*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015  (Αναγνώστηκε 274671 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:30:51 μμ »
lasid συγχαρητηρια για το διορισμο σου!να κανω μια ερωτηση?αν διορισει 33 νηπιαγωγους οπως λες,παιζει να παρει και 22 απο τον ενιαιο πινακα?ειδα που αυτο απαντησες σε μια συναδελφισσα που σε ρωτησε....εγω ειμαι στη θεση 11...λες να γινει κανα τετοιο κουφο?χαχαχαχα......αν και δεν το δενω κομπο......
Δεν είναι ακριβώς κουφό. Το θεωρώ πολύ πιθανό, γιατί για όσες νηπιαγωγούς κάλεσε μέχρι τώρα από το 60% πήρε και το αντίστοιχο 40%. Για τις τελευταίες 33 δεν είναι λογικό ότι θα πάρει και 22 από τον Ενιαίο;

fiona σου το εύχομαι ολόκαρδα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:35:31 μμ »
Δεν είναι ακριβώς κουφό. Το θεωρώ πολύ πιθανό, γιατί για όσες νηπιαγωγούς κάλεσε μέχρι τώρα από το 60% πήρε και το αντίστοιχο 40%. Για τις τελευταίες 33 δεν είναι λογικό ότι θα πάρει και 22 από τον Ενιαίο;

fiona σου το εύχομαι ολόκαρδα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! :)
να εισαι καλα ;) :D..θα δουμε..προς το παρον περιμενω αυριο την πρωτη φαση αναπληρωτων!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:41:27 μμ »
Aντε βρε παιδια να διοριστούμε ολοι και μετα να ανεβάζουμε φωτο στο instagram με θεμα" Που με βρηκε ο διορισμος".Στο κατάστημα ενδυματων-καλη ωρα-στον ηλεκτρικο,στην τουαλετα...
Παντως εχω μια διαισθηση ότι θα διοριστούμε μεσα στο 14

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:47:17 μμ »
Aντε βρε παιδια να διοριστούμε ολοι και μετα να ανεβάζουμε φωτο στο instagram με θεμα" Που με βρηκε ο διορισμος".Στο κατάστημα ενδυματων-καλη ωρα-στον ηλεκτρικο,στην τουαλετα...
Παντως εχω μια διαισθηση ότι θα διοριστούμε μεσα στο 14
Ωραία διαίσθηση...κι εγώ την είχα! Σωστά "μέσα στο 2014"...και θα βρει πιστώσεις ο υπουργός. Κάπου εκεί τις έχει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος arty76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 06:21:29 μμ »
Πολύ μεγάλη αισιοδοξία αρχισε να υπάρχει για τους αδιόριστους που απέμειναν. Σίγουρα περισσότερη από προηγούμενες χρονιές. Επειδή φοβάμαι ακόμα και να ελπίσω με τόσα που υπομένουμε τόσα χρόνια μπαίνω σε σκέψεις. Υπάρχουν σίγουρα ελπίδες για εμάς τους εναπομείναντες αδιόριστους ή μηπως ο Λόβέρδος μυρίζει εκλογές και πάει να μας το παίξει ο καλός υπουργός που ενδιαφέρεται μπας και τσιμπίσει κανένα ψηφουλάκι;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 06:38:41 μμ »
arty76 θα φανεί σύντομα τι πρόκειται να γίνει. Κάνε υπομονή ένα μήνα περίπου!

Αποσυνδεδεμένος gth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 06:44:20 μμ »
Είχα διαβάσει προχθες ότι στις 25/7 υπήρχε αίτημα του Υπουργείου για πρόσληψη 300 μόνιμων εκπαιδευτικών.Μετά,στο forum ότι έχει 850 πιστώσεις.Ο Υπουργός λέει δεν  έχει καθόλου πιστώσεις για μόνιμους για το 2014 και δεν αναφέρει ούτε τι έχει ζητήσει από το Οικονομικών.Τι ισχύει τελικά;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 06:47:52 μμ »
Είχα διαβάσει προχθες ότι στις 25/7 υπήρχε αίτημα του Υπουργείου για πρόσληψη 300 μόνιμων εκπαιδευτικών.Μετά,στο forum ότι έχει 850 πιστώσεις.Ο Υπουργός λέει δεν  έχει καθόλου πιστώσεις για μόνιμους για το 2014 και δεν αναφέρει ούτε τι έχει ζητήσει από το Οικονομικών.Τι ισχύει τελικά;
Αυτό πρέπει να μας το ξεκαθαρίσει ο υπουργός. Ο ίδιος μας έλεγε ότι είχε 850 πιστώσεις...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 07:33:04 μμ »
Οι πιστωσεις ειναι περιπου 900 ... εχουν εγκριθει οι πιο πολλες επι αρβι... αμα ηταν ακομα ο αρβι θα τις εδινε ολες στους πανεπιστημιακους και θα κραταγε 200 για εμας.... Ο Λοβ ειχε μιλησει για 850 ... 900 ειναι ....επειδη πολλοι συναδελφοι ρωτανε που και ποτε τις ζητησε να σας παραπεμψω οτι και ο καψαλακης βρηκε τωρα το αιτημα που ειχε γινει για 300 διορισμους...ο υπουργος ουτε καν αναφερθηκε σε αυτο... Τελοσπαντων αυτο που πρεπει να εχουμε ολοι στο μυαλο μας ιεναι ενα....Ο Λοβ ειναι καριεριστας δεν θα επαιρνε το υπουργειο που δεν το ηθελε κιολας αν δεν ειχε διαβεβαιωσεις οτι θα εβγαζε το μεγιστο πολιτικο κερδος..... Εγω δεν βασιζομαι μονο σε αυτο αλλα; και στις πληροφοριες που εχω....απλα βλεπω οτι θα τους ικα;νοποιησει ολους ... και θα φανει και ηρωας.

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 07:41:25 μμ »
Εκτίμηση οπότε μη πέσετε να με φάτε: Έχει 850 για όλο το υπουργείο και όχι μόνο για την εκπαίδευση κατά το Δεκέμβρη. Στην απάντησή του στη Ξουλίδου και τη Ρεπούση ήταν σαφής." Εκτιμάμαι ότι μπορεί να γίνουν 500 διορισμοί στην εκπαίδευση και ΑΣΕΠ στις βασικές ειδικότητες".
Η λογική λέει ότι καθαρίζω 60-40 στις βασικές, εδώ προσοχή το υπουργείο θεωρεί βασικές και τις τεχνικές ειδικότητες ενόψη του νέου τεχνολογικού λυκείου (Εγγυημένη πληροφορία αυτή), δεν ξέρω αριθμό βέβαια και πιθανόν καθαρίζει νηπιαγωγούς δασκάλους (αν έχουν μείνει), φιλολόγους 24μηνου (63 αυτοί), φυσικούς (9), και τους 3 μαθηματικούς υπολογίζουν αυτοί που έχουν κληθεί 3; φορές.
Υπόψη όμως για τα 24μηνα των βασικών δεν σημαίνει ότι θα απορροφηθούν όλοι, εξαρτώνται από τον αριθμό που τελικά θα δοθεί και σε ποιες ειδικότητες θα υπάρχουν οργανικά κενά. Ακόμα και αν σας φαίνεται απίστευτο γιατί οι 9 φυσικοί δεν απορροφήθηκαν πέρυσι; Όχι γιατί δεν ήθελαν να τους διορίσουν αλλά γιατί εκκρεμούσαν μεταθέσεις σε όλες τις περιοχές και δεν μπορούσαν να κάνουν μόνιμους διορισμούς. Γι' αυτό ρωτήστε πρώτα ποιες περιοχές είναι χωρίς να εκκρεμούν μεταθέσεις και υπάρχουν και οργανικά κενά και μετά βλέπουμε. Δεν ξέρω μόνο για την περίπτωση του 60% επειδή έχουν ΦΕΚ.
Οι υπόλοιποι με ΑΣΕΠ θα συνεχίσουν να είναι στην αναμονή και θα ισχύουν οι νέας τροπολογίας ανοιγμένοι πίνακες.
Όλα αυτά τα λέω γιατί το 60- 40 είναι πάνω από 500 άτομα. Μήπως κάνω λάθος; Αν το 60 -40 είναι 500 διαγράψτε το σκεπτικό μου και πείτε ότι θα διοριστούν όλοι με ΑΣΕΠ και το αντίστοιχο 40% και αν μείνει τίποτα μπορεί κανάς φιλόλογος ή φυσικός από 24 μηνο.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 07:45:14 μμ »
.....................................................................
... Τελοσπαντων αυτο που πρεπει να εχουμε ολοι στο μυαλο μας ιεναι ενα....Ο Λοβ ειναι καριεριστας δεν θα επαιρνε το υπουργειο που δεν το ηθελε κιολας αν δεν ειχε διαβεβαιωσεις οτι θα εβγαζε το μεγιστο πολιτικο κερδος..... Εγω δεν βασιζομαι μονο σε αυτο αλλα; και στις πληροφοριες που εχω....απλα βλεπω οτι θα τους ικα;νοποιησει ολους ... και θα φανει και ηρωας.
Γι' αυτά δεν αμφιβάλλει κανείς!  ;D
  

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 07:54:05 μμ »
Άλλωστε, η διαδικασία της αναπλήρωσης δεν είναι μια κανονική διαδικασία, είναι μια κατ’ εξαίρεση διαδικασία που η κρίση την μετέτρεψε σε κανονική. Υπάρχει η δέσμευση του 1 προς 10. Η δέσμευση αυτή δίνει το Δεκέμβριο, όπως έχω ενημερωθεί, περίπου οκτακόσια με οκτακόσια πενήντα άτομα στο Υπουργείο Παιδείας για όλες τις ανάγκες –τριτοβάθμια, δευτεροβάθμια, πρωτοβάθμια εκπαίδευση, διοικητικές υπηρεσίες- ανά τη χώρα. Με αυτόν τον αριθμό υποθέτει κανείς ότι περίπου πεντακόσιες θέσεις θα αφορούν το εκπαιδευτικό προσωπικό.

Δεν βγαίνει άκρη έτσι. Αρκεί να σας πω ότι οι διοριστέοι από το διαγωνισμό του 2008-2009 είναι τετρακόσιοι σαράντα περίπου καθηγητές εκπαιδευτικοί.

Άρα, ζητάμε να βγούμε από το 1 προς 10 και το Σεπτέμβριο θα έχουμε απάντηση. Διότι εδώ απαιτείται συνεργασία, όχι μόνο με το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης, που έχει στηρίξει αυτή την κίνηση που κάνουμε, αλλά και με το Υπουργείο Οικονομικών, γιατί η ρύθμιση του 1 προς 10 είναι σε αιτιολογική έκθεση του Υπουργείου Οικονομικών κατ’ εφαρμογή και κατά προσαρμογή με το Πρόγραμμα.

Αν η Κυβέρνηση καταφέρει να πείσει κατ’ αρχάς όλα τα μέλη της και στη συνέχεια να είναι πειστική με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή -εμείς γι’ αυτό το λόγο καταρτίζουμε σχετική μελέτη τώρα, η οποία θα είναι έτοιμη σε λίγες ημέρες- τότε θα βγούμε από το 1 προς 10 και θα κάνουμε μια προκήρυξη για τις βασικές ειδικότητες, που θα αφορά -αυτό θέλουμε- δέκα χιλιάδες εκπαιδευτικούς.
Ορίστε και το κείμενο οι 440 είναι όλο το 60-40 ή μονο το 60; είναι δυνατον χωρίς νομοθετική ρύθμιση να διοριστεί μόνο το 60%;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 07:58:30 μμ »
Συνάδελφε Chr δεν είναι έτσι όπως τα λες. Δεν γνωρίζεις το σκεπτικό του ΣτΕ για αυτό οδηγείσαι σε λάθος συμπεράσματα! Δεν γίνεται να μείνει κανένας ασεπίτης αδιόριστος. Ο υπουργός μαζί τους θα διορίσει το 40%.
Επίσης δήλωσε ότι θα πάρει και φιλόλογους, προφανώς από το 24μηνο!

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 08:03:54 μμ »
Αυτός είπε για 500 διορισμούς όπως βλέπεις όχι εγώ. Αν έλεγε 800 θα έλεγα οκ διορίζονται όλοι. Εγώ αυτά που λέει καταλαβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.