*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373467 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με εμάς που εργαζόμαστε στο παιδειας στα ΙΕΚ λίγες ώρες τι θα γίνει; Είμαστε άνεργοι ή όχι;
Όταν γίνεται πρόσληψη, ακόμα και για μια ώρα, σταματάς να είσαι άνεργος. Δεν παίζει ρόλο πόσες ώρες εργάζεσαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν γίνεται πρόσληψη, ακόμα και για μια ώρα, σταματάς να είσαι άνεργος. Δεν παίζει ρόλο πόσες ώρες εργάζεσαι
Σταματήστε να ρωτάτε το ίδιο πράγμα και να κάνετε ότι δήθεν δεν το γνωρίζετε! Ξέρετε ΟΛΟΙ πολύ καλά ότι ισχύει αυτό που λέει η nasta22. Αν έχετε κρύψει από τον ΟΑΕΔ ότι εργάζεστε, καλή σας τύχη! Μη ζητάτε όμως εξιλέωση από το forum για την παρανομία!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2014, 01:17:50 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Εχω γυρίσει πολλές δομές στην κεντρική Μακεδονία και είδα διευθυντές που πραγματικα προσπάθησαν να βοηθήσουν τους ωρομίσθιους ειδικα αυτούς που πήγαιναν απο αλλους νομούς!!! Τέτοια συμπεριφορά απαξίωσης και υπεροψιας δεν εχω δει!!! Να σημειώσω οτι περισυ παλι τα ίδια είχε κανει !!!!!!

Είμαι σίγουρος ότι οι Δ/ντες στους οποίους αναφέρεσαι δεν είναι του ΟΑΕΔ
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι διευθυντες και γενικοτερα οι μονιμοι δεν "σε βλεπουν και καθολου".Στο προγραμμα παιρνεις οτι αφηνουν αυτοι και γι αυτο και βγαινει το προγραμμα ανακατεμενο.Λιγοι απο αυτους ειναι πραγματικοι ανθρωποι που να καταλαβαινουν τις αναγκες των ωρομισθιων!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχουν αρχίσει να καλούν; και αν ναι απο ποιές περιοχές;

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως...υπάρχει και η περίπτωση να μην....καλέσουν όσα μόρια και να χουμε, αν δεν υπάρξουν τμήματα....κάτι τέτοιο πήρε το αυτί μου....Γι'αυτό καλού κακού ας πάρουμε ένα τηλέφωνο εμείς από Δευτέρα στην ΕΠΑ.Σ/Σ.Ε.Κ. της περιοχής μας για να μάθουμε τί γίνεται....

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απο ΣΕΚ εχουν αρχισει να καλουν;

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Την επαγγελματική εμπειρία πως την μετράνε σε μόρια? Μετρώντας τα ένσημα? Και πόσα ένσημα αντιστοιχούν σε πόσα μόρια?

Αν γνωρίζει κάποιος, ας μου απαντήσει παρακαλώ.........

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Την επαγγελματική εμπειρία πως την μετράνε σε μόρια? Μετρώντας τα ένσημα? Και πόσα ένσημα αντιστοιχούν σε πόσα μόρια?

Αν γνωρίζει κάποιος, ας μου απαντήσει παρακαλώ.........

Αν αναφέρεσαι για τις ΕΠΑΣ η επαγγελματική εμπειρία υπολογίζεται στα τελευταία 7 χρόνια. Για κάθε χρόνο παίρνεις 300Χ2=600 μόρια. Δηλαδή αν δουλεύεις τα τελευταία 7 χρόνια συνεχόμενα (με 25 ένσημα το μήνα), παίρνεις το μέγιστο των 4200 μορίων όσον αφορά την επαγγελματική εμπειρία.

Αν αναφέρεσαι για ΣΕΚ/ΠΣΕΚ/ΙΕΚ η επαγγελματική εμπειρία υπολογίζεται όποτε κι αν έχει αποκτηθεί, μέχρι δέκα έτη. Για κάθε χρόνο συνεχόμενης εργασίας (25 ένσημα το μήνα) παίρνεις 1 μόριο, οπότε το μέγιστο που μπορείς να πάρεις όσον αφορά την επαγγελματική εμπειρία είναι 10 μόρια.

Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
porcupinetree για  Σεκ μιλάω. Έχω 520 ένσημα,αλλά όχι συνεχόμενα, είναι και από πολλούς εργοδότες και δεν μου μέτρησαν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σταματήστε να ρωτάτε το ίδιο πράγμα και να κάνετε ότι δήθεν δεν το γνωρίζετε! Ξέρετε ΟΛΟΙ πολύ καλά ότι ισχύει αυτό που λέει η nasta22. Αν έχετε κρύψει από τον ΟΑΕΔ ότι εργάζεστε, καλή σας τύχη! Μη ζητάτε όμως εξιλέωση από το forum για την παρανομία!
Εγω πάντως που έχω 2 ώρες στα ιεκ κ παίρνω επίδομα ανεργίας,πήγα στον οαεδ να το κόψω κ να ακυρώσω την κάρτα και μου είπαν ότι κρατάω την κάρτα,θεωρούμε άνεργη κ απλά μου αφαιρούν από το επίδομα το μικτο ποσο που πληρώνομαι απο τα ιεκ την ημέρα που εργάζομαι εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2014, 10:59:34 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Εγω πάντως που έχω 2 ώρες στα ιεκ κ παίρνω επίδομα ανεργίας,πήγα στον οαεδ να το κόψω κ να ακυρώσω την κάρτα και μου είπαν ότι κρατάω την κάρτα,θεωρούμε άνεργη κ απλά μου αφαιρούν από το επίδομα το μικτο ποσο που πληρώνομαι απο τα ιεκ την ημέρα που εργάζομαι εκεί.
Μήπως είναι αυτό που έγραφαν κάποιοι "σποραδική εργασία"; Ακόμη να το καταλάβω αυτό -αν μπορεί κάποιος ας μας εξηγήσει...πάει με τις ώρες ή τις μέρες εργασίας και μέχρι πόσες;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2014, 11:00:34 πμ από Lasid »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς είναι - Σποραδική εργασία.

Δεν πάει με τις ώρες. Πάει με τα ένσημα. Δεν πρέπει να έχεις πάνω από 12 μέρες εργασίας το μήνα.
Διάβασε αυτό το θέμα συζήτησης για να καταλάβεις πώς εφαρμόζεται:
http://www.pde.gr/index.php?topic=15770.0

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω πάντως που έχω 2 ώρες στα ιεκ κ παίρνω επίδομα ανεργίας,πήγα στον οαεδ να το κόψω κ να ακυρώσω την κάρτα και μου είπαν ότι κρατάω την κάρτα,θεωρούμε άνεργη κ απλά μου αφαιρούν από το επίδομα το μικτο ποσο που πληρώνομαι απο τα ιεκ την ημέρα που εργάζομαι εκεί.
Πράγματι ο μόνος τρόπος να δουλεύεις και να θεωρείσαι άνεργος είναι να είσαι επιδοτούμενος και να δουλεύεις λίγες ώρες κάθε μήνα ( μέχρι 12 ένσημα το μήνα). Αφαιρείται από το επίδομα ο μισθός που παίρνεις κάθε μήνα. Απλά τις περισσότερες φορές συμφέρει να διακόψεις το επίδομα (και την ανεργία συνεπώς) και να το συνεχίσεις μετά ολόκληρο παρά να το κουτσουρεύεις κάθε μήνα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.