*

Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα  (Αναγνώστηκε 28718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 22, 2014, 07:12:11 μμ »
Αυτό το νήμα συζήτησης όποτε το διαβάζω μου προκαλεί γέλια....

1) Από την μια ένα Υπουργείο που αναπληρώνει Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή καταλήψεις που μπορεί να έγιναν Δευτέρα και Τρίτη...αλλά για τις εκλογές κλείνει δύο Παρασκευές και δύο Δευτερες τα σχολεία
Να προσθέσω το ότι καλύπτει κενά ακόμα και στα μέσα της χρονιάς όταν το κενό είναι από το Σεπτέμβριο και έχουν χαθεί πολλές ώρες μαθημάτων για το συγκεκριμένο μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:46 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 22, 2014, 07:13:51 μμ »
Αν και θεωρώ προεκλογικό πυροτέχνημα το όλο σκηνικό, εντούτοις πρέπει να σκεφτείτε ότι η κοινωνία είναι απέναντι διότι όσα επιχειρήματα κι αν έχει η ΟΛΜΕ , η πραγματικότητα θέλει :

ΑΔΕΙΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ στη Γ λυκείου - τα παιδια κάνουν τις απουσίες τους και

αν το καλοσκεφτούμε- τα παιδιά των λυκείων και ειδικά της Γ λυκείου ΟΛΕΣ τις μέρες των "διακοπών του Πασχα" είχαν (και έχουν) μαθήματα, διαγωνίσματα κτλ στα φροντιστήριά τους...

Αυτά τα ΖΕΙ η κοινωνία και ειδικά η Ελληνική οικογένεια....

Επομένως - και δικαίως- σου λέει "Οι διακοπές είναι ουσιαστικά για τους καθηγητές.. "

Η σημερινή μέση ελληνική οικογένεια δεν εμπιστεύεται πλέον το δημόσιο σχολέιο.

Γι αυτούς ο δημόσιος λειτουργός καθηγητής είναι ένας αργόσχολος που λουφάρει...

Γι αυτό φταίνε και οι συνδικαλιστές

Οσο η κοινωνία είναι απέναντι ,τα οποια -σωστά- επιχειρήματα του εκπαιδευτικού κλάδου θα είναι απλά φαιδρότητες και "πολυτέλειες"

Φίλε μου η κοινωνία δεν είναι μια συμπαγής μάζα που φέρεται όπως επιθυμεί ή όπως νομίζει ο καθένας από εμάς και κυρίως σταθερά στην διάρκεια του χρόνου
Από καιρο σε καιρό πολλοί προσπάθησαν να εξηγήσουν, να κατανοήσουν ή ακόμα και να επηρεάσουν την συμπεριφορά της κοινωνίας κάνοντας μια τρύπα στο νερό....
Αρα λοιπόν όταν μιλάμε για κοινωνία μπορεί να μας βολεύει να την βλέπουμε ως σύνολο αλλά δυστυχώς άμα πλησιάσουμε από κοντά απλά θα τρομάξουμε άμα δούμε τον τρόπο αλληλεπίδρασης των μελών της.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 22, 2014, 08:30:13 μμ »
Πολλά σχολεία στην περιοχή μου δεν πήγαν περιπάτους ή έκαναν 5ωρο την παραμονή των εθνικών εορτών. Πήραν όμως το τριήμερο όπως και οι άλλοι που παρά τις καταλήψεις δεν ενδιαφέρθηκαν ούτε μια ώρα να αναπληρώσουν.
όπως έχουμε πει και άλλη φορά, ότι θέλει κάνει ο καθένας, γιατί υπάρχουν και σχολεία που έκοψαν περιπάτους και δεν πήραν το τριήμερο (παρόλο που σύμφωνα με το σχετικό πρόσφατο πδ όλοι οι άλλοι τρόποι αναπλήρωσης μαθημάτων καταργούνται)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Hartigan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 22, 2014, 08:55:05 μμ »
Επειδή φαντάζομαι ότι πολλοί συνάδελφοι θα έχουν θορυβηθεί ή ακόμα και τρομοκρατηθεί με τη δήλωση περί πειθαρχικής δίωξης, ερωτώ: αν δεν εμφανιστώ για μάθημα κάνοντας στάση εργασίας καθ' όλη τη διάρκεια του ωραρίου  8:00 - 14:00 (καλυπτόμενος από τη στάση της ΟΛΜΕ και τοπικής ΕΛΜΕ) τι είδους κυρώσεις μπορούν να μου επιβάλλουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:46 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 22, 2014, 08:59:23 μμ »
Επειδή φαντάζομαι ότι πολλοί συνάδελφοι θα έχουν θορυβηθεί ή ακόμα και τρομοκρατηθεί με τη δήλωση περί πειθαρχικής δίωξης, ερωτώ: αν δεν εμφανιστώ για μάθημα κάνοντας στάση εργασίας καθ' όλη τη διάρκεια του ωραρίου  8:00 - 14:00 (καλυπτόμενος από τη στάση της ΟΛΜΕ και τοπικής ΕΛΜΕ) τι είδους κυρώσεις μπορούν να μου επιβάλλουν?

Καμία. Απλά θα χάσεις τα χρήματα σου (κάτι το οποίο δεν νομίζω ότι ενοχλεί ιδιαίτερα το Υπουργείο, μην σου πω ότι το επιδιώκει κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Hartigan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 22, 2014, 09:20:22 μμ »
Καμία. Απλά θα χάσεις τα χρήματα σου (κάτι το οποίο δεν νομίζω ότι ενοχλεί ιδιαίτερα το Υπουργείο, μην σου πω ότι το επιδιώκει κιόλας.

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ, ότι ο Κεδίκογλου έκανε μια ασαφή δήλωση για τους αδικαιολογήτως απόντες ( το αυτονόητο είπε δηλαδή ο φωστήρας) αλλά η ΟΛΜΕ με την ανακοίνωσή της http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=7576 μάλλον σύγχηση προκαλεί.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 22, 2014, 10:15:36 μμ »
Αυτό το νήμα συζήτησης όποτε το διαβάζω μου προκαλεί γέλια....

1) Από την μια ένα Υπουργείο που αναπληρώνει Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή καταλήψεις που μπορεί να έγιναν Δευτέρα και Τρίτη...αλλά για τις εκλογές κλείνει δύο Παρασκευές και δύο Δευτερες τα σχολεία
2) Από την άλλη μια ΟΛΜΕ που κυρήσσει στάσεις εργασίας σε μέρες που κατά την άποψη της είναι μη εργάσιμες.
3) Μια μερίδα μαθητών με τις ευλογίες των γονιών αλλά και με την ανοχή των καθηγητών και του Υπουργείου (όταν θα αποφασίσει για τον χαρακτηρισμό φοίτησης) δεν πρόκειται να πατήσει
4) Οι καθηγητές θα πάνε αλλά θα κάνουν ότι κάνουν και θα βάλουν και απουσίες που δεν πρόκειται πιθανόν να μετρήσουν....

Και επειδή όλοι οι παραπάνω έχουν και δίκιο και άδικο εγώ βρήκα τον ένοχο....

"Για όλα φταίει το γκαζόν"....
1. Το θέμα είναι καθαρά επικοινωνιακό με έντονα λαϊκίστικο τρόπο: "Εγώ ο Υπουργός Παιδείας της χ κυβέρνησης τιμωρώ τους τεμπέληδες καθηγητές, βάζοντάς τους να κάνουν μάθημα μέσα στο Πάσχα (εννοείται το 15νθήμερο των διακοπών) και τους στερώ καθησιό". Το μήνυμα έχει πολλούς αποδέκτες στο εκλογικό σώμα, κυρίως συντηρητικούς ψηφοφόρους, συνταξιούχους κλπ. που θα σπεύσουν να υπερψηφίσουν την κυβερνητική πολιτική που άρχισε το "νοικοκύρεμα" (Πόσες φορές την έχουμε ακούσει αυτή τη λέξη τα τελευταία χρόνια...)
 Το θέμα κλειστά σχολεία Παρασκευή - Δευτέρα για τις εκλογές είναι άσχετο και δεν πρέπει να συνδέεται με το θέμα των καταλήψεων, αφού οι μέρες αυτές είναι εκ των πραγμάτων "χαμένες" για μάθημα. Η μόνη περίπτωση για να σταματήσει αυτό, είναι να αποδεσμευτούν τα σχολεία από το ρόλο του εκλογικού κέντρου και να βρεθεί κάποια άλλη φόρμουλα στο μέλλον (δεν γνωρίζω βέβαια τι γίνεται διεθνώς.)

2. No comment...

3. Καλά θα κάνουν. Κι εγώ αν ήμουν μαθητής δεν θα πατούσα. Η ανοχή των καθηγητών που κολλάει; Θα απαγορεύσω εγώ στον μαθητή να απουσιάσει; (εφόσον δεν κινδυνεύει)

4. Λεωφορεία για τη μετακίνηση των μαθητών θα υπάρχουν; Αν όχι σίγουρα οι απουσίες των μαθητών δεν θα μετρήσουν. Το υπουργείο ξεχνάει οτι πολλοί μαθητές στην αρχή της χρονιάς έχασαν μέχρι και 1 μήνα μαθήματα λόγω έλλειψης λεωφορείων; (και βέβαια και αυτές οι απουσίες δεν θα μετρήσουν)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2014, 10:23:13 μμ από greedo »
  

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 22, 2014, 10:29:01 μμ »
Και όχι μόνο λόγω έλλειψης λεοφορείων έχω να συμπληρώσω..Στην περιοχή που υπηρετώ φέτος υπάρχουν δυο δημοτικά εκ των οποίων το ένα δεν έκανε αγγλικά τα τελευταία 4 χρόνια.Επίσης στο γυμνάσιο της ίδιας περιοχής δεν διδάσκεται το μάθημα .  το γυμνάσιο που υπηρέτησα το 2010-11,  πέρυσι δεν διδάχτηκε ούτε μια ώρα του μαθήματος ενώ τά άλλα κενά καλύφθηκαν απο τα Χριστούγεννα ως τον Φεβρουάριο. Και ως δια μαγείας το Υπουργείο ξαφνικά ανησυχει για τα κενα? Η απόλυτη υποκρισία ...Γνώμη μου είναι ότι σκοπός είναι -μεταξύ άλλων- να προετοιμαστεί το έδαφος για γενικευμένη εφαρμογή του "μέτρου"...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 22, 2014, 10:32:05 μμ »
1. Το θέμα είναι καθαρά επικοινωνιακό με έντονα λαϊκίστικο τρόπο: "Εγώ ο Υπουργός Παιδείας της χ κυβέρνησης τιμωρώ τους τεμπέληδες καθηγητές, βάζοντάς τους να κάνουν μάθημα μέσα στο Πάσχα (εννοείται το 15νθήμερο των διακοπών) και τους στερώ καθησιό". Το μήνυμα έχει πολλούς αποδέκτες στο εκλογικό σώμα, κυρίως συντηρητικούς ψηφοφόρους, συνταξιούχους κλπ. που θα σπεύσουν να υπερψηφίσουν την κυβερνητική πολιτική που άρχισε το "νοικοκύρεμα" (Πόσες φορές την έχουμε ακούσει αυτή τη λέξη τα τελευταία χρόνια...)
 Το θέμα κλειστά σχολεία Παρασκευή - Δευτέρα για τις εκλογές είναι άσχετο και δεν πρέπει να συνδέεται με το θέμα των καταλήψεων, αφού οι μέρες αυτές είναι εκ των πραγμάτων "χαμένες" για μάθημα. Η μόνη περίπτωση για να σταματήσει αυτό, είναι να αποδεσμευτούν τα σχολεία από το ρόλο του εκλογικού κέντρου και να βρεθεί κάποια άλλη φόρμουλα στο μέλλον (δεν γνωρίζω βέβαια τι γίνεται διεθνώς.)

2. No comment...

3. Καλά θα κάνουν. Κι εγώ αν ήμουν μαθητής δεν θα πατούσα. Η ανοχή των καθηγητών που κολλάει; Θα απαγορεύσω εγώ στον μαθητή να απουσιάσει; (εφόσον δεν κινδυνεύει)

4. Λεωφορεία για τη μετακίνηση των μαθητών θα υπάρχουν; Αν όχι σίγουρα οι απουσίες των μαθητών δεν θα μετρήσουν. Το υπουργείο ξεχνάει οτι πολλοί μαθητές στην αρχή της χρονιάς έχασαν μέχρι και 1 μήνα μαθήματα λόγω έλλειψης λεωφορείων; (και βέβαια και αυτές οι απουσίες δεν θα μετρήσουν)

Συνάδελφε δες το 3 και το 4 με άλλη διάθεση. Σου είπα για όλα φταίει το γκαζόν...με λίγα λόγια καταπίνουμε ελέφαντες και ασχολούμαστε με ψύλλους...όλοι οι συντελεστες... με γεγονός βέβαια ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι...

ΥΓ. Πάω να δω τον Ζακερμπεργκ (τον κανονικό έτσι - όχι αυτόν του Τζήμερου  ;)  ).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2014, 11:14:45 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 23, 2014, 07:00:01 πμ »
Το αποτέλεσμα της "αντίδρασης" για τα μαθήματα σε κάποια σχολεία είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ...
Για άλλη μια φορά η ΟΛΜΕ, ηλιθιωδώς, κατάφερε να βάλει απέναντί μας ΟΛΗ την κοινωνία...όπως με την αύξηση ωραρίου...σα να μην καταλαβαίνουν ότι τα ΜΜΕ παρουσιάζουν την αλήθεια που θέλουν και δίνουν δικαίωμα να βάζουν μπρος τη "μηχανή λάσπης" τους...

Στην κοινωνία περνάει ότι οι καθηγητές ΔΕ θέλουν να δουλέψουν μερικές μέρες, όπως είχε περάσει ότι ΔΕ θέλουν να δουλέψουν 2 ωρίτσες παραπάνω...
Μετά μην παραπονιόμαστε που είμαστε ο μόνος ίσως κλάδος εργαζομένων, που ΟΛΟΙ σχεδόν οι πολίτες "φτύνουν"...

Ας πηγαίναμε στα σχολεία και ας αφήναμε τους μαθητές και τους γονείς να αντιδράσουν, αν αντιδράσουν...και να καλούσαμε και τα "κανάλια" να δείξουν τις άδειες αίθουσες...


Χριστός Ανέστη
Καλημέρα σ όλες και όλους...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 07:10:06 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:43:54 πμ »
Πριν λίγο ο κ.Κεδίκογλου μίλησε στο πρωινό δελτίο του τηλ. σταθμού Σκάι και διευκρίνησε (μάλλον ανασκεύασε τη χθεσινή δήλωσή του) ότι ο πειθαρχικός έλεγχος αφορά τη μη προσέλευση των καθηγητών στο σχολείο μετά τη στάση εργασίας ...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 23, 2014, 10:15:47 πμ »
Το αποτέλεσμα της "αντίδρασης" για τα μαθήματα σε κάποια σχολεία είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ...
Για άλλη μια φορά η ΟΛΜΕ, ηλιθιωδώς, κατάφερε να βάλει απέναντί μας ΟΛΗ την κοινωνία...όπως με την αύξηση ωραρίου...σα να μην καταλαβαίνουν ότι τα ΜΜΕ παρουσιάζουν την αλήθεια που θέλουν και δίνουν δικαίωμα να βάζουν μπρος τη "μηχανή λάσπης" τους...
Στην κοινωνία περνάει ότι οι καθηγητές ΔΕ θέλουν να δουλέψουν μερικές μέρες, όπως είχε περάσει ότι ΔΕ θέλουν να δουλέψουν 2 ωρίτσες παραπάνω...
Μετά μην παραπονιόμαστε που είμαστε ο μόνος ίσως κλάδος εργαζομένων, που ΟΛΟΙ σχεδόν οι πολίτες "φτύνουν"...
Ας πηγαίναμε στα σχολεία και ας αφήναμε τους μαθητές και τους γονείς να αντιδράσουν, αν αντιδράσουν...και να καλούσαμε και τα "κανάλια" να δείξουν τις άδειες αίθουσες...
πολύ σωστά, έτσι βγήκε μεταξύ άλλων και ο Βαρβιτσιώτης ο νεότερος  ;D στο πρωινό του μεγάλου καναλιού και δήλωσε ότι "δεν τους φτάνουν δηλαδή οι 4 (!) μήνες διακοπές, θέλουν και άλλες;;;;;;;;;;;;;" ;D ;D
γενικώς για μια ακόμα φορά δόθηκε το δικαίωμα στο χειρότερο πρόσωπο της πολιτικής εξουσίας να βγάζει κορώνες για το χειρότερο πρόσωπο του συνδικαλισμού ;D ;D
δηλαδή είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα..........
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 10:19:06 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 23, 2014, 10:18:40 πμ »
Ακόμα εδώ γράφετε;;; Γρήγορα στα σχολεία!!!  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 23, 2014, 11:03:42 πμ »
Απορώ πως η εκπαιδευτική κοινότητα ανέχεται τις αυθαιρεσίες και τους τραμπουκισμούς του Υπουργείου και ειδικά τον κάθε άσχετο και ανεκδιήγητο που βγαίνει πρωί-πρωί στα κανάλια να μας πείσει -τάχα- πως ενδιαφέρεται για το καλό των μαθητών και τη μόρφωσή τους και πως οι καθηγητές είναι τεμπέληδες και εχθροί της προόδου. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απολύτως. Αν δεν πειθαρχήσουν όλοι μαζί οι εκπαιδευτικοί, τί θα κάνει, θα στείλει χιλιάδες στο πειθαρχικό; Αυτά τα πράγματα, δεν γίνονται!Είναι ολοφάνερο πως στόχος όλων αυτών των "υψηλά ισταμένων" είναι από του χρόνου να κοπούν σε μεγάλο βαθμό σχολικές διακοπές και αργίες και να στρέψουν την κοινωνία ενάντια στους καθηγητές, για ακόμη μια φορά. Αίσχος τους! Όμως, οι μέρες τους τελειώνουν και θέλω να δω από το Μάιο κι ύστερα από ποιο πόστο θα περνούν τα ηθικοδιδακτικά τους κηρύγματα! ΧΑ ΧΑ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.