*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374723 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καταθέτουμε τα πάντα απο την αρχή (έτισ νομίζω),δεν λέει πουθενά η προκήρυξη για όσους μοριοδοτήθηκαν πέρσι για τις σχολές ΟΑΕΔ
αυτο ειδα και αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια.....αντε να συγκεντρωθει παλι ολο το αρχικο χαρτομανι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Κανένα σχόλιο για τη φίλτατη κυρία Α2? 'Οπως όλοι βλέπουμε είχε δίκιο ότι γίνεται προσπάθεια ανανέωσης των εκπαιδευτικών στον ΟΑΕΔ με "νέο αίμα"... Εμβρόντητοι παρατηρήσαμε πόσο πλουσιοπάροχα μοριοδοτούνται τα ακαδημαικά προσόντα...

Στις ΣΕΚ ιδίως ξεπερνιέται κάθε πρόβλεψη! Δούλεψες σε φάμπρικα την ανθηρή δεκαετία του 70 ή μπήκες τέταρτος σε εργαστήρια στα παλιά τεχνικά ή πολυκλαδικά της δεκαετίας του 80 ή τα ΚΕΤΕΚ?... Θέλεις ακόμη λίγο για τη σύνταξη στα 67?... Έλα εδώ να μοριοδοτηθείς!!!

Πέρα απ τη πλάκα... Καλή επιτυχία σε όλους
Οι  κυρίες της Επαγγελματικής Διεύθυνσης και Κατάρτισης, όχι απλά επιθυμούν την ανανέωση με "νέο αίμα", αλλά δυστυχώς για ακόμη μια φορά έχουν στοχοποιήσει συναδέλφους, οι οποίοι έκαναν το λάθος να προστατέψουν για πολλοστή φορά συναδέλφους τους  και να εναντιωθούν  στον αποδεκατισμό της εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας .

Όποιος μιλάει με συναδέλφους........γνωρίζει
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος crispy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Οι υποψήφιοι ωρομίσθιοι του κλάδου πληροφορικής μοριοδοτούνται μόνο για το βασικό τίτλο σπουδών κ όχι για γνώσεις χειρισμού ΗΥ"


Δηλαδή για ΠΕ 19-20 το συγκεκριμένο κριτήριο δε βαθμολογείται καθόλου;
Ή απλά θέλεις βεβαίωση τύπου  ECDL για να πάρεις τα μόρια του κριτηρίου;

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Οι υποψήφιοι ωρομίσθιοι του κλάδου πληροφορικής μοριοδοτούνται μόνο για το βασικό τίτλο σπουδών κ όχι για γνώσεις χειρισμού ΗΥ"


Δηλαδή για ΠΕ 19-20 το συγκεκριμένο κριτήριο δε βαθμολογείται καθόλου;
Ή απλά θέλεις βεβαίωση τύπου  ECDL για να πάρεις τα μόρια του κριτηρίου;
Δεν βαθμολογείται καθόλου αφού υποτίθεται γνωρίζεις Η/Υ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sara101001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βρε παιδια εγω δεν εχω καταλαβει πως θα μετατρεψω τις ωρες σε ετη.... αφου παντα σχεδον αν κανω διαιρεση βγαινει δεκαδικος. εχει την καλοσυνη οποιος ξερει να μας δωσει κανενα παραδειγμα?

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βρε παιδια εγω δεν εχω καταλαβει πως θα μετατρεψω τις ωρες σε ετη.... αφου παντα σχεδον αν κανω διαιρεση βγαινει δεκαδικος. εχει την καλοσυνη οποιος ξερει να μας δωσει κανενα παραδειγμα?

 Από ότι ξέρω είναι: Ωρες / 87,5 εάν το πηλίκο είναι πχ 1,25 τότε έχεις προϋπηρεσία ενός έτους.
 Το δεκαδικό μέρος το πολλαπλασιάζεις με το 25 δηλ. 25* 0,25 = 6,25 με στρογγυλοποίηση προκύπτει 6 ημέρες.
 Συνολικά η προϋπηρεσία είναι ένα έτος και 6 ημέρες. 1 μήνας είναι οι 25 μέρες.
 Στην κατάρτιση νομίζω ότι διαιρούμε με το 65 αντί για το 87,5. Αν έχω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

 

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1)Αν κάνουμε φάκελλο για ΣΕΚ και ΕΠΑΣ μαζί σε κάθε αίτηση θα βάλουμε ξεχωριστά αντίγραφα; πχ το αντίγραφο του πτυχίου μου θα το βάλω μια φορά στο φάκελλο ή θα πρέπει να βάλω δύο αντίγραφα 1 για την αίτηαη ΣΕΚ και 1 για την αίτηση ΕΠΑΣ;

2)Ενώ αναγράφει την προθεσμία για την υποβολή της ηλ. αίτησης δεν αναφέρει τίποτα για την προθεσμία υποβολής του φακέλλου. Κάνω λάθος;

3) Υπάρχουν παιδιά ιδιωτικές ΣΕΚ; Αφού από φέτος θα λειτουργήσουν.

4) Στις ΣΕΚ θα λειτουργήσουν όλες οι εγκεκριμένες ειδικότητες ή μόνο 1 το πολύ 2; Αν είναι είναι το δεύτερο γιατί ζητάνε όλες τις ειδικότητες που εγκρίθηκαν; Μήπως θα λειτουργήσουν αργότερα πχ στο Δεύτερο εξάμηνο;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2014, 02:30:43 πμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Βρε παιδια εγω δεν εχω καταλαβει πως θα μετατρεψω τις ωρες σε ετη.... αφου παντα σχεδον αν κανω διαιρεση βγαινει δεκαδικος. εχει την καλοσυνη οποιος ξερει να μας δωσει κανενα παραδειγμα?

Αναφέρεται το ΦΕΚ 2844/2012 μέσα στη προκήρυξη, οπότε:
"6. Η αναγωγή της διδακτικής πείρας του μη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε έτη πλήρους απασχόλησης γίνεται ως εξής:
α) Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
β) Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.), τα φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης και τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών, 650 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
γ) Για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, 210 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
δ) Για τα Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ., ΚΕ.Μ.Ε., Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Ενδοεπιχειρησιακής Κατάρτισης ή άλλους φορείς μη τυπικής εκπαίδευσης, 500 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης."

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Γιατί πρέπει στην αίτηση να βάλω έτη που τα έχω αναγάγει και όχι απευθείας τις ώρες;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Από ότι ξέρω είναι: Ωρες / 87,5 εάν το πηλίκο είναι πχ 1,25 τότε έχεις προϋπηρεσία ενός έτους.
Το δεκαδικό μέρος το πολλαπλασιάζεις με το 25 δηλ. 25* 0,25 = 6,25 με στρογγυλοποίηση προκύπτει 6 ημέρες.
Συνολικά η προϋπηρεσία είναι ένα έτος και 6 ημέρες. 1 μήνας είναι οι 25 μέρες.
Στην κατάρτιση νομίζω ότι διαιρούμε με το 65 αντί για το 87,5. Αν έχω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Όταν διαιρούμε τις ώρες με το 87,5 για υποχρεωτικό ωράριο 21 ωρών την εβδομάδα, το αποτέλεσμα είναι μήνες!
Σωστά έγραψες ότι όταν πολλαπλασιάζουμε το δεκαδικό μέρος των μηνών με το 25 βρίσκουμε τις ημέρες!
Άρα η προϋπηρεσία στο παράδειγμά σου είναι συνολικά 1 μήνας και 6 μέρες.

Στην κατάρτιση ισχύουν αυτά που έγραψε η kakar:
Αναφέρεται το ΦΕΚ 2844/2012 μέσα στη προκήρυξη, οπότε:
"6. Η αναγωγή της διδακτικής πείρας του μη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε έτη πλήρους απασχόλησης γίνεται ως εξής:
α) Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
β) Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.), τα φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης και τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών, 650 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
γ) Για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, 210 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
δ) Για τα Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ., ΚΕ.Μ.Ε., Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Ενδοεπιχειρησιακής Κατάρτισης ή άλλους φορείς μη τυπικής εκπαίδευσης, 500 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης."

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τους 7 μήνες και τις 18 ημέρες στη δευτεροβάθμια με ωράριο 21 ωρών πως το
μετατρέπω σε ώρες;Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφοι.Μήπως ξέρει κάποιος το link για να κάνουμε την αίτηση.Το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω. 8)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Οι βεβαιώσεις κατάρτισης πρέπει να είναι μόνο από Δημόσιο φορέα;

Αποσυνδεδεμένος lefkadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Χαίρετε κι από μένα.
Επειδή είναι αδύνατον να βγάλω γραμμή στον ΟΑΕΔ, καταφεύγω στο παλιό καλό μου forum.
Είμαι ειδικότητα ΠΕ13 - Νομικών και Πολιτικών Επιστημών. Από την ειδικότητά μου παίρνουν το πολύ 1 άτομο για κάθε ΕΠΑΣ κι 1 άτομο για κάθε ΙΕΚ.
Το ερώτημά μου είναι: Το άτομο αυτό θα προέρχεται για τις ΕΠΑΣ και τα ΙΕΚ από τον πίνακα ανέργων;
Πέρσι για τις ΕΠΑΣ ήταν από τον πίνακα ανέργων, ενώ για τα ΙΕΚ δεν έπαιζε ρόλο η ανεργία, είχε βγει ένας πίνακας για όλους, απλά οι άνεργοι έπαιρναν παραπάνω μόρια.
Αν φέτος προέρχεται και για τις ΕΠΑΣ και για τα ΙΕΚ από τον πίνακα ανέργων, τότε να το ξέρω, να μη μπω στον κόπο να υποβάλω καν αίτηση.
Και το δεύτερο ερώτημά μου είναι: Επειδή εργάζομαι με ΣΟΧ σε έναν τομέα του Δημοσίου, θεωρούμαι Δημόσιος υπάλληλος και θα μπω στον πίνακα Δημοσίων υπαλλήλων, άρα θα έπομαι των εργαζομένων ιδιωτών;
Σας ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.