*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 861008 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1190 στις: Αύγουστος 08, 2014, 11:30:35 μμ »
φίλε patreas πάντα εύστοχος στις επισημάνσεις σου . φτάνει να μάθουμε και ποιοι πατρονάρουν τους αξιότιμους που αναφέρεσαι. μου άρεσαι πολύ και το : ''υπεύθυνα για τις προβληματικές έως ακατάληπτες νομοτεχνικές βελτιώσεις που εισάγετε συνεχώς εκ των υστέρων''. όλα τα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:20 »

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1191 στις: Αύγουστος 09, 2014, 12:47:20 πμ »
respect Patreas... ;)

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1192 στις: Αύγουστος 09, 2014, 12:54:12 πμ »
Όποιοι θέλουν να διεκδικήσουν νομικά το άνοιγμα των πινάκων από το 2010-2014 τώρα, ας γνωρίζουν ότι τζάμπα θα πληρώσουν δικηγόρο γιατί αυτό δεν είναι νόμιμο να γίνει αναδρομικά.

Οι νόμιμες επιλογές είναι δύο:
1) Να παραμείνουν οι πίνακες κλειδωμένοι.
2) Να γίνει νέος ΑΣΕΠ για να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία των ετών της τετραετίας 2010-2014.

Πιέστε να γίνει νέος ΑΣΕΠ. Βλέπετε ότι το υπουργείο εμφανίζεται ολοένα και πιο θετικό στη διεξαγωγή ΑΣΕΠ.
Μόνο έτσι θα δοθεί λύση στην αδικία που πάει να γίνει με το άνοιγμα των πινάκων από τούδε και στο εξής!
πειτε με παραλογη,πειτε ο,τι θελετε...αλλα εγω προσωπικα θεωρω αδικο να παμε να δωσουμε ασεπ οσοι εχουμε επιτυχια σε 2 τουλαχιστον ασεπ και δουλευουμε απειρα χρονια αναπληρωτες...συγνωμη......γιατι να πρεπει να παμε να δωσουμε ολοι?και γιατι δεν ειναι νομιμο να φανει τωρα η προυπηρεσια μας?των 4 χρονων....δεν το καταλαβαινω...διαφωτιστε με...τα εχω και εγω μπερδεμενα στο μυαλο μου....

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1193 στις: Αύγουστος 09, 2014, 01:13:39 πμ »
Το άνοιγμα το πινάκων άμα γίνει θα γίνει για πελατειακές σχέσεις. ( προσφυγες και μηνύσεις προς όλους)  ο νόμος  έλεγε  οτί η πρόϋπηρεσία δεν θα μέτρήσει αν δεν γίνει  Ασεπ. Επίσης ο νόμος δεν έλεγε για άνοιγμα πίνακά αλλά για ασεπ.   Το άνοιγμα των πινάκων είναι αιφνιδιασμός  και τόσο πάράνομό όσο παράνομο είναι να μπουν οι προϋπηρεσίες 2010-2014. Άρα άμα τους ανοιξει θα πρέπει να τις βάλει.(οχι δυο μέτρα και δυο σταθμά) ΕΠΌΜΈΝΩς ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΌ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ.  Γιατί να χρειάζεται δυο τουλάχιστον επιτυχίες στο ΑΣΕΠ για να μην ξαναδώσεις; Μια δεν φτάνει; ή αυτοί που δεν έχουν ΑΣΕΠ και γυρίζουν χρόνια ο Ασεπ θα τους κανει ικανους να διδάξουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:20 »

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1194 στις: Αύγουστος 09, 2014, 01:21:50 πμ »
καταλαβα.......μας δουλευουν....ε τοτε..να μην τους ανοιξει...τι να πω...δεν ξερω πια....εχω χαζεψει με ολα αυτα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1195 στις: Αύγουστος 09, 2014, 01:30:37 πμ »
πειτε με παραλογη,πειτε ο,τι θελετε...αλλα εγω προσωπικα θεωρω αδικο να παμε να δωσουμε ασεπ οσοι εχουμε επιτυχια σε 2 τουλαχιστον ασεπ και δουλευουμε απειρα χρονια αναπληρωτες...συγνωμη......γιατι να πρεπει να παμε να δωσουμε ολοι?και γιατι δεν ειναι νομιμο να φανει τωρα η προυπηρεσια μας?των 4 χρονων....δεν το καταλαβαινω...διαφωτιστε με...τα εχω και εγω μπερδεμενα στο μυαλο μου....
Μα εσύ μην πας να δώσεις. Απλά ας γίνει ο διαγωνισμός για να μπούνε τα πράγματα στη θέση τους.
Εσύ έχεις ήδη εξασφαλισμένη τη θέση σου στον νέο πίνακα του 3848 και εκεί θα είναι καταχωρημένη όλη η προϋπηρεσία σου, αρκεί η επιτυχία να είναι σε έναν από τους δύο προηγούμενους διαγωνισμούς.

Παράλογο ή όχι, ο 3848 δε θεωρεί ότι επειδή κάποιος έπιασε 1-2 φορές τη βάση, αλλά δεν κρίθηκε διοριστέος, ότι έχει για πάντα το δικαίωμα να είναι στους νέους πίνακες. Αυτό ήταν το νόημα του 24μήνου...αλλά μετά τη μεταβατική το 24μηνο θα είναι παρελθόν!

Ο 3848 λέει ότι πρέπει να γίνει ΑΣΕΠ και στους νέους πίνακες θα φανεί όλη η προϋπηρεσία μετά το κλείδωμα.
Αν γίνει τροπολογία τώρα με ημερομηνία Αυγούστου 2014, δε γίνεται να λέει ότι ανοίγουν οι κλειδωμένοι πίνακες με αναδρομική αναγνώριση της προϋπηρεσίας μέσα στην μεταβατική περίοδο. Μπορεί να λέει ότι θα καταχωρείται η προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί από 1-9-2014 και μετά. Στις εγκυκλίους αναπληρωτών τα καλοκαίρια του 2010 του 2011, 2012 και 2013 πάντα έγραφε ότι οι πίνακες είναι κλειδωμένοι και συνεπώς η προϋπηρεσία που θα αποκτούσαν οι αναπληρωτές θα φαινόταν μόνο στους πίνακες του ΑΣΕΠ μετά τον διαγωνισμό. Με αυτή τη γνώση συμπλήρωναν όλοι την αίτησή τους. Τώρα δε γίνεται να αγνοηθεί αυτό.

Για αυτό λέμε ότι ή δεν θα ξεκλειδώσουν τώρα οι πίνακες ή θα ξεκλειδώσουν για να δεχτούν την από τούδε και στο εξής προϋπηρεσία. Συμπέρασμα: Η καλύτερη λύση είναι να γίνει ΑΣΕΠ να τελειώνουμε με αυτήν την παρωδία.


Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1196 στις: Αύγουστος 09, 2014, 01:39:28 πμ »
Το άνοιγμα το πινάκων άμα γίνει θα γίνει για πελατειακές σχέσεις. ( προσφυγες και μηνύσεις προς όλους)  ο νόμος  έλεγε  οτί η πρόϋπηρεσία δεν θα μέτρήσει αν δεν γίνει  Ασεπ. Επίσης ο νόμος δεν έλεγε για άνοιγμα πίνακά αλλά για ασεπ.  Το άνοιγμα των πινάκων είναι αιφνιδιασμός  και τόσο πάράνομό όσο παράνομο είναι να μπουν οι προϋπηρεσίες 2010-2014. Άρα άμα τους ανοιξει θα πρέπει να τις βάλει.(οχι δυο μέτρα και δυο σταθμά) ΕΠΌΜΈΝΩς ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΌ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ.  Γιατί να χρειάζεται δυο τουλάχιστον επιτυχίες στο ΑΣΕΠ για να μην ξαναδώσεις; Μια δεν φτάνει; ή αυτοί που δεν έχουν ΑΣΕΠ και γυρίζουν χρόνια ο Ασεπ θα τους κανει ικανους να διδάξουν;


Η πάνω υπογραμμισμένη πρότασή σου με την κάτω υπογραμμισμένη, είναι 2 εντελώς αντικρουόμενες απόψεις. Σα να τις έχουν γράψει 2 άτομα που έχουν αντίθετα "θέλω" για τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών.




Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1197 στις: Αύγουστος 09, 2014, 01:40:53 πμ »
ας ξεμπερδεψει πρωτα με οσους εχουν μεινει απο τον τελευταιο ασεπ...που εχουν φεκ...και μετα ας κανει ασεπ,αλλα το ζητουμενο ειναι να παρει κοσμο...οχι 5 ατομα....ετσι δεν ειναι?και θυμαμαι οτι ο νομος της αννουλας ελεγε οτι θα ανοιξουν οι πινακες οταν γινει ασεπ...αλλα ξερουμε το ποτε?οχι...και δεν ειχα σκεφτει οτι θα μπορουσα να μην ξαναδωσω...αν γινει διαγωνισμος..εγω προσωπικα εχω επιτυχια στους δυο τελευταιους ασεπ....αλλα τελικα ισως θα ηταν καλυτερο να μην ανοιξει τωρα τους πινακες...λεω εγω τωρα...δεν ξερω....γενικα οι αποψεις διαφερουν....

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1198 στις: Αύγουστος 09, 2014, 01:45:13 πμ »
Συνάδελφοι ζητώ και γω με τη σειρά μου  οποιος μάθει οτιδήποτε για προσφυγή σχετικά με το θέμα  του ανοίγματος των πινάκων απο "τουδε και στο εξής" -εφόσον ψηφιστεί- να το αναρτήσει για να συντονίσουμε τη συνέχεια.


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1199 στις: Αύγουστος 09, 2014, 01:59:37 πμ »
ας ξεμπερδεψει πρωτα με οσους εχουν μεινει απο τον τελευταιο ασεπ...που εχουν φεκ...και μετα ας κανει ασεπ,αλλα το ζητουμενο ειναι να παρει κοσμο...οχι 5 ατομα....ετσι δεν ειναι?και θυμαμαι οτι ο νομος της αννουλας ελεγε οτι θα ανοιξουν οι πινακες οταν γινει ασεπ...αλλα ξερουμε το ποτε?οχι...και δεν ειχα σκεφτει οτι θα μπορουσα να μην ξαναδωσω...αν γινει διαγωνισμος..εγω προσωπικα εχω επιτυχια στους δυο τελευταιους ασεπ....αλλα τελικα ισως θα ηταν καλυτερο να μην ανοιξει τωρα τους πινακες...λεω εγω τωρα...δεν ξερω....γενικα οι αποψεις διαφέρουν....
Πιστεύω ότι αν θέλει να βρει πιστώσεις για να ξεμπερδέψει με τους τελευταίους διοριστέους του ΑΣΕΠ, μπορεί να το κάνει. Δεν είναι δύσκολο. Έχουν μείνει πολύ λίγοι! Το ζητούμενο είναι να γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ για να τελειώσει αυτή η μυστήρια μεταβατική και να ξεκλειδώσουν οι πίνακες ώστε να εμφανιστεί όλη η προϋπηρεσία ως προσαύξηση στον καλύτερο βαθμό του ΑΣΕΠ (των δύο προηγούμενων ΑΣΕΠ ή αυτού που θα γίνει).

Με την ευκαιρία να σου πω και κάτι ακόμα. Δεν έχει σημασία αν έχεις επιτυχία στους δύο προηγούμενους ΑΣΕΠ.
Καλό είναι να γράψεις και στον επόμενο, γιατί και να μη γράψεις καλά θα μετρήσει ο μεγαλύτερος από τους βαθμούς που ήδη έχεις. Αν, όμως, γράψεις καλύτερα θα είσαι κερδισμένη. Στο κάτω κάτω, που ξέρεις ότι δε θα βάλουν σχετικά εύκολα θέματα για να περάσει ο κόσμος τη βάση και να μπει στους πίνακες; Άρα με αυτή τη λογική, εσύ που έχεις ήδη 2 επιτυχίες και την εμπειρία, θα μπορείς να γράψεις σίγουρα πολύ καλύτερα από ότι στους δύο προηγούμενους ΑΣΕΠ.

Φυσικά και θα ήταν καλύτερο να μην ανοίξει τους πίνακες τώρα. Απλά τον ζάλισαν κάποιοι να τους ανοίξει, για αυτό πήγε να κάνει την τροπολογία. Αν, όμως, η πλειοψηφία πει να μείνουν κλειστοί και να γίνει ΑΣΕΠ το συντομότερο, πιστεύω ότι είναι πιθανό να μείνουν κλειστοί οι πίνακες. Για αυτό υπήρχε εκείνο το "αν" στην εγκύκλιο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1200 στις: Αύγουστος 09, 2014, 02:16:54 πμ »
Θα ξαναγράψεις κι εσύ ασεπ mokrina για να πετύχεις το μέγιστο των δυνατοτήτων σου ή είσαι στους διοριστέους του ασεπ 2007 που τους χρωστούν το μόνιμο διορισμό τους οπότε δε σε αφορούν προσωπικά οι αλλαγές που εξαγγέλει ο Λοβέρδος;

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1201 στις: Αύγουστος 09, 2014, 02:19:14 πμ »
Sorry Lasid ήθελα να γράψω  ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1202 στις: Αύγουστος 09, 2014, 02:27:00 πμ »
Κι εγώ για αυτό δεν απαντούσα. ;D

Όχι εγώ δε θα ξαναγράψω. Είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008.
Απλά θεωρώ δεδομένο τον διορισμό μου πλέον, για αυτό χρησιμοποίησα γ' πληθ. αντί για α' πληθ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1203 στις: Αύγουστος 09, 2014, 03:50:25 πμ »
Ήμουν και είμαι υπέρ του ανοίγματος των πινάκων αναπληρωτών (τονίζω των αναπληρωτών). Ο Λοβέρδος κατάφερε το απίστευτο παιδιά! να είναι ΟΛΟΙ δυσαρεστημένοι και αυτοί που θέλουν άνοιγμα και αυτοί που δεν θέλουν. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! και θέλει πολύ ταλέντο! Τώρα και αυτοί που ήθελαν να πάρουν την προϋπηρεσία δεν την παίρνουν αλλά και τους άλλους που ήταν βολεμένοι στον πίνακα να τους βάλει να δηλώνουν να πάνε και εκτός σπιτιού τους από ανασφάλεια.

Έχω μεγάλη απορία πως θα συντάξουν την τροποποίηση του 3848, μα μεγάλη απορία! θα πέσει γέλιο.

Μία είναι η λύση πιέστε όλοι ασχέτως την θέση σας για ΑΣΕΠ, είναι ο κατάλληλος Υπουργός για να τον κάνει.

Είχα γράψει περισσότερα αλλά αποφάσισα ότι δεν αξίζει....

Υ.Γ. Αν γίνει πάντως ΑΣΕΠ θα το χρωστάμε στην συνάδελφο από την Σάμο. Αυτή ήταν ο καταλύτης. Μετά ανέλαβε ο χαρακτήρας του Υπουργού μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2014, 03:56:16 πμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.