*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015  (Αναγνώστηκε 22160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:08:40 μμ »
εγώ πάντως όταν δούλεψα σε α/θμια ως αναπληρώτρια ( τω καιρώ εκεινω βεβαίως βεβαίως ) αργία κανονική ήταν! Το θυμάμαι γιατί είχε τυχει να ναι Δευτέρα και είχα κάνει ταξιδάκι στην Αθήνα επ' ευκαιρίας!

για το άλλο, ας πούμε μόνο το πασιφανές : δεν έπαιξαν καθόλου διαθεσιμότητες στην α/θμια.... ούτε αύξηση ωραρίου....

αλλά δεν αναφέρομαι σ αυτά... πιο πολύ έχει να κάνει με το διοικητικό κομμάτι .... οπότε ας το αφήσουμε για τώρα!  ;)

@silver

συμφωνώ μαζί σου ως προς το τελευταίο !  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:14 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:09:14 μμ »
@bitch

οντως τραβηγμενο το σεναριο, αλλα θεωρητικα υπαρκτο αν λαβουμε υποψη το ξυγκι της μυγας που εχουν αναγαγει σε κυνηγι χαμενου θησαυρου στο πλαισιο των περιλαλητων περικοπων του μεσοπροθεσμου!

απο την αλλη ομως διδακτικη ενοποιηση δημοτικου με νηπιαγωγειο απο δασκαλους που δεν εχουν δευτερο πτυχιο....ουτε η πλεον νοσηρη μου φαντασια δε μπορει να συλλαβει.... προς το παρον!  :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:12:23 μμ »
όταν λέω ενοποίηση δημοτικού με νηπιαγωγείο εννοώ κτιριακά !! (που σημαίνει ενδεχομένως - κατά την μύγα και το ξύγκι όπως σωστά έθεσες ) ΕΝΑ σχολείο και άρα ΕΝΑΣ διευθυντής κτλ κτλ.

για την ενοποίηση δημοτικού με γυμνάσιο πάλι κτιριακά το εννοούσα ( κακώς δεν το διευκρίνισα ). Και αν έρθει αυτό να δέσει με τον ρόλο του μάνατζερ που είπε και ο guest πάλι σε περικοπή δαπανών οδηγούμεθα.... 

νομίζω από δω και στο εξής θα πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με γνώμονα " τι θα στοιχίσει λιγότερο"..... 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:13:13 μμ »
εγώ πάντως όταν δούλεψα σε α/θμια ως αναπληρώτρια ( τω καιρώ εκεινω βεβαίως βεβαίως ) αργία κανονική ήταν! Το θυμάμαι γιατί είχε τυχει να ναι Δευτέρα και είχα κάνει ταξιδάκι στην Αθήνα επ' ευκαιρίας!

για το άλλο, ας πούμε μόνο το πασιφανές : δεν έπαιξαν καθόλου διαθεσιμότητες στην α/θμια.... ούτε αύξηση ωραρίου....

αλλά δεν αναφέρομαι σ αυτά... πιο πολύ έχει να κάνει με το διοικητικό κομμάτι .... οπότε ας το αφήσουμε για τώρα!  ;)

@silver

συμφωνώ μαζί σου ως προς το τελευταίο !  :)
ενταξει ομως για να ειμαστε και δικαιοι τι σοι διαθεσιμοτητες να παιξουν στην α/θμια? Να καταργηθει ολοκληρη ειδικοτητα? Ποια? Η ΠΕ60 ή η ΠΕ70... στη Β/θμια οι ελεεινες διαθεσιμοτητες περασαν με το προσχημα της καταργησης κλαδου... δε μπορουσαν αλλιως!

Οσο για το ωραριο.... απο την 1η χρονια μεχρι και τη συνταξη.... 24 ωριτσες.... ε δε νομιζω οτι συνιστα ευνοια ουτε και αφορμη για αυξηση ωραριου....  :)

αποψη μου.... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:14 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:20:22 μμ »
παίζουν και ειδικότητες στην πρωτοβάθμια μην ξεχνιόμαστε ... δεν ειναι όλοι ΠΕ60 ΠΕ 70....
επίσης παίζουν ολοήμερα και διευρημένου ωραρίου.....

το ωράριο μειώνεται και στην α/θμια. Λιγότερα - και αργότερα βέβαια - σε σχέση  με την β/θμια αλλά μειώνεται. Και για μένα το 24 είναι ήδη πολύ ( και για να είμαστε και δίκαιοι οι πρωτοβάθμιοι δουλεύουν πολύ σκληρά γιατί τα μικρά παιδιά θέλουν ένα ταλέντο παραπάνω να τα φέρεις βόλτα... ) αλλά δεν έχει σημασία το τι λέω εγώ ή εσύ αλλά το σκεπτικό των κρατούντων ( ήτοι, περικοπή δαπανών).
Αφού λοιπόν έχουν διορισθεί σχεδόν όλοι οι δάσκαλοι - διορθώστε με αν κάνω λάθος - για να γλυτώσουν την πρόσληψη αναπληρωτών θα μπορούσαν να έχουν εφαρμόσει αυξηση ωραρίου και εκεί. Δεν το έκαναν ( και καλώς δεν το έκαναν είναι η προσωπική μου άποψη ). Αλλά αυτό δε σημαίνει πως έτσι το μάρμαρο δεν το πλήρωσε μόνο η β/θμια.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:34:38 μμ »
παίζουν και ειδικότητες στην πρωτοβάθμια μην ξεχνιόμαστε ... δεν ειναι όλοι ΠΕ60 ΠΕ 70....
επίσης παίζουν ολοήμερα και διευρημένου ωραρίου.....

το ωράριο μειώνεται και στην α/θμια. Λιγότερα - και αργότερα βέβαια - σε σχέση  με την β/θμια αλλά μειώνεται. Και για μένα το 24 είναι ήδη πολύ ( και για να είμαστε και δίκαιοι οι πρωτοβάθμιοι δουλεύουν πολύ σκληρά γιατί τα μικρά παιδιά θέλουν ένα ταλέντο παραπάνω να τα φέρεις βόλτα... ) αλλά δεν έχει σημασία το τι λέω εγώ ή εσύ αλλά το σκεπτικό των κρατούντων ( ήτοι, περικοπή δαπανών).
Αφού λοιπόν έχουν διορισθεί σχεδόν όλοι οι δάσκαλοι - διορθώστε με αν κάνω λάθος - για να γλυτώσουν την πρόσληψη αναπληρωτών θα μπορούσαν να έχουν εφαρμόσει αυξηση ωραρίου και εκεί. Δεν το έκαναν ( και καλώς δεν το έκαναν είναι η προσωπική μου άποψη ). Αλλά αυτό δε σημαίνει πως έτσι το μάρμαρο δεν το πλήρωσε μόνο η β/θμια.....
Σαφως και το πληρωσε η Β/θμια.... και μαλιστα πολυ βαναυσα.... γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε τον ιδιαιτερο φορτο εργασιας με διορθωσεις γραπτων, προετοιμασια μαθηματος κλπ κλπ.....που φτανει μεχρι τον Ιουλιο!

Παντως ολο το ζουμι ειναι σε αυτο που λες..... "ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΔΑΠΑΝΩΝ"....
και μεχρι το 2018 πρεπει να περικοψουν αλλα 600εκ ευρω.... για να φτασουν στον τρισαθλιο στοχο των 3,85 δισ. που συνιστα (ακομα και με σεναρια αναπτυξης) ποσοστο κατω του 2% του ΑΕΠ..... Τριτοκοσμικες Καταστασεις!

Αρα αν δεν αλλαξει κατι δραστικα στην κεντρικη πολιτικη.... πολυ φοβαμαι οτι θα εξευρευνησουμε και αλλες αχαρτογραφητες νοσηρες φαντασιες στο μελλον!  ;)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:42:24 μμ »
Τα Δημοτικά δεν αναφέρονται γιατί πολύ απλά μέχρι και φέτος υποχρεωτικά γινόταν εκκλησιασμός και αφιέρωναν τη μέρα σε δραστηριότητες για τους  Τρεις Ιεράρχες. Για τη Δευτεροβάθμια ήταν αργία, όχι για την Πρωτοβάθμια. Και πιστέψε με... δε χαϊδεύουν καθόλου τους δασκάλους!!! >:(

Όποιος πιστεύει ότι "χαϊδεύουν τους δασκάλους" του εύχομαι από καρδιάς να ζήσει μια χρονιά ανάλογη με αυτή που έζησα εγώ φέτος.
Αυτό...χωρίς καμία διάθεση για προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:46:24 μμ »
Σαφως και το πληρωσε η Β/θμια.... και μαλιστα πολυ βαναυσα.... γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε τον ιδιαιτερο φορτο εργασιας με διορθωσεις γραπτων, προετοιμασια μαθηματος κλπ κλπ.....που φτανει μεχρι τον Ιουλιο!
................................................................
Βάλε και τις απουσίες! (που ειδικά στα ΕΠΑΛ είναι μία ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία...)
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:48:43 μμ »
Έχοντας υπηρετήσει αρκετά χρόνια στη Βθμια και υπηρετώντας φέτος στην Αθμια, οφείλω να ομολογήσω οτι στο διδακτικό κομμάτι η Αθμια είναι περισσότερο επιβαρυμένη και κατά μέσο όρο ένας δάσκαλος χρειάζεται να δουλεύει περισσότερες ώρες. Αυτά βγάζοντας μέσους όρους και δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους, γιατί στη Βθμια υπάρχει και μεγάλος αριθμός διαφορετικών ειδικοτήτων, επίσης άλλη δουλειά απαιτείται σε μαθήματα πανελλαδικών κλπ. Πάντως το ωράριο ήδη ήταν επιβαρυμένο στην πρωτοβάθμια και δε νομίζω πως υπάρχει περιθώριο αύξησης του. Στη δευτεροβάθμια από την άλλη υπάρχει σημαντική επιβάρυνση με διοικητικές εργασίες (όχι βέβαια για όλους τους εκπαιδευτικούς), κάτι που δεν υπάρχει στην πρωτοβάθμια. Βγάζοντας έναν μέσο όρο από την εικόνα που έχω μπορώ να πω οτι οι δάσκαλοι αφιερώνουν περισσότερο χρόνο καθημερινά στην εργασία τους σε σχέση με τη Βθμια.

Τώρα για τις αλλαγές που θα γίνουν το σχολικό έτος 2014-2015, νομίζω πως όλοι μας πέσαμε στην παγίδα. Όλο το προηγούμενο διάστημα διέρρεαν τα "χειρότερα" σενάρια και τώρα που βγήκε ένα πιο "ήπιο" όλοι λέμε έλα μωρέ σιγά. Τρεις ημέρες το Σεπτέμβρη νωρίτερα 1-2 μέρες στη μέση της χρονιάς και 9 ημέρες περισσότερη παρουσία στα σχολεία για την πρωτοβάθμια. Με τέτοιους ρυθμούς σε 2-3 χρόνια θα έχει εντατικοποιηθεί με με 15-20 ημέρες η διδακτική χρονιά και επειδή θα γίνει με δόσεις θα το καταπίνουμε και η κοινωνία θα λέει ορίστε δεν ντρέπονται να διαμαρτύρονται για 1-2 ημέρες. Όσο περισσότερο ζούγκλα γίνονται οι χώροι εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, τόσο περισσότερο θα επιβαρυνόμαστε κι εμείς. Η κοινωνία δυστυχώς αντιμετωπίζει ΚΑΙ ως child-parking τα σχολεία και ζητάει να διευρυνθεί η λειτουργία τους για να απασχολούνται κάπου τα παιδιά. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:58:51 μμ »
Έχοντας υπηρετήσει αρκετά χρόνια στη Βθμια και υπηρετώντας φέτος στην Αθμια, οφείλω να ομολογήσω οτι στο διδακτικό κομμάτι η Αθμια είναι περισσότερο επιβαρυμένη και κατά μέσο όρο ένας δάσκαλος χρειάζεται να δουλεύει περισσότερες ώρες. Αυτά βγάζοντας μέσους όρους και δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους, γιατί στη Βθμια υπάρχει και μεγάλος αριθμός διαφορετικών ειδικοτήτων, επίσης άλλη δουλειά απαιτείται σε μαθήματα πανελλαδικών κλπ. Πάντως το ωράριο ήδη ήταν επιβαρυμένο στην πρωτοβάθμια και δε νομίζω πως υπάρχει περιθώριο αύξησης του. Στη δευτεροβάθμια από την άλλη υπάρχει σημαντική επιβάρυνση με διοικητικές εργασίες (όχι βέβαια για όλους τους εκπαιδευτικούς), κάτι που δεν υπάρχει στην πρωτοβάθμια. Βγάζοντας έναν μέσο όρο από την εικόνα που έχω μπορώ να πω οτι οι δάσκαλοι αφιερώνουν περισσότερο χρόνο καθημερινά στην εργασία τους σε σχέση με τη Βθμια.

Τώρα για τις αλλαγές που θα γίνουν το σχολικό έτος 2014-2015, νομίζω πως όλοι μας πέσαμε στην παγίδα. Όλο το προηγούμενο διάστημα διέρρεαν τα "χειρότερα" σενάρια και τώρα που βγήκε ένα πιο "ήπιο" όλοι λέμε έλα μωρέ σιγά. Τρεις ημέρες το Σεπτέμβρη νωρίτερα 1-2 μέρες στη μέση της χρονιάς και 9 ημέρες περισσότερη παρουσία στα σχολεία για την πρωτοβάθμια. Με τέτοιους ρυθμούς σε 2-3 χρόνια θα έχει εντατικοποιηθεί με με 15-20 ημέρες η διδακτική χρονιά και επειδή θα γίνει με δόσεις θα το καταπίνουμε και η κοινωνία θα λέει ορίστε δεν ντρέπονται να διαμαρτύρονται για 1-2 ημέρες. Όσο περισσότερο ζούγκλα γίνονται οι χώροι εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, τόσο περισσότερο θα επιβαρυνόμαστε κι εμείς. Η κοινωνία δυστυχώς αντιμετωπίζει ΚΑΙ ως child-parking τα σχολεία και ζητάει να διευρυνθεί η λειτουργία τους για να απασχολούνται κάπου τα παιδιά. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.
Πολυ σωστη η τοποθετηση σου!!

το εχω ρωτησει και σε αλλα σημεια του τοπικ αλλα απαντηση δεν εχω παρει...
...αναφορικα με τις 9 μερες παραπανω στην Α/θμια τον Ιουνιο (22-30/6), και ιδιαιτερα για τους ευρισκομενους μακρια απο την οικογενεια τους.... απο τη στιγμη που τοσο τα μαθηματα οσο και οι εγγραφες θα εχουν τελειωσει.... τι ρολο θα βαραει ο εκπαιδευτικος στο δημοτικο ή το νηπιαγωγειο? Του σκιαχτρου??

Λενε π.χ. για επιμορφωτικα σεμιναρια.... αυτα που θα γινονται? θα μπορουν εστω να τα παρακολουθουν σε καποιο ΠΕΚ του τοπου μονιμης κατοικιας τους?

Γνωριζει κανεις κατι περαιτερω σχετικα με αυτο το "παραπανω διαστημα" παρουσιας στο σχολειο ανευ ουσιαστικου αντικειμενου?

Εμενα παντως σαν καψωνι μου φαινεται για να πεισουν την κοινωνια οτι οι εκπαιδευτικοι κανουν λιγοτερες διακοπες...
Και αντε για αυτον που διδασκει κοντα στο σπιτι του.... δεν εγινε και κατι τρομερο....
Για αυτους που εχουν ξεσπιτωθει δεν ειναι σπασιμο?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:14:18 μμ »
Πολυ σωστη η τοποθετηση σου!!

το εχω ρωτησει και σε αλλα σημεια του τοπικ αλλα απαντηση δεν εχω παρει...
...αναφορικα με τις 9 μερες παραπανω στην Α/θμια τον Ιουνιο (22-30/6), και ιδιαιτερα για τους ευρισκομενους μακρια απο την οικογενεια τους.... απο τη στιγμη που τοσο τα μαθηματα οσο και οι εγγραφες θα εχουν τελειωσει.... τι ρολο θα βαραει ο εκπαιδευτικος στο δημοτικο ή το νηπιαγωγειο? Του σκιαχτρου??

Λενε π.χ. για επιμορφωτικα σεμιναρια.... αυτα που θα γινονται? θα μπορουν εστω να τα παρακολουθουν σε καποιο ΠΕΚ του τοπου μονιμης κατοικιας τους?

Γνωριζει κανεις κατι περαιτερω σχετικα με αυτο το "παραπανω διαστημα" παρουσιας στο σχολειο ανευ ουσιαστικου αντικειμενου?

Εμενα παντως σαν καψωνι μου φαινεται για να πεισουν την κοινωνια οτι οι εκπαιδευτικοι κανουν λιγοτερες διακοπες...
Και αντε για αυτον που διδασκει κοντα στο σπιτι του.... δεν εγινε και κατι τρομερο....
Για αυτους που εχουν ξεσπιτωθει δεν ειναι σπασιμο?

Ηδη στο Β' επίπεδο εφαρμόζουν το εξ αποστάσεως μοντέλο επιμόρφωσης.
Τώρα για το τι είδους σεμινάρια μπορούν να κάνουν ..... χμμμμ .... επιμορφωτικά μήπως για όσους δεν βγούνε επαρκείς?
H' άλλα απλής επιμόρφωσηςστυλ ΠΕΚ Ή πρώην Π.Ι. (μην ξεχνάς ότι το ΙΕΠ ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με αυτά καθώς και ότι στελεχώνονται σιγά σιγά πάλι τα ΠΕΚ).
Είπαμε έρχεται και νέο ΕΣΠΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 08:36:16 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:42:11 μμ »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:44:10 μμ »
Πολυ σωστη η τοποθετηση σου!!

το εχω ρωτησει και σε αλλα σημεια του τοπικ αλλα απαντηση δεν εχω παρει...
...αναφορικα με τις 9 μερες παραπανω στην Α/θμια τον Ιουνιο (22-30/6), και ιδιαιτερα για τους ευρισκομενους μακρια απο την οικογενεια τους.... απο τη στιγμη που τοσο τα μαθηματα οσο και οι εγγραφες θα εχουν τελειωσει.... τι ρολο θα βαραει ο εκπαιδευτικος στο δημοτικο ή το νηπιαγωγειο? Του σκιαχτρου??

Λενε π.χ. για επιμορφωτικα σεμιναρια.... αυτα που θα γινονται? θα μπορουν εστω να τα παρακολουθουν σε καποιο ΠΕΚ του τοπου μονιμης κατοικιας τους?

Γνωριζει κανεις κατι περαιτερω σχετικα με αυτο το "παραπανω διαστημα" παρουσιας στο σχολειο ανευ ουσιαστικου αντικειμενου?


τι να κάνουν λέει!!!! ... να στρώθουν να διαβάσουν και να ενημερωθούν, να κάνουν προγραμματισμό για την νέα χρονιά, να κάνουν συναντήσεις με τους γονείς, να γνωρίσουν τους συναδέλφους τους από άλλα σχολεία και να ανταλλάξουν καλές πρακτικές... .

... εγώ ξέρω πως άμα θες να κάνεις κάτι, θα βρεις...  !!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγές διδακτικού έτους 2014-2015
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:46:00 μμ »
τι να κάνουν λέει!!!! ... να στρώθουν να διαβάσουν και να ενημερωθούν, να κάνουν προγραμματισμό για την νέα χρονιά, να κάνουν συναντήσεις με τους γονείς, να γνωρίσουν τους συναδέλφους τους από άλλα σχολεία και να ανταλλάξουν καλές πρακτικές... .

... εγώ ξέρω πως άμα θες να κάνεις κάτι, θα βρεις...  !!

Αυτούς τους ρώτησες; Χμμμ... μιλάς για αβθμια ε; καλά εκεί ενδιαφέρονται περισσότερο είναι η αλήθεια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.