*

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζα Θεμάτων  (Αναγνώστηκε 191084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #266 στις: Μάιος 29, 2014, 10:20:07 πμ »
Συνάδελφοι .... έχω την αίσθηση ότι οι ΤΘ ήταν ήδη έτοιμες από τον Χειμώνα και μάλιστα είναι φτιαγμένες από μικρές ομάδες συμβούλων.  :-\

Τα θέματα μας / σας θα τα δείτε στην v.2 της ΤΘ  ;)
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:12 »

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #267 στις: Μάιος 29, 2014, 03:45:00 μμ »
Όλα πήγαν πολύ καλά! Η κλήρωση έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα! AΡXAIA:
Κληρώθηκε Ξενοφώντας το 1, 30-32 και από εισαγωγή μια πολύ φυσιολογική από αυτές που είχε κυκλοφορήσει εδώ και καιρό το iep ως ενδεικτικές (ενα 17σελιδο pdf).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2014, 05:13:36 μμ από chriskas »

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #268 στις: Μάιος 29, 2014, 04:53:13 μμ »
Συνάδελφοι .... έχω την αίσθηση ότι οι ΤΘ ήταν ήδη έτοιμες από τον Χειμώνα και μάλιστα είναι φτιαγμένες από μικρές ομάδες συμβούλων.  :-\

Τα θέματα μας / σας θα τα δείτε στην v.2 της ΤΘ  ;)
Όσον αφορά τα μαθηματικά, το θεωρώ απίθανο τα θέματα της τράπεζας να είχαν προταθεί μόνο από σχολ. συμβούλους και αυτό γιατί υπήρχε μεγάλος αριθμός θεμάτων με λάθη στις εκφωνήσεις (ορισμένα είχαν πολύ σοβαρά λάθη), τα οποία αποσύρθηκαν από την τράπεζα χθες μετά από εισηγήσεις καθηγητών μαθηματικών στο ΙΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #269 στις: Μάιος 29, 2014, 04:57:37 μμ »
Στο σχολείο μας, που έγραψαν σήμερα μαθηματικά, κληρώθηκε 4ο θέμα που ήταν για μικρούς Αϊνστάιν, δηλ. επιπέδου μαθηματικών διαγωνισμών. Μάλλον δεν πρέπει να υπήρξε κανείς που να το έλυσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2014, 05:06:24 μμ από DM »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:12 »

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #270 στις: Μάιος 29, 2014, 05:04:34 μμ »
Ποιο ήταν?

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #271 στις: Μάιος 29, 2014, 05:23:20 μμ »
Ποιο ήταν?
Το 4_7510 της Άλγεβρας. Η δυσκολία βέβαια αφορά κυρίως το (α) ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #272 στις: Μάιος 29, 2014, 06:39:19 μμ »
Όσον αφορά τα μαθηματικά, το θεωρώ απίθανο τα θέματα της τράπεζας να είχαν προταθεί μόνο από σχολ. συμβούλους και αυτό γιατί υπήρχε μεγάλος αριθμός θεμάτων με λάθη στις εκφωνήσεις (ορισμένα είχαν πολύ σοβαρά λάθη), τα οποία αποσύρθηκαν από την τράπεζα χθες μετά από εισηγήσεις καθηγητών μαθηματικών στο ΙΕΠ.

.... έχω άποψη μονο για θέματα Χημείας και Φυσικής . Επρεπε να το διευκρινίσω.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #273 στις: Μάιος 29, 2014, 06:55:39 μμ »
Εγώ λοιπόν που το πρόβλεψα , έστειλα.  Ας μην τα ακούω και από πάνω λοιπόν.
Κι εγώ έστειλα. Έλαβες κάποιο μνμ από ΙΕΠ;

Και εγώ έστειλα. Για τα Θρησκευτικά. Από το ΙΕΠ δεν έλαβα κανένα μήνυμα. Εκτός τούτου, αν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν τα είδα να υπάρχουν στην Τράπεζα Θεμάτων!

Τα δικά σας, αυτά που στείλατε, τα βρήκατε στην Τράπεζα Θεμάτων; Υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #274 στις: Μάιος 29, 2014, 07:53:31 μμ »
Όσοι σκοπεύουν να εκτυπώσουν τα θέματα και θέλουν να κάνουν οικονομία στο χαρτί, μπορούν να αντιγράψουν τα θέμα από το pdf και να τα επικολλήσουν σε αρχείο word. Το 2_2853 της γεωμετρίας είναι απαράδεκτο 25 μονάδες για ένα περίεργο θέμα…  Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχα θέμα στο πανεπιστήμιο μόνο αρρωστημένα μυαλά βάζουν τέτοιου είδους θέματα! >:( Νομίζω πως αρκετοί μαθηματικοί  θα δυσκολευτούν να το λύσουν…
Αν το δείτε πείτε μου την άποψη σας για το συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #275 στις: Μάιος 29, 2014, 08:09:03 μμ »
Όσοι σκοπεύουν να εκτυπώσουν τα θέματα και θέλουν να κάνουν οικονομία στο χαρτί, μπορούν να αντιγράψουν τα θέμα από το pdf και να τα επικολλήσουν σε αρχείο word. Το 2_2853 της γεωμετρίας είναι απαράδεκτο 25 μονάδες για ένα περίεργο θέμα…  Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχα θέμα στο πανεπιστήμιο μόνο αρρωστημένα μυαλά βάζουν τέτοιου είδους θέματα! >:( Νομίζω πως αρκετοί μαθηματικοί  θα δυσκολευτούν να το λύσουν…
Αν το δείτε πείτε μου την άποψη σας για το συγκεκριμένο.

Νομίζω τα παραλές για τη δυσκολία του θέματος, αλλά είναι όντως απαράδεκτο να δίνει 25 μονάδες σε ένα μόνο ερώτημα.
Αυξάνει τη διακύμανση των βαθμών γιατί κάποια παιδιά απλώς δεν θα καταφέρουν να κάνουν τίποτα σε αυτό το θέμα.

Φυσικά για δεύτερο θέμα είναι αρκετά δύσκολο, αλλά για 3ο-4ο σπασμένο σε ερωτήματα δεν είναι κακό.
Επίσης στο πανεπιστήμιο κάνατε Ευκλείδεια Γεωμετρία??????
Εγώ δεν θυμάμαι να είχα κάνει.... Προβολική, Riemann, Klein ναι, αλλά Ευκλείδεια?
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Ania_nak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #276 στις: Μάιος 29, 2014, 09:46:01 μμ »
Άκουσα σήμερα πως δίνεται η δυνατότητα δεύτερης κλήρωσης στη Λογοτεχνία - ήρθε mail στα σχολεία και παραθέτω αυτό που βρήκα σε κάποια ιστοσελίδα. Η απορία μου είναι η εξής : Στη Λογοτεχνία δεν πρέπει να είναι άγνωστο το κείμενο στο οποίο θα εξεταστούν οι μαθητές; Τι εννοεί θέμα ή θέματα που δεν έχουν διδαχθεί;

Θέμα: Συμπλήρωση της Υ.Α. 4707/7-5-2014 «Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας (ΤΘΔΔ)»
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις της παρ. 3, του άρθρου 3 και της παρ. 3, του άρθρου 11 του ν. 4186/2014 (193/Α)
2. Την Υ.Α. 4707 / 7-5-2014 «Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας (ΤΘΔΔ)»
3. Την ανάγκη ρύθμισης θεμάτων λειτουργίας της Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ:

Εξαιρετικά και μόνο για διδακτικό έτος 2013-2014, σε περίπτωση που διαπιστωθεί θέμα ή θέματα που κληρώθηκαν δεν είχαν διδαχθεί στο συγκεκριμένο σχολείο για απόλυτα δικαιολογημένους λόγους, είναι δυνατή δεύτερη κλήρωση θεμάτων και για το μάθημα της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρονται στην Υ.Α. 4707/2014.
2. Στις προβλεπόμενες από τις ισχύουσες διατάξεις κατατακτήριες εξετάσεις (α) για την προφορική εξέταση των μαθητών όλα τα θέματα καταρτίζονται από τον οικείο διδάσκοντα, (β) για την γραπτή εξέταση ισχύουν τα προβλεπόμενα στο άρθρο 33 του Π.Δ. 60/2006 όπως κάθε φορά ισχύει.

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #277 στις: Μάιος 29, 2014, 10:04:03 μμ »
Και εγώ έστειλα. Για τα Θρησκευτικά. Από το ΙΕΠ δεν έλαβα κανένα μήνυμα. Εκτός τούτου, αν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν τα είδα να υπάρχουν στην Τράπεζα Θεμάτων!

Τα δικά σας, αυτά που στείλατε, τα βρήκατε στην Τράπεζα Θεμάτων; Υπάρχουν;

Κι εγώ έστειλα (δύο θέματα), αλλά δεν τα είδα (είμαι της άποψης πως η τράπεζα ήταν έτοιμη). Τα θέματα που δόθηκαν, σε ορισμένα αντικείμενα, είναι παράλογα και υπερβολικά δύσκολα για τα παιδιά. Στείλαμε θέματα όπως αυτά που θα βάζαμε στις εξετάσεις (βατά, κατανοητά, απλά), αλλά επιμένουν να μας τιμωρούν μέσω των παιδιών αυτή τη φορά. Αν αποτύχει η τράπεζα ποιος λέτε να φταίει; Τα παιδιά; Ή "αυτοί"; Όπως με τόσο μένος μας αποκαλεί ο Αρβανιτόπουλος; Να σημειώσω πως δεν έστειλα θέματα θεωρώντας πως "υπηρετώ" το θεσμό (με τον οποίο διαφωνώ κάθετα), αλλά μήπως και σώσουμε λίγο την κατάσταση, βάζοντας θέματα ακριβώς για μαθητές Α΄Λυκείου (όχι για παιδιά-ρομπότ), για μαθητές που έχουμε στις τάξεις μας, στα λύκεια και στα επαλ

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #278 στις: Μάιος 29, 2014, 10:29:37 μμ »
Όσοι σκοπεύουν να εκτυπώσουν τα θέματα και θέλουν να κάνουν οικονομία στο χαρτί, μπορούν να αντιγράψουν τα θέμα από το pdf και να τα επικολλήσουν σε αρχείο word.
Η αντιγραφή - επικόλληση από pdf σε word μπορεί να γίνει στα θεωρητικά μαθήματα. Είναι όμως αδύνατη στα θετικά (μαθηματικά, φυσική κλπ.) που έχουν τύπους και σχεδιαγράμματα. Δοκιμάσαμε σήμερα κάτι τέτοιο και το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιωτικό.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #279 στις: Μάιος 29, 2014, 10:57:39 μμ »
Η αντιγραφή - επικόλληση από pdf σε word μπορεί να γίνει στα θεωρητικά μαθήματα. Είναι όμως αδύνατη στα θετικά (μαθηματικά, φυσική κλπ.) που έχουν τύπους και σχεδιαγράμματα. Δοκιμάσαμε σήμερα κάτι τέτοιο και το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιωτικό.
Γίνεται πολύ εύκολα και στα θετικά μαθήματα. Στο μενού του pdf αρχείου πας στο Edit και επιλέγεις "Take a snapshot". Μαρκάρεις με το ποντίκι την περιοχή του εγγράφου που θέλεις να αντιγράψεις και την κάνει copy. Μετά το ενσωματώνεις με paste στο αρχείο word.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 778
Σύνολο: 794

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.