*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15  (Αναγνώστηκε 405081 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #812 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:16:43 μμ »
Αυτή είναι η γνώμη σου ή είναι πληροφορία; Γιατί δεν έγινε απο φέτος και θα γίνει του χρόνου;

Φυσικά το εννοώ. Η προσθήκη μισού μορίου που προκύπτει από το σεμινάριο σε όσους έχουν μεταπτυχιακό και λαμβάνουν ήδη τα 4 μόριο θα αφαιρεθεί. Αυτό θα διατυπωθεί καλύτερα στο νέο νόμο ειδικής αγωγής. Η συζήτηση αυτή έχει ήδη γίνει κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού στο forum οπότε ας μην την επαναφέρουμε. Απλά ας έχουμε στο νου μας ότι θα προκύψουν και του χρόνου ανακατατάξεις. Για κάποιους θα είναι παρήγορο και για άλλους όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:39 »

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #813 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:23:21 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να εργάστηκαν ως ωρομίσθιοι για λίγες ώρες και στο καπάκι να τους κάλεσαν μειωμένου όπως εσένα, και αυτό να έγινε μέσα σε αυτή τη χρονιά; Αυτή είναι μία άλλη εξήγηση!

Απ' ότι έψαξα δεν ισχύει αυτό.
.   
Ίσως ήταν σε λύκειο, που ως γνωστόν πήραν μια μικρή παράταση.

Ίσως αυτό εξηγεί την κατάσταση- αν αντιστοιχούν οι 4 μέρες παράτασης που δώθηκαν με 1 ημέρα πραγματικής προυπηρεσίας.

Σας ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σας και την σκέψη! Εύχομαι καλές προσλήψεις σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #814 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:25:22 μμ »
Πρώτη φορά το ακούω αυτο. Εδω μετρήσαν προσθετικά το μεταπτυχιακο και το διδακτορικό.και το σεμινάριο που ειναι κριτήριο ένταξης θα αφαιρεθεί;
Το μονο σίγουρο που θα γίνει του χρόνου ειναι να προηγούνται παλι οσοι εχουν ποσοστό αναπηρίας. Ήδη εχουν κανει προσφυγες για την υπουργική απόφαση. Άλλωστε δεν ειναι ψηφισμένος νομος και μπορει απο στιγμή σε στιγμή να να ξαναλλαξει.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #815 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:38:15 μμ »
Αυτή είναι η γνώμη σου ή είναι πληροφορία; Γιατί δεν έγινε απο φέτος και θα γίνει του χρόνου;
Δεν είναι γνώμη μου. Προκύπτει από ερωτήσεις για διευκρινίσεις προς το υπουργείο.
Σε αυτό το θέμα αν ανατρέξεις από την αρχή θα εντοπίσεις τις συνομιλίες και τις απαντήσεις που έδινε το τμήμα Ειδικής Αγωγής.
Αναφέρομαι πάντα για τις περιπτώσεις που δόθηκε το 0,5 του σεμιναρίου σε αυτούς που έχουν ανώτερο τίτλο σπουδών στην ΕΑΕ. Είναι από τα σημεία που θα διορθωθούν με την κατάθεση του νομοσχεδίου. Αυτή η διάθεση εκδηλώθηκε. Αν θα γίνει ή όχι θα το δούμε θεωρώ το Νοέμβρη που κατατίθεται το νομοσχέδιο. Στην ουσία φέτος είναι μία πιλοτική εφαρμογή του νέου συστήματος πρόσληψης στην ΕΑΕ και θα υπάρξουν τροποποιητικές διορθώσεις στο σχέδιο νόμου που θα κατατεθεί.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:39 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #816 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:52:52 μμ »
Φυσικά το εννοώ. Η προσθήκη μισού μορίου που προκύπτει από το σεμινάριο σε όσους έχουν μεταπτυχιακό και λαμβάνουν ήδη τα 4 μόριο θα αφαιρεθεί. Αυτό θα διατυπωθεί καλύτερα στο νέο νόμο ειδικής αγωγής. Η συζήτηση αυτή έχει ήδη γίνει κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού στο forum οπότε ας μην την επαναφέρουμε. Απλά ας έχουμε στο νου μας ότι θα προκύψουν και του χρόνου ανακατατάξεις. Για κάποιους θα είναι παρήγορο και για άλλους όχι.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Ότι συζήτηση και αν είχε γίνει στο φόρουμ το καλοκαίρι ή το χειμώνα δεν βγαίνουν οι πίνακες από το φόρουμ. Επίσης δεν υπάρχει ούτε στο τελευταίο προσχέδιο του νόμου. Με άλλα λόγια είναι μια καθαρά δική σου εκτίμηση που ο τρόπος που την διατύπωσες δείχνει μια βεβαιότητα που δεν πηγάζει από πουθενά και οδηγεί ορισμένους εδώ μέσα σε σύγχυση που δεν είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος caramela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #817 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:58:47 μμ »
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι το ίδιο σεμινάριο Ειδικής Αγωγής που υλοποιήθηκε το 2005-2006 350 ωρών και συμπληρώθηκε με άλλες 50 ώρες (σύνολο 400 ωρών)το 2007 σε άλλους μοριοδοτήται και σε άλλους όχι.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #818 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 08:37:40 μμ »
Δεν ισχύει αυτό που λες. Ότι συζήτηση και αν είχε γίνει στο φόρουμ το καλοκαίρι ή το χειμώνα δεν βγαίνουν οι πίνακες από το φόρουμ. Επίσης δεν υπάρχει ούτε στο τελευταίο προσχέδιο του νόμου. Με άλλα λόγια είναι μια καθαρά δική σου εκτίμηση που ο τρόπος που την διατύπωσες δείχνει μια βεβαιότητα που δεν πηγάζει από πουθενά και οδηγεί ορισμένους εδώ μέσα σε σύγχυση που δεν είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή.

Επειδή προκύπτει θέμα αξιοπιστίας, ας δώσω κάποιες εξηγήσεις. Έχω υπόψη μου το σχέδιο νόμου για την ειδική αγωγή όπως δημοσιεύτηκε από site: http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/to-teliko-sxedio-nomoy-gia-thn-eidikh-agvgh-apokleistika-sto-esos
Σε αυτό διευκρινίζεται αυτό που υποστήριξα στη σελίδα 39.
Η αναφορά μου στις συζητήσεις έγινε διότι πολλές φορές μέλη ανέφεραν τις απαντήσεις που έπαιρναν από το τμήμα Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου. Δεν αναφέρθηκα σε όποιες φλυαρίες γίνονται.
Από εκεί και έπειτα αν δεχτούμε ότι μέχρι να κατατεθεί και να ψηφισθεί ένας τελικός νόμος πολλά πράγματα αλλάζουν και λέγονται, φυσικά έκανα τη δική μου εκτίμηση με τα δεδομένα που έχω. Κυναίγειρε μην με στήνεις στον τοίχο!
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #819 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 08:43:33 μμ »
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι το ίδιο σεμινάριο Ειδικής Αγωγής που υλοποιήθηκε το 2005-2006 350 ωρών και συμπληρώθηκε με άλλες 50 ώρες (σύνολο 400 ωρών)το 2007 σε άλλους μοριοδοτήται και σε άλλους όχι.

Αυτο δεν το γνωριζω..αλλα αφου το λες ειναι αληθεια...Παντως αυτο που γινετε στην ειδικη αγωγη δεν εχει προηγουμενο..και μιλαμε δηλαδη για παιδια με ειδικες αναγκες..Εδω και χρονια συλλογοι-φορεις κτλ θετουν στο υπουργειο προτασεις ετσι να δοθει ενα τελος επιτελους σε ολα τα ζητηματα που αφορουν τον κλαδο...Αντι αυτου ειχαμε απλως μια αλλαγη στην μοριοδοτηση κι αυτη αρπα-κολλα μεσα στο καλοκαιρι..με αποτελεσμα οι πινακες να γινουν ανω-κατω...συναδελφοι με χρονια προυπηρεσια απο την 20και 30θεση στους πινακες να βρεθουν στην 180...και αλλοι απο την 180 να βρεθουν στην 30...κοντρα μεταξυ των συναδελφων μεσα στο καλοκαιρι...Για να ακουσω τωρα και το καινουργιο...με το καινουργιο νομοσχεδιο αφαιρειτε λεει η μοριοδοτηση του σεμιναριου απο τους εχοντες μεταπτυχιακο...ΕΦΕΤΟΣ..αν αυτο ειχε ισχυσει στο κλαδο π19-π20 περιπου 6 συναδελφοι που προσληφθηκαν  θα ειχαν χασει την θεση τους απο τους παρακατω στον πινακα..Καινουργια γκρινια..παλι με το κομπιουτερ στο χερι...διοτι οι βαθμολογιες ειναι οριακες...Ευχομαι τους υπευθυνους να τους φωτισει ο θεος και να παψουν να βλεπουν τους εκπαιδευτικους ..να μην πω πως....

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #820 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 08:56:44 μμ »
Επειδή προκύπτει θέμα αξιοπιστίας, ας δώσω κάποιες εξηγήσεις. Έχω υπόψη μου το σχέδιο νόμου για την ειδική αγωγή όπως δημοσιεύτηκε από site: http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/to-teliko-sxedio-nomoy-gia-thn-eidikh-agvgh-apokleistika-sto-esos
Σε αυτό διευκρινίζεται αυτό που υποστήριξα στη σελίδα 39.
Η αναφορά μου στις συζητήσεις έγινε διότι πολλές φορές μέλη ανέφεραν τις απαντήσεις που έπαιρναν από το τμήμα Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου. Δεν αναφέρθηκα σε όποιες φλυαρίες γίνονται.
Από εκεί και έπειτα αν δεχτούμε ότι μέχρι να κατατεθεί και να ψηφισθεί ένας τελικός νόμος πολλά πράγματα αλλάζουν και λέγονται, φυσικά έκανα τη δική μου εκτίμηση με τα δεδομένα που έχω. Κυναίγειρε μην με στήνεις στον τοίχο!
Η μοριοδότηση είναι αυτή που αναφέρει η υπουργική απόφαση και θα είναι η ίδια και στο τελικό σχ'εδιο νόμου. Αυτό που παραθέτεις ήταν απλά ένα προσχέδιο που εγκαταλείφθηκε. Ελεος με τους ευσεβείς πόθους και την παραπληροφόρηση του καθενός εδω μέσα. 

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #821 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:21:01 μμ »
καλησπέρα . . .
πρέπει να μελετήσουμε καλά τους πίνακες για ενδεχόμενα λάθη...
πόσους φιλολόγους λέτε να καλέσει στα ΚΕΔΔΥ ;;;
θα μοιράσουν άραγε ισόποσα τις 220 πιστώσεις στις ειδικότητες ;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #822 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:22:31 μμ »
Επειδή προκύπτει θέμα αξιοπιστίας, ας δώσω κάποιες εξηγήσεις. Έχω υπόψη μου το σχέδιο νόμου για την ειδική αγωγή όπως δημοσιεύτηκε από site: http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/to-teliko-sxedio-nomoy-gia-thn-eidikh-agvgh-apokleistika-sto-esos
Σε αυτό διευκρινίζεται αυτό που υποστήριξα στη σελίδα 39.
Η αναφορά μου στις συζητήσεις έγινε διότι πολλές φορές μέλη ανέφεραν τις απαντήσεις που έπαιρναν από το τμήμα Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου. Δεν αναφέρθηκα σε όποιες φλυαρίες γίνονται.
Από εκεί και έπειτα αν δεχτούμε ότι μέχρι να κατατεθεί και να ψηφισθεί ένας τελικός νόμος πολλά πράγματα αλλάζουν και λέγονται, φυσικά έκανα τη δική μου εκτίμηση με τα δεδομένα που έχω. Κυναίγειρε μην με στήνεις στον τοίχο!

με συγχωρείς που ήμουν απότομος, αλλά μην βασίζεσαι στο τι έγραψε κάποιος εδώ ότι του είπε στο τηλέφωνο κάποια υπάλληλος στο υπουργείο για να βγάζεις τα συμπεράσματα σου. Για την ακρίβεια ένα μέλος το ανέφερε το οποίο ήταν και νέο σχετικά στο φόρουμ. Είχα πει από τότε ότι το σεμιναριο θα μετράει όχι γιατί είχα κάποια πληροφορία από κάποιο τηλέφωνο από κάποια υπάλληλο αλλά γιατί έκατσα και διάβασα την υπουργική απόφαση.
Για το προσχέδιο νόμου έχεις δίκιο... ΑΛΛΑ κανείς δεν ξέρει αν περάσει έτσι όπως το βλέπουμε... οπότε δεν μπορείς να βγάζεις τέτοια σιγουριά στο ποστ σου....υπάρχει πιθανότητα να γίνει ναι, αλλά μέχρι να γίνει δεν έχει νόημα να δίνουμε ελπίδες ή να απογοητεύουμε συναδέλφους.
Συγνώμη και πάλι που ήμουν απότομος στο προηγούμενο ποστ μου

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #823 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:23:36 μμ »
Σε ότι αφορά στα σεμινάρια:
Είναι κριτήριο πρόσληψης,
επομένως δεν γίνεται για κάποιους να μετράει και για κάποιους όχι.
Με αυτήν την έννοια εάν δεν μετρήσει για τους έχοντες μεταπτυχιακό, δεν πρέπει να μετρήσει και για τους έχοντες προυπηρεσία!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:34:47 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #824 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:51:34 μμ »
Κυναίγειρε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δηλώσεις χωρίς τα εξωγλωσσικά στοιχεία οδηγούν ορισμένες φορές σε παρεξηγήσεις.
Καταλαβαίνω ότι η πρώτη μου δήλωση ακούστηκε πολύ σίγουρη και έφερε αναστάτωση.
Ας αναδιατυπώσω χωρίς να έχω κανένα πόθο, ούτε διάθεση για παραπληροφόρηση.
Θα μου επιτρέψετε η εκτίμησή μου να μένει η ίδια, ότι θα τροποποιηθεί η μοριοδότηση.
Το έζησα το 2009-2010 με εκείνη την φοβερή και άδικη πρόταξη του σεμιναρίου μαζί με το μεταπτυχιακό και 0 προϋπηρεσία σε σχέση με το μεταπτυχιακό και προϋπηρεσία. Οι παλαιότεροι θυμούνται. Τότε λέγανε ότι θα καταργηθεί η συνδυαστική πριμοδότηση και πράγματι καταργήθηκε. Ο τρόπος που είχε διατυπωθεί στην εγκύκλιο εκείνης της χρονιάς τους έδεσε τα χέρια. Την επόμενη αλλάχτηκε.
Φτάνωντας στο σήμερα θεωρώ ότι το κείμενο εκείνου του προσχεδίου έδειχνε μία τάση, να μετράει ο ανώτερος τίτλος και μόνο, όχι συνδυαστικά. Αυτό συμπεριλαμβάνει το σεμινάριο και το έχουμε ξαναδεί.
Η υπουργική απόφαση που βγήκε στις 13/08/14, βγήκε εσπευσμένα. Δεν υπήρχαν περιθώρια για περαιτέρω διεργασίες.
Ενδέχεται λοιπόν να υπάρξουν τροποποιήσεις.
Για εμένα είναι πολύ πολύ πιθανόν να γίνουν οι τροποποιήσεις.
Δεν λέω "σίγουρα" για να μην προκαλώ αναταράξεις.
Και για να σβήσω τις όποιες παρερμηνείες, εγώ είμαι από τους ευνοούμενους που παίρνω μόρια και από σεμινάριο και από μεταπτυχιακό. Ωστόσο, παρατηρώ και τις τάσεις των πραγμάτων για να έχω μία όσο το δυνατόν αντικειμενική εκτίμηση.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #825 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 10:04:14 μμ »
Εγω είχα παρει τηλ το τμήμα ειδικής αγωγής και μου  ειπαν ότι θα δούν αν το σεμινάριο είναι στο ίδιο αντικείμενο με το μτπ. Στην πράξη αυτό ΔΕΝ έγινε!!
Στο σχέδιο νόμου αναφέρει ρητά ότι δεν θα μετράει το σεμινάριο σε όσους έχουν μτπ.
Το θεωρώ δίκιο παρόλο που εγώ έχω και τα δυο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.