*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860561 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1302 στις: Αύγουστος 10, 2014, 03:46:48 μμ »
καλά, αν είναι να το πάρουμε ηλικιακά, σωθήκαμε....... Λοιπόν, ως επιτυχούσα και εγώ σε 2 ΑΣΕπ (δυστυχώς όχι διοριστέα!), το διάβασμα για τον επόμενο είναι η μόνη λύση θα έλεγα.... και εγώ το θεωρώ πλέον ως το πιο πιθανό σενάριο, απλά το διάβασμα μπορεί να περιμένει μέχρι να βγει η ύλη... Μην τρελαθούμε όλοι στο διάβασμα, χωρίς να ξέρουμε ουσιαστικά τί να διαβάσουμε..... επίσης, όποιος έχει υλικό ειδικά στα παιδαγωγικά, ας στείλει ένα πμ και σε εμας τους ορεξάτους για διάβασμα ;D
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:44 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1303 στις: Αύγουστος 10, 2014, 03:58:48 μμ »
Το 60 -40 είναι πιο δίκαιο και πιο ανθρώπινο. Να προηγούνται οι μεγαλύτεροι σε ηλικία στο διορισμό. Δεν μπορεί  οι 40 -50 άρηδες να είναι αδιόριστοι και να διόριζονται οι 25άρηδες. Ας περιμένουν  λίγο οι 25άρηδες και θα διοριστούν και αυτοί με την σειρά τους.
Αυτή συνάδελφε είναι η φιλοσοφία του παλιός-νέος, που για μένα προσωπικά δεν ισχύει.
Όπως ήδη έγραψα η προϋπηρεσία δεν θεωρείται αντικειμενικό κριτήριο διορισμού.
Το ΣτΕ απορρίπτει το διορισμό με το 40%, το 30μηνο και το 24μηνο και δέχεται το διορισμό μόνο μέσω ΑΣΕΠ.
Όλοι οι υπόλοιποι πίνακες διορισμού έχουν ήδη κριθεί ως αντισυνταγματικοί με την απόφαση 1175/2014 του ΣτΕ
με επταμελή σύνθεση. Αναμένουμε και την τελική απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ για να έχουμε πλήρη εικόνα!

Γράψε στον διαγωνισμό, πάρε και την προσαύξηση από την προϋπηρεσία και όποια άλλα ακαδημαϊκά προσόντα έχεις κι αν περάσεις τον 25αρη, τον πέρασες. Αν πάλι είσαι 25 και περάσεις τον 45άρη που έχει προϋπηρεσία, συγχαρητήρια.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1304 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:30:27 μμ »
και τι θα γίνει με αυτούς που ήδη έχουν προσληφθεί?

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1305 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:36:02 μμ »
και τι θα γίνει με αυτούς που ήδη έχουν προσληφθεί?

σωστη ερωτηση!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:44 »

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1306 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:41:35 μμ »
@LASID, Δε θα ασπαστώ τις συμβουλές σου γιατί  είσαι από μια σχολή που δε φημίζεται και για τους πιο ασυναγώνιστους πτυχιούχους στα γραπτά,  αφού είναι πιο πρακτικοί στα εργαστήρια παρά σε μια κόλλα χαρτί του ΑΣΕΠ.Οπότε πιστεύω ότι ήσουν της κατηγορίας στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος στον διαγωνισμό . Να μου λείπει ένας νέος ΑΣΕΠ που μας εύχεσαι σε κάθε μήνυμα σου από τα 5000.

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1307 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:44:05 μμ »
γεια σου ρε Lasid!!ολο αυτο τον καιρο δεν γραφω, διαβαζω αυτα που γραφεις και συμφωνω 100%!!!!!! ;) 8)
Ετσι φαινονται τα πραγματα και ετσι θα γινουν!!!! :) ;)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1308 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:44:19 μμ »
και τι θα γίνει με αυτούς που ήδη έχουν προσληφθεί?
Τιποτα συναδελφε....

Το κρατος ετσι λειτουργησε....δεν θα απρει πισω διορισμους κανενας ΑΡΚΕΙ να τελειωσει τις υποχρεωσεις του με τους Ασεπιτες...αυτο ειναι προυποθεση για αυτο λεμε οτι η αποφαση απο την Ολομελεια θα ειναι μοχλος πιεσης για γρηγορη απορροφηση του 60-40... Δεν γινεται να διοριζει 24μηνα και 30 μηνα και να μην διοριζει ασεπιτες η να διοριζει ελαχιστους χωρις να υπαρχει λογος που διοριζονται ελαχιστοι....

Οποτε οπως εχω αναφερει και σε αλλο ποστ....... η λυση ειναι 60-40 απορροφηση και μετα ασεπ (εδω ερχονται οι 400 διοριστεοι για το ετος 2015-2016) για να συνταξει τους νεους πινακες βασει του 3848....
Ο 3848 απο τοτε το λεγαμε οτι ειναι νομος ο οποιος στην ουσια θετει μονιμο τον θεσμο του αναπληρωτη απο την στιγμη που το κρατος μπορει να επιλεγει αυθαιρεταποσους θα παρει( παρανομως κατ εμε και εδω θελει τροπολογια γιατι ο διαγωνισμος ειναι γραπτος) .
Το σιγουρο ειναι οτι ο Λοβερδος ειχε βοηθησει την Αννουλα στον νομο και δεν θα κανει πισω για την εφαρμογη του...

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1309 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:49:03 μμ »
και τι θα γίνει με αυτούς που ήδη έχουν προσληφθεί?
Ναι, ας απαντήσει κάποιος τι γίνεται με όσους διορίστηκαν με αυτό το σύστημα. Ούτε έκαναν κάτι παράνομα  ούτε μπήκαν στο δημόσιο άκοπα!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1310 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:50:37 μμ »
Ναι, ας απαντήσει κάποιος τι γίνεται με όσους διορίστηκαν με αυτό το σύστημα. Ούτε έκαναν κάτι παράνομα  ούτε μπήκαν στο δημόσιο άκοπα!
Τιποτα συναδελφε....

Το κρατος ετσι λειτουργησε....δεν θα απρει πισω διορισμους κανενας ΑΡΚΕΙ να τελειωσει τις υποχρεωσεις του με τους Ασεπιτες...αυτο ειναι προυποθεση για αυτο λεμε οτι η αποφαση απο την Ολομελεια θα ειναι μοχλος πιεσης για γρηγορη απορροφηση του 60-40... Δεν γινεται να διοριζει 24μηνα και 30 μηνα και να μην διοριζει ασεπιτες η να διοριζει ελαχιστους χωρις να υπαρχει λογος που διοριζονται ελαχιστο

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1311 στις: Αύγουστος 10, 2014, 05:02:19 μμ »
γεια σου ρε Lasid!!ολο αυτο τον καιρο δεν γραφω, διαβαζω αυτα που γραφεις και συμφωνω 100%!!!!!! ;) 8)
Ετσι φαινονται τα πραγματα και ετσι θα γινουν!!!! :) ;)
Να είσαι καλά sissi. Σε ευχαριστώ!

@LASID, Δε θα ασπαστώ τις συμβουλές σου γιατί  είσαι από μια σχολή που δε φημίζεται και για τους πιο ασυναγώνιστους πτυχιούχους στα γραπτά, αφού είναι πιο πρακτικοί στα εργαστήρια παρά σε μια κόλλα χαρτί του ΑΣΕΠ. Οπότε πιστεύω ότι ήσουν της κατηγορίας στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος στον διαγωνισμό. Να μου λείπει ένας νέος ΑΣΕΠ που μας εύχεσαι σε κάθε μήνυμα σου από τα 5000.
piteroyl δεν πίεσα κανέναν να ασπαστεί τις συμβουλές μου. Εγώ τις είπα και όποιος θέλει ας κάνει τις επιλογές του.
Δεν έχει σημασία σε ποιον κλάδο διαγωνιζόμουν. Κάποιοι θα κρίνονταν διοριστέοι και στους ΠΕ17.03.
Από την άλλη δεν είναι ωραίο να μιλάς για πτυχιούχους μιας ειδικότητας που τους βγάζεις όλους τυφλούς, εκτός από μερικούς που κατάφεραν να είναι διοριστέοι και τους θεωρείς μονόφθαλμους. Χρειάζεται να υπάρχει και κανένας μονόφθαλμος για να ανοίγει τα δύο μάτια των υπολοίπων, γιατί σε πάρα πολλά από τα 5000 μηνύματά μου δεν μιλάω για τον ΑΣΕΠ, βοηθάω τους συναδέλφους όπου μπορώ και αυτό το ξέρει καλά το φόρουμ! ;D ;D ;D

Να σου λείπει ένας νέος ΑΣΕΠ;  ;D ;D ;D Μα δεν σου τον εύχομαι. Σου έρχεται!!! ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1312 στις: Αύγουστος 10, 2014, 05:04:40 μμ »
Lasid εκτιμώ πάντα τις απόψεις σου και συμφωνώ με το ότι δεν θα έπρεπε να ισχύει όπως λες η φιλοσοφία του παλιός-νέος. Αντιθέτως θα έπρεπε όλοι να έχουν ίσες ευκαιρίες. Τελικά νομίζω ότι το παράπονο βρίσκεται ακριβώς εκεί. Τι ευκαιρίες είχαμε εμείς που βγήκαμε στην αγορά εργασίας πριν από 5 με 8 χρόνια; Θα μου πεις βέβαια ότι είχαμε 2 ίσως και 3 ΑΣΕΠ. Και συμφωνώ.. μα αυτό ήταν όλο και η αίσθηση ότι αυτές ακριβώς τις ευκαιρίες μας τις παίρνουν πίσω δημιουργεί απελπισία σε συναδέλφους που δεν έχουν το κουράγιο να συνεχίζουν να αγωνίζονται με το ίδιο σθένος μόνο και μόνο για το αυτονόητο δικαίωμα στην εργασία.

Παρεπιπτώντως,  όντως έχεις πάντα τις πιο έγκυρες απαντήσεις σε όλα τα εργασιακά ζητήματα.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 05:09:34 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1313 στις: Αύγουστος 10, 2014, 05:08:58 μμ »
ΟΚ! :) . Γιατί βλέπω με λύπη μου κάποιους να λένε βγες εσύ να μπω εγώ. Χωρίς να εξετάζουν την κάθε περίπτωση ξεχωριστά κατηγορούν όποιον διορίστηκε με το 40% οτι μπήκε με πλάγια μέσα. Ας ρωτήσουν κάποιον που πήρε πτυχιο το '88, ηταν επιτυχών αλλά για λιγο όχι διοριστέος σε 4 ΑΣΕΠ, είδε όλα τα σύστημα τα διορισμων των τελευταίων 20 χρόνων να αλλάζουν και δούλεψε ως αναπληρωτής χάρη στον ΑΣΕΠ!!! Αυτός λοιπόν διορίστηκε με την προυπηρεσία του. Πως αυτός ο άνθρωπος αδίκησε κάποιους συναδέλφους; Ας μου πει κάποιος

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1314 στις: Αύγουστος 10, 2014, 05:15:58 μμ »
Lasid εκτιμώ πάντα τις απόψεις σου και συμφωνώ με το ότι δεν θα έπρεπε να ισχύει όπως λες η φιλοσοφία του παλιός-νέος. Αντιθέτως θα έπρεπε όλοι να έχουν ίσες ευκαιρίες. Τελικά νομίζω ότι το παράπονο βρίσκεται ακριβώς εκεί. Τι ευκαιρίες είχαμε εμείς που βγήκαμε στην αγορά εργασίας πριν από 5 με 8 χρόνια; Θα μου πεις βέβαια ότι είχαμε 2 ίσως και 3 ΑΣΕΠ. Και συμφωνώ.. μα αυτό ήταν όλο και η αίσθηση ότι αυτές ακριβώς τις ευκαιρίες μας τις παίρνουν πίσω δημιουργεί απελπισία σε συναδέλφους που δεν έχουν το κουράγιο να συνεχίζουν να αγωνίζονται με το ίδιο σθένος μόνο και μόνο για το αυτονόητο δικαίωμα στην εργασία.

Παρεπιπτώντως,  όντως έχεις πάντα τις πιο έγκυρες απαντήσεις σε όλα τα εργασιακά ζητήματα.  :)
Σε ευχαριστώ πολύ aghathi.

Το πρόβλημα είναι ότι η ευκαιρίες για να εργαστεί κάποιος είναι λίγες σε όλους τους κλάδους.
Παρόμοια, έχουν μειωθεί και οι θέσεις εργασίας στην εκπαίδευση. Αυτό σε κάνει να νιώθεις την αδικία.
Αν είχες δυνατότητα να συμμετάσχεις σε 2 ή 3 ΑΣΕΠ και ήσουν αναπληρώτρια, τι να πει και ο νέος πτυχιούχος
από το 2008 και μετά που δεν είχε την ευκαιρία να γράψει σε διαγωνισμό; Που δεν δούλεψε καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1315 στις: Αύγουστος 10, 2014, 05:19:38 μμ »
Να είσαι καλά sissi. Σε ευχαριστώ!
piteroyl δεν πίεσα κανέναν να ασπαστεί τις συμβουλές μου. Εγώ τις είπα και όποιος θέλει ας κάνει τις επιλογές του.
Δεν έχει σημασία σε ποιον κλάδο διαγωνιζόμουν. Κάποιοι θα κρίνονταν διοριστέοι και στους ΠΕ17.03.
Από την άλλη δεν είναι ωραίο να μιλάς για πτυχιούχους μιας ειδικότητας που τους βγάζεις όλους τυφλούς, εκτός από μερικούς που κατάφεραν να είναι διοριστέοι και τους θεωρείς μονόφθαλμους. Χρειάζεται να υπάρχει και κανένας μονόφθαλμος για να ανοίγει τα δύο μάτια των υπολοίπων, γιατί σε πάρα πολλά από τα 5000 μηνύματά μου δεν μιλάω για τον ΑΣΕΠ, βοηθάω τους συναδέλφους όπου μπορώ και αυτό το ξέρει καλά το φόρουμ! ;D ;D ;D

Να σου λείπει ένας νέος ΑΣΕΠ;  ;D ;D ;D Μα δεν σου τον εύχομαι. Σου έρχεται!!! ::) ::) ::)

Tότε να διορθώσω, σε 3500 φορές από τα 5000 μηνύματα που έχεις γράψει κάνεις τάματα στον 3848 να γράψουμε νέο ΑΣΕΠ. Στα εργαστήρια οι ΠΕ17.03 είναι αστέρια, στην κόλλα χαρτί αυτό δεν μπορεί να αποτυπωθεί για αυτό αμφισβητώ  τις συμβουλές σου. πχ ένας που έγραψε βγήκε διοριστέος στο ΑΣΕΠ να έχει big problem στα εργαστήρια και να μην βλέπει την τύφλα του από την επιτυχία του στο ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.