*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 861077 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2730 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:46:50 μμ »
Καθε Δευτερα και  Τεταρτη ανοιγουν οι πινακες του 2010-12. Τριτη και  Πεμπτη  του 2012-14 και καθε Παρασκευη ολοι διοτι ερχεται Σ/Κ και μπορουν να κυκλοφορουν ελευθερα....

Χαχαχαχαχαχαχαχα έτσι ακριβώς. Λες και παίζει τραπουλόχαρτα.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θέλει να ανοίξει τη προυπηρεσία του 2012 και 2013 άμεσα χωρίς καμία λογική και να κλειδώσει από το 2014 και μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 04:49:09 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:33 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2731 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:47:50 μμ »
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω σε ένα πιθανό άνοιγμα των πινάκων αναπληρωτών, είναι να έχουν ήδη γίνει πρώτα όλοι οι διορισμοί του 60-40. Συνεπώς θα πρόκειται για ένα άνοιγμα που θα λειτουργήσει μέχρι τον Ιούνιο του 2015. Ωστόσο, ακόμα και αυτό μου φαίνεται νομικά παρακινδυνευμένο.
Και πάλι θα πρέπει να διορίσει τους εναπομείναντες μέχρι την Τετάρτη. Παιδιά, δε γίνονται αυτά τα πράγματα. Και για τα δυσπρόσιτα οι πίνακες δε θα ανοίξουν όπως λέγεται. Απλά θα διπλασιαστούν τα μόρια της χρονιάς που ήσουν στο δυσπρόσιτο στον πίνακα μετά τον ΑΣΕΠ με τη μοριοδότηση του νόμου Διαμαντοπούλου φυσικά π.χ. από 0 έως και 8 μήνες: 0,10 μονάδες για κάθε μήνα, κ.λπ. Τη μεγαλύτερη διαφορά θα τη δουν οι μόνιμοι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2732 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:48:16 μμ »
Εμαθα οτι ασκούνται πολύ μεγάλες πιέσεις( απο διοριστέους 2008 ) να μην διοριστούν φέτος 24 μηνα απο βασικές . Ειναι λογική η κίνηση τους  γιατι χάνουν πιστώσεις. Και από οτι φαίνεται έχουν πειστεί εκεί μέσα. Να θυμίσω οτι πριν απο τέλη Ιουνίου  οι πληροφορίες ( από συμβούλους) ηταν οτι θα διοριστουν  και 24 μηνα.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2733 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:48:51 μμ »

Lasid και εγω καταλαβαινω ότι θα περαστει όλη η προυπηρεσια στους πινακες του ΑΣΕΠ. Απλώς σκέφτηκα μήπως ανοίξουν οι πίνακες των αναπληρωτών τωρα (όχι του 24μηνου και του30μηνου) και για να καλύψει το νομικό κενό κρατησει εκτος το 2010-12 εως τον ΑΣΕΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 04:51:10 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:33 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2734 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:51:11 μμ »
Επειδή το τοπικ αφορά πολλούς, παρακαλώ ας κρατάμε λίγο την αγανακτιση σε ενα κόσμιο επίπεδο για να μην ξανακλειδωθει αυτό το θεμα.
Lasid και εγω καταλαβαινω ότι θα περαστει όλη η προυπηρεσια στους πινακες του ΑΣΕΠ. Απλώς σκέφτηκα μήπως ανοίξουν οι πίνακες των αναπληρωτών τωρα (όχι του 24μηνου και του30μηνου) και για να καλύψει το νομικό κενό κρατησει εκτος το 2010-12 εως τον ΑΣΕΠ
Και να κλειδωσει το θεμα μην ανησυχεις , δεν υπαρχει προβλημα θα το ξεκλειδωσει με συνεντευξη στο pde  ο υπουργος...

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2735 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:52:43 μμ »
Ο υφυπουργός του εντωμεταξύ λέει άλλα.

Για να ανοίξουμε τους πίνακες λέει σε συνεντευξη του, τώρα δεν την έχω μπορστά μου πρέπει να κάνουμε ΑΣΕΠ. Ακόμα λέει και να μην διορίσουμε ας κάνουμε ΑΣΕΠ για να αναοίξει όλη η προυπηρεσία.

Εγώ συμφωνώ με αυτη την άποψη, διότι επιτέλους για εμένα πρέπει να εφαρμοστεί ο 3848.

Ο καθένας τους δηλώνει ότι του κατέβει, κάνουν μποαλώματα από εδώ και απο εκεί χωρίς νόημα.

Τι σχέση έχει το άνοιγμα μόνο από το 2012 δεν καταλαβαίνω. Αντι να έχουν μια κοινη πολιτική ο καθένας παίζει παιχνιδάκια.


Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2736 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:54:28 μμ »
οι καταχωρήσεις που έκανα πριν αφορούν σημερινή συνέντευξη του λοβ στην Αλεξανδρούπολη παρουσία του υφυπουργού

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2737 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:55:56 μμ »
Υπάρχει η πιθανότητα σε περίπτωση μη διεξαγωγής διαγωνισμου ΑΣΕΠ να προχωρήσει το Υπουργείο για το θέμα των διορισμών σε κάλυψη θέσεων από επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ στις ειδικότητες που εξαντλήθηκαν οι διοριστεοι!Τα 24μηνα που έμειναν σε κάποιες ειδικότητες δυστυχως δεν αποτελούν νόμιμο πλέον τρόπο διορισμού για την εκπαίδευση σύμφωνα με απόφαση του ΣΤΕ!...Πηγή απο το υπουργείο Διοικητικής μεταρρύθμισης (όχι επίσημη και το παραθέτω απλά σαν προσωπική πληροφόρηση).Το μέτρο αυτό όσον αφορά βέβαια τους διορισμούς εκπαιδευτικών 2015-2016..

Η πηγή είναι μέσα από το υπουργείο; Πάντως φιλόλογοι (επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2009) έχουν κινηθεί δικαστικώς για το διορισμό των 24μηνιτών φιλολόγων και η εκδίκαση της απόφασης είναι τον άλλο μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2738 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:56:44 μμ »
Εμαθα οτι ασκούνται πολύ μεγάλες πιέσεις( απο διοριστέους 2008 ) να μην διοριστούν φέτος 24 μηνα απο βασικές . Ειναι λογική η κίνηση τους  γιατι χάνουν πιστώσεις. Και από οτι φαίνεται έχουν πειστεί εκεί μέσα. Να θυμίσω οτι πριν απο τέλη Ιουνίου  οι πληροφορίες ( από συμβούλους) ηταν οτι θα διοριστουν  και 24 μηνα.
Οι πιέσεις δεν είναι από τους διοριστέους του 2008. Είναι από τη δικαιοσύνη. Αν διορίσει όλο το 60-40 και έχει πιστώσεις που δε θέλει να τις δώσει στον ΑΣΕΠ του 2015 για να διοριστούν περισσότεροι, ας διορίσει αν μπορεί και μερικούς από το 24μηνο! Στο χέρι του είναι...αλλά αυτό θα το δούνε όσοι συμμετάσχουν στον ΑΣΕΠ του 2015.

Ξέρεις ποιοι ασκούν τις πιέσεις infinity_kos; Η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ ασκούν πιέσεις για να μην γίνει ΑΣΕΠ.
Είμαι σίγουρος, όμως, ότι ο Υπουργός δε θα υποκύψει. Το είπε και μόνος του άλλωστε: "Εμείς είμαστε του ΑΣΕΠ".

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2739 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:57:11 μμ »
Και να κλειδωσει το θεμα μην ανησυχεις , δεν υπαρχει προβλημα θα το ξεκλειδωσει με συνεντευξη στο pde  ο υπουργος...

Εντάξει το αν ένας υπουργός στέκει καλά ή όχι, είναι πασιφανές πλέον, από τις χιλιάδες διαφορετικές συνεντεύξεις που δίνει. Σιγά τους χαρακτηρισμούς που του απέδωσα. Το μόνο που μένει πραγματικά είναι να μπει στο pde ο ίδιος και να δώσει και δω συνέντευξη.

Πραγματικά μόνο στο pde δεν έχει δώσει ακόμα συνέντευξη.

Εγώ για αυτό τον κοντράρω μήπως μπει σε λίγα λεπτά εδώ μέσα ο ίδιος ο Λοβέρδος και αρχίζει και μιλάει  :o :o :o :o :o :o :o :

Ψοφάει για κάτι τέτοια 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Phaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Sol omnibus lucet
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2740 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:59:22 μμ »
Εμαθα οτι ασκούνται πολύ μεγάλες πιέσεις( απο διοριστέους 2008 ) να μην διοριστούν φέτος 24 μηνα απο βασικές . Ειναι λογική η κίνηση τους  γιατι χάνουν πιστώσεις. Και από οτι φαίνεται έχουν πειστεί εκεί μέσα. Να θυμίσω οτι πριν απο τέλη Ιουνίου  οι πληροφορίες ( από συμβούλους) ηταν οτι θα διοριστουν  και 24 μηνα.

Δεν είναι λογικό αν οχι δικαιο να περιμενουν και μια χρονιά οι συνάδελφοι του 24μηνου; Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος οι μόνοι που εχουν απομείνει είναι 24μηνιτες φιλόλογοι. ..... Εκτός αν πιέσεις ασκούνται και από "βασικές ειδικότητες" να βαπτιστούν νέα 24μηνα....... αφηστε και κανεναν άλλο να ανασάνει..... Ήμαρτον!

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2741 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:59:41 μμ »
Οι πιέσεις δεν είναι από τους διοριστέους του 2008. Είναι από τη δικαιοσύνη. Αν διορίσει όλο το 60-40 και έχει πιστώσεις που δε θέλει να τις δώσει στον ΑΣΕΠ του 2015 για να διοριστούν περισσότεροι, ας διορίσει αν μπορεί και μερικούς από το 24μηνο! Στο χέρι του είναι...αλλά αυτό θα το δούνε όσοι συμμετάσχουν στον ΑΣΕΠ του 2015.

Ξέρεις ποιοι ασκούν τις πιέσεις infinity_kos; Η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ ασκούν πιέσεις για να μην γίνει ΑΣΕΠ.
Είμαι σίγουρος, όμως, ότι ο Υπουργός δε θα υποκύψει. Το είπε και μόνος του άλλωστε: "Εμείς είμαστε του ΑΣΕΠ".
Lasid οι πιέσεις είναι και απο κάποιους διοριστέους σε αυτό που είπα και έχουν και συγκεκριμένα ονόματα. Και καλά κάνουν. Είμαι υπερ του ασεπ 100%.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2742 στις: Αύγουστος 29, 2014, 05:00:22 μμ »
Συνάδελφοί δεν είναι αντισυνταγματικό το24+ΑΣΕΠ. Το έχουμε ξαναγράψει οτι η αποφαση του ΣτΕ αναφέρει τα κριτήρια δηλαδή τους αριθμους των διορισμών. Γιατι δηλαδή παιρνεις 3 απο τον ΑΣΕΠ 2 απο 24 μηνός 3 απο 40%.
ΝΑΙ, αλλά τον Ιανουάριο δε διόρισε ούτε έναν φιλόλογο με ΑΣΕΠ, αλλά μόνο 24μηνίτες. Αυτό ήταν συνταγματικό;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2743 στις: Αύγουστος 29, 2014, 05:00:35 μμ »
Ο υφυπουργός του εντωμεταξύ λέει άλλα.

Για να ανοίξουμε τους πίνακες λέει σε συνεντευξη του, τώρα δεν την έχω μπορστά μου πρέπει να κάνουμε ΑΣΕΠ. Ακόμα λέει και να μην διορίσουμε ας κάνουμε ΑΣΕΠ για να αναοίξει όλη η προυπηρεσία.

Εγώ συμφωνώ με αυτη την άποψη, διότι επιτέλους για εμένα πρέπει να εφαρμοστεί ο 3848.

Ο καθένας τους δηλώνει ότι του κατέβει, κάνουν μποαλώματα από εδώ και απο εκεί χωρίς νόημα.

Τι σχέση έχει το άνοιγμα μόνο από το 2012 δεν καταλαβαίνω. Αντι να έχουν μια κοινη πολιτική ο καθένας παίζει παιχνιδάκια.
Μα και ο υπουργός την ίδια άποψη έχει. Έχει πει ότι αν γίνει το άνοιγμα των πινάκων θα γίνει σε συνδυασμό με διενέργεια διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Τώρα γιατί μας μπερδεύει με άνοιγμα από το 2012...δεν ξέρω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 748

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.