*

Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα  (Αναγνώστηκε 28729 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 23, 2014, 05:27:14 μμ »

Η μαγκιά των εκπαιδευτικών θα ήτο ( !!!!!!!!!!!!!) να καταλάβει ο κόσμος το δεύτερο σε συνάρτηση με το πρώτο..... Εκεί σε θέλω κάβουρα!!  :)

Δεν είναι σκοπός και αυτοσκοπός των εκπαιδευτικών να εξηγούν το προφανές. Άλλων δουλειά θα ήταν αυτό, αλλά πράττουν το ακριβώς αντίθετο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:07 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 23, 2014, 05:31:45 μμ »
Eμεις όμως εχουμε ένα επιπεδο εδώ μεσα bitch,πρεπει να συμφωνήσεις.Πλακωνομαστε με αναγωγες σε δεκαδικες κλασματικες μοναδες

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 23, 2014, 05:37:49 μμ »
Δεν είναι σκοπός και αυτοσκοπός των εκπαιδευτικών να εξηγούν το προφανές. Άλλων δουλειά θα ήταν αυτό, αλλά πράττουν το ακριβώς αντίθετο.

όταν το προφανές είναι και κραυγαλέο και πασιφανές τότε ναι, δεν είναι σκοπός και αυτοσκοπός των εκπαιδευτικών αυτό.... όταν όμως προφανές ( όχι για τους ίδιους, για τον υπόλοιπο κόσμο) ειναι κάτι άλλο, τότε οι ίδιοι νομίζω οφείλουν να υπερασπιστουν το προφανές και να το αναδείξουν.
Με το να λες " θέλω την κοινωνία με το μέρος μου" δεν σημαίνει ότι θα την έχεις κιόλας.... :) :)

Eμεις όμως εχουμε ένα επιπεδο εδώ μεσα bitch,πρεπει να συμφωνήσεις.Πλακωνομαστε με αναγωγες σε δεκαδικες κλασματικες μοναδες

αααα όλα κι όλα !! από επίπεδο δεν έχω παράπονο!! Με γαλλικά και πιάνο απαξάπαντες!!   ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 23, 2014, 05:42:37 μμ »
Το γαλλικο το χω,εκ φυσεως και εκ θεσεως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 23, 2014, 05:46:30 μμ »
εγώ τα γαλλικά τα χω μόνο εκ μπινελικώματος!! Μιλάμε για φαρσί όμως !! Κατά τα άλλα, ούτε να τα βλέπω διότι υπάρχει και ένα προαιώνιον μίσος μεταξύ αγγλίας - γαλλίας και εγώ υπήρξα πάντα μία....αγγλικού!!  ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 23, 2014, 06:54:55 μμ »
Οταν το λειτουργημα γινεται ΜΟΝΟ επαγγελμα, πολλά ψαχνουμε και πολλά μπερδευουμε....
Προσωπικά, αυτο το συμπερασμα βγαζω διαβαζοντας τουτο δω το τόπικ....

Μάρκο δεν διαφωνώ με πολλά που έχεις πει.
Εδώ όμως κάνεις ένα λάθος κατά την ταπεινή μου άποψη.
Σημασία δεν έχει τι πιστεύεις μόνο εσύ αλλά και τι πιστεύουν και οι άλλοι για σένα.
Δεν μπορεί όταν βγάζω γλώσσα να είμαι λειτουργός και όταν μου εφαρμόζουν μέτρα ή πάνε να κάνουν το λειτούργημα μου όπως τα άλλα επαγγέλματα να μην είμαι. Αφού λοιπόν είμαι λειτουργός...λειτουργός είναι και ο παπάς και ο καθηγητής πανεπιστημίου και άλλοι...δεν βλέπω τόση μανία προς αυτούς το Υπουργείο...

Σύμφωνα λοιπόν με την λογική του 8ωρου και ο Μπαχ και ο Πικάσο ήταν κοπρίτες....
Εντελώς φιλικά έχουμε ξεφύγει από το μοντέλο του Taylor και του Fayol από την δεκαετία του 1930...

YΓ. Όσο για την άποψη της κοινωνίας την είδα στον Γιάννακα...Στερεότυπα όσο δεν πάει και εξυπνάδες επιπέδου καφετέριας και φραπεδιάς (sorry freddoccino....). Λοιπόν αφού δεν έχω ειδικό μισθολόγιο εγώ θεωρούμαι Κρατικός Υπάλληλος σύμφωνα με τα τελευταία συμφωνηθέντα...και απολογούμαι μόνο προς αυτό το κομμάτι της κοινωνίας που θέλει να κάνει συζήτηση επιπέδου και σοβαρότητας...αλλιώς γίνομαι χειρότερο τσογλάνι από αυτούς...και επειδή είμαι επαγγελματίας όπως και ο Γιάννακας...ο θάνατος τους η ζωή μου...τόσο απλά και τελέιως αναίσθητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 07:00:26 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 23, 2014, 07:20:05 μμ »
Μάρκο δεν διαφωνώ με πολλά που έχεις πει.
Εδώ όμως κάνεις ένα λάθος κατά την ταπεινή μου άποψη.
Σημασία δεν έχει τι πιστεύεις μόνο εσύ αλλά και τι πιστεύουν και οι άλλοι για σένα.

Παιδιά, ειλικρινά, δεν ξερω. Αυτή η παθητικοτητα από τους εκπαιδευτικούς 4 χρονια τωρα, δεν ξερω που θα οδηγησει.
Αγωνα δεν βλεπω, ομοθυμία δεν βλεπω, ενοτητα δεν βλεπω. Συλλογους πολλους βλέπω μεσα στην ιδια ειδικοτητα, μεσα στην ιδια μοιρα, αλλα ετσι δεν προχωραει η ιστορία...στρατόπεδα πολλά, διεκδικήσεις, επιστολες προς κάθε ενδιαφερομενο,για όλα τα γούστα, απολυσεις συναδέλφων, ανεργια και στασιμότητα  αλλά.... στο πεζοδρόμιο λιγοι κατεβαίνουν, στις απεργιες ελάχιστοι συμμετεχουν και τράβα κορδόνι....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 23, 2014, 07:23:42 μμ »
Παιδιά, ειλικρινά, δεν ξερω. Αυτή η παθητικοτητα από τους εκπαιδευτικούς 4 χρονια τωρα, δεν ξερω που θα οδηγησει.
Αγωνα δεν βλεπω, ομοθυμία δεν βλεπω, ενοτητα δεν βλεπω. Συλλογους πολλους βλέπω μεσα στην ιδια ειδικοτητα, μεσα στην ιδια μοιρα, αλλα ετσι δεν προχωραει η ιστορία...στρατόπεδα πολλά, διεκδικήσεις, επιστολες προς κάθε ενδιαφερομενο,για όλα τα γούστα, απολυσεις συναδέλφων, ανεργια και στασιμότητα  αλλά.... στο πεζοδρόμιο λιγοι κατεβαίνουν, στις απεργιες ελάχιστοι συμμετεχουν και τράβα κορδόνι....

Αυτό το θέμα συζητιέται εδώ και χρόνια στις χώρες που κάνουν μελέτες (και όχι μονόστηλα για εφημερίδες του καφενείου).
Ο εκπαιδευτικός επειδή είναι ένα επάγγελμα που η φύση του είναι μοναχική δεν υπάρχει περίπτωση να συνεργαστεί ούτε με τον εαυτό του...η συναδελφικότητα είναι μια έννοια που σταματάει όταν μπαίνειςγια μάθημα...ε όταν το 80% του ωραρίου σου δουλεύεις μόνος πως να υπάρχει συνεργασία; Παρέα κάνεις, αντε να συνεργαστείς για καμιά εκδήλωση από κει και πέρα τα πράγματα είναι ζόρικα...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 23, 2014, 07:41:53 μμ »
ώπα !! Εδώ θα διαφωνήσω guest!!
Διότι, γιατί; οι ταξιτζήδες δουλεύουν όλοι μαζί ; οι φαρμακοποιοί; οι δικηγόροι; Ο καθένας μόνος του δουλεύει και μάλιστα ανταγωνίζονται και μεταξύ τους !! κάτι που δεν υπάρχει στους εκπαιδευτικούς....

όταν όμως οι πρώτοι λένε να κάνουν απεργία..... διαλύεται το σύμπαν!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 23, 2014, 07:54:31 μμ »
ώπα !! Εδώ θα διαφωνήσω guest!!
Διότι, γιατί; οι ταξιτζήδες δουλεύουν όλοι μαζί ; οι φαρμακοποιοί; οι δικηγόροι; Ο καθένας μόνος του δουλεύει και μάλιστα ανταγωνίζονται και μεταξύ τους !! κάτι που δεν υπάρχει στους εκπαιδευτικούς....

όταν όμως οι πρώτοι λένε να κάνουν απεργία..... διαλύεται το σύμπαν!!

Δεν μιλάμε για επαγγέλματα που είναι ή συνεργάζομαι ή το χασα το παιχνίδι...Ναι και στον ιδιωτικό τομέα οι καθηγητές συνεργάζονται γιατί οι αλλαγές τους πιάνουν όλους...
Βλέπεις στο Δημόσιο σχολείο οι αλλαγές να αφορούν όλους...έχουν όλοι κοινούς στόχους, φιλοδοξίες, προσβάσεις κ.τ.λ. ;
Επίσης αυτά τα επαγγέλματα που λες έχουν κουλτούρα συνεργασίας γιατί όλοι ανήκουν στον ίδιο κλάδο (πήγαινε στους μηχανικούς και στις ειδικότητες τους όταν μιλάμε για διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα ή ανάμεσα σε ταξιτζήδες και λεωφορειατζήδες ή στους γιατρούς όταν μιλάμε για κλινικές). Εμείς ειδικά στην ββθμια και τώρα σιγα σιγά και στην αβθμια πέρα το τι λέμε δημόσια καθημερινά είναι ο θάνατος του ενός κλαδου η ζωή του άλλου...και τότε να δεις (εννοώ στο παρασκήνιο) για τι είδους λειτουργούς μιλάμε.

ΥΓ. Παιδιά να διαφωνείτε ελεύθερα σήμερα το απόγευμα και βράδυ ο νταλικιέρης μου βγήκε το πρωί που είδα την φωτό του Μπούλη....ρε τι πικρα και στερήσεις έχει τραβήξει στην ζωή του...καλά λένε από την φάτσα τον κόβεις τον άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 07:59:33 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:07:22 μμ »
Στους εκπαιδευτικούς υπάρχουν διαβαθμίσεις βολέματος και διαφοροποίηση προτεραιότητων.  Άλλα προβλήματα έχουν οι παλαιότεροι που αγωνιούν αν οι συντάξεις τους μπορεί να "καταντήσουν" να γίνουν μόνο το διπλάσιο του μισθού του νέου και άλλα οι νεότεροι που τρέχουν σαν ζητιάνοι στα νησιά και στα όρη. Πολλά ιδιαίτερα κάνει ο επιτυχημένος ιδιαιτεράκιας και λίγα ο αποτυχημένος ή ο ηθικός.   Ο θεολόγος ή ο των καλλιτεχνικών θα συμπληρώσει το εισόδημα με γκαρσονιλίκη ή με ελαιόδεντρα, ενώ ο γυμναστής σε κάποια γυμναστήρια.
Έτσι σαν γνήσιοι Έλληνες αδυνατούν να βρουν τι τους ενώνει και κοιτάζει ο ενάς τον άλλον με μνησικακία και ζηλοφθονία...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:09:14 μμ »
Στους εκπαιδευτικούς υπάρχουν διαβαθμίσεις βολέματος και διαφοροποίηση προτεραιότητων.  Άλλα προβλήματα έχουν οι παλαιότεροι που αγωνιούν αν οι συντάξεις τους μπορεί να "καταντήσουν" να γίνουν μόνο το διπλάσιο του μισθού του νέου και άλλα οι νεότεροι που τρέχουν σαν ζητιάνοι στα νησιά και στα όρη. Πολλά ιδιαίτερα κάνει ο επιτυχημένος ιδιαιτεράκιας και λίγα ο αποτυχημένος ή ο ηθικός.   Ο θεολόγος ή ο των καλλιτεχνικών θα συμπληρώσει το εισόδημα με γκαρσονιλίκη ή με ελαιόδεντρα, ενώ ο γυμναστής σε κάποια γυμναστήρια.
Έτσι σαν γνήσιοι Έλληνες αδυνατούν να βρουν τι τους ενώνει και κοιτάζει ο ενάς τον άλλον με μνησικακία και ζηλοφθονία...

Και ποιο είναι αυτό που τους ενώνει όλους;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:13:08 μμ »
τώρα θετεις το θέμα στη σωστή του διάσταση guestteacher: δεν υπάρχει κουλτούρα συνεργασίας...
Δεν φταίει ότι η φύση της δουλειάς ειναι ατομική. Φταίει ότι ο καθένας κοιτάει την βολή του και όλοι μαζί κοιτάζουν αν κάποιος ειναι καλύτερος και τυχόν ξεχωρίζει να τον φάνε όλοι μαζί γιατί "χαλάει την πιάτσα"........ που βέβαια στο τελευταίο, δεν έχουν τα ηνία αποκλειστικά οι εκπαιδευτικοί. Συμβαίνει και σε άλλες καλές οικογένειες!!  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:24:31 μμ »
Και ποιο είναι αυτό που τους ενώνει όλους;

Το ότι για να επιβιώσουν κάνουν όλοι σχεδόν (εξαιρούνται οι εισοδηματίες και νέοι που τους τσοντάρουν ακόμη οι γονείς) και δεύτερες δουλειές και ως εκ΄τούτου βλέπουν την βασική τους εργασία κάτι σαν ημιαπασχόληση.

Σύγκριση: ο γερμανός εκπαιδευτικός ξεκινάει με 3300 ευρώ μικτά, μετά από ένα χρόνο είναι στα 3600 και μετά από 3 χρόνια περίπου στα 4000 μικτά. Ιδιαίτερα κάνουν  λίγοι, γιατί θέλουν να αξιοποιήσουν τα απογεύματα και τις διακοπές για την οικογένειά τους και τη μόρφωση τους...
Επίσης χαίρουν μεγάλου σεβασμού στην κοινωνία, αφού παίζει μεγάλο ρόλο και η αξιολόγηση που κάνουν στους μαθητές τους. Και ναί την κάνουν την αξιολόγηση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.