*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;  (Αναγνώστηκε 31621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:22:18 μμ »
Καλησπέρα.
Σκέπτομαι μετά την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού που κάνω τώρα, να συνεχίσω με διδακτορικό. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που λένε ότι είναι καλύτερα να κάνει κάποιος και δεύτερο μεταπτυχιακό, γιατί το ολοκληρώνεις συντομότερα και πιο εύκολα, αλλά και επειδή το διδακτορικό είναι κάτι που ταιριάζει καλύτερα σε όποιον έχει ως στόχο την ακαδημαϊκή καριέρα ή θέση ερευνητικού-εργαστηριακού προσωπικού σε ΑΕΙ-ΤΕΙ.
Ποια είναι η γνώμη σας;  ;)
Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:44 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:37:31 μμ »
Εξαρτάται από το "γιατί το κάνεις".

Για διδακτορικό, εγώ προσωπικά, ποτέ δε θα έλεγα "Να κάνω διδακτορικό;", αλλά "Θέλω να κάνω .......(αυτό το θέμα)"
Το διδακτορικό έπαψε να δίνει "ακαδημαϊκή καριέρα" εδώ και πολλά χρόνια, έχει γίνει πια "συλλέκτης μορίων", οπότε κατανοώ τη φράση "Να κάνω διδακτορικό".

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:48:50 μμ »
Το θέμα είναι αν ο κόπος, ο χρόνος και τα χρήματα που απαιτούνται είναι ανάλογα της... απόδοσης μορίων.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 12:27:17 πμ από Daidalos »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:54:54 μμ »
Το έθεσες πολύ σωστά. Το θέμα είναι αν ο κόπος, ο χρόνος και τα χρήματα που απαιτούνται είναι ανάλογα της... απόδοσης μορίων (π.χ. 6 μόρια για τα στελέχη εκπαίδευσης).  ;D

Υπάρχουν Διδακτορικά και "διδακτορικά".
Αν στηρίζεσαι μόνο σ'αυτό για την "απόδοση μορίων" είσαι καμμένος από χέρι.
Παίζουν πολλοί άλλοι παράγοντες για το να είσαι (και να "κρατηθείς") ως πχ στελεχος εκπαίδευσης, που το διδακτορικό είναι το τελευταίο (εκτός, ίσως από συμβούλους, αλλά και εκεί "παίζουν κι άλλα").

Χωρίς να σε ξέρω,
και μόνο που λες "Να κάνω διδακτορικό;" και όχι "Θέλω να κάνω ... (αυτό το θέμα)", σου προτείνω να "κάνεις μεταπτυχιακό",
εκτός κι αν έχεις (ή θα μπορέσεις να έχεις) "κι άλλες άκριες".

Καλή επιτυχία ό,τι κι αν κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:02:47 πμ »
Δεν έχω άλλες άκρες, προφανώς, αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε τώρα. Μην μου πεις πως αυτοί που κάνουν διδακτορικό, το κάνουν επειδή τους αρέσει το θέμα και μόνο, γιατί όλοι όσοι ξέρω το κάνουν ακριβώς για να βελτιώσουν τη θέση τους στην εκπαίδευση (ή να μπουν σε αυτήν). Ο ρομαντισμός σε αυτά τα θέματα έχει τελειώσει προ πολλού -αν υπήρξε ποτέ-. Τα μοριάκια τους όλοι μετρούν και ας μην το λένε ευθέως. Κανείς δεν το κάνει "για την ψυχή της μάνας του", αλλά γιατί έχει κάποιους συγκεκριμένους στόχους (π.χ. διοικητική θέση, σχολικός σύμβουλος κ.τ.λ).
Αν έχει κάποιος άλλος μια -τεκμηριωμένη- άποψη για το θέμα, ας την αναπτύξει. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 12:44:55 πμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2014, 08:02:25 πμ »
Εμένα η γνώμη μου είναι 2ο προπτυχιακό!!

και ο λόγος είναι ότι έτσι σου ανοίγονται νέες πόρτες. Όπως γνωρίζεις αν δεν κατέχεις τον βασικό τίτλο (προπτυχιακό) σε ένα αντικείμενο, τότε δεν έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις αιτήσεις ακόμα και αν έχεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στο αντικείμενο αυτό.

παράδειγμα: Φυσικός που έχει 10 μάστερ στην πληροφορική και 10 διδακτορικά δεν μπορεί να κάνει αίτηση για θέση πληροφορικού είτε στην εκπαίδευση είτε οπουδήποτε! (θεωρείται ακατάλληλος για να διδάξει word στο Δημοτικό η στο Γυμνάσιο!)

Το προπτυχιακό είναι προαπαιτούμενο ενώ το μεταπτυχιακό και διδακτορικό όχι.

η επιλογή είναι δική σου

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2014, 08:36:13 πμ »
Εξαρτάται από το "γιατί το κάνεις".

Για διδακτορικό, εγώ προσωπικά, ποτέ δε θα έλεγα "Να κάνω διδακτορικό;", αλλά "Θέλω να κάνω .......(αυτό το θέμα)"
Το διδακτορικό έπαψε να δίνει "ακαδημαϊκή καριέρα" εδώ και πολλά χρόνια, έχει γίνει πια "συλλέκτης μορίων", οπότε κατανοώ τη φράση "Να κάνω διδακτορικό".
Συμφωνώ μαζί σου! Με το διδακτορικό ανοίγονται άλλες πόρτες.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος debra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2014, 09:55:15 πμ »
Πρακτικά και μόνο σκεπτόμενη, χωρίς την ηθική ανταμοιβή της γνώσης και μάθησης, το δεύτερο μεταπτυχιακό δεν σου δίνει τίποτα. Ένα μόριο και δεν επηρεάζει την μισθολογική-βαθμολογική εξέλιξη, στο δημόσιο τουλάχιστον (κι εγώ που το έχω είναι σαν να μην υπάρχει...) . Το διδακτορικό από την άλλη μπορεί να προστεθεί στο μεταπτυχιακό( από άποψη μορίων αν δεν είναι συνέχεια του μεταπτυχιακού) και δίνει 6-7 χρόνια (6 αν είναι συνέχεια του μεταπτυχιακού και 7 αν μεταπτυχιακό και διδακτορικό είναι σε διαφορετικούς τομείς) μπροστά στην μισθολογογική-βαθμολογική εξέλιξη. Επιπλέον το διδακτορικό ανοίγει άλλες πόρτες που λένε και οι συνάδελφο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 11:56:57 πμ από debra »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:26:46 πμ »
Το διδακτορικό είναι μεγάλη δέσμευση (τουλάχιστον 3ετίας και παραπάνω αν συνδυάζεται με δουλειά) και αν κάποιος δεν είναι σίγουρος ότι υπάρχει ένα θέμα που τον ενθουσιάζει, μπορεί να γίνει πολύ ζόρικο ψυχολογικά.Άλλους δρόμους δεν ανοίγει εύκολα όχι μόνο λόγω κρίσης αλλά και των ελληνικών ιδιαιτεροτήτων του ακαδημαϊκού χώρου, οπότε αν κάποιος το σκέφτεται για να μεταπηδήσει στην έρευνα θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι ασχολείται με κάτι που του αρέσει τόσο πολύ, ώστε να μην του μείνει μετά η απογοήτευση ότι ο κόπος του πήγε χαμένος. Επιπλέον, στους πανεπιστημιακούς κακοφαίνεται να πηγαίνει ένας υποψήφιος φοιτητής και να λέει γενικώς και αορίστως ότι θέλει να κάνει διδακτορικό και να μην έχει ιδέα ούτε τι θέλει ούτε γιατί το θέλει. Καλώς ή κακώς, βλέπουν στραβά όσους το κάνουν για να έχουν ένα επιπλέον προσόν και όχι για την ψυχή της μάνας τους (συγγνώμη, την αγάπη για την έρευνα ήθελα να πω).

Επιπλέον, υπάρχει και το θέμα σε ποιον χώρο εργάζεσαι ήδη ή σε ποιον χώρο στοχεύεις: σε εταιρείες ιδιωτικού τομέα πολλές φορές είναι προτιμότερος κάποιος με μεταπτυχιακό παρά με διδακτορικό, επειδή ο δεύτερος θεωρείται υπερβολικά εξειδικευμένος. Στο χώρο της εκπαίδευσης, ας μην το σχολιάσω καλύτερα πώς θα σε αντιμετωπίσουν, ειδικά οι παλιότεροι. Ακόμα και για πειραματικά σχολεία ή για θέσεις ευθύνης, τα μόρια που μπορεί να μαζέψει κανείς αθροιστικά από διάφορες δράσεις της φιγούρας στο τέλος θα ισοδυναμούν με διδακτορικό! Αν μιλάμε βέβαια για διδακτορικό στη διδακτική ή στις επιστήμες της αγωγής, μπορεί να πιάσει ευκολότερα τόπο απ' ό,τι ένα στο γνωστικό αντικείμενο.

Τέλος, αν καταλήξεις στο διδακτορικό αλλά δεν  ξέρεις τι ακριβώς να είναι,  μια καλή λύση θα ήταν η επέκταση κάποιας υπάρχουσας μεταπτυχιακής εργασίας: είσαι ήδη εξοικειωμένος με το υλικό, έχεις στη διάθεσή σου βασική βιβλιογραφία, γνωρίζεις τη μεθοδολογία που απαιτείται, έχεις συνεργαστεί με τον καθηγητή και ξέρει την ποιότητα της δουλειάς σου.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:41:49 πμ »
Έχοντας 2 μεταπτυχιακά και διδακτορικό, θα μιλήσω για την προσωπική και μόνο εμπειρία μου.

Αν κάποιος μου έλεγε πριν ξεκινήσω το διδακτορικό τι πρόκειται να αντιμετωπίσω, δεν θα το ξεκινούσα ποτέ! Είναι μια τεράστια επένδυση κόπου και χρόνου (δεν υπολογίσω καν τα χρήματα), που αν κάποιος δεν είναι παθιασμένος με το αντικείμενο που θέλει να ερευνήσει, δεν αξίζει.

Επίσης, εγώ έκανα τη βλακεία και θεώρησα το διδακτορικό σαν ένα μεγάλο μεταπτυχιακό..... Τεράστιο λάθος! Τελείως διαφορετική φιλοσοφία, τελέιως διαφορετικός τρόπος δουλειάς, τελέιως διαφορετικές απαιτήσεις.....

Τέλος, μιας και είμαι ήδη διορισμένη, δεν μου προσφέρει τίποτα απολύτως, ούτε το δεύτερο μεταπτυχιακό, ούτε το διδακτορικό από άποψη χρηματική (βέβαια αυτό το ήξερα πριν ξεκινήσω), Όσο για τα μόρια σε θέσεις ευθύνης....παίρνει τόσα μόρια η συνέντευξη, ώστε αυτόν που θέλουν να βάλουν θα τον βάλουν (και εγώ γνωρίζω ότι δεν είμαι στους "επιθυμητούς")!!!!!

Θα μου πεις γιατί το έκανα; Γιατί είχα το πάθος με το θέμα (που το βρήκα στα πλαίσια του δεύτερου μεταπτυχιακού) και το πείσμα να τελειώσω

Καλή τύχη ότι και αν αποφασίσεις
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:36:59 πμ »
Το διδακτορικό είναι μεγάλη δέσμευση (τουλάχιστον 3ετίας και παραπάνω αν συνδυάζεται με δουλειά) και αν κάποιος δεν είναι σίγουρος ότι υπάρχει ένα θέμα που τον ενθουσιάζει, μπορεί να γίνει πολύ ζόρικο ψυχολογικά.Άλλους δρόμους δεν ανοίγει εύκολα όχι μόνο λόγω κρίσης αλλά και των ελληνικών ιδιαιτεροτήτων του ακαδημαϊκού χώρου, οπότε αν κάποιος το σκέφτεται για να μεταπηδήσει στην έρευνα θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι ασχολείται με κάτι που του αρέσει τόσο πολύ, ώστε να μην του μείνει μετά η απογοήτευση ότι ο κόπος του πήγε χαμένος. Επιπλέον, στους πανεπιστημιακούς κακοφαίνεται να πηγαίνει ένας υποψήφιος φοιτητής και να λέει γενικώς και αορίστως ότι θέλει να κάνει διδακτορικό και να μην έχει ιδέα ούτε τι θέλει ούτε γιατί το θέλει. Καλώς ή κακώς, βλέπουν στραβά όσους το κάνουν για να έχουν ένα επιπλέον προσόν και όχι για την ψυχή της μάνας τους (συγγνώμη, την αγάπη για την έρευνα ήθελα να πω).

Επιπλέον, υπάρχει και το θέμα σε ποιον χώρο εργάζεσαι ήδη ή σε ποιον χώρο στοχεύεις: σε εταιρείες ιδιωτικού τομέα πολλές φορές είναι προτιμότερος κάποιος με μεταπτυχιακό παρά με διδακτορικό, επειδή ο δεύτερος θεωρείται υπερβολικά εξειδικευμένος. Στο χώρο της εκπαίδευσης, ας μην το σχολιάσω καλύτερα πώς θα σε αντιμετωπίσουν, ειδικά οι παλιότεροι. Ακόμα και για πειραματικά σχολεία ή για θέσεις ευθύνης, τα μόρια που μπορεί να μαζέψει κανείς αθροιστικά από διάφορες δράσεις της φιγούρας στο τέλος θα ισοδυναμούν με διδακτορικό! Αν μιλάμε βέβαια για διδακτορικό στη διδακτική ή στις επιστήμες της αγωγής, μπορεί να πιάσει ευκολότερα τόπο απ' ό,τι ένα στο γνωστικό αντικείμενο.

Τέλος, αν καταλήξεις στο διδακτορικό αλλά δεν  ξέρεις τι ακριβώς να είναι,  μια καλή λύση θα ήταν η επέκταση κάποιας υπάρχουσας μεταπτυχιακής εργασίας: είσαι ήδη εξοικειωμένος με το υλικό, έχεις στη διάθεσή σου βασική βιβλιογραφία, γνωρίζεις τη μεθοδολογία που απαιτείται, έχεις συνεργαστεί με τον καθηγητή και ξέρει την ποιότητα της δουλειάς σου.

Συνυπογράφω κι εγώ τη θέση αυτή.
Για ήδη διορισμένο εκπ/κό πάντως και εφόσον γουστάρει το θέμα με την άνω προυπόθεση θεωρώ ότι ο κόπος δεν θα πάει χαμένος.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:57:40 πμ »
Η απόκτηση Διδακτορικού δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
Μπορείς να κινηθείς σε χώρους που ένα μεταπτυχιακό δεν σου επιτρέπει.
Παράλληλα δεν σου απαγορεύει να είσαι στην εκπαίδευση.
Αν έχεις κέφι κάνε το.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 04, 2014, 01:40:06 μμ »
προπτυχιακο δασκαλου! τα κανουν ολα και συμφερουν! γυμναστικη θεατρικη αγωγη μουσικη κτλ.....


http://xenesglosses.eu/2014/07/pe70-ta-kanei-ola-kai-symferei/

εχω μεταπτυχιακο στην διατροφη και το project που εγινε φετος στος σχολειο μου γιαυτο το ανελαβαν οι δασκαλοι για να μην χασουν τις ωρες του και μετακινηθουν σχολεια! Ειδικοτητες - Καθηγητες ξυπνατε!!!!!!! μεταπτυχιακα διδακτορικα και αλλοι κανουν κουμαντο!!!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος ste6sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 04, 2014, 03:04:20 μμ »
Αξίζει να κάνει κανείς διδακτορικό για μένα μόνο εάν σκοπεύει σε ακαδημαϊκή καριέρα πράγμα δύσκολο στην Ελλάδα που στα περισσότερα διδακτορικά οι ερευνητές βγάζουν ολη τη δουλειά των καθηγητών στα γραφεία τους και αμισθί κ δυσκολο να υπαρκει συνεχεια μετα.ειναι μεγαλος ο κοπος που θαχει κανει κανεις για να το ρισκαρει.οπότε για μένα εξωτερικό αξίζει το διδακτορικό να γίνει όπου κ άλλο επίπεδο κ πληρώνεται κανείς κ έχει προοπτικές μετά κ χωρίς μέσο κλπ.αν είναι μια ειδικότητα με άμεση αποκατάσταση γιατί όχι προπτυχιακές σπουδές σε κάτι άλλο?το μεταπτυχιακό αξίζει για τα μόρια για περισσοτερες πιθανότητες αποκατάστασης.μην ξεχνάμε ότι τη βασική ειδικότητα τη δίνει το βασικό πτυχίο σε κάτι μη γελιόμαστε ότι με ένα μάστερ κλπ θα πάρουμε την ειδικότητα του μάστερ.αυτά τα άσχετα μόνο στην Ελλάδα συζητωνται έξω ολα ξεκαθαρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 702

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.