*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860683 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #882 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:53:01 μμ »
Οι Νόμοι σε αυτήν την χώρα συντάσσονται πολλες φορές για να εξυπηρετούν κάποιους
Και εφαρμόζονται όταν τους ανέχονται οι υπόλοιποι.
Ναι αυτό ισχύει σε πολλές περιπτώσεις. Τι επιλογές έχεις;
1. Όταν ψηφίσεις την επόμενη φορά ψήφισε αυτόν που σε αντιπροσωπεύει (η βουλή βάση Συντάγματος ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ)
2. Μην εφαρμόζεις τους νόμους που δεν σε συμφέρουν (ζήσε στην παρανομία)
3. Πάρε ένα καλαζνικοφ πάρε και άλλους εκατό και ξεκίνα επανάσταση ...

ο καθένας επιλέγει αυτό που τον εκφράζει και πομίζεται τις ευθύνες του

Ισως 4 χρόνια να μην είναι πολλά... δεν έχω κάτι άλλο να πω.
Για μένα και για πολλούς είναι γιατί έχω τρέξει στην άλλη άκρη με οικογένεια πίσω ...

Ισως και κακώς ασχολήθηκα μιας και δεν με αφορά άμεσα το θέμα.
Καλά έκανες και ασχολήθηκες πάντα κάτι βγαίνει από τον διάλογο ...

Ελπίζω εσάς που αφορά να πράξετε το καλύτερο.
Το ελπίζω και εγώ
Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:45 »

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #883 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:01:23 πμ »
Για εμένα ΜΟΝΟ όποιος έχει δώσει και έχει πετύχει σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ, έχει δικαίωμα να διαμαρτύρεται γι' αυτό που πάει να γίνει. Ακυρώνονται θυσίες χρόνων και είναι πέρα για πέρα άδικο...

Για όλους τους υπόλοιπους, όσο και αν ακούγεται άσχημο, θα πρέπει να νιώθουν τυχεροί που τους δόθκε το δικαίωμα να εργαστούν άμεσα σε αυτό που σπούδασαν, όταν 1.500.000 κόσμος στα χρόνια τη κρίσης είναι μόνιμα στην ανεργία, μεταξύ των οποίων, χιλιάδες εκπαιδευτικοί με περισσότερα μάλιστα τυπικά προσόντα.
Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσουμε τίποτα ως κλάδος γιατί ο καθένας με το μυαλό που έχει κάνει διαχωρισμούς.
Απλά συνάδελφε να σε ενημερώσω ότι όλοι έχουμε κάνει θυσίες ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του τι στερήθηκε είτε πήρε μόρια από ΑΣΕΠ είτε από προϋπηρεσία (δεν του τα χάρισε κανείς) εξαιρώ μόνο τα άτομα που ενδεχομένος έχουν πάρει μόρια λόγο μέσου(πδσ κτλ)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #884 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:03:00 πμ »
Δυστυχώς είμαστε όλοι εγκλωβισμένοι σε πίνακες. Γνώμη μου είναι να γίνει ΑΣΕΠ και όσοι έχουν ήδη επιτυχίες ΑΣΕΠ να κρατήσουν το μεγαλύτερο βαθμό. Ένας πίνακας για κάθε κλάδο και διορισμοί με ποσόστωση 60-40. Για διορισμούς κανείς δε μιλά, είναι δυνατόν να ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το άνοιγμα των ΠΙΝΑΚΩΝ.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #885 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:08:43 πμ »
Φυσικά το σημαντικό είναι να γίνουν διορισμοί, αλλά εξίσου σημαντικό είναι και ο τρόπος διορισμού. Και αυτός θα πρέπει να γίνεται μόνο από έναν και μοναδικό ενιαίο πίνακα (όπως περίπου περιγράφεται στο ν. 3848). Τα πισωγυρίσματα σε στρεβλώσεις τύπου 60-40 κλπ πρέπει να ανήκουν στο παρελθόν οριστικά.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:45 »

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #886 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:13:42 πμ »
Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσουμε τίποτα ως κλάδος γιατί ο καθένας με το μυαλό που έχει κάνει διαχωρισμούς.
Απλά συνάδελφε να σε ενημερώσω ότι όλοι έχουμε κάνει θυσίες ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του τι στερήθηκε είτε πήρε μόρια από ΑΣΕΠ είτε από προϋπηρεσία (δεν του τα χάρισε κανείς) εξαιρώ μόνο τα άτομα που ενδεχομένος έχουν πάρει μόρια λόγο μέσου(πδσ κτλ)

Θα σου πω ένα παράδειγμα: δασκάλα του '10 δουλεύει 4 χρόνια αναπληρώτρια. Δασκαλα του '11 ούτε μισό μήνα. Και οι δύο πάλεψαν να πάρουν το πτυχίο στην ώρα τους και να είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους. Μετά όμως στη μία δόθηκε το δικαίωμα στην εργασία, στην άλλη όχι. Με ποιο κριτήριο; Ότι γεννήθηκαν με 1 χρόνο διαφορά.

Γενικότερα θεωρώ πως θα πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός α'βαθμιας από τη δευτεροβάθμια στον τομέα των προσλήψεων, καθώς υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες βλέποντας κανείς πώς έχει διαμορφωθεί η κατάσταση όλα αυτά τα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Τζωρτζιάννα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #887 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:15:24 πμ »
Καλησπερα και ευχομαι το καλυτερο για ολους μας!Θέλω να πω γράφοντας ότι όσοι έχουν προυπηρεσία από πδσ δεν σημαίνει ότι πρέπει να εξαιρεθούν (λόγω μέσου) όπως αναφέρθηκε, γιατί μπορεί να μαζεύτηκε με το σταγονόμετρο και όχι με το κιλό....!Κάθε κανόνας έχει και την εξαίρεσή του λοιπόν άρα η ουσία είναι πώς μαζεύεται από δω και πέρα αυτό το χαώδες αμπέλι..;Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος marinan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #888 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:16:36 πμ »
Δυστυχώς είμαστε όλοι εγκλωβισμένοι σε πίνακες. Γνώμη μου είναι να γίνει ΑΣΕΠ και όσοι έχουν ήδη επιτυχίες ΑΣΕΠ να κρατήσουν το μεγαλύτερο βαθμό. Ένας πίνακας για κάθε κλάδο και διορισμοί με ποσόστωση 60-40. Για διορισμούς κανείς δε μιλά, είναι δυνατόν να ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το άνοιγμα των ΠΙΝΑΚΩΝ.


Αυτο ακριβως!!!! Αντι να φωναζουν να γινουν διορισμοι , ασχολουνται μονο με το ανοιγμα των πινακων!!!!! Δηλαδη σε τι θα ωφελησει τοσο πολυ αυτο αν δεν γινουν διορισμοι!!! αντε καποιοι να ανεβουν λιγες θεσεις πιο πανω, και!!! παλι αναπληρωτες απο δω και απο κει θα τρεχουν!!!! διορισμοι λοιπον εστω αυτο το 1 προς 5!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LGr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #889 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:16:54 πμ »
Δυστυχώς το θέμα ήταν να μην πάγωναν ποτέ οι πίνακες. Από τη στιγμή που πάγωσαν ήταν λογικό κι αναπόφευκτο να δημιουργηθούν προβλήματα στο μέλλον, ειδικά σε ένα μέλλον που φαινόταν ότι δεν πρόκειται να γίνει ασεπ! Τώρα με βάση τα σημερινά αυτό που κατάλαβα είναι πως οι πίνακες θα ανοίξουν με βάση την προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί από φέτος και μετά.. Για αυτά τα 4 χρόνια που δουλεύαμε δεν μπορεί φυσικά να τα ακυρώσει εντελώς, θα γίνει πανικός! Μάλλον θα μετρηθούν μετά τον ασεπ(όποτε κι όταν γίνει) όπως και η διπλή προϋπηρεσία των δυσπρόσιτων από φέτος και μετά. Τα δυσπρόσιτα το είπε ξεκάθαρα δεν θα μετρηθούν για τώρα που είμαστε στους πίνακες αναπληρωτών, δυστυχώς... Τώρα με τόσες αντιδράσεις που υπάρχουν για τους πίνακες, τι να πω;; Μην εκπλαγείτε αν αλλάξει πάλι γνώμη το υπουργείο! Κάθε μέρα και κάτι νέο ακούμε! Εξάλλου όλα ρευστά είναι στις μέρες μας σε όλους τους κλάδους και τους τομείς..

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #890 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:22:13 πμ »
 Οι  μέρες τους είναι λίγες. Αν γίνουν εκλογές και δεν βγουν αποχεράτα τον τον 3848 που χάνεις.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #891 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:23:33 πμ »
Καλησπερα και ευχομαι το καλυτερο για ολους μας!Θέλω να πω γράφοντας ότι όσοι έχουν προυπηρεσία από πδσ δεν σημαίνει ότι πρέπει να εξαιρεθούν (λόγω μέσου) όπως αναφέρθηκε, γιατί μπορεί να μαζεύτηκε με το σταγονόμετρο και όχι με το κιλό....!Κάθε κανόνας έχει και την εξαίρεσή του λοιπόν άρα η ουσία είναι πώς μαζεύεται από δω και πέρα αυτό το χαώδες αμπέλι..;Ευχαριστώ
ΕΓΡΑΨΑ το εξής :εξαιρώ μόνο τα άτομα που ενδεχομένος έχουν πάρει μόρια λόγο μέσου(πδσ κτλ)
ΔΗΛΑΔΗ με απλά Ελληνικά μόνο τα άτομα που παλαιότερα με τον τρόπο που γινόταν οι προσλήψεις από τους διευθυντές για την πδσ Σιβειτανιδιο κτλ χρησιμοποίησαν τις γνωριμίες τους για να δουλέψουν.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν αναφέρομαι σε όλους αυτούς που αξιοκρατικά μάζευαν σταγόνα σταγόνα όπως λες τα μόρια από την πδσ
ελπίζω να έγινα κατανοητός ....

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #892 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:24:53 πμ »
ΕΓΡΑΨΑ το εξής :εξαιρώ μόνο τα άτομα που ενδεχομένος έχουν πάρει μόρια λόγο μέσου(πδσ κτλ)
ΔΗΛΑΔΗ με απλά Ελληνικά μόνο τα άτομα που παλαιότερα με τον τρόπο που γινόταν οι προσλήψεις από τους διευθυντές για την πδσ Σιβειτανιδιο κτλ χρησιμοποίησαν τις γνωριμίες τους για να δουλέψουν.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν αναφέρομαι σε όλους αυτούς που αξιοκρατικά μάζευαν σταγόνα σταγόνα όπως λες τα μόρια από την πδσ
ελπίζω να έγινα κατανοητός ....
υπήρχε και η πδσ με πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #893 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:33:31 πμ »
Θα σου πω ένα παράδειγμα: δασκάλα του '10 δουλεύει 4 χρόνια αναπληρώτρια. Δασκαλα του '11 ούτε μισό μήνα. Και οι δύο πάλεψαν να πάρουν το πτυχίο στην ώρα τους και να είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους. Μετά όμως στη μία δόθηκε το δικαίωμα στην εργασία, στην άλλη όχι. Με ποιο κριτήριο; Ότι γεννήθηκαν με 1 χρόνο διαφορά.

Γενικότερα θεωρώ πως θα πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός α'βαθμιας από τη δευτεροβάθμια στον τομέα των προσλήψεων, καθώς υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες βλέποντας κανείς πώς έχει διαμορφωθεί η κατάσταση όλα αυτά τα χρόνια.
Ναι δυστυχώς για 1 χρόνο διαφορά από τη στιγμή που πήραν το πτυχίο γιατί στον πίνακα Γ χωρίς προϋπηρεσία κατατασόμαστε με βάση ημερομηνία κτίσης πτυχίου. Τι να κάνουμε και εγώ και εσύ και όλοι μας από τον πίνακα Γ ξεκινήσαμε. Οι συγκυρίες και η στιγμή έδωσε στην πρώτη το δικαίωμα να προσληφθεί ενώ στην άλλη όχι δεν σημαίνει κάτι αυτό δεν καταλαβαίνω που το πας...
Γενικότερα θεωρώ πως θα πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός α'βαθμιας από τη δευτεροβάθμια ...
Αυτό θέλουν και αυτοί του υπουργείου, αλλά απορώ τι διαφορές μπορεί να έχει ένας αναπληρωτής πε70 με ένα αναπληρωτή πε02;;;;; και οι δυο θέλουν να μπορέσουν μετά από κόπο να ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ....

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #894 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:38:33 πμ »
Λοβέρδος χθες: "υπάρχουν πάρα πολλοί που μας λένε, αφού κανείς αυτό γιατί δεν ανοίγεις την κλειστή επετηρίδα από το 2010 που έκλεισε ενόψει εξετάσεων του ΑΣΕΠ που δεν έγιναν το 2012 και το 2013 και το 2014. Γιατί αδικείς τους ανθρώπους οι οποίοι συμμετέχουν στη διαδικασία αυτή, γιατί έχουν την αγωνία να συγκεντρώσουν προϋποθέσεις ώστε με το καλό κάποτε να διοριστούν. Λέμε ότι ακόμα υπάρχουν συνάδελφοί 360 διοριστέοι, δηλαδή επιτυχόντες σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που ακόμα δεν διορίστηκαν λόγω της στενότητας που έχει το ελληνικό δημόσιο αυτή τη στιγμή να καλύψει τα κενά του. Eνώ μου φαίνεται πάρα πολύ λογικό, έχω ορισμένες πολύ εχθρικές και επιθετικές σκέψεις που μου έρχονται μέσω του διαδικτύου ή μέσω ανθρώπων που μπορούν να απευθυνθούν σε εμένα με ένα μήνυμα και μου λένε μη το κάνεις αυτό, είναι πελατειακό. Εγώ ρωτώ και απευθύνομαι χωρίς να με πειράζει αυτό ή να ενοχλούμαι επειδή πρέπει να ρωτήσω, γιατί; Όποιος ρωτάει μαθαίνει. Απευθύνομαι σε όσους και όσες έχουν άποψη για το θέμα να το καταθέσουν αύριο στην απογευματινή συνεδρίαση και αύριο το πρωί που θα είναι η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ περιμένω να τοποθετηθούν γι’ αυτό. Δεν έχουν την ίδια άποψη. Θέλω να μας πουν γιατί αυτό που λέει η κυρία Τζάκρη και που σε εμάς φαίνεται πολύ λογικό, αν γίνει θα κάνει κακό. Δεν είναι κακό ότι τέσσερα χρόνια δεν γίνεται ΑΣΕΠ και όσοι έχουν δώσει τα φώτα τους, έχουν πάει δεξιά και αριστερά σε όλη την Ελλάδα για 800 ευρώ αναπληρωτές καθηγητές δεν περιμένουν κάτι από αυτό. Αυτό είναι καλό; Γιατί αυτό είναι καλό; Σε αυτή την κατάσταση της μεταβατικότητας, της δυσκολίας, της φτώχειας, της πτώχευσης πρέπει να δουλέψουν".

Η συνέχεια σήμερα επί της οθόνης...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος mathsduck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #895 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:39:26 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ή σχολιαστεί παραπάνω αλλά θα ήθελα να ρωτήσω επειδη δεν έχω καταλάβει. Τελικά στο δυσπρόσιτο για να διπλασιαστεί η προυπηρεσία στο αναπληρωτή πρέπει να κάνεις 2 χρόνια ή γίνεται μόνο και με ένα διδακτικο  έτος;; Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε απαντήστε μου....
http://www.esos.gr/arthra/vouli-erotiseis-apantiseis-omilies/eidhseis/oi-allages-sthn-tropologia-gia-th-moriodothsh-tvn-ekpaideytikvn-akritikvn-sxoleivn

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.