*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373537 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
έχουν ξεκινήσει να καλούν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
καλησπέρα! εγώ είμαι πρώτη σε μόρια και στον πίνακα ανεργίας στην ειδικότητά μου, η οποία δεν αντικαθίσταται με καμία άλλη. Γνωρίζει κάποιος αν ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να μου δώσει το μέγιστο των ωρών που δικαιούμαι και μετά να προχωρήσει στον επόμενο? Και αν ναι που μπορώ να το βρω γραμμένο να του το πάω? Μου έλεγε κάτι περίεργα όταν ήρθα σε επικοινωνία μαζί του τύπου θα μοιράσει τις ώρες και τέτοια....
Αυτό είναι στη δικαιοδοσία του διευθυντή. Αν υπάρχουν π.χ. 29 ώρες στην ειδικότητά σου, δε θα σου δώσουν τις 20 και στον επόμενο 9 ώρες. Πιθανώς θα σου δώσει 15 ώρες και 14 στον επόμενο, ώστε να έχετε και οι δύο καλό ωράριο και να βολεύει και στο πρόγραμματου σχολείου. Σε αυτό πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Ξέρω περσινή περίπτωση που έδωσε 15-16 ώρες στον άνεργο και άλλες 9 στον ιδιώτη!

Αποσυνδεδεμένος ap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όχι. Αλλά επειδή είμαι επαρχία και ήμουν και περυσι τους ξέρω και πήρα εγω να βολιδοσκοπήσω την κατάσταση με τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος ap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό είναι στη δικαιοδοσία του διευθυντή. Αν υπάρχουν π.χ. 29 ώρες στην ειδικότητά σου, δε θα σου δώσουν τις 20 και στον επόμενο 9 ώρες. Πιθανώς θα σου δώσει 15 ώρες και 14 στον επόμενο, ώστε να έχετε και οι δύο καλό ωράριο και να βολεύει και στο πρόγραμματου σχολείου. Σε αυτό πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Ξέρω περσινή περίπτωση που έδωσε 15-16 ώρες στον άνεργο και άλλες 9 στον ιδιώτη!

Ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα ότι στον ΟΑΕΔ τουλάχιστον έπρεπε να εξαντλήσει πρώτα τις ώρες ο πρώτος. Πρόπερσι ο ίδιος διευθυντής έδωσε από τις 14 ωρες 9 στον πρώτο (ιδιώτης) και 5 στον δεύτερο (άνεργος). Απλά τώρα οι από κάτω μου είναι χρόνια γνωστοί του προφανώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
καλησπέρα! εγώ είμαι πρώτη σε μόρια και στον πίνακα ανεργίας στην ειδικότητά μου, η οποία δεν αντικαθίσταται με καμία άλλη. Γνωρίζει κάποιος αν ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να μου δώσει το μέγιστο των ωρών που δικαιούμαι και μετά να προχωρήσει στον επόμενο? Και αν ναι που μπορώ να το βρω γραμμένο να του το πάω? Μου έλεγε κάτι περίεργα όταν ήρθα σε επικοινωνία μαζί του τύπου θα μοιράσει τις ώρες και τέτοια....

Δικαιούσαι 20ωρο στανταράκι αλλά θα κάνει ό,τι μπορεί για να μην στο δώσει. Άλλες ερωτήσεις;
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα ότι στον ΟΑΕΔ τουλάχιστον έπρεπε να εξαντλήσει πρώτα τις ώρες ο πρώτος. Πρόπερσι ο ίδιος διευθυντής έδωσε από τις 14 ωρες 9 στον πρώτο (ιδιώτης) και 5 στον δεύτερο (άνεργος). Απλά τώρα οι από κάτω μου είναι χρόνια γνωστοί του προφανώς.
παιζουν πολλα ρολο εκτος απο το γνωστη/ος ακομα και οι γνωσεις και η μεταδοτηκοτητα του εκαστοτε ακπαιδευτικου ,για να μην αναφερουμε μονο τα κακα της υποθεσης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Αυτό είναι στη δικαιοδοσία του διευθυντή. Αν υπάρχουν π.χ. 29 ώρες στην ειδικότητά σου, δε θα σου δώσουν τις 20 και στον επόμενο 9 ώρες. Πιθανώς θα σου δώσει 15 ώρες και 14 στον επόμενο, ώστε να έχετε και οι δύο καλό ωράριο και να βολεύει και στο πρόγραμματου σχολείου. Σε αυτό πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Ξέρω περσινή περίπτωση που έδωσε 15-16 ώρες στον άνεργο και άλλες 9 στον ιδιώτη!

Το μόνο νόμιμο είναι να πάρει 20 και ο επόμενος 9. Τι σημαίνει να έχουν καλό ωράριο και να βολεύει το πρόγραμμα του σχολείου; Αν τα μαθήματα ειναι της ιδίας ειδικότητας και δεν είναι σε 2 ειδικοτητες, ειναι υποχρεωμενος να της δωσει και τις 20 ωρες και να πηγαινει 5 μερες την εβδομαδα.
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Προσοχή στους νέους και στους παλιούς:

Ο Νόμος λέει ρητά και κατηγορηματικά: ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ
Δεν είναι ΔΙΕΚ που τα μοιράζονται, εδώ είναι ΟΑΕΔ. Εξαντλείται το ωράριο πριν πάμε στον επόμενο.

Τάδε έφη Νόμος. ΤΕΛΟΣ. Με την πρόνοια πάντα, ο συνολικός αριθμός των προσλαμβανομένων ανέργων να ανέρχεται στο 30%.

Το μόνο που μπορεί να επικαλεστεί νόμιμα ο Δ/ντης είναι ότι ... "Δεν μπορεί να βγάλει πρόγραμμα" (καταλάβατε για το έβαλα σε εισαγωγικά), αν οι ώρες σας ειναι σε 2 ειδικότητες εκπαιδευόμενων. Εδώ έχω ακούσει ότι τις σπάνε τις ώρες για να μην βαριούνται τα παιδιά (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ).

Αν οι ώρες σας ειναι σε 1 ειδικότητα εκπαδειυόμενων ζητήστε ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ ντε και καλά και ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΧΕΣΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για να μην επικαλεστεί αδυναμία κατάρτισης προγράμματος.

ΛΥΣΗ: Τραβήξτε μια Υπεύθυνη Δήλωση οτι ζητάτε πλήρες ωράριο και οτι είστε διαθεσιμοι σε όλο το σχολικό ωράριο, δώστε την στην ΕΠΑ.Σ. και στα Κεντρικά και ζητήστε Αριθμό Πρωτοκόλλου και από ΕΠΑ.Σ. και από τα Κεντρικά. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ.

ΥΓ Ξέρω ότι χαλάω πολλές σούπες με αυτά που γράφω. Αλλά τι να κάνουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 04:30:01 μμ από smart »
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
παιζουν πολλα ρολο εκτος απο το γνωστη/ος ακομα και οι γνωσεις και η μεταδοτηκοτητα του εκαστοτε ακπαιδευτικου ,για να μην αναφερουμε μονο τα κακα της υποθεσης

Ναι, καλά, καλά. Γραπτώς αυτά φίλε και με ειδική αιτιλόγηση. Και θα πρέπει να έχει σταλεί επάνω και να έχει κοινοποιηθεί στον εκπαιδευτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 04:10:37 μμ από smart »
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Αντί να ψαρώνετε και να σας λένε παραμύθια οι Δ/ντες και οι συν αυτοις μάθετε τα δικαιωματα σας ΑΛΛΑ ΚΑΙ πως να παιζετε μπαλλα στην Δημοσια Διοικηση. Πτυχιουχοι άνθρωποι είστε. Δεν έχετε καταλάβει ότι ζούμε σε μια κοινωνια όπου ο ενας προσπαθει να βγαλει το ματι του αλλου;

Δεν έχετε καταλαβει οτι ο καθε Δ/ντης έχει τους κολλητους του; Απο που ηρθατε, απο την Δανια του Βορρα;

Για ό,τι λέτε (ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ, ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ) θα τραβατε και μια Υπευθυνη δηλωση και θα την καταθετετε με Πρωτοκολλο και στην ΕΠΑ.Σ. και στην Διοικηση. Μην ρωτατε δεξια και αριστερα "μου ειπαν αυτο και μου εκεινο και ωχ τι θα κανω"; Ειστε πτυχιουχοι, να μαθετε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

Η Γραφειοκρατια και ο Νομος είναι με το μερος σας. Μαζι σας.

Όταν έγραφα ... όμορφα και ωραία να τους αντιμετωπίσετε ... δεν εννοούσα να είστε ΚΟΤΕΣ. Να είστε έξυπνοι και ΟΧΙ συναισθηματικοι και παρορμητικοι. Κάλυψου εσύ εγγράφως για τα πράγματα που ζήτησες και μετα πηγαινε τον στα Δικαστηρια. Αυτο είναι που φοβουνται, τα Δικαστηρια. Υπηρεσιακα λαδι θα την βγαλουν.

ΥΓ Ελπιζω να σας διαφώτισα για το πως εχουν τα πραγματα.


Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Ναι, καλά, καλά. Γραπτώς αυτά φίλε και με ειδική αιτιλόγηση. Και θα πρέπει να έχει σταλεί επάνω και να έχει κοινοποιηθεί στον εκπαιδευτικό. Τι είναι αυτά που γράφεις ρε συνάδελφε;
Στην επας που ημουν εχει ερθει συναδελφος πρωτη στα μορια .... ΕΕ στη ταξη δε ηξερε οχι που πανε τα τεσσερα. τοτε κι ο εκαστοτε διευθυνης πρεπει να ειναι καλυμενος

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Ερωτηση για Porcupine Tree:

Τίποτα νεότερο από Διοίκηση μεριά για τους ελεύθερους επαγγελματίες; Θα θεωρηθούμε ιδιώτες, όπως πέρυσι;
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Στην επας που ημουν εχει ερθει συναδελφος πρωτη στα μορια .... ΕΕ στη ταξη δε ηξερε οχι που πανε τα τεσσερα. τοτε κι ο εκαστοτε διευθυνης πρεπει να ειναι καλυμενος

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ο Δ/ντης συνάδελφε. Στην εκπαίδευση ποτε δεν κρίνουμε εμείς άλλους συναδέλφους, και ειδικά γνώσεις/επάρκεια/τρόπο μαθήματος.

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που εμπλέκει την Διοίκηση για να έχει και αυτή δικαίωμα αντιλόγου. Και από όσα ξέρω, είναι πολύ δύσκολο να στοιχειοθετηθεί αυτό που λες.
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Ερωτηση για Porcupine Tree:

Τίποτα νεότερο από Διοίκηση μεριά για τους ελεύθερους επαγγελματίες; Θα θεωρηθούμε ιδιώτες, όπως πέρυσι;
Ειναι οπως και περυσι μεχρι 6 ωρες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.