*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 419441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GRETEL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1414 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 03:53:55 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:27 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1415 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 04:04:21 μμ »
Ο νόμος είναι πολύ γενικός γύρω από την αντικατάσταση. Πρέπει να αντικαθίσταται ο εκπαιδευτικός, εφόσον έχει αναλάβει υπηρεσία ή όχι, π.χ.; Οι υπουργικές αποφάσεις έρχονται κόντρα στο νόμο, λοιπόν; Γιατί δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο και η κάθε διεύθυνση και το κάθε σχολείο κάνει ό,τι γουστάρει;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1416 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 04:12:45 μμ »
Λοιπον να πω τη δικη μιυ εμπειρία μηπως κ βοηθησω. Παρουσιαστηκα στο σχολείο αποσπασης κ τηλεφωνησα στη διευθυνση μου -φωκιδα ν πω οτι θ αργησω ν στειλω ανσληψη με φαξ γιατι γινεται ο κακος χαμος εδω. Δεν ειχα ιδεα οτι κ αυτοι λεει αναρτησαν ν παρουσιαστουμε πρωτα στην οργανική- πραγματικά δεν το ειχα δει- οπως στην Ευρυτανία κ.α. Εδειξα την απορια μου κ τους ειπα οτι η υπουργικη αποφαση ειναι ανωτερη. Αυτοι οι ιδιοι δεν με ψαξαν παντως κ ηδη ειχα ειδοποιήσει το σχολειο οργανικης απο προχθες για την απόσπαση μου ν μην με ψαχνουν κ αυτοι. Εστειλα κ το φαξ ανάληψης.  Δε νομιζω να υπαρχει πρόβλημα.
Πάντως ότι ακολουθηθεί πρέπει να είναι για όλους!Δεν μπορεί να δεσμευθούν μόνο αυτοί που ήταν τυπικοί και παρουσιάστηκαν στην οργανικη γιατί από το υπουργείο μου απάντησαν ότι υπάρχει ο νόμος και έχει το δικάιωμα να το κάνει ο προιστάμενος και πρέπει να πάμε οργανική!Ίσως αυτό να είναι το λάθος αυτών των διευθύνσεων :ότι δεν ενημέρωσαν όπως έπρεπε!
Πάντως υπήρχε και κόσμος που πήγε να παρουσιαστεί στην απόσπαση και οι διευθύνσεις ήταν ενήμερες και δεν δέχτηκαν!Σίγουρα υπάρχει άνιση μεταχείριση!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1417 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 04:16:39 μμ »
Δηλαδή, το υπουργείο σου είπε να παρουσιαστείς στην οργανική σου; Γιατί σε άλλους άλλα είπαν, ότι υπάρχει υπουργική απόφαση και οφείλουμε να παρουσιαστούμε στα ΠΥΣΔΕ απόσπασής μας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:27 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1418 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 04:19:17 μμ »
Οι διευθύνσεις που σας κρατάνε δέχτηκαν αποσπασμένους από άλλα ΠΥΣΔΕ; Επίσης, μέχρι πότε θα σας κρατάνε; Διαμαρτυρηθήκατε συλλογικά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1419 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 04:22:25 μμ »
σας ζητησαν πρακτικο αποχωρησης απο την οργανικη σας για να πατε στο πυσδε αποσπασης τι ειναι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1420 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 04:53:56 μμ »
Δηλαδή, το υπουργείο σου είπε να παρουσιαστείς στην οργανική σου; Γιατί σε άλλους άλλα είπαν, ότι υπάρχει υπουργική απόφαση και οφείλουμε να παρουσιαστούμε στα ΠΥΣΔΕ απόσπασής μας.

Σε ποιους το είπαν αυτό?Από το πρωι πήρα εκατό τηλ στο τμήμα αποσπάσεων και όχι πάντα το ίδιο νούμερο και το ίδιο έκαναν και αλλοι γνωστοί και σε όλους έλεγαν το ίδιο!Μάλιστα όταν τους ρωτούσα αν είναι πάνω από τον υπουργό ο διευθυντής της ΔΔΕ μου έλεγαν ότι είναι ενήμεροι, ότι δεν ξέρουν αν θα γίνει κάτι αλλά όντως υπάρχει ο νόμος και μπορεί να το κάνει!Μου είπανε μάλιστα να επικοινωνήσω με τον προιστάμενο ΔΔΕ αν μπορεί να μου δώσει χρόνο για να παρουσιαστώ!Δεν νομίζω 'οτι είπαν σε κανένα να πάει στην απόσπαση!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1421 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 05:07:54 μμ »
Σε ποιους το είπαν αυτό?Από το πρωι πήρα εκατό τηλ στο τμήμα αποσπάσεων και όχι πάντα το ίδιο νούμερο και το ίδιο έκαναν και αλλοι γνωστοί και σε όλους έλεγαν το ίδιο!Μάλιστα όταν τους ρωτούσα αν είναι πάνω από τον υπουργό ο διευθυντής της ΔΔΕ μου έλεγαν ότι είναι ενήμεροι, ότι δεν ξέρουν αν θα γίνει κάτι αλλά όντως υπάρχει ο νόμος και μπορεί να το κάνει!Μου είπανε μάλιστα να επικοινωνήσω με τον προιστάμενο ΔΔΕ αν μπορεί να μου δώσει χρόνο για να παρουσιαστώ!Δεν νομίζω 'οτι είπαν σε κανένα να πάει στην απόσπαση!
Σου απάντησα σε π.μ. Γενικά, πιστεύω ότι είναι πολύ θολός ο νόμος και ο καθένας τον ερμηνεύει όπως θέλει. Πάντως, δεν μπορεί μια υπουργική απόφαση να έρχεται κόντρα στο νόμο και ούτε οι υπόλοιπες δευτεροβάθμιες αγνοούν το νόμο. Γενικά, νομίζω ότι αφήνουν αυτή τη θολούρα, για να κόβουν και να ράβουν τους νόμους στα μέτρα τους, καταπώς τους εξυπηρετεί. Εδώ φαίνεται ότι το υπουργείο καλύπτει τον προϊστάμενο σας. Πηγαίνετε μαζικά οι ενδιαφερόμενοι στη διεύθυνσή σας και διαμαρτυρηθείτε, γιατί από ό,τι καταλαβαίνω για να κάνουν τέτοια εκεί πέρα και η ΕΛΜΕ σας θα είναι αδρανής και ζητήστε να μιλήσετε με τον προϊστάμενο και να σας δώσει χρονοδιάγραμμα αποδέσμευσης.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος GRETEL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1422 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 05:41:47 μμ »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1423 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 05:50:31 μμ »
.................... Εδώ φαίνεται ότι το υπουργείο καλύπτει τον προϊστάμενο σας............
Πάντα το υπουργείο θα καλύπτει τον οποιοδήποτε προϊστάμενο!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1424 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:52:44 πμ »
Με ρώτησε συνάδελφος και δεν γνωρίζω να απαντήσω.
Αν γνωρίζει κάποιος, ας κάνει τον κόπο να μου πει με ποια σειρά θα τοποθετηθούν οι αποσπασμένοι στην Α/θμια;
Βάσει της 111154/Δ1/16-7-2014, "Διευκρινίσεις επί τοποθετήσεων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης", στην Παράγραφο 2. αναφέρει τη σειρά
"α) των εκπαιδευτικών που μετατάχθηκαν υποχρεωτικά σύμφωνα με το άρθρο 82 παρ. 11 του Ν. 4172/2013,
β) αυτών που μετατάχθηκαν από τη δευτεροβάθμιας με το καθεστώς της κινητικότητας (από διαθεσιμότητα) και περιλαμβάνονται στον πίνακα 2 της αριθ. 88900/Δ1/6-6-2014 (ΦΕΚ 714, τ. Γ΄) Υ.Α. και
γ) όσων εκ των εκπαιδευτικών βρίσκονται στη διάθεση εκάστου ΠΥΣΠΕ και δεν κατέστη δυνατή η τοποθέτησή τους σε κενές οργανικές θέσεις με τις διαδικασίες της ανωτέρω παραγράφου 1
(σ.σ. για οργανικές τοποθετήσεις)".

Τί προβλέπεται για τους αποσπασμένους κάθε ΔΠΕ;
Ευχαριστώ.
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1425 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:02:00 πμ »
Με ρώτησε συνάδελφος και δεν γνωρίζω να απαντήσω.
Αν γνωρίζει κάποιος, ας κάνει τον κόπο να μου πει με ποια σειρά θα τοποθετηθούν οι αποσπασμένοι στην Α/θμια;
Βάσει της 111154/Δ1/16-7-2014, "Διευκρινίσεις επί τοποθετήσεων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης", στην Παράγραφο 2. αναφέρει τη σειρά
"α) των εκπαιδευτικών που μετατάχθηκαν υποχρεωτικά σύμφωνα με το άρθρο 82 παρ. 11 του Ν. 4172/2013,
β) αυτών που μετατάχθηκαν από τη δευτεροβάθμιας με το καθεστώς της κινητικότητας (από διαθεσιμότητα) και περιλαμβάνονται στον πίνακα 2 της αριθ. 88900/Δ1/6-6-2014 (ΦΕΚ 714, τ. Γ΄) Υ.Α. και
γ) όσων εκ των εκπαιδευτικών βρίσκονται στη διάθεση εκάστου ΠΥΣΠΕ και δεν κατέστη δυνατή η τοποθέτησή τους σε κενές οργανικές θέσεις με τις διαδικασίες της ανωτέρω παραγράφου 1
(σ.σ. για οργανικές τοποθετήσεις)".

Τί προβλέπεται για τους αποσπασμένους κάθε ΔΠΕ;
Ευχαριστώ.

Οπως και στη Β/θμια, τελευταιοι, μετα τους υπο διαθεση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1426 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:40:32 πμ »
Οπως και στη Β/θμια, τελευταιοι, μετα τους υπο διαθεση.

Ευχαριστώ Damien, για την άμεση απάντηση.
Νά 'σαι καλά!
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1427 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:46:37 μμ »
Ενημερωτικό του αιρετού στο  ΚΥΣΔΕ
          Νεκτάριου Κορδή
εκλεγμένου με το ψηφοδέλτιο  των
Συνεργαζόμενων Εκπαιδευτικών Κινήσεων

Θέμα: Λειτουργικά κενά μετά τις αποσπάσεις

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

   Μετά και την επίσημη ανακοίνωση των αποσπάσεων από το Υπουργείο Παιδείας  σας ενημερώνουμε (συνημμένος πίνακας) για τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Τα λειτουργικά κενά αυτά δεν είναι τα οριστικά, αφού έχει ζητηθεί επικαιροποίηση των στοιχείων μέχρι τις 3/9//14 από τις αντίστοιχες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Θεωρούμε ότι ο αριθμός τους θα αυξηθεί σημαντικά! Ο αριθμός των κενών αυτών ( 2700 περίπου), καθιστά απόλυτα ρεαλιστικό το αίτημα για Β΄ φάση αποσπάσεων αλλά και για προσλήψεις αναπληρωτών. Παράλληλα το μέγεθος των κενών επαναφέρει και το αίτημα της ΟΛΜΕ για μαζικούς διορισμούς μόνιμων εκπαιδευτικών! Υπενθυμίζουμε ότι μετά τις αρχικές αποσπάσεις είχαμε 357 λιγότερα κενά και 1337 λιγότερα πλεονάσματα. Με τα δεδομένα με μια νέα φάση αποσπάσεων μπορούν να μειωθούν περαιτέρω τα κενά αλλά και τα πλεονάσματα.   

Αθήνα 2/9/2014
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 248

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.