεμινάρια, επιμορφώσεις, αποφάσεις Δ/ντή ή ΠΥΣΔΕ/ΑΠΥΣΔΕ, οιικονομικά θέματα κτλ.

Ουφ , επιτέλους το σχολείο δεν είναι το τσιφλίκι κανενός. Ακόμα και αν έρθει πχ εγκύκλιος με προσδιορισμό κενών στο σχολείο - αν μη τι άλλο αυτοί που πρώτοι πρέπει να λάβουν γνώση ειναι οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί.
Είναι εξοργιστικό!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.