*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία Μονίμων  (Αναγνώστηκε 134624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος betty77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 04, 2009, 09:53:00 πμ »
Υποθετω ειναι κατω απο τη μεση στον πινακα διοριστεων. Τι εννοεις αυτο θες κι εσυ; Αν εισαι στους πρωτους και δε θες να διοριστεις αυτη τη χρονια, κανεις μια και καλη αιτηση την επομενη!

Δε μου λετε, το μεταπτυχιακο μονο 30 ευρω μεικτα δινει;; Και που μπορω να βρω ποια μεταπτυχιακα αναγνωριζονται;

σε ευχαριστω πολυ!! αρα αν δεν κανω τιποτα φετος, δεν αποκλειομαι; γιατι μου ειπαν να κανω 2 αιτησεις, μια ορκωμοσιας και μετα παραταση για του χρονου...αλλα αυτο εχει συμβουλια και τετοια και μαλλον θα ειναι αρνητικη η απαντηση...αυτο με τον ασεπ 2 χρονια που ειναι στανταρ οπως λες που μπορω να το βρω; η δευτεροβαθμια στην καλλιθεα δεν το γνωριζει λεει...η φετοσ η ποτε...μου ειπαν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 04, 2009, 09:56:01 πμ »
Υποθετω ειναι κατω απο τη μεση στον πινακα διοριστεων. Τι εννοεις αυτο θες κι εσυ; Αν εισαι στους πρωτους και δε θες να διοριστεις αυτη τη χρονια, κανεις μια και καλη αιτηση την επομενη!

Δε μου λετε, το μεταπτυχιακο μονο 30 ευρω μεικτα δινει;; Και που μπορω να βρω ποια μεταπτυχιακα αναγνωριζονται;

σε ευχαριστω πολυ!! αρα αν δεν κανω τιποτα φετος, δεν αποκλειομαι; γιατι μου ειπαν να κανω 2 αιτησεις, μια ορκωμοσιας και μετα παραταση για του χρονου...αλλα αυτο εχει συμβουλια και τετοια και μαλλον θα ειναι αρνητικη η απαντηση...αυτο με τον ασεπ 2 χρονια που ειναι στανταρ οπως λες που μπορω να το βρω; η δευτεροβαθμια στην καλλιθεα δεν το γνωριζει λεει...η φετοσ η ποτε...μου ειπαν...

Σου είπαν στη δευτεροβάθμια τέτοιο πράγμα? Ή φέτος ή ποτέ? Θα τρελαθώ... Εγώ αλλιώς τα ήξερα τα πράγματα. Σε όποια θέση και αν βρίσκεσαι - στης πρώτης ή στης δεύτερης φουρνιάς - μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου τον πρώτο ή το δεύτερο χρόνο και απλά αν τα κάνεις τον δεύτερο για να σε πάρουν οπωσδήποτε τα δηλωνεις όλα και δυσπρόσιτα και τα πάντα...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 04, 2009, 09:59:43 πμ »
Ο μισθός του νεοδιόριστου πόσος είναι;
αν είναι κάποιος ανυπαντρος ας με διαφωτίσει..
Στο αλφαβιτα (δεν έλεγε τιποτα για ΜΚ) ελεγε για 1180 καθαρα αλλά από τις συζητήσεις πρεπει να είναι λιγότερα...
Ο μισθός του πρωτοδιόριστου είναι γύρω στα 1000ε (έχεις κρατήσεις 150ε τον πρώτο χρόνο).
Αν διοριστείς σε ακριτική περιοχή, ο μισθός ανεβαίνει 50-100ε (επίδομα παραμεθορίου περίπου 50ε + επίδομα ειδικών συνθηκών περίπου 50ε). Μπορεί η περιοχή να δίνει το 1 ή και τα 2 επιδόματα.
Τη δεύτερη χρονιά ανεβαίνεις ΜΚ και μειώνονται και οι κρατήσεις.

Αποσυνδεδεμένος betty77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:00:48 πμ »
 οπως ακριβως στο λεω...η τωρα η ποτε γιατι λεει αρκετα προβληματα τους δημιουργει το 2 χρονια...τι να πω...δλδ παει ο επομενος του ασεπ φετος και παω του χρονου εγω...ετσι κ αλλιως καμμια χρονια δεν θα χερω που θα καταληξω...ολα..ολα..τι να κανουμε;

σε ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:01:16 πμ »
Ο πρωτοδιόριστος με γάμο και παιδί παίρνει 1100, νομίζω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:04:30 πμ »
οπως ακριβως στο λεω...η τωρα η ποτε γιατι λεει αρκετα προβληματα τους δημιουργει το 2 χρονια...τι να πω...δλδ παει ο επομενος του ασεπ φετος και παω του χρονου εγω...ετσι κ αλλιως καμμια χρονια δεν θα χερω που θα καταληξω...ολα..ολα..τι να κανουμε;

σε ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυ

Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να αλλαχθεί η εγκύκλιος. Οπότε ας περιμένουμε να βει μέχρι τέλος της εβδομάδας για να είμαστε σίγουροι για τις κινήσεις μας.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος betty77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:05:47 πμ »
εισαι θεά!!!!! αντε να δουμε...

Αποσυνδεδεμένος n.sof

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:12:50 πμ »
Mιας και συζητησατε παραπανω για μισθους εχω μια απορια.....Ποτε αρχιζει να πληρωνεται ενας διορισμενος?Αργει οπως τους αναπληρωτες?

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:14:31 πμ »
Mιας και συζητησατε παραπανω για μισθους εχω μια απορια.....Ποτε αρχιζει να πληρωνεται ενας διορισμενος?Αργει οπως τους αναπληρωτες?

Λένε ότι ο πρώτος μισθός μπαίνει από 15 έως τέλη Οκτώβρη αναδρομικά.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:16:16 πμ »

Δε μου λετε, το μεταπτυχιακο μονο 30 ευρω μεικτα δινει;; Και που μπορω να βρω ποια μεταπτυχιακα αναγνωριζονται;

Το μεταπτυχιακό εφόσον αναγνωριστεί ως σχετικό με το αντικείμενο δίνει 45€ μικτά. Τώρα για το ποια μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται και ποια η συνάφεια τους με το γνωστικό αντικείμενο, είναι νομίζω θέμα ΠΥΣΔΕ, εκτός βέβαια από αυτά που είναι ξεκάθαρα πάνω στο γνωστικό ( π.χ. ίδιο τμήμα με το βασικό πτυχίο κλπ).

Αυτό με το ΜΚ ούτε και εγώ το κατάλαβα
5 χρόνια προυπερεσιας στον ιδιωτικό τομέα (ικα)
μπορει να αλλαξει το ΜΚ και άρα τον μισθό;


Αν τα χρόνια ασφάλισης που έχεις στο ΙΚΑ αφορούν διδακτικό έργο (αναπληρωτής, ωρομίσθιος, ΠΔΣ,Δημόσια ΙΕΚ, ΟΑΕΔ, Νοσηλευτική, Πανεπιστήμια με συγκεκριμένες συμβάσεις) τότε σου αναγνωρίζονται σαν προϋπηρεσία και προσμετρώνται στον χρόνο για να σου δοθεί το ΜΚ νωρίτερα.
Σε περίπτωση που τα χρόνια αφάλισης στο ΙΚΑ ή στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) αφορούν σε φροντιστήριο ή σε άλλη εργασία άσχετη με την εκπαίδευση, τότε μετρούν ως συντάξιμα χρόνια και όταν με το καλό έρθει η ώρα μετρούν στον υπολογισμό της σύνταξης με τη διαδικασία της διαδοχικής ασφάλισης.
Αν τέλος κάποιος εργαζόταν στο Δημόσιο και έρθει στην εκπαίδευση τα χρόνια ασφάλισης στο Δημόσιο μετρούν κανονικά στον υπολογισμό του ΜΚ και μάλιστα δεν έχει κρατήσεις νεοδιρισμού αφού αυτές του έγιναν την πρώτη φορά που διορίστηκε στο Δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:19:30 πμ »
Λένε ότι ο πρώτος μισθός μπαίνει από 15 έως τέλη Οκτώβρη αναδρομικά.
Εξαρτάται από τη Βμθια. Μέσα στον Οκτώβριο συνήθως αρχίζει να τρέχει ο μισθός. Φυσικά παίρνεις αναδρομικά και τα χρήματα από την ημερομηνία ορκωμοσίας.
Έχω ακούσει βέβαια και Βθμιες που η έναρξη μισθοδοσίας γίνεται το Νοέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:20:42 πμ »
Mιας και συζητησατε παραπανω για μισθους εχω μια απορια.....Ποτε αρχιζει να πληρωνεται ενας διορισμενος?Αργει οπως τους αναπληρωτες?

Λένε ότι ο πρώτος μισθός μπαίνει από 15 έως τέλη Οκτώβρη αναδρομικά.

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά συνήθως οι νεοδιόριτοι πληρώνονται μέσα στο Νοέμβριο (μέχρι τα μέσα το αργότερο) αναδρομικά βέβαια από την ημερομηνία ανάληψης. Μπορεί όμως να υπάρχουν διαφορές λίγων ημερών στο χρόνο καταβαλής του πρώτου μισθού από διεύθυνση σε διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:22:49 πμ »
Mιας και συζητησατε παραπανω για μισθους εχω μια απορια.....Ποτε αρχιζει να πληρωνεται ενας διορισμενος?Αργει οπως τους αναπληρωτες?

Λένε ότι ο πρώτος μισθός μπαίνει από 15 έως τέλη Οκτώβρη αναδρομικά.

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά συνήθως οι νεοδιόριτοι πληρώνονται μέσα στο Νοέμβριο (μέχρι τα μέσα το αργότερο) αναδρομικά βέβαια από την ημερομηνία ανάληψης. Μπορεί όμως να υπάρχουν διαφορές λίγων ημερών στο χρόνο καταβαλής του πρώτου μισθού από διεύθυνση σε διεύθυνση.

Οπότε ας αρχίσουμε οικονομίες. Γιατί βάλε τα ενοίκια, οι εγγυήσεις, οι μετακομίσεις με τις μεταφορικές...Πολλά έξοδα. Ευχαριστούμε για την απάντηση.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:47:52 πμ »
Να εδώ περισσότερα για τους μισθούς.

http://www.doe.gr/1nea/misth2009.pdf

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159744
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.