*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 863458 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #616 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:12:00 πμ »
Οι εκπαιδευτικοί αυτοί δεν προηγούνται στη σειρά αφού ανήκουν στην ειδική κατηγορία;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:22 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #617 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:17:37 πμ »
Αυτοί που προηγούνταν όλα αυτά τα χρόνια ήταν αυτοί με σκλήρυνση και μεσογειακή αναιμία. (Νομίζω και πολύτεκνοι.) Αυτοί τώρα είναι όσοι έχουν 67% και άνω αναπηρία από άλλες νόσους (λεμφώματα κλπ).
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #618 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:17:44 πμ »
Καταρχάς πρέπει όλοι να καταλαβαίνουμε ότι το τι είναι νόμιμο και τι όχι έχει να κάνει με τα δεδομένα (νόμους) που ισχύουν τώρα. Το αν θα δημιουργήσει ή ανακαλέσει κάποιο νόμο το κράτος είναι δικαίωμα του. Κατά πόσο αυτές οι ενέργειες (δημιουργία ή τροποποίηση ή κατάργηση νόμων) είναι έννομες αυτό τα κρίνουν τα αρμόδια όργανα (Βουλή, ΣΤΕ, ...) όχι ΕΓΩ.
Και ξαναλέω αυτό που ισχύει ακόμη και σήμερα είναι ότι τα μόρια 2010 και μετά προσμετρούνται ΜΟΝΟ στον πίνακα που θα συνταχθεί βάση του 3848. Πως θα τα μετρήσει στα πίκανα που κλείδωσε από το 2010; Σκέψου ότι ακόμα και η τροπολογία για διπλασιασμό μορίων που ανακοίνωσε πριν λίγες μέρες αναφέρει ότι τα 2σια μόρια θα μετράνε μόνο στον ΝΕΟ πίκανα που θα γίνει βάση του 3848.
Στο ερώτημά σου τώρα. Αν μετρήσει τα μόρια του 2010-2014 πρέπει να φτιάξει νέο πίνακα με όλα τα μόρια βάση του 3848 που τον δεσμεύει, αλλά του λείπει το πιο βασικό στοιχείο τα μόρια από το νέο ΑΣΕΠ (όπου από ότι δείχνει δεν θέλει άμεσα να κάνει).
Αν μετρήσει τα μόρια από δω και πέρα μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών που έχει πάψει να τροφοδοτεί από το 2010 και για όσο διάστημα μέχρι να εφαρμοστεί ο 3848 (δηλ να κάνει ΑΣΕΠ και να προσθέσει συνολικά προϋπηρεσία πριν το 2010 +2010-2014+ 2014 ....) ενδεχομένως μπορεί να το κάνει με μια τροπολογία γιατί δεν αλλάζει την σειρά του τρέχοντος κλειδωμένου πίνακα αναπληρωτών από τη νέα χρόνια, απλώς θα βλέπεις προσωρινά τα επιπλέον μόρια που αποκτάς μέχρι να δημιουργηθεί ο τελικός πίνακας βάση του 3848.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός συγνώμη είναι και η ώρα ...
ΝΑΙ κατά την γνώμη μου ο νόμος έχει ήδη γίνει κουρέλι και το ξέρουν και οι ίδιοι και ότι αλλαγή κάνει από εδώ και πέρα δημιουργούνται αρκετά προβλήματα και αναστάτωση σε όλους μας. ΠΡΕΠΕΙ  όπως και ανέφερα και πριν να κάνει ένα πίνακα και μόνο με όλη την προϋπηρεσία όλα αυτά τα χρόνια και να διορίζει από εκεί με προσμέτρηση κριτηρίων και εξετάσεων
   πως δεν αλλάζει η σειρά του πίνακα; φετός δηλωνεις μια οεριοχη και δεν σε παίρνουν και οι 40 κάτω απο σένα δηλώνουν το κάθε Κολοκοτρονίτσι μαπίνουν τα μόρια του και του χρόνου βρίσκεσαι 40 θέσεις πίσω. ή ανοιγούν οι πίνακες και μπαίνουν όλα τα μόρια απο το 2010 και μέτα ή δεν ανοιγουν καθόλου. αυτό είναι το δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #619 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:24:10 πμ »
Είναι σίγουρο αυτό;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:22 »

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #620 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:32:47 πμ »
 Το άνοιγμα των πινάκων είναι ακόμα σε διαβούλευση αλλά άμα βάλουν τα μόρι απο το 2014 και μέτα θα  μπορεί αλλάζει η θέση σου στον ΠΊΝΑΚΑ
και θα είσαι πιο κάτω απο κάποιον που έχει λιγότερα μόρια. Αυτο αν το κάνει είναι καθαρά εκ του πονηρου. δεν μπορεί να ίσχυει οποία προυπηρεσία θέλει και άλλη να την πετάει στο καλάθι των αχρηστών για να τακτοποιησει τα βυσματα του, που κάποια προφανώς είναι μέσα εδώ και κράζουν για να μη μπουν τα μόρια 2010-2014 αλλά να ανοίξει μετά το 2014. Το βαθυ ΠΑΣΟΚ της ΔΕΞΙΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #621 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:50:12 πμ »
και αυτό....

Πρός λύσιμο των παρερμηνιών θα πώ ότι δουλεύω στην εκπαίδευση πάνω από 10 χρόνια(πολύ προυπηρεσιά βγαλμένη με κόπο), έχω δώσει και έγω ΑΣΕΠ  (παρά όλες τις ενστάσεις που έχω για αυτόν) και είμαι επιτυχούσα και επιλαχούσα στους δύο τελευταίους.

 Συγχαρητήρια ( χωρίς καμία ειρωνεία )  και εγώ είμαι γενικά στην εκπαίδευση (όχι δημόσια ) πάνω από 15 χρόνια. Η προϋπηρεσία σου ήταν πριν ή μετά τον ΑΣΕΠ? Στο δικό σου κλάδο μπορεί και απόλυτα νόμιμα να είναι και πριν. Βέβαια αν ήταν πριν σε βοήθησε στη βαθμολογία του ΑΣΕΠ ώστε να είσαι μια ανάσα από το διορισμό. Στο δικό μου κλάδο δε συμβαίνει απόλυτα το ίδιο. Προϋπηρεσία πριν από ΑΣΕΠ σε ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον καταμετρήθηκε, πληρώθηκε αλλά όχι απαραίτητα δουλεύτηκε. Είμαι επιτυχών μόνο στο τελευταίο ΑΣΕΠ και «επιλαχών» ας πούμε στο όριο. Σίγουρα έγραψα καλύτερα από ένα διψήφιο ποσοστό διοριστέων.
 
Οπως μπορεί να καταλάβει κάποιος είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών και "συνήθως" δουλευώ.

Είμαι αρκετά πίσω στο πίνακα γιατί έχω ουσιαστικά μόρια μόνο από τον ΑΣΕΠ και σχεδόν πάντα ΔΕ δουλεύω.

ΔΕΝ μπορώ να πώ με σιγουριά τι είναι ποιό αξιοκρατικό και τίμιο να γίνει την δεδομένη στιγμή,άνοιγμα ή όχι των πινάκων, μιά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.

Κι όμως εδώ συμφωνούμε  :) :) :).

Ενα είναι σίγουρο ο ΑΣΕΠ δεν είναι λύση για όσους απο εμάς έχουμε δώσει έστω και μία φορά, είναι ΜΟΝΟ για τους νέους πτυχιούχους που δεν πρόλαβαν να δώσουν το 2008.

Ηλικιακά δεν είμαι νέος αλλά στην εκπαίδευση θεωρούμαι νέος και ο ΑΣΕΠ είναι μια λύση ή μια ευκαιρία. Οι «παλιοί» γιατί αλήθεια έχουν πρόβλημα. Το προβάδισμά τους ακόμη και με τον 3848 είναι πολύ μεγάλο αρκεί να πιάσουν τη βάση και κάτι παραπάνω ( αν γίνει ποτέ γραπτός διαγωνισμός). Στη πραγματικότητα ένα πολύ μικρό ποσοστό νέων έχει ελπίδες.

Αυτά και όσο για εμάς τις ειδικότητες που εργαζόμαστε και σε δευτεροβάθμια και σε πρωτοβάθμια ΚΑΝΕΙΣ δεν νοιάζεται ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ για διορισμούς,αναθέσεις μαθημάτων κ.τ.λ.  γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν μας θέλει(ειδικά η ΔΟΕ).

Το έχω ξαναγράψει, καθένας με τα προβλήματά του, οι μόνιμοι τα δικά τους και εμείς τα δικά μας.
«
  ΜΠΡΑΒΟ!!!ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #622 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:52:04 πμ »
Η μεγαλη πλειοψηφια των ανθρωπων που καθησαν διαβασαν και εδωσαν ΑΣΕΠ δεν ειναι "ανθρωπακια" που γλειφανε για να τους δωσουνε ωρες στην ΠΔΣ, Ενισχυτικη, ωρες στα ΣΔΕ, στη ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ, στις σχολες του ΟΑΕΔ και του ΟΤΕΚ. Εχουν δικαιωμα να μιλανε μονο οσοι εχουν παρει ολη την προυπηρεσια τους χωρις να χτυπησουν καμια πορτα και  χωρις να δωσουν ΑΣΕΠ. Δηλαδη ΚΑΝΕΙΣ. Αρα οι μονοι που εχουν δικαιωμα να μιλανε ειναι ολοι αυτοι που εδωσαν ΑΣΕΠ πετυχαν δεν διοριστηκαν  και με Ο μορια που ειχαν καταφεραν και μπηκαν στους πινακες και δουλεψαν. Οποιος λοιπον χτυπησε τη πορτα ή πηρε τηλεφωνα για ρουσφετι καλυτερα να το ΒΟΥΛΩΣΕΙ.                                                                                                                                                         

υ.γ. Δεκτες ολες οι παρατηρησεις, υποδειξεις και συμβουλες με εναν ορο. Με ονοματεπωνυμο και οχι με nickname και αλλα τετοια.
ΚΙ ΕΣΥ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #623 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:58:41 πμ »
Σήμερα συζητείται στη Βουλή το μίνι-νομοσχέδιο του υπουργείου Παιδείας για τη διπλή μοριοδότηση των δυσπρόσιτων περιοχών .Σήμερα ,επίσης,θα συζητηθεί και το θέμα του ξεκλειδώματος των πινάκων.Μεταξύ των φορέων που έχουν κληθεί για να εκφράσουν τις απόψεις τους είναι η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ.Είναι μοναδική ευκαιρία να απαιτήσουν σήμερα το ξεκλείδωμα των πινάκων από τις 30/6/10 και μετά και να υπολογισθεί όλη η προυπηρεσία.Αυτή είναι η ξεκάθαρη θέση του κλάδου.Δεν μπορεί κάποιοι να κρύβονται προσπαθώντας να τα έχουν καλά με όλους.Ο κλάδος ποτέ δεν δέχτηκε τον νόμο της Διαμαντοπούλου και τις αδικίες που επέβαλε.Η κατάργησή του,το ξεκλείδωμα των πινάκων και οι μόνιμοι διορισμοί με το 60%-40% είναι η μόνη λύση.
Πριν λίγο από Μπράτη!

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1720
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #624 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:15:32 πμ »
. Θέλω να μας πουν γιατί αυτό που λέει η κυρία Τζάκρη και που σε εμάς φαίνεται πολύ λογικό, αν γίνει θα κάνει κακό. Δεν είναι κακό ότι τέσσερα χρόνια δεν γίνεται ΑΣΕΠ και όσοι έχουν δώσει τα φώτα τους, έχουν πάει δεξιά και αριστερά σε όλη την Ελλάδα για 800 ευρώ αναπληρωτές καθηγητές δεν περιμένουν κάτι από αυτό. Αυτό είναι καλό; Γιατί αυτό είναι καλό; Σε αυτή την κατάσταση της μεταβατικότητας, της δυσκολίας, της φτώχειας, της πτώχευσης πρέπει να δουλέψουν»

Kατάλαβε κανείς ποιό είναι το κακό?
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #625 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:20:01 πμ »
Μας δουλευει κανονικα. Κλασσικος Πασοκος.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #626 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:21:00 πμ »
 ;D κι εγώ αυτό ψάχνω

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #627 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:56:09 μμ »
Η δήλωσή μου στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων για το ξεκλείδωμα των πινάκων των αναπληρωτών:
<< Διαπιστώνω πως όλοι οι φορείς και όσα κόμματα πήραν το λόγο, προτείνουν να ξεκλειδώσουν οι πίνακες του 2010. Θα το κάνουμε χωρίς αναδρομική ισχύ >>.

Andreas Loverdos
13 λεπτά · Τροποποιήθηκε ·

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1720
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #628 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:00:14 μμ »
που το βρήκες αυτο Κώστα?
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161586
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.