*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2015  (Αναγνώστηκε 394491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #868 στις: Ιούνιος 14, 2015, 12:24:44 μμ »
Πιθανότατα τα ΠΥΣΔΕ να υπολογίζουν τους κατ' επανάληψη λαμβάνοντες απόσπαση σε άλλα ΠΥΣΔΕ/ φορείς ή τους ευρισκομένους σε άδειες τοκετού/λοχείας, οπότε έπεται η άδεια ανατροφής. Ας μην ξεχνάμε και τους υποψήφιους διευθυντές με τη μείωση ωραρίου.

Για τα πρώτα δεν νομίζω. Τώρα για τους Δ/ντες παλιότερα το έκαναν, μάλλον όχι πλέον
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2015, 12:27:32 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:16 »

Αποσυνδεδεμένος blibli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Κάποτε ξέραμε τον εχθρό...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #869 στις: Ιούνιος 14, 2015, 12:36:40 μμ »
Ίσως να έχεις δίκιο. Όσο παραμένουν τα κενά επτασφράγιστο μυστικό, όλα τα ενδεχόμενα υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #870 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:24:48 μμ »
Κι εγώ δε νομίζω ότι λαμβάνουν υπόψιν αυτούς που αποσπώνται κάθε χρόνο. Τουλάχιστον σε περιοχή που παρακολουθώ δεν συμβαίνει και αν κρίνω και από κανα δυο άλλες που ρίχνω καμιά ματιά στην ειδικότητα μου, κενά δε δίνει ούτε το πύσδε ενώ παίρνουν πάντα αναπληρωτές αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #871 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:41:39 μμ »
Πάντα μετά εμφανίζονται λειτουργικά κενά. Μακάρι να μην έχουν βγει τα κενά από τα περισσότερα πυσδε για να ικανοποιησουν περισσότερες μεταθέσεις.Λέτε γιαυτό φέτος να συνεδριαζουν 2 μέρες;  τρίτη χρονιά με μονοψήφια νούμερα πάει πολύ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:16 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #872 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:02:34 μμ »
Πάντα μετά εμφανίζονται λειτουργικά κενά. Μακάρι να μην έχουν βγει τα κενά από τα περισσότερα πυσδε για να ικανοποιησουν περισσότερες μεταθέσεις.Λέτε γιαυτό φέτος να συνεδριαζουν 2 μέρες;  τρίτη χρονιά με μονοψήφια νούμερα πάει πολύ....
Αυτό σημαίνει ότι κατάλαβες για ποιο λόγο δεν ανακοινώνονται τα κενά, και τώρα συμφωνείς που γίνεται έτσι?  :-\ :-[

Αποσυνδεδεμένος giorgos_gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #873 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:34:19 μμ »
Δεν λεω αυτό ... πέρυσι αν θυμάσαι τα περισσότερα πυσδε είχαν βγάλει τα κενά πριν τις μεταθέσεις. Ίσως πάνε με τις εκτιμήσεις των πυσδε σε όλες τις ειδικότητες και αν δουν οτι δεν ικανοποιούν μεγάλο αριθμό να δώσουν κι άλλες. Εγώ προσωπικά θέλω να ξέρω τα κενά σε όλη την Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝ76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #874 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:56:36 μμ »
Μόνο αγανακτηση, που θα γινει οργή, αν δούμε παλι τα ιδια!
ΠΑΝ76 η πρωτοβαθμια με ποσοστο ικανοποιησης 50% γιατι να αντιδρασει;;;γιατι αν αντιδρασει θα πρεπει καποιος να τους μιλησει για την ενσυναισθηση!!!θα ελπιζω, θα ευχομαι κ θα πιστευω μεχρι τελευταια στιγμη, αλλα αν ο Κουρακης αποδειχθει ιδιος με τον Αρβανιτοπουλο κ τον Λοβερδο(ο οποιος δεν προλαβε να "καει" γιατι εμεινε για λιγο κ γιατι δεν γνωριζε κ δεν ειχε σχεση με το υπουργειο, αντιθετα απο τον Κουρακη),δεν θα του δωσω κανενα ελαφρυντικο!
Το άλλο 50 τοις εκατο της πρωτοβαθμιας ομως που δεν πηρε μεταθεση, οταν δει στη Δευτεροβαθμια να γινονται μεταθεσεις και σε λειτουργικά κενά κι όχι μονο σε οργανικα θα διαμαρτυρηθει και θα πει και με το δικιο του: "Γιατι δεν μας δωατε κι εμας μεταθεσεις και σε λειτουργικα κενα για να παιρναμε κι εμεις μετάθεση;" Βεβαια το Υποργειο θα μπορουσε να εφαρμοσει δυο μετρα και δυο σταθμα και να δωσει στη δευτεροβαθμια μεταθεσεις και σε λειτουργικα κενα και οχι μονο σε οργανικα οπως εγινε στην πρωτοβαθμια, επικαλουμενο το μικρο ποσοστο μεταθεσεων που δινονται καθε χρονο στη Δευτεροβαθμια. Δεν ξερω ομως πως θα αντιδρασουν οι δασκαλοι. Παντως για μεν τις βασικες ειδικοτητες αν φυγει καποιος με ,μεταθεση απο καποιο απομακρυσμενο μερος θα βρεθει ενας αναπληρωτης απο τους πολλους που κανουν αιτηση για να καλυψει τη θεση του με τετοια ανεργια που υπαρχει, οπως γινεται οταν φυγει αυτος της βασικης ειδικοτητας με αποσπαση, για δε τις δευτερυουσες ειδικοτητες και να φυγει καποιος με μεταθεση, θα βρεθει καποιος να τον αντικατηστησει απο αλλους που ειναι στη διαθεση. Δηλαδη ενας γυμναστης ειτε μείνει στο ΠΥΣΔΕ Λεσβου π.χ. οπου πλεοναζει ειτε παρει μεταθεση στο ΠΥΣΔΕ Θεσσαλονικης οπου παλι θα πλεοναζει, ποια η διαφορα; Τουλαχιστον ας τον αφησει το Υποιυργει να φυγει γιατι κι εκει που μενει πλεοναζει

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #875 στις: Ιούνιος 14, 2015, 03:08:40 μμ »
στην πρωτοβάθμια κάθε χρόνο κάνουν μεταθέσεις
εμείς έχουμε να δούμε μεταθέσεις τόσα χρόνια τώρα

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #876 στις: Ιούνιος 14, 2015, 03:27:19 μμ »

Δεν είναι θέμα οργανικών και λειτουργικών κενών για τη Βθμια.
Διαβάστε λίγο όσα έγραψε ο Patreas και δείτε και παλαιότερες εγκυκλίους κενών πλεονασμάτων όπου υπήρχε εκτίμηση για δντες, για μειωμένο ωράριο, κτλ.
Είναι απαραίτητο τουλάχιστον σε πρώτη φάση να υπάρξει ένα νόμιμο ποσοστό εκπαιδευτικών στη διάθεση για κάθε ειδικότητα.
Αλλά είναι βολικό να κρατάμε "άνεση" για αποσπάσεις στα ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #877 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:40:09 μμ »
Η Φυσική Γενικής παιδείας ήταν μονόωρη, άρα -1. Αλλά έχουν και -1 από τη Β λυκείου των ΕΠΑΛ.
Ακόμα καλύτερα για τους ΠΕ04.01.
1 ώρα έχασαν από Φυσ.Γ.Π. Γ΄, 1 ώρα κέρδισαν από Φυσ.Κατ. Β΄, άρα φέτος ήρθαν στα ίσα.
(Πέρισυ στο +1.)
Αναφέρομαι μόνο σε Γ/σια και ΓΕ.Λ. (Νομίζω πως εκεί αναφερόταν και ο touristakos:)
............ Στους ΠΕ.03 δε χαθηκαν ωρες , λιγο παραπανω δευτερη αναθεση θα παιξει. Στους ΠΕ.04 φυγαν καποιες ωρες απο Φυσικη και εγιναν Βιολογια (εσωτερικη μετακινηση) , στο συνολο ελαφρως μειωμενες οι συνολικες ωρες ΠΕ.04 , αρα και κει τα ιδια....
Εν κατακλείδει: στους ΠΕ03 έχει χαθεί από πέρισυ 1 ώρα, στους ΠΕ04.01 πέρισυ κερδήθηκε μια ώρα, φέτος είναι στα ίδια με πρόπερσυ, αν συμπεριλάβουμε την Βιολογία, τότε οι ΠΕ04 (ομαδοποιημένοι) κέρδησαν επιπλέον.

(Υ.Γ. Συνάδελφοι, ένας ΠΕ02, για το "κερδίζω", άρα "κέρδισαν" 'η "κέρδησαν" και "κερδήθηκε" ή "κερδίθηκε";     Ευχαριστώ.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2015, 08:43:14 μμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #878 στις: Ιούνιος 14, 2015, 10:19:47 μμ »
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ
ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ............

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #879 στις: Ιούνιος 14, 2015, 10:52:15 μμ »
Ακόμα καλύτερα για τους ΠΕ04.01.
1 ώρα έχασαν από Φυσ.Γ.Π. Γ΄, 1 ώρα κέρδισαν από Φυσ.Κατ. Β΄, άρα φέτος ήρθαν στα ίσα.
(Πέρισυ στο +1.)
Αναφέρομαι μόνο σε Γ/σια και ΓΕ.Λ. (Νομίζω πως εκεί αναφερόταν και ο touristakos:)Εν κατακλείδει: στους ΠΕ03 έχει χαθεί από πέρισυ 1 ώρα, στους ΠΕ04.01 πέρισυ κερδήθηκε μια ώρα, φέτος είναι στα ίδια με πρόπερσυ, αν συμπεριλάβουμε την Βιολογία, τότε οι ΠΕ04 (ομαδοποιημένοι) κέρδησαν επιπλέον.

(Υ.Γ. Συνάδελφοι, ένας ΠΕ02, για το "κερδίζω", άρα "κέρδισαν" 'η "κέρδησαν" και "κερδήθηκε" ή "κερδίθηκε";     Ευχαριστώ.)
Anyname ΔΕΝ ειναι ετσι οπως τα λες σε καποιο σημειο. Ολοι ξερουμε να λεμε μονο αυτο που μας συμφερει. Οντως περσι μια ωρα Μαθηματικα κατευθυνσης εγινε φυσικη κατευθυνσης στη Β λυκειου (και κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος! Μακαρι να ειχαμε μια ακομη ωρα οι φυσικοι στην Α λυκειου οπως παλια αντι για Β κατευθυνσης). Οσον αφορα το μαθημα των μαθηματικων στη Β λυκειου, μεχρι πριν δυο χρονια ειχατε 2 αλγεβρα,2 γεωμετρια και 3 μαθηματικα κατ. Ενω περσι εγινε 3 αλγεβρα, 2 γεωμετρια και 2 μαθηματικα κατευθυνσης. Αρα φανταζομαι καταλαβαινεις οτι σαν ΠΕ.03 ειστε ωφελημενοι μιας και τα τμηματα θετικοτεχνολογικης ειναι προφανως μικροτερα σε αριθμο απο τα γενικης παιδειας. Κατ΄αναλογια δεν ειναι ισοδυναμο οτι οι φυσικοι πηραν μια ωρα κατευθυνσης και εχασαν μια ωρα γενικης. Αυτο οδηγει σε ζημια και προφανως δεν ειναι μια ή αλλη για το λογο που ανεφερα παραπανω.
Τελος στο πρωτο μου μηνυμα για το τι ισχυει φετος συγκρινα τις αλλαγες που εγιναν αυτο το καλοκαιρι μονο. Και ναι σωστα φανταστηκες πως δεν ελαβα υποψιν μου καθολου τα επαλ. Οι μαθηματικοι γενικα δεν εχετε απωλειες. Να σαι σιγουρος. Οπως και ο κλαδος μου γενικα δεν εχει ιδιαιτερες απωλειες (λογω χημειοβιολογιων που εξισορροπουν τις φετινες απωλειες φυσικης). Τα οσα λεω τα λεω καλοπροαιρετα μιας και αν δεις τα οσα γραφω παντα η γνωμη μου ειναι υπερ των πολλων ωρων  σε μαθηματικα. Και θεωρω ξεκαθαρη τη σειρα ωρων στα θετικα μαθηματα ως εξης: μαθηματικα φυσικη χημεια πληροφορικη και βιολογια με βαση το ποσο δυσκολο ειναι καποιος μαθητης να καταλαβει το γνωστικο αντικειμενο σε συνδιασμο με το επιπεδο των ασκησεων που πρεπει καποιος να λυσει. Το τελευταιο που εγραψα δε σημαινει οτι ειναι και σωστο, απλα προσωπικη αποψη! Για να μη μου την πεσουν οι αλλες ειδικοτητες!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #880 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:00:16 μμ »
Δεν θα στην πέσω σε αυτό το τοπικ γιατι είναι άσχετο. Αλλά είναι καλό που εκφράζεσαι για να βλέπουν και οι υπόλοιποι τι αντιμετωπίζουμε.
Ευτυχώς όμως με την προσωπική σου άποψη, διαφωνεί εδώ και δεκαετίες ολόκληρος ο πλανήτης (μα καλά δεν βλέπεις τι γίνεται στα σχολεία σε όλο το κόσμο? Περίμενε και θα τα δεις) αλλά πλέον και η Ελλάδα. Ευχομαι να μην ξαναγυρίσουμε στις ίδιες προκαταλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #881 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:06:23 μμ »
Δεν θα στην πέσω σε αυτό το τοπικ γιατι είναι άσχετο. Αλλά είναι καλό που εκφράζεσαι για να βλέπουν και οι υπόλοιποι τι αντιμετωπίζουμε.
Ευτυχώς όμως με την προσωπική σου άποψη, διαφωνεί εδώ και δεκαετίες ολόκληρος ο πλανήτης (μα καλά δεν βλέπεις τι γίνεται στα σχολεία σε όλο το κόσμο? Περίμενε και θα τα δεις) αλλά πλέον και η Ελλάδα. Ευχομαι να μην ξαναγυρίσουμε στις ίδιες προκαταλήψεις.
Ολοι γραφουμε εδω και κρινομαστε. Και εγω ειμαι αρκετα χρονια και γραφω παντα τις αποψεις μου εδω στο pde και κρινομαι. Σεβαστο το να διαφωνεις. Οπως και ισως ολος ο πλανητης να διαφωνει μαζι μου. Ισως να ειμαι εγω ο λαθος! Δε διεκδικω το αλαθητο! Σορι για την ασχετη παρεμβαση απο τα ατομα που περιμενουν τις μεταθεσεις τους. Και καλη υπομονη σε οσους περιμενουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.