*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374719 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Θα ήθελα την γνώμη σας στο κάτωθι:
Δ/ντής ΕΠΑΣ μου λεει ότι έχω 12 ώρες για την ειδικότητά σου τις συγκεκριμένες ώρεςμοιρασμένες σε κάθε ημέρα από 2 ώρες και παρασκεύη πρωί 4 ώρες. Η απάντησή μου ήταν ότι δεν μπορώ τις 2 ώρες της τετάρτης και εάν δν μπορούμε να τις αλλάξουμε να τις πάρει κάποιος άλλος συνάδελφος. Η απάντηση ήταν " ΟΙ ΟΛΕΣ ή ΤΙΠΟΤΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ".

Συνάδελφε σου δίνει δλδ με 12 ώρες 5 ενσημα... Σίγουρα δεν μπορείς να κανονισεις αυτό που σε δεσμευει την Τετάρτη; Αν όντως δε μπορείς βάλε στην υπεύθυνη δήλωση αποχώρησης λόγω αδυναμίας ακολουθησης του προτεινόμενου προγραμματος, "με κάθε επιφύλαξη" και εφόσον αλλάξει το πρόγραμμα στον επόμενο θα δεις τι θα κανεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2014, 04:37:47 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Nα σας πω και εγω τον πόνο μου. Έκανα έσνταση για την ΕΠΑΣ γιατί είχα 2000 μόρια λιγοτερα απο πέρυσι και απο την κλασσική μου δεύτερη θέση που είχα τα τελευταια χρονια βρέθηκα στα τάρταρα δηλαδή 5η. Τα μόρια μου δεν άλλαξαν στην ΕΠΑΣ.
Στα ΙΕΚ δεν έκανα ένσταση.. Δεν άξιζε, 1 ατομο έπαιρναν στην ειδικότητα μου.. Και μαντέψτε! Μου διόρθωσαν τα μόρια! Δηλαδη εκανα ενσταση στην ΕΠΑΣ και αυτη μου διόρθωσαν τα μόρια στα ΙΕΚ.
Μετα τα λεξοτανιλ, που τα πήρα ήδη.. Τι να κάνω γιατι με τα τηλεφωνα δεν βγαζω ακρη! Αιτηση θεραπειας?

Η αίτηση σου θα διορθωθεί εν καιρώ θέλεις δε θέλεις... Τοτε θα χρειαστούν άλλοι lexotanil...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2014, 04:25:36 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Θα ήθελα την γνώμη σας στο κάτωθι:
Δ/ντής ΕΠΑΣ μου λεει ότι έχω 12 ώρες για την ειδικότητά σου τις συγκεκριμένες ώρεςμοιρασμένες σε κάθε ημέρα από 2 ώρες και παρασκεύη πρωί 4 ώρες. Η απάντησή μου ήταν ότι δεν μπορώ τις 2 ώρες της τετάρτης και εάν δν μπορούμε να τις αλλάξουμε να τις πάρει κάποιος άλλος συνάδελφος. Η απάντηση ήταν " ΟΙ ΟΛΕΣ ή ΤΙΠΟΤΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ".

Δημοκρατικά πράγματα . . . .

Αποσυνδεδεμένος kotsik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΓΙΑ ΠΕ 18.03 ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟ?ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΚΑΘΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
είμαι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου και ο διευθυντής της ΕΠΑΣ μου είπε πως δεν δικαιούμαι να πάρω τις 6 ώρες που παίρνουν οι ιδιώτες γιατί θεωρούμαι δημόσιος υπάλληλος και προηγούνται όλοι οι άνεργοι και οι ιδιώτες!!!!!!
ισχύει αυτό; έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον; μου ζητάει να του στείλω υπεύθυνη δήλωση πως δεν αποδέχομαι τη θέση επειδή είμαι αναπληρωτής...

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν και δεν είμαι ο ειδικός...Σύμφωνα με εσωτερική εγκύκλιο του ΟΑΕΔ που αφορά τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ του σχολικού έτους 2013-14 (ΑΡ.Πρωτ.ΟΑΕΔ_ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ  77934/ 24-09-2013) του τμήματος 1 του ΟΑΕΔ , οι αναπληρωτές θεωρούνται Δημόσιοι υπάλληλοι και έπονται των ιδιωτών . Αφού εξαντληθουν και οι ιδιώτες πέρνουν μέχρι και 5 ώρες. Λογικά το ίδιο θα ισχύσει και φέτος συνάδελφε...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
rnikola

Ορθώς σου απάντησε ο Διευθυντής και έτσι είναι. Σκέψου μόνο ότι φέτος υπήρχαν παιδιά που δεν μπόρεσαν να συμμετάσχουν στους πίνακες αν και άνεργα, γιατί πέρυσι παραιτήθηκαν αναγκαστικά επειδή επέλεξαν να πάνε αναπληρωτές στο παιδείας...

Αν θες να συμπληρώσεις κάποιες ώρες και έχεις τα απαραίτητα προσόντα σύμφωνα με την ανάλογη προκύρηξη, νομίζω ότι ο μόνος δρόμος πια είναι τα ΙΕΚ του παιδείας...

nikolas_pat αυτό ακριβώς που αναφέρεις ισχύει...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Λογικό το βρίσκω. Αυτή η απληστία άσχημο πράγμα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι φετινες εσωτερικες εγκυκλιοι τι νεο αναφερουν?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω δύο ερωτήσεις. Εάν μπορεί κάποιος να με απαντήσει. Όταν υπάρχει σε ένα μικτό μάθημα πρώτη ανάθεση σε ΠΕ και  δεύτερη ανάθεση σε ΤΕ ποιος προηγείται; Εξαντλούν πρώτα τους ΠΕ και μετά πάνε στους ΤΕ; Στην ΕΠΑΣ που με κάλεσαν, πήραν ώρες και ωρομίσθιοι ΤΕ, από ωρομίσθιους ΠΕ. Επίσης γνωρίζω άτομα που έχουν 7 ώρες σε Δημόσια ΙΕΚ και πήραν και 12 ώρες σε ΕΠΑΣ. Από τη διοίκηση χθες μου είπαν ότι οι άνεργοι αθροιστικά μπορούν να πάρουν μέχρι 20 ώρες. Κάποιος το αμφισβήτησε αυτό χθες. Τελικά τις οδηγίες της διοίκησης μπορούμε να τις δούμε κάπου επίσημα;
Δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε φέτος την εσωτερική εγκύκλιο, που έστειλε η Διοίκηση στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να γίνουν οι προσλήψεις και οι αναθέσεις. Αυτό που ίσχυε πάντα είναι ότι οι πίνακες των ΤΕ είναι ανεξάρτητοι από των ΠΕ και οι διευθυντές έχουν μια ευελιξία στις επιλογές τους!

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση Lasid. Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Συγνώμη συμφορουμίτες αλλά η απληστία ορισμένων δεν είναι όμορφο πράγμα. Για εμένα εφόσον λέει η εγκύκλιος ότι τουλάχιστον το 30% να προσληφθουν από άνεργους καλό θα ήταν εκτός του το να τηρείται να είναι και παραπάνω σαν ποσοστό. Επίσης κάποιος που έχει ειτε 2, ειτε 10, ειτε 20, ειτε 200 ώρες κάπου αλλου (ειτε ΙΕΚ, ειτε τυπική εκπαιδευση, ειτε οτιδήποτε άλλο) να μην έχει την απαίτηση να πάρει όλες τις ώρες παντού αυτος, και ο άλλος που είναι άνεργος ψυχή έχει. Αυτός ο τρόπος σκέψης δεν είναι ούτε συναδελφικός, ούτε ανθρωπιστικός. Προσωπικά δεν είμαι στον πίνακα των ανέργων για να "κόβομαι" (αν και άνεργη είμαι) αλλά να λέμε και το τι είναι κοινωνικά δίκαιο τουλάχιστον.
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν κάποιος πάρει διαφορετικά τα γραφομενά μου και παρεξηγηθεί, δίοτι δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dimdic2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε φέτος την εσωτερική εγκύκλιο, που έστειλε η Διοίκηση στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να γίνουν οι προσλήψεις και οι αναθέσεις. Αυτό που ίσχυε πάντα είναι ότι οι πίνακες των ΤΕ είναι ανεξάρτητοι από των ΠΕ και οι διευθυντές έχουν μια ευελιξία στις επιλογές τους!

Πάντως αυτό για τις αναθέσεις των ΤΕ δεν ισχύει. Έχουν 2η ανάθεση όλα τα μαθήματα εκτός τους μονίμους που τα έχουν 1η ανάθεση. Μη κοιτάς που το κάνουμε γαργάρα τόσα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος 2dan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηχανολόγος Μηχανικός double
    • Προφίλ
Το δεύτερο τμήμα του μηνύματός σου τα λέει όλα. Σε σχέση με όλους τους άλλους φορείς εκπαίδευσης που αναφέρεις, όντως ο ΟΑΕΔ πληρώνει πάρα πολύ καλά και χωρίς καθυστερήσεις. Ο porcupinetree έγραψε ότι ο ΟΑΕΔ είναι καλοπληρωτής και αυτό είναι πραγματικότητα!

Είναι έτσι ακριβώς, τουλάχιστον ως τώρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.175 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.