*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015  (Αναγνώστηκε 274693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2007
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:03:19 μμ »
Για την τοποθετηση μονιμων σε δυσπροσιτα τι καταλαβατε?

Ειναι υποχρεωτικη η διετια ή οικειοθελής??

Η υποχρέωση της διετίας φαίνεται να αφορά μόνο τους απευθείας διοριζόμενους σε αυτές τις σχολικές μονάδες:

"Οι εκπαιδευτικοί που διορίζονται σε εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου, δεσμεύονται να υπηρετήσουν στις οικείες σχολικές μονάδες επί μία τουλάχιστον συνεχή διετία."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:54 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:08:19 μμ »
Για το 1 και 2 όπως και να το πούμε εναρμόνιση εγώ-προσθήκη εσύ δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς για να είναι σε συμφωνία με νόμο ο οποίος εφαρμόζεται μόνο στο μέρος που προβλέπει ξεχύλωμα της μεταβατικής. Ασέπ έπρεπε να γίνει το 2011.Η αλλαγή για ασεπ ανά τριετία έγινε αν δε κάνω λάθος μετά το 2011.Πιστεύεις ότι θα γίνει το 2015 για να μιλάμε του χρόνου για διοριστέους;
Ξεχείλωμα ή όχι, έτσι όπως εκφράζει το άρθρο 9 την μεταβατική είναι νόμιμο. Γράφει ότι η μεταβατική περίοδος μπορεί να παρατείνεται με απόφαση υπουργού μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Μακάρι να είχε κρατήσει λιγότερο η μεταβατική και να είχαμε διοριστεί όλοι νωρίτερα, αλλά δεν έγινε αυτό.

Μέχρι αρχές Νοέμβριου του 2008 μπορούσες να κάνεις αίτηση για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Ο διαγωνισμός έγινε για τους περισσότερους εκπαιδευτικούς Φλεβάρη του 2009, ενώ λίγοι δώσαμε Ιούνιο του 2009. Για αυτό έγραψα για διεξαγωγή (όχι προκήρυξη) το 2012 και το 2015.

Η έννοια του διοριστέου καταργείται από τον 3848, επειδή ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δε θα έχει προκηρυγμένες θέσεις. Θα γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ για να κλείσει η μεταβατική (άλλος νόμιμος τρόπος δεν υπάρχει). Έτσι, θα δημιουργηθούν οι νέοι πίνακες, από τους οποίους θα διορίσει λίγους μόνιμους και στη συνέχεια αναπληρωτές (όπως λέει και η φίλη μου η anixia).

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:08:56 μμ »
Για το 1 και 2 όπως και να το πούμε εναρμόνιση εγώ-προσθήκη εσύ δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς για να είναι σε συμφωνία με νόμο ο οποίος εφαρμόζεται μόνο στο μέρος που προβλέπει ξεχύλωμα της μεταβατικής. Ασέπ έπρεπε να γίνει το 2011.Η αλλαγή για ασεπ ανά τριετία έγινε αν δε κάνω λάθος μετά το 2011.Πιστεύεις ότι θα γίνει το 2015 για να μιλάμε του χρόνου για διοριστέους;
Μετά από μια σύντομη έρευνα στο google διαπίστωσα πως πράγματι το Νοέμβριο του 12 αποφασίστηκε η διενέργεια ασεπ ανα τριετία.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:12:12 μμ »
Μετά από μια σύντομη έρευνα στο google διαπίστωσα πως πράγματι το Νοέμβριο του 12 αποφασίστηκε η διενέργεια ασεπ ανα τριετία.
Αυτό δεν έγινε λόγω της καθυστέρησης, γιατί όπως βλέπεις η καθυστέρηση τράβηξε 6 χρόνια. Απλά κατάλαβαν ότι δε χρειάζεται να γίνεται όλη αυτή η διαδικασία κάθε 2 χρόνια, επειδή κάθε 3 χρόνια είναι ικανοποιητικό χρονικό διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:54 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:17:26 μμ »
Ξεχείλωμα ή όχι, έτσι όπως εκφράζει το άρθρο 9 την μεταβατική είναι νόμιμο. Γράφει ότι η μεταβατική περίοδος μπορεί να παρατείνεται με απόφαση υπουργού μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Μακάρι να είχε κρατήσει λιγότερο η μεταβατική και να είχαμε διοριστεί όλοι νωρίτερα, αλλά δεν έγινε αυτό.

Μέχρι αρχές Νοέμβριου του 2008 μπορούσες να κάνεις αίτηση για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Ο διαγωνισμός έγινε για τους περισσότερους εκπαιδευτικούς Φλεβάρη του 2009, ενώ λίγοι δώσαμε Ιούνιο του 2009. Για αυτό έγραψα για διεξαγωγή (όχι προκήρυξη) το 2012 και το 2015.

Η έννοια του διοριστέου καταργείται από τον 3848, επειδή ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δε θα έχει προκηρυγμένες θέσεις. Θα γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ για να κλείσει η μεταβατική (άλλος νόμιμος τρόπος δεν υπάρχει). Έτσι, θα δημιουργηθούν οι νέοι πίνακες, από τους οποίους θα διορίσει λίγους μόνιμους και στη συνέχεια αναπληρωτές (όπως λέει και η φίλη μου η anixia).
Άρα Νοέμβρη του 10 έπρεπε να ξανακάνουμε τα χαρτιά μας και ίσως και Νοέμβρη του 12 ξανά(οπότε και λήφθηκε η απόφαση για τριετία), θα δούμε αν αυτό συμβεί το Νοέμβρη του 15.Εν κατακλείδι, αν πρόκειται για ένα βασικό νόμο όπως λες (εγώ περιμένω και δε ξέρω για πόοοοοοσα χρόνια ακόμη) δεν μπορεί να γίνεται κουρελόχαρτο και να μην εφαρμόζεται εδώ και 4 χρόνια.Εξάλλου εσύ είπες ,αυτό που γνωρίζουμε, ότι δεν είναι υποχρεωτικό να προκηρύξει θέσεις.Γιατί λοιπόν δεν εφάρμοσε το νόμο για να πάρει αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:24:32 μμ »
Εν κατακλείδι, αν πρόκειται για ένα βασικό νόμο όπως λες (εγώ περιμένω και δε ξέρω για πόοοοοοσα χρόνια ακόμη) δεν μπορεί να γίνεται κουρελόχαρτο και να μην εφαρμόζεται εδώ και 4 χρόνια.Εξάλλου εσύ είπες ,αυτό που γνωρίζουμε, ότι δεν είναι υποχρεωτικό να προκηρύξει θέσεις.Γιατί λοιπόν δεν εφάρμοσε το νόμο για να πάρει αναπληρωτές;
Δεν μπορεί να το ρωτάς αυτό. Για να κάνει διαγωνισμό ΑΣΕΠ και να δημιουργήσει τους νέους πίνακες, έπρεπε να έχει διορίσει όλα το 60-40. Αυτό δεν έγινε. Οπότε, όπως λένε οι μεταβατικές διατάξεις του 3848, οι αναπληρωτές εξακολούθησαν να προσλαμβάνονται από τους πίνακες αναπληρωτών (έστω και με κλειδωμένη προϋπηρεσία).

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:55:43 μμ »
Ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος συμφώνησε με την πρόταση που διατυπώθηκε σήμερα από τον ΠΔΕ Αττικής Δ. Γκίνη, στη συνάντησή του με τους Διευθυντές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής να δοθεί   δυνατότητα στους   εκπαιδευτικούς   να διδάσκουν μαθήματα και πέρα από το γνωστικό τους αντικείμενο.
«Πρέπει τη Δευτέρα να το κάνουμε αυτό  κι ας δυσαρεστήσουμε ορισμένους εκπαιδευτικούς» είπε ο κ. Λοβέρδος απευθυνόμενος στον Διευθυντή του κ.Δ.Χριστάκη  και τον σύμβουλό του κ. Δ. Νικηφόρο.
«Δεν μπορεί ένας Γεωπόνος για παράδειγμα, να μην έχει τη δυνατότητα να διδάξει ένα παραπλήσιο μάθημα, ως πρώτη ανάθεση», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Λοβέρδος
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ: κε υπουργέ αν το κάνουμε αυτό υπάρχει κίνδυνος να υπαρξει σύγκρουση με άλλες ειδικότητες.
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Κύριοι είναι κορυφαίο το θέμα. Μας ενδιαφερουν οι μαθητές και όχι οι ειδικότητες.
……….
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Εγώ είμαι καθηγητής Πανεπιστημίου. Εάν μου πεις να κάνω στο γιό μου Μαθηματικά Λυκείου δεν μπορώ να το κάνω. Αν όμως μου πεις να κάνω Κοινωνιολογία μπορώ.
Δ. ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ( Σύμβουλος υπουργού): Θα μπορεί ένας εκπαιδευτικός με σεμινάρια να αποκτά και άλλη ειδικότητα. Για παράδειγμα ο φιλόλογος να κάνει σεμινάρια να διδάξει γεωγραφία.
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Στην εποχή αυτά γίνονταν.

νάτα...νάτα!
Αλλαγή

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 02, 2014, 07:49:00 μμ »
Ερώτηση προς τους νεοδιορισθεντες του Μαρτίου που υπηρετούσαν ως αναπληρωτες και παρέμειναν στις θεσεις τους ως το τέλος της χρονιάς:
Τοποθετήθηκε κάποιος στη θέση που θα υπηρετήσει το Σεπτέμβρη; Ποια ήταν η διαδικασία; Εμένα μου είπαν οτι θα τοποθετηθώ το Σεπτέμβρη. Ειναι σωστό;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 03, 2014, 10:15:21 μμ »
Αν διορίσουν φέτος μόνιμους, δε θα πρέπει να βγάλουν άμεσα την προκήρυξη..;;

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 04, 2014, 12:55:50 πμ »
Ερώτηση προς τους νεοδιορισθεντες του Μαρτίου που υπηρετούσαν ως αναπληρωτες και παρέμειναν στις θεσεις τους ως το τέλος της χρονιάς:
Τοποθετήθηκε κάποιος στη θέση που θα υπηρετήσει το Σεπτέμβρη; Ποια ήταν η διαδικασία; Εμένα μου είπαν οτι θα τοποθετηθώ το Σεπτέμβρη. Ειναι σωστό;
Θα πρεπει να συμπληρωσεις μια αιτηση οριστικης τοποθετησης. Η διαδικασια γινεται αμεσως μετα τις μεταθεσεις. Στην δευτεροβαθμια της Ξανθης, που γνωριζω, ηταν μεχρι την Παρασκευη που μας περασε. Μπορει να διαφερει το χρονικο διαστημα απο διευθυνση σε διευθυνση...αλλα μου φαινεται περιεργο...!! Ψαξτο λιγο καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:05:50 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ανήκω στην πρωτοβάθμια αλλά θα ξανά ρωτήσω απο Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:32:14 πμ »
Αν διορίσουν φέτος μόνιμους, δε θα πρέπει να βγάλουν άμεσα την προκήρυξη..;;

Δεν είναι υποχρεωτικό και δεσμευτικό για το υπουργείο. Μπορούν να κάνουν όποτε θέλουν διορισμούς, ακόμα και μέσα στη σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:23:06 πμ »
Ήρθε η ώρα του διορισμού για τους ασεπίτες της ΠΕ19 και ΠΕ20!Μέσα στην βδομάδα θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις για τον διορισμό πληροφορικών στα δικαστήρια.Σύμφωνα με τις διατάξεις του 4038/2012 οι γραπτοί διαγωνισμοί προηγούνται στην τοποθέτηση σε κενές θέσεις στο δημόσιο και ο μόνος γραπτός διαγωνισμός είναι των εκπαιδευτικών.Ιδιαίτερα να τονίσουμε πως το υπουργείο,που στις διευθύνσεις του διόρισε αεροσυνοδούς, θεωρεί τους πληροφορικούς υπεράριθμους!Ας τους δείξουν λοιπόν οι ασεπίτες πληροφορικάριοι πως δεν είναι.Επίσης,να επισημάνω πως η πλειοψηφία των θέσεων είναι σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη,δηλαδή δεν υπάρχουν δυσπρόσιτα....!!!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:05:51 μμ »
Δ. ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ( Σύμβουλος υπουργού): Θα μπορεί ένας εκπαιδευτικός με σεμινάρια να αποκτά και άλλη ειδικότητα. Για παράδειγμα ο φιλόλογος να κάνει σεμινάρια να διδάξει γεωγραφία.
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Στην εποχή αυτά γίνονταν.

νάτα...νάτα!
Αλλαγή

Μη στενοχωριεσαι συναδελφισσα, τη Γεωγραφια την εχουν κατοχυρωσει της Οικιακης Οικονομιας κι ο Λοβερδος δε θα χαλασει χατηρι στο Χαροκοπειο, ως πρασινος ομοιδεατης.

Η νοοτροπια που προβαλει η δηλωση του βεβαια δεν αλλαζει: απο διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου (ο σωστος ανθρωπος στη σωστη θεση) δεν εχουν ιδεα! ::)

Ήρθε η ώρα του διορισμού για τους ασεπίτες της ΠΕ19 και ΠΕ20!Μέσα στην βδομάδα θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις για τον διορισμό πληροφορικών στα δικαστήρια.Σύμφωνα με τις διατάξεις του 4038/2012 οι γραπτοί διαγωνισμοί προηγούνται στην τοποθέτηση σε κενές θέσεις στο δημόσιο και ο μόνος γραπτός διαγωνισμός είναι των εκπαιδευτικών.Ιδιαίτερα να τονίσουμε πως το υπουργείο,που στις διευθύνσεις του διόρισε αεροσυνοδούς, θεωρεί τους πληροφορικούς υπεράριθμους!Ας τους δείξουν λοιπόν οι ασεπίτες πληροφορικάριοι πως δεν είναι.Επίσης,να επισημάνω πως η πλειοψηφία των θέσεων είναι σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη,δηλαδή δεν υπάρχουν δυσπρόσιτα....!!!

Χαχ, αν ημουν στη θεση τους θα εκανα αιτηση μονο και μονο για να ξεμπερδευω δια παντος με το υπουργειο της Πλακας (Παιδειας)! Το μικροβιο της αγαπης για την εκπαιδευση μ'εφερε στο Παιδειας αλλα ο εμπαιγμος που μπορει να δεχτει μια εκπαιδευτικος εχει και ορια!

(ελα ομως που οταν διδασκεις το αντικειμενο που αγαπας χαμογελας... αυτος ο ερωτας δεν εχει γιατρεια)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.