*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μιλησα με υπαλληλο του οαεδ και μου ειπε οτι εφοσον εχουν προκυρηξη ολες τις κατηγοριες σημαινει οτι χρειαζονται τουλαχιστον εναν απο την καθεμια.... δεν τον ακουσα ομως και πολυ σιγουρο. Ξερουν τη στιγμη που βγαζουν την προκυρηξη οτι  εχει συμπληρωθει τμημα της ειδικοτητας για να ξεριυν και ποιους θα χρειαστουν;;; την ερχομενη βδομαδα θα καλεσουν και θα δουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Smart, τελικά γνωρίζεις τι ισχύει με τις αναθέσεις μαθημάτων διαφορετικών κλάδων π.χ. ΠΕ 12, ΠΕ 17; Η διοίκηση όταν δίνει οδηγίες στους διευθυντές των ΕΠΑΣ, πάνω σε ποιο νόμο πατούν; Διότι στις οδηγίες μπορούν να γράψουν ότι θέλουν, ανάλογα με τα άτομα που θέλουν να προωθήσουν. Δεν πρέπει να υπάρχει ένας ξεκάθαρος νόμος, χωρίς παρερμηνείες; Και το χιαστί και τα άτομα με τα περισσότερα μόρια, δεν ήταν μια άτυπη οδηγία; Ή βασιζόντουσαν σε κάποιον νόμο; Μπορεί να βγάλει κάποιος άκρη με αυτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μιλησα με υπαλληλο του οαεδ και μου ειπε οτι εφοσον εχουν προκυρηξη ολες τις κατηγοριες σημαινει οτι χρειαζονται τουλαχιστον εναν απο την καθεμια.... δεν τον ακουσα ομως και πολυ σιγουρο. Ξερουν τη στιγμη που βγαζουν την προκυρηξη οτι  εχει συμπληρωθει τμημα της ειδικοτητας για να ξεριυν και ποιους θα χρειαστουν;;; την ερχομενη βδομαδα θα καλεσουν και θα δουμε

Πρόπερσι είχαν προκηρύξει την ειδικότητα μου σε μια συγκεκριμένη επας και δεν πήραν κανένα καθηγητή της ειδικότητας επειδή δεν έγινε τμήμα. Πέρσι -όχι για τη δική μου ειδικότητα- παρατήρησα πως σε κάποιες από αυτές που είχαν προκηρυχτεί στην επας που εργαζόμουν δεν πήραν καθηγητές μια και που δεν έγινε τμήμα ή καλύφθηκε από το μόνιμο προσωπικό. Και τα δύο παραδείγματα αφορούν την ίδια επας. Δεν έχω εμπειρία από όλες τις επας και ειδικότητες για να γενικεύω.

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και να είμαι ποιο ξεκάθαρος. Στο υπουργείο παιδείας, όταν υπάρχουν κενά στα σχολεία, παίρνουν αναπληρωτές και από τους δύο πίνακες π.χ. ΠΕ 12, ΠΕ 17. Τόσους μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους από Τ..Ε.Ι., τόσους από πολυτεχνείο. Αυτοί σε ποιο νόμο πατούν; Ουσιαστικά υπάρχει ποσόστωση. Και ούτε γκρίνιες υπάρχουν, και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Και να είμαι ποιο ξεκάθαρος. Στο υπουργείο παιδείας, όταν υπάρχουν κενά στα σχολεία, παίρνουν αναπληρωτές και από τους δύο πίνακες π.χ. ΠΕ 12, ΠΕ 17. Τόσους μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους από Τ..Ε.Ι., τόσους από πολυτεχνείο. Αυτοί σε ποιο νόμο πατούν; Ουσιαστικά υπάρχει ποσόστωση. Και ούτε γκρίνιες υπάρχουν, και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

Άτυπη ποσόστωση υπήρχε, αλλά σιγά σιγά και ειδικά φέτος φαίνεται να αλλάζει η συνταγή... Το (ουσιαστικά) πάγωμα των διορισμών, η ελαχιστοποίηση των προσλήψεων αναπληρωτών και η εξαφάνιση των ωρομισθίων, έφερε όχι μόνο μεγάλη γκρίνια, αλλά και ανθρωποφαγία στο παιδείας...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες η επιλογή 12 και 17. Το θέμα στον ΟΑΕΔ σε αντίθεση με το παιδείας είναι αν εφαρμόζουν κάποιο Νόμο ή τουλάχιστον κάποια γραπτή οδηγία της διοίκησης. Και αν ναι εμείς γιατί δεν μαθαίνουμε ποτέ τι ισχύει;


Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Dim12, θα συμφωνήσω μαζί σου. Porcupinetree, εγώ δεν αναφέρθηκα στο πάγωμα διορισμών, στην ελαχιστοποίηση προσλήψεων και στην εξαφάνιση ωρομισθίων. Λογικό είναι να υπάρχει γκρίνια με αυτά που ανέφερες παραπάνω. Αναφέρθηκα ότι πάντα έπαιρναν μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους και από τους δύο πίνακες

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Πόσο έξω πέφτεις ...
1. Κακώς τα βάζετε με τον Αμπατζόγλου και Σία. Δεν είναι αυτοί που τα έχουν κάνει έτσι. Είναι τόσο ανίσχυροι, που αν ξεράτε, θα μένατε με ανοιχτό το στόμα. Αν θελήσουν να αλλάξουν κάτι, θα είναι αυτοί που θα γίνουν αλλαγή. Κατάλαβες;
2. Καταγγελία σε Δ/ντη; Εξώδικο; Πλάκα θα κάνεις. Μάλλον δεν ξέρεις καλά την Δημόσια Διοίκηση φίλε μου. Ο καταγγέλων θα χάσει τα φράγκα και ο καταγγελόμενος θα λάβει μία έγγραφη επίπληξη (στην χειρότερη περίπτωση για τον Δ/ντη). Τι με λες τώρα;
3. Η φάση με ΠΕ και ΤΕ δεν είναι καινούργια. Είναι παλιό κόλπο και το επιτρέπει η εγκύκλιος. Τι να καταγγείλεις; Κάτι που έχει μπει φυτευτό για να τα βύσματα;

Ακούστε και οι υπόλοιποι:
Μην ανοίγετε κόντρες με Δ/ντες. Πάρτε τις ώρες που θα σας δώσουν και αν δεν σας δώσουν, ζητήστε όμορφα και ωραία κάποιες εξηγήσεις. Πάρτε και ένα τηλ. στα κεντρικά. Όλες οι αναθέσεις ελέγχονται εκεί, αλλά στην Διοίκηση θα διαβάσουν αυτά που τους γράφει ο Δ/ντης. Αν γράφει ότι εσύ ζήτησες π.χ. 12 ώρες ενώ θα έπρεπε να πάρεις 20, θα σου δώσουν 12. Κατάλαβες κι εσύ φίλε μου;

 
Για πες μας ρε συνάδελφε, εσύ που γνωρίζεις τόσο καλά, και θα μείνουμε με το στόμα ανοιχτό, ποιός τελικά είναι ο ισχυρός πίσω από τον Αμπατζόγλου και την Α2;

Υ.Γ. Θα σε παρακαλούσα να μην παροτρείνεις τους συναδέλφους να κάνουνε τις "κότες", αλλά να τους συμβουλεύεις πως να είναι δίκαιοι και έντιμοι. Σε εκπαιδευτικούς απευθύνεσαι.

Υ.Γ. Το δίκαιο και σωστό είναι να προσλαμβάνεται ο εκπαιδευτικός που έχει τα περισσότερα μόρια (δηλ. προσόντα) και όχι όπως μας συμφέρει τον καθένα. Εαν είναι έτσι όπως το θέτετε ορισμένοι, εγώ θεωρώ σωστό να προσλαμβάνεται πρώτα αυτός που δεν έχει προϋπηρεσία ( ο τελευταίος) για να αποκτήσει μια εμπειρία, μετά ο 1ος, έπειτα ο προτελευταίος κ.ο.κ.
Τι εκφράζεται ρε συνάδελφοι εδώ μέσα; Θα μας τρελάνεται; Αυτός που έχει λιγότερα προσόντα να προηγείται του άλλου, επειδή είναι σε άλλο πίνακα;
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος alekastyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Βρείτε μου έναν τρόπο να αποκτήσει κάποιος εργασιακή εμπειρία ως εκπαιδευτικός μήπως και του ανέβουν κάποτε τα μόρια!Αναπληρωτές δεν παίρνουν, στα ι.ε.κ.-ο.α.ε.δ. δε σε παίρνουν λόγω μορίων...καταδικασμένοι μια ζωή!

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, Aposperitis. Συμφωνώ μαζί σου να προσλαμβάνονται αυτοί που έχουν τα περισσότερα μόρια. Θα διαφωνήσω μαζί σου, μόνο ότι θα πρέπει να κρίνονται όλοι στον κλάδο τους. Εάν δεις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ για διορισμό έκτακτου, τακτικού προσωπικού για το δημόσιο, ζητούν χ θέσεις από Τ.Ε.Ι. π.χ. ηλεκτρολόγοι και ψ θέσεις από πολυτεχνείο π.χ. ηλεκτρολόγοι μηχανικοί. Αξιολογούνται τα δικαιολογητικά ξεχωριστά, ανάλογα με τον κλάδο και όχι με την ειδικότητα. Άλλος θέσεις είναι  για απόφοιτους πολυτεχνείου και άλλες θέσεις είναι για απόφοιτους Τ.Ε.Ι. Τι ποιο απλό;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Υ.Γ. Το δίκαιο και σωστό είναι να προσλαμβάνεται ο εκπαιδευτικός που έχει τα περισσότερα μόρια (δηλ. προσόντα) και όχι όπως μας συμφέρει τον καθένα. Εαν είναι έτσι όπως το θέτετε ορισμένοι, εγώ θεωρώ σωστό να προσλαμβάνεται πρώτα αυτός που δεν έχει προϋπηρεσία ( ο τελευταίος) για να αποκτήσει μια εμπειρία, μετά ο 1ος, έπειτα ο προτελευταίος κ.ο.κ.
Τι εκφράζεται ρε συνάδελφοι εδώ μέσα; Θα μας τρελάνεται; Αυτός που έχει λιγότερα προσόντα να προηγείται του άλλου, επειδή είναι σε άλλο πίνακα;

Συνάδελφε δε χρειάζεται να υπερβάλλουμε. Όλοι καταλαβαίνουμε που το πάνε μερικοί επειδή μια χρονιά έγινε το λάθος...

Ας δούμε για παράδειγμα την Αθήνα! Οι πολυτεχνίτες άνεργοι μηχανολόγοι είναι έξι (συναγωνισμός μεγάλος) και οι ασετεμ/τει εξήντα... Με το χιαστί λοιπόν, τους παίρνουμε και τους έξι (ακόμα και αυτούς με όλα όλα τα 200 μόρια της ανεργίας που δεν έχουν μπει ποτέ ξανά σε τάξη) και αφήνουμε έξω τους άλλους με 8500+ μόρια...

Κι αυτό το πράγμα υποστηρίζουν κάποιοι ότι είναι σωστό και δίκαιο... 

ΥΓ: Στην επαρχία είναι ακόμη πιο τρελά! Ένας υποψήφιος από τη μία, δέκα από την άλλη... Ότι και να είναι θα προσληφθεί!
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ

Υ.Γ. Το δίκαιο και σωστό είναι να προσλαμβάνεται ο εκπαιδευτικός που έχει τα περισσότερα μόρια (δηλ. προσόντα)

Άλλο ποιος έχει τα πιο πολλά μόρια κι άλλο ποιος έχει τα πιο πολλά προσόντα πάντως! (Έχω βαρεθεί να χω προσόντα  :-[ :-\ και να με περνούν στην προυπηρεσία με ούτε καν μισή ωρίτσα επιμόρφωσης >:( >:( >:(...)

Επίσης χωρίς να μου πέφτει λόγος θεωρώ δείγμα (να μη πω) να εξισώνουμε τους αποφοίτους πολυτεχνείου έστω και μονο με τα μόρια της ανεργίας με τους αποφοίτους ΤΕΙ κ.ο.κ.  ::)...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2014, 01:09:22 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος fake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χωρίς να μου πέφτει λόγος και εμένα.... νομίζω οτι οι απόφοιτοι ασπετε/σελετε/ασετεμ (δεν ξέρω πως λέγονται) έχουν παιδαγωγική κατάρτιση απο την σχολή τους ενώ οι πολυτεχνίτες όχι....  ;)

... και βέβαια δεν είναι σωστό να τους εξισώνουμε!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Χωρίς να μου πέφτει λόγος και εμένα.... νομίζω οτι οι απόφοιτοι ασπετε/σελετε/ασετεμ (δεν ξέρω πως λέγονται) έχουν παιδαγωγική κατάρτιση απο την σχολή τους ενώ οι πολυτεχνίτες όχι....  ;)

... και βέβαια δεν είναι σωστό να τους εξισώνουμε!

Α αν ειναι έτσι παω πάσο :P! Πέστο ντε! Μη συγκρίνουμε κι ανόμοια πράγματα! Άρα ΤΕΙ+παιδαγωγική επάρκεια>απόφοιτο πολυτεχνείου  ::) ??? :-[ :-X (Αναρωτιέμαι ώρες ώρες γιατί ξοδεύω τόσο χρόνο στο διάβασμα σε αυτή τη χώρα :'(! :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'()

Συμπλήρωση:Μόλις συνειδητοποιώ ότι τους από το πολυτεχνείο τους συγκρίνεις και με τους αποφοίτους ασετεμ κτλ δεν ξέρω ούτε κι εγώ πως λέγονται...εσύ θα με κάνεις να αυτοκτονήσω σήμερα για τα χρόνια που έχω χάσει διαβάζοντας... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2014, 01:41:56 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.