*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 861029 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #546 στις: Αύγουστος 05, 2014, 05:36:31 μμ »
Lasid, σε παρακαλώ, το στέλνεις και σε μένα;
Σου το έστειλα fasvil.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #547 στις: Αύγουστος 05, 2014, 05:46:29 μμ »
OKEY ....απαξιώνεις και ακυρώνεις αιρετούς και διοικητικούς υπαλλήλους του υπουργείου ,εκτός αν αποκαλείς ψεύτες αυτούς ή ψεύτρα εμένα!!!Οσο για τερατάκια ,έχω περάσει την παιδική ηλικία εδώ και αρκετά χρόνια.....

ναι τους απαξιώνω, βλέπεις λαμβάνω υπόψη μόνο αποδείξεις και όχι κάτι που είπε κάποιος σε κάποιον κάπου. Ίσως να φταίνε οι θετικές επιστήμες που υπηρετώ...δεν ξέρω....αν εσύ πιστεύεις τι σου λένε δικό σου θέμα, εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να το πιστεύω επειδή το αναπαράγεις όσο και αν σε εκτιμώ.

Προσωπικά εμείς και άλλοι μόνιμοι τρέχαμε τότε σε συνελεύσεις και πορείες τότε με την αύξηση του ωραρίου που έκανε η ΟΛΜΕ, ήμουν απογοητευμένος από την προσέλευση των αναπληρωτών τότε, το είχα γράψει και εδώ. Οπότε ιστοριούλες περί απολύσεων που προκαλούν αλλεργία ειδικά όταν έφυγε πόσος κόσμος στην τεχνική εκπαίδευση.

Φυσικά αν θέλουμε να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλους για την δική μας ανικανότητα να οργανωθούμε φυσικά και φταίνε πάντα οι άλλοι (ΟΛΜΕ, μόνιμοι κλπ).


 

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #548 στις: Αύγουστος 05, 2014, 05:54:04 μμ »
ναι τους απαξιώνω, βλέπεις λαμβάνω υπόψη μόνο αποδείξεις και όχι κάτι που είπε κάποιος σε κάποιον κάπου. Ίσως να φταίνε οι θετικές επιστήμες που υπηρετώ...δεν ξέρω....αν εσύ πιστεύεις τι σου λένε δικό σου θέμα, εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να το πιστεύω επειδή το αναπαράγεις όσο και αν σε εκτιμώ.

Προσωπικά εμείς και άλλοι μόνιμοι τρέχαμε τότε σε συνελεύσεις και πορείες τότε με την αύξηση του ωραρίου που έκανε η ΟΛΜΕ, ήμουν απογοητευμένος από την προσέλευση των αναπληρωτών τότε, το είχα γράψει και εδώ. Οπότε ιστοριούλες περί απολύσεων που προκαλούν αλλεργία ειδικά όταν έφυγε πόσος κόσμος στην τεχνική εκπαίδευση.

Φυσικά αν θέλουμε να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλους για την δική μας ανικανότητα να οργανωθούμε φυσικά και φταίνε πάντα οι άλλοι (ΟΛΜΕ, μόνιμοι κλπ).
Ούτε εγώ αναφέρομαι σε σένα προσωπικά και στους άλλους συναδέλφους σου αλλά εσύ γιατί τους πιστεύεις αυτούς στο προεδρείο της ΟΛΜΕ ;Ούτε εσύ ,ούτε εγώ ήμουνα μπροστά στις συναντήσεις τους με τον εκάστοτε υπουργό....άρα ότι θέλω εγώ πιστεύω και από την άλλη ότι θες εσύ!Κρίνουμε,μεγάλοι άνθρωποι είμαστε...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #549 στις: Αύγουστος 05, 2014, 06:52:57 μμ »
Andreas Loverdos Aύριο στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων στη Βουλή, θα θέσω το ερώτημα αν θα πρέπει ή όχι να ανοίξουν οι πίνακες των αναπληρωτών με δεδομένο οτι δεν έχει γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #550 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:38:44 μμ »
εγω ενα πραγμα καταλαβαινω. οτι πρεπει να διοριζονται μονο οσοι εχουν υψος 1.70 και βάρος κάτω των 55 κιλων.
Ετσι με βολευει.
Αυτο λενε οι περισσοτεροι εδω μεσα.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #551 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:55:08 μμ »
εγω ενα πραγμα καταλαβαινω. οτι πρεπει να διοριζονται μονο οσοι εχουν υψος 1.70 και βάρος κάτω των 55 κιλων.
Ετσι με βολευει.
Αυτο λενε οι περισσοτεροι εδω μεσα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Γι αυτό υπάρχει το Σύνταγμα, ο νόμος και ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ,για να μην γίνεται ότι βολεύει τον καθένα!

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #552 στις: Αύγουστος 05, 2014, 08:06:38 μμ »
Δεν γράφω συχνά στο forum, ίσως γιατί δεν μου αρέσει που όλοι υποστηρίζουν ότι τους συμφέρει προσωπικά και ΜΟΝΟ(και καλά κάνουν απο την πλευρά τους).
Μόνο που μερικές φορές απορώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ?
Θεωρείται "αξιοκρατικό" να δίνεται κάθε δύο χρόνια σαν μαθητούδια?
Ελπίζεται με αυτόν τον εξευτελιστικό τρόπο σε διορισμό ΓΙΑΤΙ δεν είστε απόφοιτοι πανεπιστημίων?
Πιστεύεται ότι θα γράψεται καλύτερα απο τους άλλους στον κλάδο σας?
Δεν είστε ικανοί ως εκπαιδευτικοί τώρα που προσλαμβάνεστε ως αναπληρωτές και θα είστε λόγω ΑΣΕΠ, ως μόνιμοι. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ-ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ.
Πρός λύσιμο των παρερμηνιών θα πώ ότι δουλεύω στην εκπαίδευση πάνω από 10 χρόνια(πολύ προυπηρεσιά βγαλμένη με κόπο), έχω δώσει και έγω ΑΣΕΠ >:( (παρά όλες τις ενστάσεις που έχω για αυτόν) και είμαι επιτυχούσα και επιλαχούσα στους δύο τελευταίους.
Οπως μπορεί να καταλάβει κάποιος είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών και "συνήθως" δουλευώ.
ΔΕΝ μπορώ να πώ με σιγουριά τι είναι ποιό αξιοκρατικό και τίμιο να γίνει την δεδομένη στιγμή,άνοιγμα ή όχι των πινάκων, μιά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.
Ενα είναι σίγουρο ο ΑΣΕΠ δεν είναι λύση για όσους απο εμάς έχουμε δώσει έστω και μία φορά, είναι ΜΟΝΟ για τους νέους πτυχιούχους που δεν πρόλαβαν να δώσουν το 2008.
Αυτά και όσο για εμάς τις ειδικότητες που εργαζόμαστε και σε δευτεροβάθμια και σε πρωτοβάθμια ΚΑΝΕΙΣ δεν νοιάζεται ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ για διορισμούς,αναθέσεις μαθημάτων κ.τ.λ.  γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν μας θέλει(ειδικά η ΔΟΕ).
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος BATMAN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Άντρας
  • NICK BAT
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #553 στις: Αύγουστος 05, 2014, 08:09:02 μμ »
Δεν γράφω συχνά στο forum, ίσως γιατί δεν μου αρέσει που όλοι υποστηρίζουν ότι τους συμφέρει προσωπικά και ΜΟΝΟ(και καλά κάνουν απο την πλευρά τους).
Μόνο που μερικές φορές απορώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ?
Θεωρείται "αξιοκρατικό" να δίνεται κάθε δύο χρόνια σαν μαθητούδια?
Ελπίζεται με αυτόν τον εξευτελιστικό τρόπο σε διορισμό ΓΙΑΤΙ δεν είστε απόφοιτοι πανεπιστημίων?
Πιστεύεται ότι θα γράψεται καλύτερα απο τους άλλους στον κλάδο σας?
Δεν είστε ικανοί ως εκπαιδευτικοί τώρα που προσλαμβάνεστε ως αναπληρωτές και θα είστε λόγω ΑΣΕΠ, ως μόνιμοι. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ-ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ.
Πρός λύσιμο των παρερμηνιών θα πώ ότι δουλεύω στην εκπαίδευση πάνω από 10 χρόνια(πολύ προυπηρεσιά βγαλμένη με κόπο), έχω δώσει και έγω ΑΣΕΠ >:( (παρά όλες τις ενστάσεις που έχω για αυτόν) και είμαι επιτυχούσα και επιλαχούσα στους δύο τελευταίους.
Οπως μπορεί να καταλάβει κάποιος είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών και "συνήθως" δουλευώ.
ΔΕΝ μπορώ να πώ με σιγουριά τι είναι ποιό αξιοκρατικό και τίμιο να γίνει την δεδομένη στιγμή,άνοιγμα ή όχι των πινάκων, μιά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.
Ενα είναι σίγουρο ο ΑΣΕΠ δεν είναι λύση για όσους απο εμάς έχουμε δώσει έστω και μία φορά, είναι ΜΟΝΟ για τους νέους πτυχιούχους που δεν πρόλαβαν να δώσουν το 2008.
Αυτά και όσο για εμάς τις ειδικότητες που εργαζόμαστε και σε δευτεροβάθμια και σε πρωτοβάθμια ΚΑΝΕΙΣ δεν νοιάζεται ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ για διορισμούς,αναθέσεις μαθημάτων κ.τ.λ.  γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν μας θέλει(ειδικά η ΔΟΕ).





Πέστα   να αγιάσει το στόμα  σου ..........

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #554 στις: Αύγουστος 05, 2014, 08:24:25 μμ »
τα λέω ;) αλλά ακούει κανείς?
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #555 στις: Αύγουστος 05, 2014, 08:43:05 μμ »
e-mail: pead2014@gmail.com.   http://syllogosanapliroton.wordpress.com/ Αθήνα, 5 Αυγούστου   2014 ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 2010 Με τον απαράδεκτο και απαξιωτικό προς την προϋπηρεσία των αναπληρωτών νόμο 3848/2010  (παρ.2του άρθρου 9 του ν.3848/2010 (ΦΕΚ 71/19.05.2010 τ.Α΄)ορίζεται ότι οι ενιαίοι πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών που ισχύουν κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως παύουν να τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία προϋπηρεσίας από την 1η Ιουλίου 2010 και ισχύουν μέχρι την κατάρτιση των πινάκων που προβλέπονται στο άρθρο 3 (ήτοι των τελικών πινάκων κατάταξης εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ, οι οποίοι θα καταρτιστούν μετά τη διενέργεια του νέου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ). Συνεχίζοντας την απαξίωση αυτή με χτεσινές δηλώσεις ο Υπουργός της Παιδείας διαγράφει ανήθικα και παράνομα την προϋπηρεσία τεσσάρων χρόνων. Η απόφαση αυτή  συμπυκνώνει την απαξία που δείχνει το Υπουργείο σε χιλιάδες ωρομισθίων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών που  εργάστηκαν σε όλη την επικράτεια επί πολλά χρόνια με ανυπέρβλητες οικογενειακές και οικονομικές δυσκολίες και κατοχύρωσαν τη δημόσια προϋπηρεσία τους σύμφωνα με τους νόμους και τις κείμενες διατάξεις Πάγια θέση της Π.Ε.Α.Δ ,αφού τα μέλη της είναι ωρομίσθιοι και αναπληρωτές που έχουν υπηρετήσει σε όλη την ελληνική επικράτεια και πριν αλλά κυρίως μετά το 2010, είναι η προσμέτρηση της πραγματικής προϋπηρεσίας των αναπληρωτών σε δημόσια σχολεία ως βασική προϋπόθεση κατοχύρωσης εργασιακών και επαγγελματικών δικαιωμάτων όποτε και αν αυτή αποκτήθηκε και μάλιστα κάθε μήνας με ένα μόριο. Αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ακρογωνιαίος λίθος της ίδρυσης μας αποτελεί το κριτήριο της πραγματικής προϋπηρεσίας σε δημόσια σχολεία αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας ως το  καθοριστικό  κριτήριο μόνιμου διορισμού είτε σε συνδυασμό με επιτυχία ΑΣΕΠ(60%) είτε μόνη της (40%).Είναι πλέον σαφές ότι η προσμέτρηση προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών από  τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών κατοχυρώνει εργασιακά δικαιώματα και δε θα επιτρέψουμε καταστρατήγησή της. Τα βασικά μας αιτήματα πρέπει να είναι η κάλυψη όλων των οργανικών κενών με μόνιμους διορισμούς και των λειτουργικών με αναπληρωτές. Αν δεν υπάρξουν την επόμενη χρονιά διορισμοί αναπληρωτών και μονίμων εκπαιδευτικών είτε ανοίξουν οι πίνακες είτε όχι αυτό δε θα έχει πλέον μικρή σημασία. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Διάδωσε το τώρα!

Διαβάστε περισσότερα: ΠΕΑΔ – Προσμέτρηση προϋπηρεσίας μετά το 2010 | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #556 στις: Αύγουστος 05, 2014, 08:46:22 μμ »
Δεν γράφω συχνά στο forum, ίσως γιατί δεν μου αρέσει που όλοι υποστηρίζουν ότι τους συμφέρει προσωπικά και ΜΟΝΟ(και καλά κάνουν απο την πλευρά τους).
Μόνο που μερικές φορές απορώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ?
Θεωρείται "αξιοκρατικό" να δίνεται κάθε δύο χρόνια σαν μαθητούδια?
Ελπίζεται με αυτόν τον εξευτελιστικό τρόπο σε διορισμό ΓΙΑΤΙ δεν είστε απόφοιτοι πανεπιστημίων?
Πιστεύεται ότι θα γράψεται καλύτερα απο τους άλλους στον κλάδο σας?
Δεν είστε ικανοί ως εκπαιδευτικοί τώρα που προσλαμβάνεστε ως αναπληρωτές και θα είστε λόγω ΑΣΕΠ, ως μόνιμοι. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΑΝΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ-ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ.
Πρός λύσιμο των παρερμηνιών θα πώ ότι δουλεύω στην εκπαίδευση πάνω από 10 χρόνια(πολύ προυπηρεσιά βγαλμένη με κόπο), έχω δώσει και έγω ΑΣΕΠ >:( (παρά όλες τις ενστάσεις που έχω για αυτόν) και είμαι επιτυχούσα και επιλαχούσα στους δύο τελευταίους.
Οπως μπορεί να καταλάβει κάποιος είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών και "συνήθως" δουλευώ.
ΔΕΝ μπορώ να πώ με σιγουριά τι είναι ποιό αξιοκρατικό και τίμιο να γίνει την δεδομένη στιγμή,άνοιγμα ή όχι των πινάκων, μιά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.
Ενα είναι σίγουρο ο ΑΣΕΠ δεν είναι λύση για όσους απο εμάς έχουμε δώσει έστω και μία φορά, είναι ΜΟΝΟ για τους νέους πτυχιούχους που δεν πρόλαβαν να δώσουν το 2008.
Αυτά και όσο για εμάς τις ειδικότητες που εργαζόμαστε και σε δευτεροβάθμια και σε πρωτοβάθμια ΚΑΝΕΙΣ δεν νοιάζεται ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ για διορισμούς,αναθέσεις μαθημάτων κ.τ.λ.  γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν μας θέλει(ειδικά η ΔΟΕ).
Like

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #557 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:04:19 μμ »
Δεν γράφω συχνά στο forum, ίσως γιατί δεν μου αρέσει που όλοι υποστηρίζουν ότι τους συμφέρει προσωπικά και ΜΟΝΟ(και καλά κάνουν απο την πλευρά τους).
Μόνο που μερικές φορές απορώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ?
Θεωρείται "αξιοκρατικό" να δίνεται κάθε δύο χρόνια σαν μαθητούδια?
Ελπίζεται με αυτόν τον εξευτελιστικό τρόπο σε διορισμό ΓΙΑΤΙ δεν είστε απόφοιτοι πανεπιστημίων?
Πιστεύεται ότι θα γράψεται καλύτερα απο τους άλλους στον κλάδο σας?
Δεν είστε ικανοί ως εκπαιδευτικοί τώρα που προσλαμβάνεστε ως αναπληρωτές και θα είστε λόγω ΑΣΕΠ, ως μόνιμοι. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ-ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ.
Πρός λύσιμο των παρερμηνιών θα πώ ότι δουλεύω στην εκπαίδευση πάνω από 10 χρόνια(πολύ προυπηρεσιά βγαλμένη με κόπο), έχω δώσει και έγω ΑΣΕΠ >:( (παρά όλες τις ενστάσεις που έχω για αυτόν) και είμαι επιτυχούσα και επιλαχούσα στους δύο τελευταίους.
Οπως μπορεί να καταλάβει κάποιος είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών και "συνήθως" δουλευώ.
ΔΕΝ μπορώ να πώ με σιγουριά τι είναι ποιό αξιοκρατικό και τίμιο να γίνει την δεδομένη στιγμή,άνοιγμα ή όχι των πινάκων, μιά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.
Ενα είναι σίγουρο ο ΑΣΕΠ δεν είναι λύση για όσους απο εμάς έχουμε δώσει έστω και μία φορά, είναι ΜΟΝΟ για τους νέους πτυχιούχους που δεν πρόλαβαν να δώσουν το 2008.
Αυτά και όσο για εμάς τις ειδικότητες που εργαζόμαστε και σε δευτεροβάθμια και σε πρωτοβάθμια ΚΑΝΕΙΣ δεν νοιάζεται ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ για διορισμούς,αναθέσεις μαθημάτων κ.τ.λ.  γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν μας θέλει(ειδικά η ΔΟΕ).
Αυτα ακριβώς προσπαθουσα να πω χτες. Το εθεσες καλυτερα απο εμενα

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #558 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:18:44 μμ »
Μόνο που μερικές φορές απορώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ?

Συναδελφισσα, ειναι απλο: ειναι ο μονος τροπος που δεν παραβιαζει την αρχη των ισων ευκαιριων, καθως οι πτυχιουχοι μετα το 2008 δεν μπορουν να διοριστουν αλλιως! Βεβαια, απο την εποχη που παγωσαν οι πινακες εργαζονται κι αυτοι ως αναπληρωτες με την "επετηριδα" (καταρτιζεται με το ετος κτησης πτυχιου) του πινακα μηδενικης προυπηρεσιας. (εκει μαλλον τα μπερδεψε ο Λοβερδος και μιλησε για επετηριδα, ξεχνωντας οτι η λεξη εχει αλλο νοημα...)
Αλλα για μονιμο διορισμο στο δημοσιο, δεν μπορει να χρησιμοποιηθει αλλος τροπος απο τοτε που εγινε η αναθεωρηση του Συνταγματος. (γι'αυτο καποιος, νομιζω ο Lasid, μιλησε για διορισμους που δεν επρεπε να ειχαν γινει: ουσιαστικα ολοι οι διορισμοι απο το 40%, 30μηνο κλπ που γινοντουσαν τοσα χρονια ειναι αντισυνταγματικοι)

Οι διορισμοι μεσω ΑΣΕΠ δεν ειναι αναγκη να γινονται με γραπτο διαγωνισμο, πρεπει να το χωνεψουν ολοι αυτο!!!!! Ας κανουν εναν πινακα κι ας μετρησουν προσοντα, να δουμε που θα πεσει ο κοφτης. Σαμπως ξερουμε εμεις που θα πεσει κι αν θα ειμαστε μεσα, οταν καταρτιστει ο πινακας που θα διορισει μονιμους;;; Τοσα χρονια μετα, προυπηρεσια εχει αποκτησει κι η κουτση Μαρια! (που εχει και 67% ;D) Αλλα πρεπει επιτελους να καλυφθουν τα οργανικα κενα, ειδικα σε ειδικοτητες που οι διορισμοι εχουν παρει την κατω βολτα εδω και πολλα χρονια και καλουμαστε συνεχεια ως αναπληρωτες να καλυψουμε τα οργανικα κενα μας! Ξερετε τι σημαινει να διδασκεις σε οργανικο κενο της ειδικοτητας σου (οχι κενο απο αποσπαση, οχι απο αδεια) ως αναπληρωτης/αναπληρωτρια; Δεν μπορουν να μας εμπαιζουν ετσι οι κυβερνωντες!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #559 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:30:33 μμ »
Νιωθω μεγαλη απογοητευση! Συζηταμε καθε καλοκαιρι εδω και τοσα χρονια για το δικαιοτερο συστημα διορισμων, τους τροπους αντιδρασης, υπογραφουμε ψηφισματα διαμαρτυριας, παμε στο υπουργειο και τελικα δε γινεται τιποτα. Εχουμε βαλτωσει σε κλειδωμενους πινακες, στην αδιοριστια, στην ανασφαλεια . Κανενας υπουργος απο την ακατανομαστη και μετα δεν μας  ακουσε και δεν ικανοποιησε κανενα αιτημα μας. Νιωθω οτι μας μισουν και μας κοροιδευουν! Ειναι πολυ σαδιστες οι ανθρωποι. Και τρομερα ασχετοι με την Παιδεια με τον νεοδιορισθεντα να παιρνει τα πρωτεια. Αποκορυφωμα της ασχετοσυνης και της αδιαφοριας του η προσφατη δηλωση του...το καθε μαθημα να το διδασκει οποιοσδηποτε, αν περισσευει...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.