*

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζα Θεμάτων  (Αναγνώστηκε 191096 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 06, 2014, 03:01:55 μμ »
συναδελφε εγω δεν ανεφερα αυτο.εδω ακουστηκε οτι θα λεγονται οι απαντησεις των θεματων μεσα στις ταξεις..αυτο εννοουσα
... Αυτό αγαπητέ αποφεύγω να το σχολιάσω γιατί θα αμαρτήσω... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:36 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 06, 2014, 03:04:47 μμ »
Σύμφωνα πάντα με τον σχολικό σύμβουλο ΠΕ04, που μας επισκέφθηκε, θα έρθει κάποια στιγμή νέα εγκύκλιος που θα διαφοροποιεί τον τρόπο επιλογής θεμάτων από την τράπεζα αυτή την πρώτη χρονιά εφαρμογής. Η περιέργειά μου εμένα είναι από ποια κυβέρνηση θα έρθει μια τέτοια εγκύκλιος..από αυτή εδώ ή από κάποια υπηρεσιακή;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 06, 2014, 03:08:20 μμ »
Εν πάση περιπτώσει αυτό έλεγα και πριν... Θα κινηθούν πιλοτικά ... Αρκετά φορτισμένοι είναι αρκετοί συνάδελφοι με το ζήτημα των μεταθέσεων. Ας μην φορτώνουμε την ψυχολογία μας και με άλλα. Ας φερθούμε σαν επαγγελματίες και ας κοιτάξουμε αυτά που έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και που σχετίζονται με την ζωή μας και την οικογένεια μας. Όπως έχουν κι' αλλοι πει "η ζωή δεν είναι μόνον δουλειά"... 

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 08, 2014, 11:59:25 πμ »
Γνώμη,

http://www.naftemporiki.gr/story/791630/panellinies-i-trapeza-thematon

ΥΓ. Επίσης και άλλοι έχουν πει ότι το μόνο επάγγελμα στην ζωή αυτή δεν είναι να είσαι εκπαιδευτικός. υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που μπορείς να απολαύσεις τον καφέ σου χωρίς κουδούνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2014, 12:02:58 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:36 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 08, 2014, 01:31:22 μμ »
Γνώμη,

http://www.naftemporiki.gr/story/791630/panellinies-i-trapeza-thematon

ΥΓ. Επίσης και άλλοι έχουν πει ότι το μόνο επάγγελμα στην ζωή αυτή δεν είναι να είσαι εκπαιδευτικός. υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που μπορείς να απολαύσεις τον καφέ σου χωρίς κουδούνια.
... Ναι, γιατί σε αυτό ένα μερίδιο ευθύνης έχουμε και μεις οι εκπαιδευτικοί... Δεν το έχουμε αποδείξει στην κοινωνία ότι ασκούμε λειτούργημα... Γιατί αν το βλέπαμε έτσι δεν θα ξεσχιζόμασταν όλοι (και μιλάω για τις καλές εποχές) να γλύφουμε ένα κάρο ξεφτιλισμένους για να πάρουμε την απόσπαση απ' το Αγαθονήσι στην Α' Αθήνας...Θα μπορούσαμε να κλείναμε όλοι (μηδενός εξαιρουμένου) έναν κύκλο "περιπλανήσεων" σε νησιωτικά και δυσπρόσιτα και μετά να παίρναμε την μετάθεση σε αστικά κέντρα... επί ίσης όροις για όλους...και κανείς δεν θα μίλαγε... αλλά? Το δόγμα που επικρατούσε ήταν "Αφού έχω το σάλιο, γιατί να μην το χρησιμοποιήσω"... Αμαρτίες παρελθόντος πληρώνουμε όλοι... .. Αλλιώς ας κατέβαζε κόσμο η ΟΛΜΕ στον δρόμο για αναδρομικότητα των μορίων και για "σταύρωμα" των αποσπασθέντων"... Μόρια ΜΟΝΟΝ από σχολείο το οποίο έχεις υπηρετήσει... Τώρα η ρομφαία πέφτει επί δικαίων και αδίκων... αλλά είναι πλέον πολύ αργά... δυστυχώς...   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2014, 04:17:34 μμ από MARKOS »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 08, 2014, 01:33:55 μμ »
... Ναι, γιατί σε αυτό ένα μερίδιο ευθύνης έχουμε και μεις οι εκπαιδευτικοί... Δεν το έχουμε αποδείξει στην κοινωνία ότι ασκούμε λειτούργημα... Γιατί αν το βλέπαμε έτσι δεν θα ξεσχιζόμασταν όλοι (και μιλάω για τις καλές εποχές) να γλύφουμε ένα κάρο ξεφτιλισμένους για να πάρουμε την απόσπαση απ' το Αγαθονήσι στην Α' Αθήνας...Θα μπορούσαμε να κλείναμε όλοι (μηδενός εξαιρουμένου) έναν κύκλο "περιπλανήσεων" σε νησιωτικά και δυσπρόσιτα και μετά να παίρναμε την μετάθεση σε αστικά κέντρα... επίσ ίσης όροις για όλους...και κανείς δεν θα μίλαγε... αλλά? Το δόγμα που επικρατούσε ήταν "Αφού έχω το σάλιο, γιατί να μην το χρησιμοποιήσω"... Αμαρτίες παρελθόντος πληρώνουμε όλοι... Αλλιώς ας κατέβαζε κόσμο η ΟΛΜΕ στον δρόμο για αναδρομικότητα των μορίων και για "σταύρωμα" των αποσπασθέντων"... Μόρια ΜΟΝΟΝ από σχολείο το οποίο έχεις υπηρετήσει... Τώρα η ρομφαία πέφτει επί δικαίων και αδίκων... αλλά είναι πλέον πολύ αργά... δυστυχώς...   

Οταν έχω πάρει απόφαση να φύγω από μια εργασία σκέφτομαι μόνο τις καλές στιγμές που είχα....οπότε δεν θα κάτσω τώρα να ασοχληθώ με το τι στραβό έγινε...δεν με απασχολεί πλέον και δεν με αφορά κιόλας...θα ασχοληθώ με το τι θα γίνει σε ατομικό επίπεδο από δω και μπρος χωρίς συναισθηματισμούς...άλλωστε τα συναισθήματα μου έχουν τελειώσει εδώ και καιρό...και θέλω εργασία που να αμείβομαι για αυτά που προσφέρω αντικειμενικά και όχι χόμπι...τα χόμπι μου τα κάνω όπως θέλω χωρίς να μου επιβάλουν τον τρόπο...όταν η εκπαίδευση ήταν όπως ήταν μου άρεσε όταν γίνει όπως πάνε να την κάνουν....αντε γεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2014, 04:18:24 μμ από MARKOS »

guestteacher

  • Επισκέπτης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2014, 09:59:55 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:07:07 πμ »
Glavas needs help!!! S.O.S.   ;D

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/to-iep-kalei-toys-maximoys-ekpaideytikoys-na-katauesoyn-uemata-gia-thn-trapeza-uematvn-odhgies-gia-to-kaue-mauhma

Εδώ θα λάβεις και βεβαίωση ότι τα θέματά σου εγκρίθηκαν. Θα μετρήσει θετικά και στην αξιολόγηση; ;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 12, 2014, 04:50:49 μμ »
Συνάδελφοι τελικά θα δώσουμε ύλη πριν κληρωθούν τα θέματα;
Αν κάποιος δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει ένα κεφάλαιο, αδικία δεν είναι να πέσει θέμα από εκεί;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:32:57 μμ »
Κωνσταντίνε,

επειδή εμένα πέρα από τις μ...ς του κάθε Υπουργού με ενδιαφέρει να είμαι εντάξει απέναντι στους μαθητές μου κάνε το εξής...
Κάτσε στις διακοπές και γράψε σε ένα έγγραφο με δικά σου λόγια τα πιο σημαντικά από την θεωρία του κεφαλαίου που δεν έκανες, βάλε μέσα αντιπροσωπευτικές σκήσεις που τις λύνεις βήμα-βήμα βάλε και μερικές προς επίλυση. Τύπωσε το  και μοίρασε το (ή στείλτο τους με email). Πες στα παιδιά να το διαβάσουν μόνα τους και να προσπαθήσουν να λύσουν τις ασκήσεις μόνα τους. Οποια έχουν πρόβλημα να έρθουν να σε βρουν σε κάποιο μάθημα ή τις ώρες που είσαι στο γραφείο για επίλυση αποριών. Γράψε στο βιβλίο ύλης ότι το παρέδωσες και άμα πέσει θέμα από εκεί βαθμολόγησε επιεικώς.
Αν θέλουν να σου κάνουν το οτιδήποτε τουλάχιστον είσαι σωστός απέναντι προς τον εαυτό σου και τους μαθητές σου...και ας τους άλλους να κουρεύονται....με τον κάθε σφουγγοκωλάριο που έχουμε μπλέξει...και για να μην αγχώνεσαι υπάρχουν πολλοί τρόποι που μπορεί να σου κάνουν το οτιδήποτε χωρίς να ευθύνεσαι (γενικά και όχι μόνο που δεν παρέδωσες την ύλη) οπότε μην κάθεσαι και χαλιέσαι και ιδιαίτερα (φιλική συμβουλή).

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:46:29 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο!
Όχι ότι θα είμαι νόμιμος αλλά θα είμαι εντάξει απέναντι στους μαθητές μου!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 13, 2014, 04:48:42 πμ »
Σύμφωνα πάντα με τον σχολικό σύμβουλο ΠΕ04, που μας επισκέφθηκε, θα έρθει κάποια στιγμή νέα εγκύκλιος που θα διαφοροποιεί τον τρόπο επιλογής θεμάτων από την τράπεζα αυτή την πρώτη χρονιά εφαρμογής. Η περιέργειά μου εμένα είναι από ποια κυβέρνηση θα έρθει μια τέτοια εγκύκλιος..από αυτή εδώ ή από κάποια υπηρεσιακή;
Και θα έρθει και κάποια στιγμή που το όλο εγχείρημα θα ξεφουσκώσει και θα ατονήσει και μετά θα καταργηθεί, όπως έγινε με τα θέματα του ΚΕΕ. Βέβαια οι χιλιάδες ευρώ που θα έχουν τσεπώσει κάποιοι για τη δημιουργία της τράπεζας, είναι άλλο θέμα...
  

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 13, 2014, 08:05:05 πμ »
Συνάδελφοι τελικά θα δώσουμε ύλη πριν κληρωθούν τα θέματα;

Η ύλη για την Α Λυκείου έχει καθοριστεί από το υπουργείο , δεν την ορίζουν οι διδάσκοντες όπως μέχρι πέρσι.
 Πάρε καμιά ώρα από άλλο μάθημα και βγάλε την ύλη ( γνώμη μου ) .

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 16, 2014, 12:38:52 μμ »
Καλησπέρα ,

Συνάδελφοι γνωρίζετε κάτι νεότερο για τη τράπεζα θεμάτων ?
Άκουσα κάτι πως επειδή οι καθηγητές έκαναν συνέλευση γι αυτό το θέμα έχει ήδη βγει η τράπεζα θεμάτων αλλά δεν έχει δημοσιευθεί.
Επίσης ο καθηγητής 2 μαθητών μου στην α λυκείου τους είπε πως τα έχει τα θέματα κ θα τους δώσει μερικά να προετοιμαστούν αλλά κ αυτό δε το ξέρω σίγουρα γιατί έχω την εντύπωση πως δεν κατάλαβαν καλά. Γιατί έχω παρατηρήσει πως αυτός ο καθηγητής έχει δικιά του τράπεζα θεμάτων που τους έδινε από εκεί ασκήσεις από την αρχή της χρονιάς κατά καιρούς.
Ξέρετε κάτι γι αυτό ?
Γενικά ξέρετε πότε θα δούμε εμείς τα θέματα αυτά γιατί είχαν πει θα δημοσιοποιηθούν.

Thaanks :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 816
Σύνολο: 828

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.