*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 419469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgio74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1260 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:33:22 μμ »
γιατί δεν βγάζουν τις αποσπασεις στα εκκλησιαστικά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:17 »

Αποσυνδεδεμένος Giorgio74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1261 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:40:18 μμ »
καποιος να βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1262 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:40:49 μμ »
Ωραία!!!!
Από όλη την Ελλάδα δηλαδή η δικιά μου διεύθυνση κάνει πάλι μπαρούφες!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν φτάνει που μας στέρησε πέρσι τις μετατάξεις δίνοντας πλεονάζοντες μηδέν ενώ ούτε εγώ δεν ξέρω πόσοι είμαστε, δεν φτάνει που μας ταλαιπώρησε πέρσι με τις απόσπάσεις για τον ίδιο λόγο, είπε να συνεχίσει και φέτος!!
Δεν ντρέπονται λίγο!Οικογένειες έχουμε!!!Και με τις τοποθετήσεις τι γίνεται????Θα  μας περιμένουν????

@karpe

Το ΠΥΣΔΕ Ευρυτανιας εχει μακρα παραδοση παραβατικοτητας, διαφθορας και μπαρουφολογιας, αν αναλογιστει κανεις τις μυριες καταγγελιες των πεπραγμενων του εν λογου ΠΥΣΔΕ που εχουν δει το φως της εκπαιδευτικης δημοσιοτητας κατα καιρους. Τετοια ειναι ομως η ποιοτητα των στελεχων της εκπαιδευσης και δη των κομματοσκυλων που απο το συνδικαλιστικο μετεριζι ασμενως μεταπηδουν στην εξουσια, ενω οι περισσοτεροι εξ αυτων εχουν χρονια να μπουν σε ταξη εχοντας εξαργυρωσει τις κομματικες τους περγαμηνες σε πολυετεις θητειες ως ακαματηδες διευθυντες σχολειων, και αντι να ενδωσουν στο εσωτερικο καλεσμα της πραγματικης τους φυσης, δηλαδη το σαλαγισμα των προβατων πανω στις σβουρνοραχες (πχ της Ευρυτανιας), καμωνονται τους μεταρρυθμιστες διευθυντες εκπ/σης που θα βαλουν ταξη στο μπαχαλο που οι ιδιοι δημιουργησαν. 

Γιδοβοσκος.   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 11:44:17 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1263 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:46:45 μμ »
Αν αναφέρεσαι σε αιρετούς εκπρόσωπους κτλ κτλ, έχεις απόλυτο δίκιο.
Αν αναφέρεσαι (που δε νομίζω) σε συναδέλφους που προσπαθούν να συνεργαστούν για να κρατήσουν μια κοινή γραμμή διαμαρτυρίας, έστω σε πρώτη φάση λεκτικά και προειδοποιητικά, έστω να συντονιστούν ακόμα κι αν σκύψουν τελικά το κεφάλι και υπακούσουν, τότε δεν έχεις δίκιο

Mε κάλυψε o Damien.
Οταν είναι συνδικαλιστές φωνάζουν,κάνουν, δείχνουν...
Οταν το εξαργυρώνουν αυτό σε διοικητικές θέσεις γίνονται βασιλικότεροι του βασιλεως και ξεχνάνε να διορθώσουν τα κακώς κείμενα της νομοθεσίας... παρόλο που ως συνδικαλιστες τα καταδίκαζαν (δεν μου φταίνε όλοι οι συνδικαλιστές και ούτε μου αρέσει το τσουβάλιασνα αλλά μερικοίκάνουν κρα μέχρι και ιδεολογία και κόμμα αλλάζουν αρκεί να μην μπουν σε τάξη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:17 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1264 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:47:21 μμ »
κανονικά πως πρεπει να γίνεται; στελνουν φαξ για αποδέσμευση;

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1265 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:47:37 μμ »
Η ηλιθιότητα της ΔΔΕ Κυκλάδων δεν δεσμεύει κανένα νοήμονα εκπαιδευτικό απλώς εκθέτει τον προϊστάμενο. Πέσανε και τα σχετικά μπινελίκια από το υπουργείο και τέλος. Πάντως έχει πολλά χαϊβάνια ο κλάδος.

+++

Δε κατάλαβα, οι κυκλαδες κοψανε μεταθεσεις επειδη ολοι πλεοναζουμε, τωρα ξαφνικα λειπουμε απο τα σχολεια?
Μηπως ο αλγοριθμος του υπουργειου δε πιανει σε νησιωτικο πυσδε που δεν εχεις ατομικο υποβρυχιο να συμπληρωνεις ωραριο απο νησι σε νησι?

Τώρα ομως που άνοιξε σε πολλούς η ορεξη με την αποσπαση και αφού την πηραν φετος ποσο μαλλον θα την εξασφαλισουν και του χρονου που τα κενα θα είναι περισσοτερα ακομα, καλα θα κανουν οι κυκλαδες να ζητησουν καμια μεταθεσουλα , κανα νεοδιοριστο κανα διορισμο ρε παιδακι μου γιατι το σκηνικο αυτο θα συμβαινει καθε μα καθε χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1266 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:51:03 μμ »
γιατί δεν βγάζουν τις αποσπασεις στα εκκλησιαστικά;

'Ίσως να έχουν άλλη διαδικασία.
Αλλά και πέρισυ ίδιο σκηνικό ήταν. Παρασκευή οι γενικές, Δευτέρα στα εκκλησιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1267 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:59:20 μμ »
Mε κάλυψε o Damien.
Οταν είναι συνδικαλιστές φωνάζουν,κάνουν, δείχνουν...
Οταν το εξαργυρώνουν αυτό σε διοικητικές θέσεις γίνονται βασιλικότεροι του βασιλεως και ξεχνάνε να διορθώσουν τα κακώς κείμενα της νομοθεσίας... παρόλο που ως συνδικαλιστες τα καταδίκαζαν (δεν μου φταίνε όλοι οι συνδικαλιστές και ούτε μου αρέσει το τσουβάλιασνα αλλά μερικοίκάνουν κρα μέχρι και ιδεολογία και κόμμα αλλάζουν αρκεί να μην μπουν σε τάξη...

Υπαρχουν Διευθυντες εκπαιδευσης που ενω διατελεσαν προεδροι ΕΛΜΕ ή ενεπλακησαν στα συνδικαλιστικα μολις ανελαβαν τη Διευθυνση αρνουνταν να χορηγησουν αδεια για τη διεξαγωγη των εκλογων και τις εκλογοαπολογιστικες των τοπικων συλλογων. Το προσημο αυτης της χαμαιλεοντειας προσαρμοστικοτητας των κομματικων ασπονδυλων που υποδυονται τους μεγαλους τιμονιερηδες της εκπαιδευσης τεινω να καταληξω οτι ειναι στην πρασινωπη αποχρωση της ελιας...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1268 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:05:49 πμ »
Εδω μεσα..κατι μου βρωμαει...
φιλε damien..δεν ξερω τι λες για τις αποσπασεις..οκ..αποσπασεις ειναιν αποσπασεις..αλλα για τισ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ τιποτα απο αυτα που εγραψες δεν ιχυει.Οι μεταταξεις ειναι η πιο ισχυρη υπηρεσιακη μεταβολη..και δενε χει καμια σχεση με αναπληρωση μεχρι να πραγματοποιηθει η μεταταξη σου.Η μεταταξη απαξ και γινει..δεν πα να μη  υπαρχει κανενας να σε αναπληρωνει....δεν μας νοιαζει..ειναι μεταταξη και εφυγες.Μην παραπληροφορεις τον κοσμο λοιπον
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 12:08:45 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1269 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:12:15 πμ »
Στις Μετατάξεις που έγιναν πέρυσι λίγο μετά την έλευση του νέου έτους (2014)
η οδηγία που δόθηκε ήταν να παραμείνουν οι εκπ/κοι στις θέσεις τους,
μέχρι τη λήξη του σχολ. έτους για λόγους ευλειτουργίας

ΦΕΚ 175/14-02-2014

Παράθεση
1. Οι ανωτέρω μετατάσσονται με τον κατεχόμενο βαθμό και Μ.Κ. και τίθενται στη διάθεση των οικείων Διευθύν−
σεων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, για να τοποθετηθούν σε κενές θέσεις των σχολείων, σύμφωνα με τις διατάξεις
του άρθρου 3 του Π.Δ. 50/96, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 3 παρ. 3ε του Π.Δ. 100/97.
2. Οι Διευθυντές Β/θμιας Εκπαίδευσης των περιοχών από τις οποίες μετατάσσονται οι εκπαιδευτικοί παρακα−
λούνται να εκδώσουν τα κοινοποιητήρια των μετατάξεων.
3. Όσοι εκ των αναφερομένων στην παρούσα απόφαση εκπαιδευτικοί υπηρετούν σε σχολικές μονάδες, προ−
κειμένου να μη διαταραχθεί η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων, θα παραμείνουν μέχρι τη λήξη του τρέχοντος
διδακτικού έτους στα σχολεία που υπηρετούν. Ο χρόνος αυτός θα θεωρείται διανυθείς στη θέση μετάταξης για
κάθε συνέπεια, οι εκπαιδευτικοί όμως θα λαμβάνουν τις μονάδες μετάθεσης της θέσης που υπηρετούν.

4. Όσοι εκπαιδευτικοί υπηρετούν σε φορείς ή υπηρεσίες του ΥΠΑΙΘ δύνανται να επιλέξουν αν επιθυμούν να
παραμείνουν στη θέση αυτή ή να αναλάβουν υπηρεσία στη θέση της μετάταξης.
(Αριθ. βεβ. ΥΔΕ/Υ.ΠΑΙ.Θ.: 1590/10−2−2014).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 12:19:08 πμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1270 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:14:18 πμ »
...Ωραία......
αφού κατακεραυνώσαμε(και καλώς εκάναμεν) τα στελέχη της εκπαίδευσης, τους συνδικαλιστές, τα κομματόσκυλα, τους Δ/ντές σχολείων κλπ κλπ κλπ,
ευελπιστώ να μην αρχίσει η κυβίστηση κάποιων εξ΄ημών μετά πάροδο ετών και αλλαγής στρατοπέδου, πράγμα που έχει αποδειχτεί περιτράνως..... ιδίως απο αυτούς που πρώτοι ούρλιαζαν και στο παρελθόν κατά των παραπάνω αναφερθέντων.


Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1271 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:16:11 πμ »
Ωραία!!!!
Από όλη την Ελλάδα δηλαδή η δικιά μου διεύθυνση κάνει πάλι μπαρούφες!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν φτάνει που μας στέρησε πέρσι τις μετατάξεις δίνοντας πλεονάζοντες μηδέν ενώ ούτε εγώ δεν ξέρω πόσοι είμαστε, δεν φτάνει που μας ταλαιπώρησε πέρσι με τις απόσπάσεις για τον ίδιο λόγο, είπε να συνεχίσει και φέτος!!
Δεν ντρέπονται λίγο!Οικογένειες έχουμε!!!Και με τις τοποθετήσεις τι γίνεται????Θα  μας περιμένουν????

Καλά τώρα... δηλαδή πήρες απόσπαση και θα τρέχεις στην οργανική για να πληρώνεις 30-50 την ημέρα σε ξενοδοχείο (γιατί μην μου πεις ότι θα πάρεις ενοικιαζόμενο με τον μήνα) για να καλύψεις το τι;;;

Και σε όλη την Ελλάδα οι αποσπασμένοι θα πάνε στην νέα τους θέση αλλά μια διεύθυνση έχει δικαίωμα να κάνει καψόνια; ΚΑΨΟΝΙΑ;
Είναι δυνατόν να μην μπορεί να τους βάλει κανείς στην θέση τους αυτούς τους ανθρώπους;

Άσε που γιατί να αδικηθείς στις τοποθετήσεις συνάδελφε; Με μόρια γίνονται και αυτές. Πρέπει να είσαι στην τοποθέτησή σου την Δευτέρα, και θα παραθέσω αυτό που ειπώθηκε και πρηγουμένως:
Παράθεση
Οι εκπαιδευτικοί που σημειώνονται με την ένδειξη «Α/θμια» στον παραπάνω πίνακα, οφείλουν να παρουσιαστούν στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της απόσπασης και στη συνέχεια πρέπει να διατεθούν στην αντίστοιχη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς αποσπώνται για τις ανάγκες των δημοτικών σχολείων.
Παρακαλούνται οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών όπου ανήκουν οργανικά οι εκπαιδευτικοί, να κοινοποιήσουν την απόφαση αυτή στους ενδιαφερόμενους και να τη γνωστοποιήσουν στις σχολικές μονάδες από τις οποίες αποσπώνται.
Οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης παρακαλούνται να φροντίσουν να αποσταλούν αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στις Διευθύνσεις της οργανικής τους θέσης.

Δεν ξέρω αν αποσπάστηκες σε αθμια ή βθμια αλλά και στην βθμια να αποσπάστηκες το συγκεκριμμένο είναι οδηγία και πιστεύω ότι καλύπτει και σένα.
Η ανακοίνωση της διεύθυνσής σου αν είχε "λαμβάνοντας υπόψη τον νόμο 3828 της ακατανόμαστης" τότε ίσως συζητούσαμε διαφορετικά. Έτσι όπως είναι γραμμένη καλύτερα να προσθέσουν στο τέλος την λέξη "Παρακαλούμε" γιατί αν πας, από την καλή σου την καρδιά θα πας.

Και όπως ο υπουργός δεν ξέχασε να γράψει στο τέλος που να παρουσιαστούν οι αποσπασθέντες, έτσι και η ευρυτανία δεν νομίζω να ξέχασε να συμπεριλάβει τον νόμο.

Είναι άδικο, παράτυπο και πραγματικά με γεμίζει αηδία.

Μολαταύτα τώρα που το σκέφτομαι...
Αποσπάσαι με δική σου αίτηση και χωρίς δαπάνη για το δημόσιο... Αν τυχόν χρειαστεί να μετακινηθείς χωρίς δική σου αίτηση λογικό είναι ότι το κόστος θα πρέπει να το καλύψει το δημόσιο...

Ο νοών... νοείτω...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 12:19:12 πμ από escozul »

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1272 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:22:15 πμ »
Δηλαδή, όσοι πήραμε απόσπαση για Α/θμια παρουσιαζόμαστε σίγουρα την 1/9 στην οικεία Β/θμια και όχι στην οργανική μας, σωστά;
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος so.ka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1273 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:31:44 πμ »
Καλή τοποθέτηση σε όλους!
Εγώ πάντως θα πάω στη ΔΔΕ της  απόσπασης.
Τέλος!
Εξάλλου αυτό καταλαβαίνω από αυτό που γράφει  στην τελευταία σελίδα:

Οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης παρακαλούνται να φροντίσουν να αποσταλούν αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στις Διευθύνσεις της οργανικής τους θέσης.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 12:44:14 πμ από so.ka »
Τίποτα πιο σημαντικό στον κόσμο δεν υπάρχει, από το να μπορείς να λες παρών στην κάθε μάχη! (γ κ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.