*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860738 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #504 στις: Αύγουστος 05, 2014, 03:57:20 μμ »
elenitsa1, συμφωνώ ότι οι θέσεις της ΠΕΑΔ είναι γνωστές. Πώς ξέρουμε ότι εκφράζουν το μεγαλύτερο μέρος των αναπληρωτών, δεν ξέρω. Κι αν τους εκφράζουν γιατί δεν είναι μέλη ήδη; Μάλλον ο λόγος είναι ότι οι διεκδικήσεις της Ένωσης δεν εκφράζουν τόσους πολλούς, όπως θέλουν να λένε!
Η πεαδ εκφράζει μια συνισταμένη άποψη όλων νομίζω των αναπληρωτών.Επιστροφή στο προηγούμενο σύστημα διορισμών.Αυτό είναι διεκδίκηση.Μπορεί για κάποιους να είναι παράνομη.Κανείς όμως δεν μπορεί να παραβλέψει τη δυναμική.Σίγουρα διαφωνίες υπάρχουν με σημαντικότερη το άνοιγμα ή μη των πινάκων.Το θεωρώ όμως δευτερεύων αν ξεκινήσουν και γίνονται στην εκπαίδευση ξανά μόνιμοι διορισμοί.Α, και μη ξεχνάμε ότι η Πεαδ έχει ζωή μόλις 4 μήνες.΄Εχει διάθεση, οργάνωση, σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερη. Μεγάλη μερίδα αναπληρωτών δυστυχώς ζουν στο μικρόκοσμό τους θεωρώντας πως πάντα θα έχουν δουλειά ή ότι κάποιοι άλλοι θα τους λύσουν τα προβλήματα.Η πεαδ προσπαθεί να αφυπνίσει και να φέρει ολοένα και περισσότερους δίπλα της για να κάνει την φωνή της πιο δυνατή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:31 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #505 στις: Αύγουστος 05, 2014, 03:59:09 μμ »
Lasid όχι δεν διάβασα την απόφαση .Μπορείς να μου  στείλεις το link να δω σε ποιό θέμα αναφέρεται?

το να διεκδικεί κανείς αυτά που θεωρεί σωστά μέσω ενός συλλόγου δε νομίζω οτι είναι μάταιο.  Είναι αναγκαιότητα. Διαφορετικά,  αν είναι μάταιο να ανήκει κανείς σε ένα σύλλογο  τότε τι είναι το να μην ανήκει κανείς πουθενά και απλώς να καταφέρεται εναντίον των άλλων με το επιχείρημα ότι ο σύλλογος στον οποίο ανήκουν δεν έχει πολλά μέλη, ...
Σου στέλνω το link σε πμ.

Δεν είπα ότι μάταιο κανείς να διεκδικεί συλλογικά κάποια πράγματα, αλλά όχι κόντρα στο Συμβούλιο της Επικρατείας.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #506 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:02:52 μμ »
Ελπίζω ο Λοβέρδος να έχει την ''πολιτική τύχη'' της Αννούλας'' να μη χαρεί βουλευτικό έδρανο!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #507 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:02:56 μμ »
Η πεαδ εκφράζει μια συνισταμένη άποψη όλων νομίζω των αναπληρωτών.Επιστροφή στο προηγούμενο σύστημα διορισμών.Αυτό είναι διεκδίκηση.Μπορεί για κάποιους να είναι παράνομη.Κανείς όμως δεν μπορεί να παραβλέψει τη δυναμική.Σίγουρα διαφωνίες υπάρχουν με σημαντικότερη το άνοιγμα ή μη των πινάκων.Το θεωρώ όμως δευτερεύων αν ξεκινήσουν και γίνονται στην εκπαίδευση ξανά μόνιμοι διορισμοί.Α, και μη ξεχνάμε ότι η Πεαδ έχει ζωή μόλις 4 μήνες.΄Εχει διάθεση, οργάνωση, σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερη. Μεγάλη μερίδα αναπληρωτών δυστυχώς ζουν στο μικρόκοσμό τους θεωρώντας πως πάντα θα έχουν δουλειά ή ότι κάποιοι άλλοι θα τους λύσουν τα προβλήματα.Η πεαδ προσπαθεί να αφυπνίσει και να φέρει ολοένα και περισσότερους δίπλα της για να κάνει την φωνή της πιο δυνατή.
Συμφωνώ με όλο το μήνυμά σου. Τώρα το θέτεις σωστά. Μαθηματικός τρόπος σκέψης! ;)

Εφόσον η ΠΕΑΔ αναγνωρίζει ότι διεκδικεί επιστροφή στο παλιό σύστημα διορισμών που βολεύει πολλούς, αλλά δεν είναι νόμιμο μετά το τέλος της μεταβατικής, ο κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να πάρει τη θέση του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:31 »

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #508 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:03:33 μμ »
Ελπίζω ο Λοβέρδος να έχει την ''πολιτική τύχη'' της Αννούλας'' να μη χαρεί βουλευτικό έδρανο!

Αποσυνδεδεμένος dlaf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #509 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:04:07 μμ »
http://www.ipaideia.gr/sxetika-me-to-sxedio-nomou-tou-ipourgeiou-paideias-gia-ton-diplasiasmo-morion-gia-monimous-kai-2.htm

Σχετικά με το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Παιδείας για τον διπλασιασμό μορίων για μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε απομακρυσμένες σχολικές μονάδες
 
Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,
 
Με αφορμή το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων "Ίδρυση και οργάνωση Συμβουλίου Εθνικής Πολιτικής για την Παιδεία και άλλες διατάξεις", που κατατέθηκε σήμερα στη Βουλή , σας ενημερώνω για το τι συνεπάγονται οι ρυθμίσεις που εισάγει :
1.Για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς:
Διπλασιάζονται τα μόρια των συνθηκών διαβίωσης, από το σχολικό έτος 2014-15, εφόσον υπηρετήσουν σε σχολεία που ανήκουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Θ και Ι του άρθρου 16 του ΠΔ 50/96. Δηλαδή αντί για 9 και 10 μόρια θα παίρνουν για τη μετάθεση 18 και 20 μόρια, εφόσον όμως έχουν υπηρετήσει σ αυτά τα σχολεία δυο τουλάχιστον χρόνια.
 
2.Για τους αναπληρωτές:
Διπλασιάζονται τα μόρια της προϋπηρεσίας, από το σχολικό έτος 2014-15, εφόσον υπηρετήσουν στις παραπάνω σχολικές μονάδες (Θ και Ι) για τη σύνταξη των πινάκων του άρθρου 3 του Ν3848 *. Δηλαδή ΜΟΝΟ για τη σύνταξη των πινάκων μετά το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, κι όχι για τους τωρινούς πίνακες των αναπληρωτών. Επίσης και για τους αναπληρωτές διπλασιάζονται τα μόρια των συνθηκών διαβίωσης (υπολογίζονται για τη μετάθεση, όταν γίνουν μόνιμοι), εφόσον υπηρετήσουν τουλάχιστον μια διετία σ αυτές τις σχολικές μονάδες.
 
Απολύτως τίποτε δεν αναφέρει το σχέδιο νόμου για το ξεκλείδωμα των πινάκων, όπως είχαν δεσμευθεί τόσο ο υπουργός , όσο και ο υφυπουργός παιδείας στη Βουλή.
 
Ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ
Δημήτρης Μπράτης

Πολύς ντόρος για το τίποτα για άλλη μια φορά

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #510 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:05:12 μμ »
αν υπήρχε  ισονομία δεν  θα πηγαίναμε κόντρα σε κανένα, πχ δες Ολυμπιακή - μεταβατική περίοδος- μετάβαση κυρίας- κυρίου σε άλλη υπηρεσία του κράτους! :(

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #511 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:06:36 μμ »
δύο χρόνια παρακολουθώ- με την καλή έννοια- μιλώντας επανειλημένως με μέλη σας τον σύλλογό σας. κάποια στιγμή απόκτησε και πιο επίσημη μορφή. μου προτάθηκε και να συμμετάσχω στην επιτροπή που μεταβαίνει για συναντήσεις. Διαψεύστε με αν δεν είναι έτσι. κάποια στιγμή προσπάθησα χωρίς επιτυχία να κάνω ευρέως γνωστή την προσπάθεια μέσα από το φόρουμ. αλλά γρήγορα  κατάλαβα , ότι δεν γίνεται να πηγαίνεις να συναντιέσαι σαν επιτροπή μη εκλεγμένου από αρχαιρεσίες συλλόγου-που πήρε καταστατικό από την ολμε- χωρίς να ξέρεις την γνώμη της πλειοψηφίας. είναι απαράδεκτο. ακόμα θυμάμαι για συνάντηση πέρυσι που ήταν γνωστή η γνώμη μου και δεν ενημερώθηκα , γιατί ήταν διαφορετική η άποψη άλλων μελών. π.χ. ήταν η όχι η τοποθέτησή σας να μην ανοίξουν οι πίνακες ; για κοιτάξτε την ψηφοφορία στο φόρουμ. αυτό είπατε , την πλειοψηφούσα άποψη; είσαστε ή όχι υπέρ του 60-40 με τις προυπηρεσίες πριν το 2010 και μετά βλέπουμε. Διαψεύστε με. Γνώριζαν ή όχι καιρό μέλη σας την ιδέα να ανοιχτούν οι πίνακες μετά το 2014; Γιατί; Διαψεύστε με. Πια φτάσαμε σε οριακές καταστάσεις για το μέλλον μας , αλλά και των παιδιών μας. δεν είναι ώρα για συνθήματα και σλόγκαν , αλλά για αλήθειες αρχικά και λύσεις μετά. δεν έχω πρόθεση να ενοχλήσω και αναγνωρίζω φιλοτιμία και ειλικρινές ενδιαφέρον  σε κάποια παιδιά αυτής της ομάδας. αλλά δεν είναι δυνατόν υπό τις συνθήκες αυτές να δεχτώ , αλλά και να επιτρέψω να εκπροσωπούμαι για τόσο σοβαρά θέματα για το μέλλον μου κατά αυτόν τον τρόπο. Πως να το κάνουμε δηλαδή.αυτά και ας με συγχωρέσουν κάποιοι φίλοι αλλά πρέπει να λέμε την αλήθεια για να τα κάνουμε τα πράγματα σωστά. δεν αρκεί η καλή διάθεση. αρκεί ο τρόπος δράσης να είναι τέτοιος που να μην γεννά την καχυποψία του υποκειμενισμού.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #512 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:08:11 μμ »
Η πεαδ εκφράζει μια συνισταμένη άποψη όλων νομίζω των αναπληρωτών.Επιστροφή στο προηγούμενο σύστημα διορισμών.
Αυτά τα αυθαίρετα συμπεράσματα, που διατυπωνονται και με τόση σιγουρία, είναι πράγματι διασκεδαστικά και δείχνουν ότι μυαλό ακόμα δεν βάλαμε ως κλάδος...
Επίσης δεν είναι κάτι παράνομο ή όχι ανάλογα με το αν είναι ή όχι για κάποιους, οι νόμοι καθορίζουν το πότε είναι. Και αυτή ακριβώς η αντίληψη της επιλεκτικής επίκλησης της νομιμότητας και μόνο όταν μας συμφέρει, δείχνει ακριβώς όλη την νεοελληνική παθογένεια που μας έφτασε ως εδώ. Όπου "ίσως είναι παράνομο, αλλά το θέλουν οι πολλοί" βάλτε αυθαίρετα, φοροδιαφυγή, ρουσφέτια κλπ κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 04:14:18 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #513 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:08:51 μμ »
Lasid ευχαριστώ πολύ! πρέπει να το δω πρώτα  για να έχω ολοκληρωμένη άποψη....

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #514 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:10:26 μμ »
δύο χρόνια παρακολουθώ- με την καλή έννοια- μιλώντας επανειλημένως με μέλη σας τον σύλλογό σας. κάποια στιγμή απόκτησε και πιο επίσημη μορφή. μου προτάθηκε και να συμμετάσχω στην επιτροπή που μεταβαίνει για συναντήσεις. Διαψεύστε με αν δεν είναι έτσι. κάποια στιγμή προσπάθησα χωρίς επιτυχία να κάνω ευρέως γνωστή την προσπάθεια μέσα από το φόρουμ. αλλά γρήγορα  κατάλαβα , ότι δεν γίνεται να πηγαίνεις να συναντιέσαι σαν επιτροπή μη εκλεγμένου από αρχαιρεσίες συλλόγου-που πήρε καταστατικό από την ολμε- χωρίς να ξέρεις την γνώμη της πλειοψηφίας. είναι απαράδεκτο. ακόμα θυμάμαι για συνάντηση πέρυσι που ήταν γνωστή η γνώμη μου και δεν ενημερώθηκα , γιατί ήταν διαφορετική η άποψη άλλων μελών. π.χ. ήταν η όχι η τοποθέτησή σας να μην ανοίξουν οι πίνακες ; για κοιτάξτε την ψηφοφορία στο φόρουμ. αυτό είπατε , την πλειοψηφούσα άποψη; είσαστε ή όχι υπέρ του 60-40 με τις προυπηρεσίες πριν το 2010 και μετά βλέπουμε. Διαψεύστε με. Γνώριζαν ή όχι καιρό μέλη σας την ιδέα να ανοιχτούν οι πίνακες μετά το 2014; Γιατί; Διαψεύστε με. Πια φτάσαμε σε οριακές καταστάσεις για το μέλλον μας , αλλά και των παιδιών μας. δεν είναι ώρα για συνθήματα και σλόγκαν , αλλά για αλήθειες αρχικά και λύσεις μετά. δεν έχω πρόθεση να ενοχλήσω και αναγνωρίζω φιλοτιμία και ειλικρινές ενδιαφέρον  σε κάποια παιδιά αυτής της ομάδας. αλλά δεν είναι δυνατόν υπό τις συνθήκες αυτές να δεχτώ , αλλά και να επιτρέψω να εκπροσωπούμαι για τόσο σοβαρά θέματα για το μέλλον μου κατά αυτόν τον τρόπο. Πως να το κάνουμε δηλαδή.αυτά και ας με συγχωρέσουν κάποιοι φίλοι αλλά πρέπει να λέμε την αλήθεια για να τα κάνουμε τα πράγματα σωστά. δεν αρκεί η καλή διάθεση. αρκεί ο τρόπος δράσης να είναι τέτοιος που να μην γεννά την καχυποψία του υποκειμενισμού.
πες τα ρε συναδελφε...

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #515 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:12:56 μμ »
Από τη στιγμή που καταργήθηκε η επετηρίδα και έγινε ο πρώτος διαγωνισμός ΑΣΕΠ το 1998 δόθηκε χρόνος μέχρι το 2002 και μετά έπρεπε να γίνονται όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ. Κατόπιν κάποιοι πίεσαν και έγινε το 75-25 και μετά το 60-40 που εδραιώθηκε για τα καλά, ενώ υποτίθεται ότι είμασταν σε μεταβατική για να πάμε σε σύστημα με διορισμούς μόνο μέσω ΑΣΕΠ. Χρόνος για μεταβατική δόθηκε, αλλά ο εκπαιδευτικός κόσμος δεν το κατάλαβε, επειδή νόμιζε ότι το καθεστώς 60-40 θα είναι μόνιμο! Για αυτό τώρα το ΣτΕ βάζει τα πράγματα στη θέση τους βεβιασμένα, αφού τόσα χρόνια το υπουργείο δεν το έκανε ομαλά ενώ έπρεπε!

Όλοι αυτοί που δούλεψαν αυτά τα χρόνια καλλιέργησαν προσδοκίες επειδή έτσι τους έμαθαν οι υπουργοί και οι συνδικαλιστές. Το σύστημα δεν θα πήγαινε για πολύ και με την κρίση κράσαρε...και χρειάζεται format.
Καταρχήν θα απέφευγα να χαρακτηρίσω τις δικαστικές αποφάσεις, πολύ περισσότερο να παρακολουθήσω το σκεπτικό τους το οποίο πολλές φορές στηρίζεται σε συνθήκες πολύ, πολύ περιστασιακές και ενίοτε εξυπηρετεί την κυβερνητική πολιτική(ουκ ολίγα τα παραδείγματα).
Δεύτερον, προσωπικά σε εμένα κανείς δεν μου καλλιέργησε καμία προσδοκία κανένας υπουργός, κανένας συνδικαλιστής. Ασεπ έδινα και μάζευα ταυτόχρονα προυπηρεσία για να έχω και την εναλλακτική του διορισμού μέσω προυπηρεσίας. Έκανα κάποιο έγκλημα;Στηρίχθηκα στους νόμους που ίσχυαν για χρόνια; Χάραξα τη ζωή μου και πήρα αποφάσεις;Πως λοιπόν το υπουργείο έρχεται ξαφνικά και μου ανατρέπει τα πάντα;Και ξέρεις άλλο να είσαι μέχρι τα 30 οπότε, για να δανειστώ μια έκφρασή σου, μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα format. Μετά τα 40 όμως όταν έχεις χαράξει ένα δρόμο τι κάνει αν μάλιστα βρεθείς άνεργος εκπαιδευτικόςς;

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #516 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:14:45 μμ »
όταν έκανε συγκεντρώσεις η ΠΑΕ που είσασταν; πηγαίναμε και είμασταν 20 νομάτοι...τώρα είναι αργά αγάπη μου γλυκιά!
τι έκανες στις εκλογές του 2012 και τον Μάιο φέτος αναπληρωτή /τρια ;

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #517 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:15:10 μμ »
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως θα πρέπει να γίνει ένα άλλο thread για την ΠΕΑΔ;
Νομίζω πως η πολύ ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση χάνεται εδώ.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.