*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση αργιών  (Αναγνώστηκε 12271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 11, 2014, 01:28:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση αργιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:30 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 13, 2014, 11:32:40 μμ »
Άντε να δούμε τι θα κάνει!  ;D
  

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:16:52 πμ »
Ακούστηκε ότι ο υπουργός πήρε πίσω την έναρξη του σχολικού έτους στις 8 Σεπτέμβρη. Άκουσε ή διάβασε κανείς κάτι γι' αυτό;
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:27:00 πμ »
Το ειπε ο Λοβερδος...και μαλλον παμε για διατηρηση του ισχυοντος χρονοδιαγραμματος!

Βεβαια η κοινωνια παλι θα νομιζει οτι τις μερες θα τις γλυτωσουν οι "τεμπεληδες" εκπαιδευτικοι...
Ας τους ενημερωσει καποιος οτι ειτε ξεκινησουν 11/9 ειτε 8/9 οι εκπαιδευτικοι πιανουν υπηρεσια 1/9!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση αργιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:30 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 16, 2014, 12:08:33 μμ »
Από την άλλη, 8/9 είναι Δευτέρα φέτος, και θα ήταν πιο βολικό να ξεκινούσε με την αρχή της βδομάδας, αντί την.. ακατανόητη ημερομηνία της 11/9.
Ο Λοβέρδος το "παίζει" καλός και διαπραγματευτικός τώρα στην αρχή ίσως (θα έχει τους λόγους του, ή τουλάχιστον σε κάτι ποντάρει), σύντομα όμως θα δείξει τις ικανότητές του (όπως έκανε στο πρόσφατο παρελθόν στα υπουργεία εργασίας και υγείας).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:10:01 μμ »
Η ζωή είναι ένα αγγούρι άλλος το τρώει και δροσίζεται άλλος πάλι ζορίζεται (τα περαστικά μου)...

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/a-loberdos-den-allazei-to-hmerologiako-didaktiko-etos-ta-sxoleia-ua-anoijoyn-11-septembrioy

ΥΓ1. Λασκαράκο πες αλεύρι... τίποτα δεν θα μείνει που να σε θυμίζει κοντοπίθαρε κομπλεξικέ!!!

=======================================================================

ΥΓ2. Δεν ξέρω αν η Κασσάνδρα έδινε ημερομηνίες για να ρωτήσω πότε αλλά τουλάχιστον έλεγε και ποιες καταστροφές έρχονται στο άμεσο μέλλον...όχι κλαφτείτε ρεεεεε.... τι σας ζητάμε????
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 02:41:38 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:17:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:48:26 μμ »
Και αφού τα σχολεία θα ανοίξουν πάλι 11/9, όλα τα προβλήματα της εκπαίδευσης λύθηκαν δια μαγείας! Ζήτω ο νέος υπουργός!  (εδώ ταιριάζει facepalm icon, που τόσο λείπει από το φόρουμ)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:54:54 μμ »
Και αφού τα σχολεία θα ανοίξουν πάλι 11/9, όλα τα προβλήματα της εκπαίδευσης λύθηκαν δια μαγείας! Ζήτω ο νέος υπουργός!  (εδώ ταιριάζει facepalm icon, που τόσο λείπει από το φόρουμ)

Κανένα πρόβλημα δεν λύθηκε φίλτατε.
Αλλά ξέρεις κάτι δεν έχω μάθει να τα βλέπω όλα μαύρα ή όλα άσπρα.
Δηλαδή δεν ήταν μια κίνηση προς το καλύτερο μετά τις συνεχόμενες καρπαζιές ή ΄θα προτιμούσες (αν με το καλό διοριστείς - που θα γίνει κάποτε) να έχεις έναν που είναι σφόδρα εμμπαθής με τους εκπαιδευτικούς στο Υπουργείο. Και στο φινάλε αυτά τα έκανε με δική του πρωτοβουλία αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι να συνεργαστούμε. Να σου πω κάτι τελευταίο χ...α αν ο υπουργός είναι δεξιό, αριστερός ή βασιλοκουμμουνιστής για μένα το θέμα είναι να προσφέρει γενικώς στην Παιδεία, να μην έχει εμπάθεια, και κυρίως να συνεργάζεται και να ακούει.
Μέχρι τώρα λοιπόν για εμένα έχει δείξει καραθετικά βήματα ακούω την γνώμη την δική σου και τον δικό σου απολογισμό. Πέρα από την κομματική σου ταυτότητα που είναι γνωστή (και καλά κάνεις).

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 16, 2014, 03:10:17 μμ »
Εγώ πάλι δεν τσιμπάω σε λαϊκίστικες κινήσεις παλιών σάπιων πολιτικών. Ο συγκεκριμένος έχει αποδείξει έμπρακτα για τι είναι ικανός, τι στηρίζει και τι υπηρετεί. Ακόμα και ως "ανεξάρτητος" βουλευτής, πάντα έτρεχε να στηρίξει τη συγκυβέρνηση όποτε χρειαζόταν, ένα πιστό ανδρείκελο του συστήματος (παρεμπιπτόντως, ακαδημαϊκός, όπως και ο προηγούμενος, αλλά δεν έχει τόση σημασία τελικά). Τέτοιους δεν εμπιστεύομαι, και όπως έχω γράψει και παλιότερα.. η αλλαγή προσώπου είναι μόνο θέμα αισθητικής (π.χ. περί εμπάθειας ή μη για τους εκπαιδευτικούς κλπ, που προανέφερες) και όχι ουσίας.

Καλό φαγητό από σάπια και παλιά υλικά πλέον δεν γίνεται.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 16, 2014, 03:14:01 μμ »
Εγώ πάλι δεν τσιμπάω σε λαϊκίστικες κινήσεις παλιών σάπιων πολιτικών. Ο συγκεκριμένος έχει αποδείξει έμπρακτα για τι είναι ικανός, τι στηρίζει και τι υπηρετεί. Ακόμα και ως "ανεξάρτητος" βουλευτής, πάντα έτρεχε να στηρίξει τη συγκυβέρνηση όποτε χρειαζόταν, ένα πιστό ανδρείκελο του συστήματος (παρεμπιπτόντως, ακαδημαϊκός, όπως και ο προηγούμενος, αλλά δεν έχει τόση σημασία τελικά). Τέτοιους δεν εμπιστεύομαι, και όπως έχω γράψει και παλιότερα.. η αλλαγή προσώπου είναι μόνο θέμα αισθητικής (π.χ. περί εμπάθειας ή μη για τους εκπαιδευτικούς κλπ, που προανέφερες) και όχι ουσίας.

Καλό φαγητό από σάπια και παλιά υλικά πλέον δεν γίνεται.

Εχω πει και παλιότερα ότι κρίνω από τις πράξεις τον άλλον και όλοι δικαιούνται και δεύτερης και τρίτης ευκαιρίας.
Από την στιγμή που αυτόν έβαλαν αξίζει της ευκαιρίας του.
Ολοι στο τέλος κρινόμαστε.

ΥΓ. Και νομίζω έχω αποδείξει στο forum ότι δνε χαρίζω κάστανο ακόμα και στην αφεντομουτσουνάρα μου. Σε αυτό συμφωνούμε;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 16, 2014, 03:29:06 μμ »
Εγώ πάλι δεν τσιμπάω σε λαϊκίστικες κινήσεις παλιών σάπιων πολιτικών. Ο συγκεκριμένος έχει αποδείξει έμπρακτα για τι είναι ικανός, τι στηρίζει και τι υπηρετεί. Ακόμα και ως "ανεξάρτητος" βουλευτής, πάντα έτρεχε να στηρίξει τη συγκυβέρνηση όποτε χρειαζόταν, ένα πιστό ανδρείκελο του συστήματος (παρεμπιπτόντως, ακαδημαϊκός, όπως και ο προηγούμενος, αλλά δεν έχει τόση σημασία τελικά). Τέτοιους δεν εμπιστεύομαι, και όπως έχω γράψει και παλιότερα.. η αλλαγή προσώπου είναι μόνο θέμα αισθητικής (π.χ. περί εμπάθειας ή μη για τους εκπαιδευτικούς κλπ, που προανέφερες) και όχι ουσίας.

Καλό φαγητό από σάπια και παλιά υλικά πλέον δεν γίνεται.
εχεις τα δικια σου παντως.....

τουλαχιστον αυτος....ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ......δεν παει να περασει στην κοινωνια το μηνυμα οτι για οοοοοοοοοολα φταινε οι εκπαιδευτικοι....
Μαλιστα στην εκπομπη του Χασαποπουλου ανεφερε οτι "τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως τα παρουσιαζετε".....αναφορικα με τα κενα!

Λεγοντας ΚΕΝΑ, για μενα ειναι ο Δουρειος Ιππος που περιμενει εξω απο την Τροια......
Αν αρχισουν οι συνδικαλιστικες γελοιοτητες με τα περι μαζικων διορισμων.....θα ερθει η αυξηση ωραριου πακετακι με αμπαλαζ!
Απεναντιας αν ζητηθει η τηρηση του 1/10 και αυξηση των κονδυλιων απο ΕΣΠΑ στην Παιδεια για την επομενη τριετια, το βλεπω λιγοτερο ζοφερο το μελλον!

Ειπαμε.... ειναι η τελευταια ευκαιρια τοσο του Λοβερδου να μην εξαφανιστει απο τον πολιτικο χαρτη οσο και των εκπαιδευτικων να μπει ο πατος στο βαρελι...... Θα την εκμετταλευτουν? ιδωμεν.....


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 16, 2014, 03:29:52 μμ »
.....  (εδώ ταιριάζει facepalm icon, που τόσο λείπει από το φόρουμ)
Κάτι τέτοιο δηλαδή:

ή αυτό: 
  

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μείωση αργιών
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 16, 2014, 03:35:45 μμ »
Πιστεύετε πώς είναι θέμα υπουργού ή μνημονιακής πολιτικής?
Ενα μικρό καλάθι συμφερει πολλαπλά  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 684
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.