*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860699 φορές)

0 μέλη και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1428 στις: Αύγουστος 11, 2014, 02:52:02 μμ »
Μην ξεχνάτε ότι η βλακεία είναι ανίκητη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:39 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1429 στις: Αύγουστος 11, 2014, 02:53:04 μμ »
Σύμφωνα με ανακοίνωση που έκανε ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ Δημήτρης Μπράτης στην προσωπική του σελίδα στο facebook

η εγκύκλιος για την πρόσληψη αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής από την Διεύθυνση Γενικής Αγωγής

αναμένεται να ανακοινωθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας



Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1430 στις: Αύγουστος 11, 2014, 02:53:26 μμ »
Συνάδελφοι
ο υπουργός μίλησε για αναλογία 30000 προς 200 . Και αυτό προεκλογικά . Το προεκλογικό 1065 του Αρβανιτόπουλου το θυμάστε?
Πάνω στους πίνακες αναπληρωτών που είναι το θέμα μας τώρα .Για τόσους λίγους διορισμούς οποιοσδήποτε διαγωνισμός ασεπ για κατάρτιση πινάκων θα είναι άκυρος  για δυο λόγους.
α) Λόγω της ειδικής διδακτικής που δεν είναι αντικειμενική τύπου ερωτήσεις. Για να το καταλάβουν οι  νέοι συναδελφοι αυτο θα πω τν περιπτωση μου μόνο (που σαν και μένα ήταν πάρα πολλές ). Στην ειδική διδακτική είχα απόκλιση 28 %  στους δυο βαθμολογητές. Δηλαδή 8,4 μονάδες στην τελική βαθμολογία και από τις δυο ενότητες. Μιλάμε για μετακίνηση 552 θέσεων ανάλογα ποιός βαθμός θα επικρατούσε. Τελικά ο τρίτος βαθμολογητής μου έβαλε κάτι ενδιάμεσα με με εκτίναξε 360 θέσεις στην τελική κατάταξη από την βαθμολογητή που μ έβαλε την χαμηλότερη βαθμολογία. Φυσικά το πήγαμε δικαστικά δεν έγινε τίποτα ( Και μάλιστα επειδή έκανα ένσταση δεν είχα το δικαίωμα να ξανακάνω σε επόμενο διαγωνισμό του ασεπ που δεν έγινε φυσικά.Είχαμε και άλλες περιπτώσεις τέτιοες -ας το πουν οι παθόντες- Το ίδιο και ένας φίλος μου ο οποίος είχε 12% απόκλιση. Το μόνο που κέρδισα από το ασεπ είναι οτι μου έστειλε σε φάκελο τις οδηγίες που βαθμολογούσαν – απίστευτα γενικόλογες - ) . Και ρωτάω ακυρώνεται ναι ή οχι ?
β) κάποιες λίγες θέσεις στον διαγωνισμό πηγαίνουν στους ημέτερους. Περίπτωση ενός μακρυνού συγγενή μου  που το παραδέχτηκε για την περίπτωση του. Το πως έγινε η δουλειά ? Προφανώς ή από την αλλαγή στον βαθμό της ειδικής διδακτικής ή από την μεταφορά του βαθμού από τα γραπτά στο σύστημα. Λογικά το πρώτο. Σε παλαιότερες εποχές με πολλές θέσεις αυτό δεν θα είχε μεγάλο αντίκτυπο για τους υπόλοιπους. Τώρα όμως ακυρώνει τον διαγωνισμό. Και μην μου πείτε οτι δεν έχουμε ξανά τέτοια κρούσματα.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1431 στις: Αύγουστος 11, 2014, 02:57:02 μμ »
Oσο βλακες ειμαστε εμεις που διεκδικούμε μια θεση που τη δικαιούμαστε στο κατω κατω,αλλο τοσο θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν και οι συνάδερφοι που εχουν γεμισει πανω από 100 σελιδες για το θεμα της εργασιας και παλι;Για σκεφθείτε το.Γιατι για δουλεια παλευουμε ολοι και είναι σεβαστο.Το σχολιο για τη βλακεια στο επιστρεφω με τοκο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:39 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1432 στις: Αύγουστος 11, 2014, 02:58:01 μμ »
Ευχαρίστως, Βελζεβούλ!  :D
1. Ο νόμος αυτός εξαρχής φτιάχτηκε για να μη γίνονται διορισμοί. Μην ξεχνάς ότι ψηφίστηκε τη χρονιά που ξεκίνησαν να εφαρμόζονται τα μνημόνια. Και μόνο το γεγονός ότι η διενέργεια διεξαγωγής ΑΣΕΠ και κατάρτισης των πινακών κατάταξης δίνει το δικαίωμα στην κυβέρνηση να μην διορίσει ΚΑΝΕΝΑΝ, είναι αρκετό για να αποφασίσει να μην διορίσει όντως κανέναν. Είναι ομηρία για τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό αυτή η κατάσταση; Νομίζω πως ναι. Πηγαίνεις στο άγνωστο με βάρκα την απατηλή ελπίδα. Οποιοσδήποτε τρόπος διορισμού -ειδικά εφόσον περιλαμβάνει διαγωνισμό- πρέπει και να αναφέρει συγκεκριμένο αριθμό θέσεων, έτσι ώστε το κράτος να δεσμεύεται ότι ο Χ αριθμός επιτυχόντων υποχρεωτικά θα διοριστεί.
2. Προφανώς και αναπληρωτές βρίσκει. Με ανεργία στο 27% θα συνεχίσει να βρίσκει.
3. Μιλάς για έναν μικρό όγκο εκπαιδευτικών -ή έστω επίδοξων εκπαιδευτικών. Εγώ μιλάω για τη μεγάλη μάζα, τον μισθωτό δηλαδή που θα διοριστεί μακριά από το σπίτι του και θα αναγκαστεί να ζει με το μισθό του.
4. Η προσωπική μου εμπειρία από την περσινή χρονιά είναι ενδεικτική -μόνο στη σχολική μου μονάδα: φιλόλογος 1--> 25 ώρες, φιλόλογος 2-->25 ώρες, φιλόλογος 3-->26 ώρες, μαθηματικός -->25 ώρες, φυσικός--> 28 ώρες, διευθυντής -->13 ώρες (με υποχρεωτικό ωράριο 9). Αν συνεχιστεί η αδιοριστία και διευρυνθούν οι αναθέσεις δε θα γενικευτούν τέτοια φαινόμενα; Η διαίρεση που κάνεις είναι τυπική. Δε λαμβάνει υπόψη του μια σειρά δεδομένα, όπως μακροχρόνιες άδειες, το γεγονός ότι στη δευτεροβάθμια πολλοί συνάδελφοι έχουν μεγάλη προϋπηρεσία και μειωμένο ωράριο κ.α.
5. Ο κλάδος οφείλει να έχει θέση για οτιδήποτε σχετίζεται με την εκπαιδευτική διαδικασία. Όλοι στον ίδιο χώρο δουλεύουμε και οι συνθήκες που διαμορφώνονται επηρεάζουν την εργασία μας.
6. Μεγάλη κουβέντα, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι οι εκπαιδευτικοί δεν εκλέγουν μόνοι τους κυβερνήσεις. Αποτελούν όμως μεγάλο όγκο ψηφοφόρων κι έχουν τις ευθύνες τους.
7. Σαφώς, σωστή παρατήρηση. Απλά εγώ πιστεύω ότι 19.500 αναπληρωτές δε θα πάρει. Το 24.000 του Ιουνίου, έγινε 19.500 τον Αύγουστο. Ε, μέσα στη χρονιά, θα ξεχαστεί και το 19.500...

Κάτσε να βάλω ξανά τα κερατάκια και συνεχίζουμε...

1) Εγώ βλέπω ένα Νόμο που δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Θα μπορούσε κιόλας να πει ο τρόπος διορισμού παραμένει ο ίδιος αλλά μέχρι το 2022 δεν διορίζω κανένα. Η' κάνω και μετατάξεις από το υπόλοιπο Δημόσιο προς θέση εκπαιδευτικών αν έχουν τα προσόντα Διορισμού. Ποιος θα τους σταματούσε? Αρα δεν φταίει ο Νόμος. Φταίνε οι προθέσεις. Και οι προθέσεις είναι και δεν διορίζω και άστους να σκοτώνονται.
2) -
3)  Με τόσους λίγους διορισμούς που κάνει βρίσκει ότι θέλει. Αν δεν έβρισκε θα έκανε αυξήσεις. Π.χ. ακόμα και τώρα στον Ιδιωτικό Τομέα αν δεν βρίσκουν κάποιον τα σκάνε χοντρά αν για μια θέση έχουν 1000 υποψηφίους γιατί να πληρώσουν παραπάνω?
4) Μην ξεχνάς ότι πολλοί επιδιώκουν να κάνουν υπερωρίες όπως και παλιότερα επιδίωκαν να πηγαίνουν σε 2-3 σχολεία για να παίρνουν αποζημειώσεις. Αυτά που λες ισχύουν στην περιοχή σου γιατί πιθανόν έτσι έκριναν. Δεν ισχύουν όμως σε όλες τις περιοχές. Και προφανώς δεν θέλει να μετατοπίσει κόσμο (γιατί έχει κόστος). Μια ματιά σε λειτουργικά κενά και πόσοι είναι σε διάθεση ή υπεράριθμοι λύνει πολλές απορίες. Εξάλλου αφού έχει τόσα κενά και αναγκάζει κόσμο να κάνει υπερωρίες γιατί αποσπά σε φορείς χιλιάδες κόσμο? Η πράξη που έκανα είναι τυπική για να σου δείξω το μέγεθος του τι σημαίνει να κάνουν όλοι 7 ώρες υπερωρία. Και για να καλύψω όλα τα ενδεχόμενα δεν έβαλα υπερωρίες σε εκαπιδευτικούς της αβθμιας που αισίως φτάνουν τους 60.000 ? (ίσως και παραπάνω οι μόνιμοι). Μάλλον small ήμουν στις εκτιμήσεις και όχι large.
5. Νομίζα έτσι όπως το είπες ότι ήσουν κατηγορηματικός Καταργηση αυτό, αμεσος διορισμός και διαβούλευση... μπορεί όμως απλά να έλεγες άποψη και να μην ήταν κατηγορηματική απόφαση οπότε είμαι φάουλ.
6. Ναι αλλά άμα 10.000.000 Ελληνες θεωρούν ότι πρέπει να προσληφθούν Γιατροί και Στρατιωτικοί και Αστυνομικοί γιατί π.χ. έχουμε υπογεννητικότητα και δεν χρειάζονται εκπαιδευτικοί που πιστεύεις ότι οι εκπαιδευτικοί θα αλλάξουν το ρου της Ιστορίας... άσε που αρκετοί εκπαιδευτικοί μπορεί να μην θέλουν καν να είναι εκπαιδευτικοί και μακριά από το σπίτι τους αλλά οπουδήποτε στο Δημόσιο και στο σπίτι τους οπότε ...
7. Επαναλαμβάνω μπορεί να πάρει 19.500 χιλιάδες ή 24.000 χιλιάδες και να παραιτηθούν π.χ 3000 (τραβηγμένο από τα μαλλιά) και να φτάσει τελικά 22.500 ή 24.000. Που το νόημα? Ιδιες ώρες με τους πρώτους δεν θα έκαναν... Απλά οι πολιτικοί πετάνε ένα νούμερο για να δημιουργούν εντυπώσεις και να ενθουσιάζονται οι αναγνώστες, ακροατές ή θεατές...

@  Kokoschka

Ζήτησες να πας σε Διοικητική θέση; Διότι εγώ αποκλειστικά αναφερόμουν σε εκπαιδευτικούς που άφησαν εθελοντικά την θέση τους για να πάνε σε Διοικητικές Θέσεις. Και ξέρεις όταν αφήνεις την θέση σου (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ) εθελοντικά αυτή δεν καταργείται αλλά μπορεί να δοθεί για διορισμονέου εκπαιδευτικού... Οπότε αυτό για τις αεροσυνοδούς είναι μάλλον άστοχο, όχι το δικό μου.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1433 στις: Αύγουστος 11, 2014, 03:04:26 μμ »
ΔΕΝ μας πανε διοικητικους.Δεν θελουμε νομιζεις;Εγω δεν είμαι Μαρια Αντουανεττα,παω οπουδήποτε.
Το σχολιο δε για τις καθαριστριες,προσβαλλει τον γραφοντα.Οκ guestteacher,παρανοηση

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1434 στις: Αύγουστος 11, 2014, 03:13:13 μμ »
Δεν ξέρω αν ο 3848 είναι η ταφόπλακα των διορισμών αλλά άμα θέλω να μπω στο Δημόσιο μπαίνω...

https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/66%CE%9149-86%CE%A7/document

https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/7%CE%9D9%CE%9A9-%CE%A34%CE%94/document

https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/%CE%A8%CE%A8%CE%A829-%CE%A9%CE%93%CE%99/document

Τι ΑΣΕΠ, Τι Πίνακας.... άμα είσαι στην ελίτ δεν ασχολείσαι με την πλέμπα... του απιστεύτου δηλαδή μάνα μου....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1435 στις: Αύγουστος 11, 2014, 03:31:19 μμ »
Ο ν.3848, όσον αφορά τους διορισμούς και τις προσλήψεις, δεν είναι από μόνος του καμία ταφόπλακα διορισμών. Ταφόπλακα είναι οι επιλογές των κυβερνόντων. Ο 3848 είναι ένας ακόμα τρόπος επιλογής για διορισμούς και προσλήψεις στην εκπαίδευση, σε ένα υπερκορεσμένο σύστημα. Αποτελεί σαφώς πιο ξεκάθαρο τρόπο διορισμών, σε σχέση με το πολλαπλό σύστημα μέχρι σήμερα, αλλά απαιτούνται 2-3 τροποποιήσεις, όπως προσδιορισμός του αριθμού των διοριστέων πριν από κάθε διαγωνισμό ΑΣΕΠ και κάποιες αλλαγές στις μοριοδοτήσεις του ενιαίου πίνακα.
Όλα αυτά για τους διορισμούς βέβαια, γιατί ο νόμος αυτός - αν θυμάμαι καλά (γιατί έχω καιρό να τον διαβάσω και δεν το βρίσκω πρόχειρο τώρα) -  περιέχει και άλλα άρθρα, που είναι η ταφόπλακα.
Και αν δεν αρέσει εντελώς ο τρόπος με τον οποίον ΘΑ δημιουργηθεί ο ενιαίος πίνακας που προβλέπεται από το ν.3848, τουλάχιστον αποτελεί μια λογική βάση για βελτίωση/τροποποίηση.
Παρ' όλο που το βασικό πρόβλημα είναι οι μη διορισμοί και οι ελάχιστες προσλήψεις αναπληρωτών, δεν παύει να είναι εξίσου σημαντικός και ο τρόπος που θα πρέπει να γίνονται αυτοί.

Αρέσει - δεν αρέσει, και όλα τα πραγματικά κενά να καλύπτονταν με διορισμούς, οι περισσότεροι θα μείνουν εκτός εκπαίδευσης, γιατί σε πολλές ειδικότητες οι πτυχιούχοι είναι υπερβολικά πολλοί για αυτή τη χώρα, και θα πρέπει από νωρίς να στραφούν και αλλού, και να μην περιμένουν κανέναν ΑΣΕΠ (που δεν γίνεται κιόλας) και κανέναν νόμο. Ειδικά οι νέοι πτυχιούχοι, που δεν πρόλαβαν κανέναν ΑΣΕΠ ακόμα, μην χάνουν πολύ χρόνο περιμένοντας διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση. Κάποιοι μπορεί να σταθούν τυχεροί, οι περισσότεροι όχι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1436 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:30:19 μμ »
Ο Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ανδρέας Λοβέρδος έδωσε συνέντευξη στον ραδιοφωνικό σταθμό Parapolitika Fm και στον δημοσιογράφο κ. Λάμπρο Καλαρρύτη. Μεταξύ άλλων ανέφερε:

Προσλήψεις –κενά

Για το τι θα γίνει με τις προσλήψεις και τα κενά στα σχολεία ο Υπουργός απάντησε ότι έχει συζητήσει και με τον κ. Μητσοτάκη ότι το θέμα της Παιδείας πρέπει να ξανασυζητηθεί και το 1 προς 10 στην εκπαίδευση πρέπει να συζητηθεί εκ νέου. «Φτάνουμε σε σημεία που κείνται εκτός ορίων. Όταν φέτος ζητήσαμε από τον κ. Μητσοτάκη φέτος 22.500 αναπληρωτές λόγω περισσότερων συνταξιοδοτήσεων πέρυσι, αντιλαμβάνεστε ότι περάσαμε πραγματικά τα όρια.


Υπάρχουν ακόμη 360 αδιόριστοι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ ξένων φιλολογιών οι περισσότεροι, από τον ΑΣΕΠ προ του 2010. Με βάση την αναλογία 1 προς 10 θα έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε το 2015-16 μόλις 450 άτομα. Να κάνουμε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να προσλάβουμε τελικά 200 άτομα ενώ έρχονται 30.000 άνθρωποι.; Είναι μία σκληρή κατάσταση αυτή. Δεν νομίζω ότι η εκπαίδευση αντέχει άλλο. Είναι ίσως η τελευταία χρονιά που προσπαθούμε να ανοίξουμε τα σχολεία με αυτές τις διαδικασίες στην 11 Σεπτεμβρίου όπως πρέπει να τα ανοίξουμε. Σας ενημερώνω με ακρίβεια ότι από αυτές τις 22.500 αναπληρωτών που ζητήσαμε μετά από συνεννοήσεις συνολικά στο πλαίσια της κυβέρνησης και παρεμβάσεις του πρωθυπουργού και του Αντιπροέδρου και συνεννοήσεις με άλλους Υπουργούς θα έχουμε συνολικά 19.500. Θα έχουμε δηλαδή 3000 λιγότερους καθηγητές και δασκάλους από αυτούς που ζητήσαμε. Θα καλύψουμε τα κενά ζητώντας από καθηγητές και δασκάλους να διδάξουν αυτό που λέμε τα εγγύτερα προς την ειδικότητά τους αντικείμενα. Και μέσα στον χειμώνα η πληθώρα των ειδικοτήτων θα εξορθολογιστεί. Δεν το αντέχουμε να μείνουμε στη σημερινή κατάσταση από πλευρά και εκπαιδευτικής και οικονομικής.
Με πολύ σοβαρές προσπάθειες και πρόβλεψη νομοθετική να χρησιμοποιήσουμε τα χρήματα από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων προσπαθούμε να ανοίξουμε τα σχολεία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε».
Για τις αποσπάσεις ο κ Λοβέρδος είπε :
«Η διαδικασία των αποσπάσεων συντελείται τώρα με μετριοπάθεια και παρά τη διαμαρτυρία κάποιων φορέων που θέλουν περισσότερους αποσπασμένους, περνάμε τη ρύθμιση στη βουλή για διπλασιασμό των μορίων όσων υπηρετούν στις δυσπρόσιτες περιοχές και πιστεύουμε ότι την 11η Σεπτεμβρίου, παρατηρώντας τα συμβαίνοντα σε όλους τους νομούς της χώρας, από πλευράς βιβλίων και εκπαιδευτικού προσωπικού θα είμαστε εντάξει.»

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1437 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:33:37 μμ »
Τι σημαίνει η πληθώρα ειδικοτήτων θα εξορθολογιστεί;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1438 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:38:00 μμ »
Τι σημαίνει η πληθώρα ειδικοτήτων θα εξορθολογιστεί;
Σημαινει οτι παρακαλαμε για εκλογες το 2015!

Διοτι αν παμε για εκλογες το 2016 και προκειμενου να μη χρειαστει 30.000 αναπληρωτες τον Σεπτεμβριο του 2015, ειναι ικανος για τρομακτικα πραγματα!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1439 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:40:08 μμ »
Θα καλύψουμε τα κενά ζητώντας από καθηγητές και δασκάλους να διδάξουν αυτό που λέμε τα εγγύτερα προς την ειδικότητά τους αντικείμενα. Και μέσα στον χειμώνα η πληθώρα των ειδικοτήτων θα εξορθολογιστεί. Δεν το αντέχουμε να μείνουμε στη σημερινή κατάσταση από πλευρά και εκπαιδευτικής και οικονομικής.

Διεύρυνση των β' αναθέσεων μου μυρίζει...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1440 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:42:32 μμ »
Είναι ίσως η τελευταία χρονιά που προσπαθούμε να ανοίξουμε τα σχολεία με αυτές τις διαδικασίες στην 11 Σεπτεμβρίου όπως πρέπει να τα ανοίξουμε.

Τι θέλει πάλι να πει ο ποιητής;


Σας ενημερώνω με ακρίβεια ότι από αυτές τις 22.500 αναπληρωτών που ζητήσαμε μετά από συνεννοήσεις συνολικά στο πλαίσια της κυβέρνησης και παρεμβάσεις του πρωθυπουργού και του Αντιπροέδρου και συνεννοήσεις με άλλους Υπουργούς θα έχουμε συνολικά 19.500.

Καλά αυτό το "με ακρίβεια" προκαλεί κύμα γέλωτος σε ολόκληρη τη χώρα...

Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1441 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:49:04 μμ »
 ::) κι ακόμα δεν έπιασε την πρωτοβάθμια, που είπε πως αποτελεί προτεραιότητα του και θα ασχοληθεί εκτενέστερα  :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.