*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Lasid, και στα φροντιστήρια ωρομίσθιος είσαι ουσιαστικά ( σύμβαση μερικής απασχόλησης ) αλλά τις αργίες τις πληρώνεσαι. Μερική απασχόληση μπορείς να έχεις και σε ιδιωτικό σχολείο όπου και εκεί τις πληρώνεσαι. Απλά έχουν βρει στον ΟΑΕΔ κάποιο νόμιμο τρόπο να πληρώνουν μόνο τις πραγματικές ώρες. Νομίζω ότι το σωστό θα ήταν να πληρώνουν και τις αργίες-διακοπές. Μιλάμε για ένα μήνα χαμένα λεφτά και ένσημα.
Αν η προκήρυξη ήταν για σύμβαση μερικής απασχόλησης και όχι για σύμβαση ωρομισθίου προσωπικού, τότε οι αργίες θα πληρώνονταν. Tέλος πάντων, στους τυφλούς (ΚΔΒΜ-ΣΔΕ-ΙΕΚ=όχι ένσημα, κίνδυνος ΟΑΕΕ) ο μονόφθαλμος (ΣΕΚ-ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ) βασιλεύει.

Το είδος της σύμβασης δεν καθορίζει τον τρόπο πληρωμής του εργαζόμενου. Το αν θα πληρώνεται κάποιος και τις αργίες ή όχι εξαρτάται από το αν είναι μισθωτός ή ωρομίσθιος και αυτό μπορεί να γίνει και με σύμβαση αορίστου χρόνου και με σύμβαση ορισμένου χρόνου και με σύμβαση μερικής απασχόλησης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Συγνώμη συμφορουμίτες αλλά η απληστία ορισμένων δεν είναι όμορφο πράγμα. Για εμένα εφόσον λέει η εγκύκλιος ότι τουλάχιστον το 30% να προσληφθουν από άνεργους καλό θα ήταν εκτός του το να τηρείται να είναι και παραπάνω σαν ποσοστό. Επίσης κάποιος που έχει ειτε 2, ειτε 10, ειτε 20, ειτε 200 ώρες κάπου αλλου (ειτε ΙΕΚ, ειτε τυπική εκπαιδευση, ειτε οτιδήποτε άλλο) να μην έχει την απαίτηση να πάρει όλες τις ώρες παντού αυτος, και ο άλλος που είναι άνεργος ψυχή έχει. Αυτός ο τρόπος σκέψης δεν είναι ούτε συναδελφικός, ούτε ανθρωπιστικός. Προσωπικά δεν είμαι στον πίνακα των ανέργων για να "κόβομαι" (αν και άνεργη είμαι) αλλά να λέμε και το τι είναι κοινωνικά δίκαιο τουλάχιστον.
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν κάποιος πάρει διαφορετικά τα γραφομενά μου και παρεξηγηθεί, δίοτι δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση. Ευχαριστώ.

Και γω δεν είμαι στον πίνακα των ανέργων και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Επειδή πολλοί ζήτησαν να μάθουν τι αναφέρει η φετινή εγκύκλιος οδηγιών για τις προσλήψεις σε δομές ΟΑΕΔ σας ενημερώνουμε ότι τις έχουμε εξασφαλίσει και ελπίζω ότι θα καταφέρουμε να τις αναρτήσουμε σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Ξεκίνησε κάποιος Φιλόλογος να δουλεύει σε ΣΕΚ; Κάλεσαν κάποιους;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
    • qbCube - web design & developement
Γνωρίζει κανείς πως προσλαμβάνονται βάσει πινάκων οι εκπαιδευτές στις ΣΕΚ?
Έχει 3 πίνακες (άνεργοι, ιδιώτες, δημόσιοι υπάλληλοι) και εγώ είμαι πρώτος στον πίνακα των ιδιωτών και δεύτερος στη συνολική κατάταξη. Αν αρνηθεί ο πρώτος άνεργος, ποιον θα πάρουν? Τον δεύτερο άνεργο ή τον πρώτο από τους ιδιώτες?
qb Cube | web design & developement | http://www.qbcube.gr

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς πως προσλαμβάνονται βάσει πινάκων οι εκπαιδευτές στις ΣΕΚ?
Έχει 3 πίνακες (άνεργοι, ιδιώτες, δημόσιοι υπάλληλοι) και εγώ είμαι πρώτος στον πίνακα των ιδιωτών και δεύτερος στη συνολική κατάταξη. Αν αρνηθεί ο πρώτος άνεργος, ποιον θα πάρουν? Τον δεύτερο άνεργο ή τον πρώτο από τους ιδιώτες?

Αν προσληφθεί μονο ένας θα είναι ο άνεργος. Αν προσληφθουν δυο, θα προσλάβουν εσένα πρωτο και δεύτερο τον άνεργο.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε φέτος την εσωτερική εγκύκλιο, που έστειλε η Διοίκηση στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να γίνουν οι προσλήψεις και οι αναθέσεις. Αυτό που ίσχυε πάντα είναι ότι οι πίνακες των ΤΕ είναι ανεξάρτητοι από των ΠΕ και οι διευθυντές έχουν μια ευελιξία στις επιλογές τους!
ο διευθυντής από Επάς μου είπε ότι οι πίνακες ΠΕ και ΤΕ ενοποιούνται. Δηλ για ΠΕ19 και ΠΕ20 γίνονται ένα όλα μαζί(και ιδιώτες και άνεργοι) ένας ενιαίος πίνακας. Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
ο διευθυντής από Επάς μου είπε ότι οι πίνακες ΠΕ και ΤΕ ενοποιούνται. Δηλ για ΠΕ19 και ΠΕ20 γίνονται ένα όλα μαζί(και ιδιώτες και άνεργοι) ένας ενιαίος πίνακας. Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Ισχύει με τον περιορισμό το 30% των προσληφθέντων να είναι άνεργοι

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ισχύει με τον περιορισμό το 30% των προσληφθέντων να είναι άνεργοι
οκ
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Μόλις πήγα στη ΣΕΚ και μου ανακοίνωσαν ότι δεν μπορούν να με προσλάβουν εφόσον έχω δύο ώρες στα ΔΙΕΚ δε θεωρούμαι άνεργη! Αυτές τις οδηγίες έχουν μπαίνουμε στον πίνακα με τους ιδιώτες!


Είσαι πρώτη στα μόρια, ωστόσο, και αν πας στον πίνακα των ιδιωτών; Αν ναι, τότε εσένα πρέπει να πάρουν. Προηγείται αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια ανεξαρτήτος πίνακα. έτσι ξέρω ότι ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
lasid να σε ρωτησω κατι. Το 30% ισχυει σιγουρα και για τα ιεκ? γιατι δεν μπορω να το βρω καπου μεσα την εγλυκλιο.
Η εγκυκλιος απ οσο μπορω να δω στις ειδικες ρυθμισεις λεει οτι ισχυει μονο για τις επας

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Είσαι πρώτη στα μόρια, ωστόσο, και αν πας στον πίνακα των ιδιωτών; Αν ναι, τότε εσένα πρέπει να πάρουν. Προηγείται αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια ανεξαρτήτος πίνακα. έτσι ξέρω ότι ισχύει.
Προηγείται αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια ανεξαρτήτος πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, που μπορώ να μάθω αν τελικά δημιουργήθηκαν τμήματα ΣΕΚ ?

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πραγματικό γεγονός: Πήρε ένα άτομο 5 ώρες σε Ι.Ε.Κ. του Ο.Α.Ε.Δ., παρουσίασε κάρτα ανεργίας και έχει και 20 ώρες σε Δημόσια Ι.Ε.Κ. του Υπουργείου Παιδείας. Σύνολο 25 ώρες. Κατά τα άλλα μας λένε ότι σύμφωνα με τις οδηγίες  της διοίκησης οι ωρομίσθιοι δικαιούνται μέχρι 20 ώρες. Αθάνατη Ελλάδα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.