*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860759 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #518 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:18:45 μμ »
Καταρχήν θα απέφευγα να χαρακτηρίσω τις δικαστικές αποφάσεις, πολύ περισσότερο να παρακολουθήσω το σκεπτικό τους το οποίο πολλές φορές στηρίζεται σε συνθήκες πολύ, πολύ περιστασιακές και ενίοτε εξυπηρετεί την κυβερνητική πολιτική(ουκ ολίγα τα παραδείγματα).
Δεύτερον, προσωπικά σε εμένα κανείς δεν μου καλλιέργησε καμία προσδοκία κανένας υπουργός, κανένας συνδικαλιστής. Ασεπ έδινα και μάζευα ταυτόχρονα προυπηρεσία για να έχω και την εναλλακτική του διορισμού μέσω προυπηρεσίας. Έκανα κάποιο έγκλημα;Στηρίχθηκα στους νόμους που ίσχυαν για χρόνια; Χάραξα τη ζωή μου και πήρα αποφάσεις;Πως λοιπόν το υπουργείο έρχεται ξαφνικά και μου ανατρέπει τα πάντα;Και ξέρεις άλλο να είσαι μέχρι τα 30 οπότε, για να δανειστώ μια έκφρασή σου, μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα format. Μετά τα 40 όμως όταν έχεις χαράξει ένα δρόμο τι κάνει αν μάλιστα βρεθείς άνεργος εκπαιδευτικόςς;
θα συμφωνησω!και εγω ακριβως το ιδιο εκανα......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #519 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:20:06 μμ »
δύο χρόνια παρακολουθώ- με την καλή έννοια- μιλώντας επανειλημένως με μέλη σας τον σύλλογό σας. κάποια στιγμή απόκτησε και πιο επίσημη μορφή. μου προτάθηκε και να συμμετάσχω στην επιτροπή που μεταβαίνει για συναντήσεις. Διαψεύστε με αν δεν είναι έτσι. κάποια στιγμή προσπάθησα χωρίς επιτυχία να κάνω ευρέως γνωστή την προσπάθεια μέσα από το φόρουμ. αλλά γρήγορα  κατάλαβα , ότι δεν γίνεται να πηγαίνεις να συναντιέσαι σαν επιτροπή μη εκλεγμένου από αρχαιρεσίες συλλόγου-που πήρε καταστατικό από την ολμε- χωρίς να ξέρεις την γνώμη της πλειοψηφίας. είναι απαράδεκτο. ακόμα θυμάμαι για συνάντηση πέρυσι που ήταν γνωστή η γνώμη μου και δεν ενημερώθηκα , γιατί ήταν διαφορετική η άποψη άλλων μελών. π.χ. ήταν η όχι η τοποθέτησή σας να μην ανοίξουν οι πίνακες ; για κοιτάξτε την ψηφοφορία στο φόρουμ. αυτό είπατε , την πλειοψηφούσα άποψη; είσαστε ή όχι υπέρ του 60-40 με τις προυπηρεσίες πριν το 2010 και μετά βλέπουμε. Διαψεύστε με. Γνώριζαν ή όχι καιρό μέλη σας την ιδέα να ανοιχτούν οι πίνακες μετά το 2014; Γιατί; Διαψεύστε με. Πια φτάσαμε σε οριακές καταστάσεις για το μέλλον μας , αλλά και των παιδιών μας. δεν είναι ώρα για συνθήματα και σλόγκαν , αλλά για αλήθειες αρχικά και λύσεις μετά. δεν έχω πρόθεση να ενοχλήσω και αναγνωρίζω φιλοτιμία και ειλικρινές ενδιαφέρον  σε κάποια παιδιά αυτής της ομάδας. αλλά δεν είναι δυνατόν υπό τις συνθήκες αυτές να δεχτώ , αλλά και να επιτρέψω να εκπροσωπούμαι για τόσο σοβαρά θέματα για το μέλλον μου κατά αυτόν τον τρόπο. Πως να το κάνουμε δηλαδή.αυτά και ας με συγχωρέσουν κάποιοι φίλοι αλλά πρέπει να λέμε την αλήθεια για να τα κάνουμε τα πράγματα σωστά. δεν αρκεί η καλή διάθεση. αρκεί ο τρόπος δράσης να είναι τέτοιος που να μην γεννά την καχυποψία του υποκειμενισμού.
Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας αυτής έχει μέσα τις ψήφους πολλών από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση οι οποίοι είναι θα έλεγα 100% υπερ του ανοίγματος.Το γιατί νομίζω εύκολα μπορεί κάποιος να εικάσει.Το ζητούμενο είναι να βρεθεί κοινός τόπος στο σύστημα διορισμών τα επόμενα χρόνια.Αν τρέξει εκεί το πράγμα να ξέρεις  ότι θα βρεθεί η χρυσή τομή.Η άλλη λύση είναι πολλοί σύλλογοι με περιορισμένη δυναμική ο καθένας.Εκεί θέλουμε να μείνουμε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #520 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:23:04 μμ »
Καταρχήν θα απέφευγα να χαρακτηρίσω τις δικαστικές αποφάσεις, πολύ περισσότερο να παρακολουθήσω το σκεπτικό τους το οποίο πολλές φορές στηρίζεται σε συνθήκες πολύ, πολύ περιστασιακές και ενίοτε εξυπηρετεί την κυβερνητική πολιτική(ουκ ολίγα τα παραδείγματα).
Δεύτερον, προσωπικά σε εμένα κανείς δεν μου καλλιέργησε καμία προσδοκία κανένας υπουργός, κανένας συνδικαλιστής. Ασεπ έδινα και μάζευα ταυτόχρονα προυπηρεσία για να έχω και την εναλλακτική του διορισμού μέσω προυπηρεσίας. Έκανα κάποιο έγκλημα;Στηρίχθηκα στους νόμους που ίσχυαν για χρόνια; Χάραξα τη ζωή μου και πήρα αποφάσεις;Πως λοιπόν το υπουργείο έρχεται ξαφνικά και μου ανατρέπει τα πάντα;Και ξέρεις άλλο να είσαι μέχρι τα 30 οπότε, για να δανειστώ μια έκφρασή σου, μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα format. Μετά τα 40 όμως όταν έχεις χαράξει ένα δρόμο τι κάνει αν μάλιστα βρεθείς άνεργος εκπαιδευτικός;
Καλά κάνεις και το αποφεύγεις. Ούτε κι εγώ χαρακτηρίζω/κρίνω δικαστικές αποφάσεις.

Ουσιαστικά σε έκαναν να θεωρήσεις ότι έτσι θα πήγαιναν τα πράγματα με το 60-40 και το 24μηνο...αλλά όλο αυτό το διάστημα ήταν μια μεταβατική. Δεν έπρεπε να είναι μόνιμο σύστημα διορισμών σύμφωνα με το ΣτΕ.

Από την άλλη εσύ καλά έκανες και μάζευες και προϋπηρεσία γράφοντας ΑΣΕΠ γιατί αυτό θα σε βοηθήσει στον πίνακα του 3848 που θα δημιουργηθεί μετά τη μεταβατική! Ξέρω ότι δεν είναι εύκολες οι αλλαγές και μάλιστα σε μεγάλες ηλικίες, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν και κάποιοι θα είναι και στις μεγάλες ηλικίες...αναπόφευκτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 04:24:41 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #521 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:23:10 μμ »
Αναφερει ο biov κι αλλοι εδω μεσα να συσπειρωθουμε και να διεκδικησουμε και δικιο εχουν. Ωστοσο, η ΟΛΜΕ τι κανει; Δεν ειδα καμια ανακοινωση ουτε συναντηση με τον κυριο, που κανει τον υπουργο παιδειας, ουτε διεκδικει κατι. Πηγε διακοπες; Εχω την εντυπωση και πειτε μου, αν κανω λαθος, οτι μ' εμας τους αναπληρωτες δεν ασχοληθηκε ποτε σοβαρα και δε μας υπερασπιστηκε.

H biov! Η ΟΛΜΕ συναδελφισσα δεν ενδιαφερεται για νεους διορισμους μονιμων!

Ουτε για τον αριθμο των αναπληρωτων ενδιαφερεται, διοτι οταν τους εθεσαν την επιλογη "αυξηση ωραριου για να κοπουν οι προσληψεις αναπληρωτων" vs "αξιολογηση και απολυσεις μονιμων" διαλεξε κατευθειαν την πρωτη επιλογη. Προτιμησε δηλαδη να προστατευσει καποιους αχρηστους μονιμους που ειχαν περασει απο του κοσμου τα πειθαρχικα συμβουλια (υπαρχουν κι αυτοι - σε καθε επαγγελμα υπαρχουν), αφηνοντας ανεργους χιλιαδες αναπληρωτες. Κι η αυξηση ωραριου εμεινε, βεβαια.

Εντάξει αδικίες υπάρχουν πολλές για όλους μας, αλλά όπως λέει και ο biov το να γίνει διαγωνισμός και να πάμε σε έναν και μοναδικό πίνακα ανά ειδικότητα είναι το καλύτερο που μπορεί να συμβεί στην εκπαίδευση.

Η biov, συναδελφε! Ειναι πολυ απλος ο λογος που ο νομος πρεπει να εφαρμοστει: διοτι διαφορετικα ειμαστε ομηροι αυτου του καθεστωτος, που μπορει ν'ανατραπει οποιαδηποτε στιγμη με οτιδηποτε σκεφτει αυτος/ο επομενος συμβουλος του υπουργου.

Υπαρχουν ειδικοτητες στις οποιες δεν εχουν γινει διορισμοι εδω και χρονια, ενω τα οργανικα κενα καλυπτονται απο μονιμους αλλων ειδικοτητων κι ακομη κι αναπληρωτες αλλων ειδικοτητων. Ο Λοβερδος βλεπει τα κενα κι αντι να λεει "να διορισω να τα καλυψω" λεει "να τα δωσω στους μονιμους που μου περισσευουν" με διευρυνση αναθεσεων, σεμιναρια κλπ προφασεις! Ωραια διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου!!!

Μήπως είναι λίγοι που υποστηρίζουν τις θέσεις τους για προσωπικούς λόγους, όπως έγινε και με την ΠΕΑ που διαλύθηκε όταν διορίστηκαν όλοι οι επικεφαλής;

Οι επικεφαλεις της ΠΕΑ χρησιμοποιησαν τα χιλιαδες μελη για να διοριστουν οι ιδιοι. Οποιος ηταν απο την ιδια ειδικοτητα, διοριστηκε - οι αλλες ειδικοτητες καληνυχτα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #522 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:36:11 μμ »

Ουσιαστικά σε έκαναν να θεωρήσεις ότι έτσι θα πήγαιναν τα πράγματα με το 60-40 και το 24μηνο...αλλά όλο αυτό το διάστημα ήταν μια μεταβατική. Δεν έπρεπε να είναι μόνιμο σύστημα διορισμών σύμφωνα με το ΣτΕ.
Από την άλλη εσύ καλά έκανες και μάζευες και προϋπηρεσία γράφοντας ΑΣΕΠ γιατί αυτό θα σε βοηθήσει στον πίνακα του 3848 που θα δημιουργηθεί μετά τη μεταβατική! Ξέρω ότι δεν είναι εύκολες οι αλλαγές και μάλιστα σε μεγάλες ηλικίες, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν και κάποιοι θα είναι και στις μεγάλες ηλικίες...αναπόφευκτο!
Κανείς δεν είπε Lasid ότι ήταν μεταβατική.Το λες τώρα και φυσικά εκ του ασφαλούς κρίνεις αναπόφευκτες αλλαγές που θα ρίξουν πολλούς από εμάς που προσφέραμε τόσα χρόνια ως ικανοί, στην ανεργία.Αυτό είναι ή όχι αντιφατικό για να μη το χαρακτηρίσω ανήθικο.Και σε παρακαλώ δεν θέλω να κρυβόμαστε πίσω από τις αποφάσεις του ΣΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #523 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:37:13 μμ »
http://www.ipaideia.gr/sxetika-me-to-sxedio-nomou-tou-ipourgeiou-paideias-gia-ton-diplasiasmo-morion-gia-monimous-kai-2.htm

Σχετικά με το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Παιδείας για τον διπλασιασμό μορίων για μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε απομακρυσμένες σχολικές μονάδες
 
Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,
 
Με αφορμή το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων "Ίδρυση και οργάνωση Συμβουλίου Εθνικής Πολιτικής για την Παιδεία και άλλες διατάξεις", που κατατέθηκε σήμερα στη Βουλή , σας ενημερώνω για το τι συνεπάγονται οι ρυθμίσεις που εισάγει :
1.Για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς:
Διπλασιάζονται τα μόρια των συνθηκών διαβίωσης, από το σχολικό έτος 2014-15, εφόσον υπηρετήσουν σε σχολεία που ανήκουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Θ και Ι του άρθρου 16 του ΠΔ 50/96. Δηλαδή αντί για 9 και 10 μόρια θα παίρνουν για τη μετάθεση 18 και 20 μόρια, εφόσον όμως έχουν υπηρετήσει σ αυτά τα σχολεία δυο τουλάχιστον χρόνια.
 
2.Για τους αναπληρωτές:
Διπλασιάζονται τα μόρια της προϋπηρεσίας, από το σχολικό έτος 2014-15, εφόσον υπηρετήσουν στις παραπάνω σχολικές μονάδες (Θ και Ι) για τη σύνταξη των πινάκων του άρθρου 3 του Ν3848 *. Δηλαδή ΜΟΝΟ για τη σύνταξη των πινάκων μετά το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, κι όχι για τους τωρινούς πίνακες των αναπληρωτών. Επίσης και για τους αναπληρωτές διπλασιάζονται τα μόρια των συνθηκών διαβίωσης (υπολογίζονται για τη μετάθεση, όταν γίνουν μόνιμοι), εφόσον υπηρετήσουν τουλάχιστον μια διετία σ αυτές τις σχολικές μονάδες.
 
Απολύτως τίποτε δεν αναφέρει το σχέδιο νόμου για το ξεκλείδωμα των πινάκων, όπως είχαν δεσμευθεί τόσο ο υπουργός , όσο και ο υφυπουργός παιδείας στη Βουλή.
 
Ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ
Δημήτρης Μπράτης

Πολύς ντόρος για το τίποτα για άλλη μια φορά
   Τα μαζεύει σιγά σιγά ο συνδικαλιστής!!!Παραδέχεται δημόσια την ήττα του για το άνοιγμα και φυσικά ότι ο 3848 έχει ισχυρά νομικά ερείσματα και άρα σοβαρότατο νομικό κώλυμα το άνοιγμα των πινάκων!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #524 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:41:05 μμ »
κι αυτα που λεει ο λοβ για ανοιγμα πινακων αλλα να μετρα απο  το 2014 η προυπηρεσια?

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #525 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:45:05 μμ »
Ασεπ έδινα και μάζευα ταυτόχρονα προυπηρεσία για να έχω και την εναλλακτική του διορισμού μέσω προυπηρεσίας. Έκανα κάποιο έγκλημα;Στηρίχθηκα στους νόμους που ίσχυαν για χρόνια; Χάραξα τη ζωή μου και πήρα αποφάσεις;Πως λοιπόν το υπουργείο έρχεται ξαφνικά και μου ανατρέπει τα πάντα;

Ολοι αυτο καναμε συναδελφε! Απο τη στιγμη ομως που αρχισαν ν'ανοιγουν τα παραθυρα στο 60-40 (με πιο κραυγαλεο το τελευταιο: 24μηνο+ΑΣΕΠ), υπηρχαν πλεον πολλοι συναδελφοι που αδικουνταν συστηματικα! Οχι οτι με το παγωμα των παντων δικαιωθηκαν, αφου αντι να κλεισουν μονο τα παραθυρα, εκλεισαν τα παντα! Απλα, επρεπε να ειχε εφαρμοστει μια γνησια μεταβατικη περιοδος απο το προηγουμενο καθεστως στο νεο, πραγμα που δεν εγινε κι ετσι βρεθηκαμε ολοι κλειδωμενοι στους πινακες. Καιρος λοιπον να εφαρμοστει ο νομος για να γινουν διορισμοι - που εμεις πρεπει να πιεσουμε να ειναι στον σωστο αριθμο κι οχι μετρημενα κουκια οπως εκεινοι σκοπευουν! Γυρω απο αυτο πρεπει να συσπειρωθουμε για να δικαιωθουμε! Φετος πρεπει να κλεισουν τα χρωστουμενα, ωστε το 2015 επιτελους να τους υποχρεωσουμε να διορισουν στην Παιδεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 04:47:00 μμ από biov »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #526 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:48:53 μμ »
Ολοι αυτο καναμε συναδελφε! Απο τη στιγμη ομως που αρχισαν ν'ανοιγουν τα παραθυρα στο 60-40 (με πιο κραυγαλεο το τελευταιο: 24μηνο+ΑΣΕΠ), υπηρχαν πλεον πολλοι συναδελφοι που αδικουνταν συστηματικα! Οχι οτι με το παγωμα των παντων δικαιωθηκαν, αφου αντι να κλεισουν μονο τα παραθυρα, εκλεισαν τα παντα! Απλα, επρεπε να ειχε εφαρμοστει μια γνησια μεταβατικη περιοδος απο το προηγουμενο καθεστως στο νεο, πραγμα που δεν εγινε κι ετσι βρεθηκαμε ολοι κλειδωμενοι στους πινακες. Καιρος λοιπον να εφαρμοστει ο νομος για να γινουν διορισμοι - που εμεις πρεπει να πιεσουμε να ειναι στον σωστο αριθμο κι οχι μετρημενα κουκια οπως εκεινοι σκοπευουν! Γυρω απο αυτο πρεπει να συσπειρωθουμε για να δικαιωθουμε! Το 2015 θα πρεπει επιτελους να τους υποχρεωσουμε να διορισουν στην Παιδεια!
Τι το εμποδίζει να γίνει τώρα;Δεν θα ήταν δίκαιο;Θα σε παρακαλούσα πάντως να μη μιλάς γενικά για πόρτες και παράθυρα.Έχουν ονοματεπώνυμο.Αν ήθελαν να τα κλείσουν μπορούσαν πολύ εύκολα συνάδελφε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #527 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:50:29 μμ »
Κανείς δεν είπε Lasid ότι ήταν μεταβατική.Το λες τώρα και φυσικά εκ του ασφαλούς κρίνεις αναπόφευκτες αλλαγές που θα ρίξουν πολλούς από εμάς που προσφέραμε τόσα χρόνια ως ικανοί, στην ανεργία.Αυτό είναι ή όχι αντιφατικό για να μη το χαρακτηρίσω ανήθικο.Και σε παρακαλώ δεν θέλω να κρυβόμαστε πίσω από τις αποφάσεις του ΣΤΕ.
Κανείς δεν το είπε...για αυτό λέω ότι υπουργοί και συνδικαλιστές έκαναν τον εκπαιδευτικό να πιστεύει ότι το σύστημα διορισμών με το 60-40 ή το 24μηνο είναι μόνιμο. Ανήθικο είναι που το απέκρυψαν όλοι αυτοί και συντήρησαν μια τέτοια κατάσταση. Οι αποφάσεις του ΣτΕ που αποκαθιστούν τη νομιμότητα δεν είναι ανήθικες!

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #528 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:52:08 μμ »
Αυτό που σκέφτονται στο υπουργείο είναι όχι να διορίσουν αλλά να επεκτείνουν τις αναθέσεις με σεμινάρια τύπου πληροφορικής..., όπως παλιά. Κατά τα άλλα εμείς σκεφτόμαστε και, κατά τη γνώμη μου σωστά, νέο ασεπ, για διορισμούς...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #529 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:52:30 μμ »
Ολοι αυτο καναμε συναδελφε! Απο τη στιγμη ομως που αρχισαν ν'ανοιγουν τα παραθυρα στο 60-40 (με πιο κραυγαλεο το τελευταιο: 24μηνο+ΑΣΕΠ), υπηρχαν πλεον πολλοι συναδελφοι που αδικουνταν συστηματικα! Οχι οτι με το παγωμα των παντων δικαιωθηκαν, αφου αντι να κλεισουν μονο τα παραθυρα, εκλεισαν τα παντα! Απλα, επρεπε να ειχε εφαρμοστει μια γνησια μεταβατικη περιοδος απο το προηγουμενο καθεστως στο νεο, πραγμα που δεν εγινε κι ετσι βρεθηκαμε ολοι κλειδωμενοι στους πινακες. Καιρος λοιπον να εφαρμοστει ο νομος για να γινουν διορισμοι - που εμεις πρεπει να πιεσουμε να ειναι στον σωστο αριθμο κι οχι μετρημενα κουκια οπως εκεινοι σκοπευουν! Γυρω απο αυτο πρεπει να συσπειρωθουμε για να δικαιωθουμε! Φετος πρεπει να κλεισουν τα χρωστουμενα, ωστε το 2015 επιτελους να τους υποχρεωσουμε να διορισουν στην Παιδεια!
+++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #530 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:54:20 μμ »
Αυτό που σκέφτονται στο υπουργείο είναι όχι να διορίσουν αλλά να επεκτείνουν τις αναθέσεις με σεμινάρια τύπου πληροφορικής..., όπως παλιά. Κατά τα άλλα εμείς σκεφτόμαστε και, κατά τη γνώμη μου σωστά, νέο ασεπ, για διορισμούς...
Εμ...αυτοί οι σχεδιασμοί είναι το μη-ζητούμενο !

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #531 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:54:58 μμ »
H biov! Η ΟΛΜΕ συναδελφισσα δεν ενδιαφερεται για νεους διορισμους μονιμων!

Ουτε για τον αριθμο των αναπληρωτων ενδιαφερεται, διοτι οταν τους εθεσαν την επιλογη "αυξηση ωραριου για να κοπουν οι προσληψεις αναπληρωτων" vs "αξιολογηση και απολυσεις μονιμων" διαλεξε κατευθειαν την πρωτη επιλογη. Προτιμησε δηλαδη να προστατευσει καποιους αχρηστους μονιμους που ειχαν περασει απο του κοσμου τα πειθαρχικα συμβουλια (υπαρχουν κι αυτοι - σε καθε επαγγελμα υπαρχουν), αφηνοντας ανεργους χιλιαδες αναπληρωτες. Κι η αυξηση ωραριου εμεινε, βεβαια.

Συγνώμη που θα στο χαλάσω αλλά τα παραπάνω είναι ΟΛΑ παραπληροφόρηση.

Έχουν βγει 2 ανακοινώσεις μέσα σε 1 εβδομάδα για διορισμούς, έγινε συνάντηση με τον υπουργό και ζήτησαν διορισμούς.

Όσο για την αύξηση ωραρίου , αναπληρωτές vs αξιολόγηση.... μόνο γέλιο προκαλεί, που τα είδες ? Για πες μας. Γέλασα πάντως νασε καλά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 740

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.