*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860239 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4004 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:57:32 μμ »
να ρωτήσω κάτι, με τον διπλασιασμό των δυσπροσίτων, ισχύει ακόμη το ταβάνι των 16,80 μορίων της προυπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:20 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4005 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:58:50 μμ »
Δημήτρης Μπράτης

1130 δάσκαλοι 360 νηπιαγωγοί και 510 ΔΕ είναι η κατανομή του κρατικού προυπολογισμού.Αυτοί θα βγουν σήμερα σίγουρα.Αναμένουν υπογραφή Μητσοτάκη και για τους 1000 ΕΣΠΑ.Αν υπογράψει θα βγουν κι αυτές σήμερα.Αυτή την ενημέρωση είχα πριν λίγο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4006 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:58:55 μμ »
ναι όταν αδικούνται όσοι αποφασισαν με βαση τα τότε δεδομένα, δεν μπορείς να διεκδικείς εις βάρος άλλων.Λυπάμαι. Τώρα ό,τι έγινε, έγινε. Βρείτε άκρη με δαυτους.

όχι, δεν είναι έτσι....Τι σημαίνει ότι έγινε έγινε? Sorry αλλά δεν πρέπει να πετάμε  τόσο έυκολα αυτά για τα οποία έχουμε προσπαθήσει τόσο πολύ ! όλοι αποφασίσαμε τότε με άλλα δεδομένα άρα όπως έχω γράψει σε προηγούμενα μην, η λύση είναι να προσφύγουμε διεκδικώντας  λήξη της μεταβατικής, ΑΣΕΠ και την προσμέτρηση όλων των κριτηρίων και όλη της προΫπηρεσίας απο το 10. όλοι αποφασίσαμε με βάση αυτό το νόμο και όλοι πρέπει να πορευτούμε με αυτόν. όλα τα άλλα-επιχειρήματα του  τύπου "όσοι θέλατε άνοιγμα των πινάκων καλά να πάθετε" είναι ανόυσια. Ή προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο και νόμιμο και το διεκδικούμε μαζικά  ή σταματάμε να γκρινιάζουμε  και να κατηγορούμε τους διπλανούς μας .

Αποσυνδεδεμένος boca

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4007 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:59:58 μμ »
να ρωτήσω κάτι, με τον διπλασιασμό των δυσπροσίτων, ισχύει ακόμη το ταβάνι των 16,80 μορίων της προυπηρεσίας;
Ναι ισχύει ακόμα για τον «υποτιθέμενο» ΑΣΕΠ. Φυσικά όλο και καμιά τροπολογία μπορεί να φέρει ο Λοβ μέσα στη χρονιά.
Εκεί που ανοίγει ένα σχολείο, κλείνει μια φυλακή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:20 »

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4008 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:02:08 μμ »
όχι, δεν είναι έτσι....Τι σημαίνει ότι έγινε έγινε? Sorry αλλά δεν πρέπει να πετάμε  τόσο έυκολα αυτά για τα οποία έχουμε προσπαθήσει τόσο πολύ ! όλοι αποφασίσαμε τότε με άλλα δεδομένα άρα όπως έχω γράψει σε προηγούμενα μην, η λύση είναι να προσφύγουμε διεκδικώντας  λήξη της μεταβατικής, ΑΣΕΠ και την προσμέτρηση όλων των κριτηρίων και όλη της προΫπηρεσίας απο το 10. όλοι αποφασίσαμε με βάση αυτό το νόμο και όλοι πρέπει να πορευτούμε με αυτόν. όλα τα άλλα-επιχειρήματα του  τύπου "όσοι θέλατε άνοιγμα των πινάκων καλά να πάθετε" είναι ανόυσια. Ή προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο και νόμιμο και το διεκδικούμε μαζικά  ή σταματάμε να γκρινιάζουμε  και να κατηγορούμε τους διπλανούς μας .

Ναι έτσι είναι όπως τα λες. Το πρόβλημα είναι να το πράξουμε κιόλας. Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά!!!!
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4009 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:02:55 μμ »
συμφωνώ, αλλά κανείς από σας δεν έλεγε ότι δεν πρέπει να ανοίξει κανένας πίνακας ώσπου να γίνει ασεπ γιατί υπάρχουν άλλοι που αδικούνται. Κανείς δε λέει καλά να πάθετε. Αλλά να σκέφτεστε όλους όσους αδικούνται.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4010 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:03:39 μμ »
Ναι ισχύει ακόμα για τον «υποτιθέμενο» ΑΣΕΠ. Φυσικά όλο και καμιά τροπολογία μπορεί να φέρει ο Λοβ μέσα στη χρονιά.

οκ, αλλιώς δεν έχει νόημα να τρέχει κανείς σε δυσπρόσιτα

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4011 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:06:00 μμ »
Smile O2.50  και εγώ αυτό που παρέθεσες γνωρίζω ως νομοθεσία. Δούλεψα τα έτη 2012-2014 σε δυσπρόσιτα στην γενική αγωγή. Τηλεφώνησα σήμερα στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Α Αθήνας και ρώτησα γι΄αυτό και η υπάλληλος μου είπε από εδώ και πέρα λογίζονται ως διπλά μόρια. Τι να πω... να μην τα ήξερε καλά η υπάλληλος; Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ το θέμα ειδικά αν δεν γίνει ΑΣΕΠ, θα το ψάξω περισσότερο, θα δούμε τι θα γίνει και το επόμενο καλοκαίρι.
Ελάχιστοι υπάλληλοι μπορούν να απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα διότι δεν διαβάζουν σχεδόν ποτέ και τίποτε. Τα βασικά ξέρουν και αυτά ρωτώντας.
Αν γίνει ΑΣΕΠ θα μετρούν διπλά τα μόρια από 01.09.2014, στα δυσπρόσιτα με 11 και 12 μόρια για την βθμια ενώ για την αθμια και αυτά που ανήκουν στις δύο πρότερες κατηγορίες και είναι στην εγκύκλιο για τα δυσπρόσιτα.
Όσο δεν γίνεται ΑΣΕΠ θα μετρούν διπλά από 01.09. 2012 οι προϋπηρεσίες στα δυσπρόσιτα σύμφωνα με τον παλαιότερο νόμο ...πριν δηλαδή τον 3848.


Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4012 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:07:08 μμ »
το πως πορεύτηκε ο καθένας μας την τετραετία που περασε το γνωρίζει ο ίδιος,
αν κάποιοι είχαν επιτυχία από ΑΣΕΠ και αποφάσισαν να κάτσουν σπίτι τους γιατί ένιωθαν ασφαλείς με το ΄τότε νομικό καθεστώς, αποδείχθηκε λανθασμένη κίνηση αν και πάλι έχουν την επιτυχία του ΑΣΕΠ
κάποιοι άλλοι που μπήκαν στην εκπαίδευση το 2009 και δεν πρόλαβαν να δ΄ώσουν ΑΣΕΠ, έπρεπε να μαζέψουν προυπηρεσία, δεν υπήρχε άλλη λύση ήταν μονόδρομος.
νομίζω όμως πως μετά από όλα αυτά που έγιναν φέτος, κανένας πια δεν πρόκειται να πιστέψει το υπουργείο για τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4013 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:10:30 μμ »
συμφωνώ,. αλλά κανείς από σας δεν έλεγε ότι δεν πρέπει να ανοίξει κανένας πίνακας ώσπου να γίνει ασεπ γιατί υπάρχουν άλλοι που αδικούνται. Κανείς δε λέει καλά να πάθετε. Αλλά να σκέφτεστε όλους όσους αδικούνται.

.Μάλλον δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά τα προηγούμενα μηνύματα..... Κάντο αν θέλεις και τότε θα έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη....

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4014 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:11:30 μμ »
το πως πορεύτηκε ο καθένας μας την τετραετία που περασε το γνωρίζει ο ίδιος,
αν κάποιοι είχαν επιτυχία από ΑΣΕΠ και αποφάσισαν να κάτσουν σπίτι τους γιατί ένιωθαν ασφαλείς με το ΄τότε νομικό καθεστώς, αποδείχθηκε λανθασμένη κίνηση αν και πάλι έχουν την επιτυχία του ΑΣΕΠ
κάποιοι άλλοι που μπήκαν στην εκπαίδευση το 2009 και δεν πρόλαβαν να δ΄ώσουν ΑΣΕΠ, έπρεπε να μαζέψουν προυπηρεσία, δεν υπήρχε άλλη λύση ήταν μονόδρομος.
νομίζω όμως πως μετά από όλα αυτά που έγιναν φέτος, κανένας πια δεν πρόκειται να πιστέψει το υπουργείο για τίποτα.


Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι, οι οποίοι, έχοντας οικογενειακές υποχρεώσεις, δεν έχουν τη δυνατότητα μετακίνησης σε όλη την Ελλάδα με την ευκολία που την έχουν κάποιοι άλλοι. Νομίζω ότι η έκφραση να "κάτσουν σπίτι τους" για ανθρώπους που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπόρεσαν να φύγουν μακριά είναι τουλάχιστον άδικη, για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4015 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:14:12 μμ »
όχι, δεν είναι έτσι....Τι σημαίνει ότι έγινε έγινε? Sorry αλλά δεν πρέπει να πετάμε  τόσο έυκολα αυτά για τα οποία έχουμε προσπαθήσει τόσο πολύ ! όλοι αποφασίσαμε τότε με άλλα δεδομένα άρα όπως έχω γράψει σε προηγούμενα μην, η λύση είναι να προσφύγουμε διεκδικώντας  λήξη της μεταβατικής, ΑΣΕΠ και την προσμέτρηση όλων των κριτηρίων και όλη της προΫπηρεσίας απο το 10. όλοι αποφασίσαμε με βάση αυτό το νόμο και όλοι πρέπει να πορευτούμε με αυτόν. όλα τα άλλα-επιχειρήματα του  τύπου "όσοι θέλατε άνοιγμα των πινάκων καλά να πάθετε" είναι ανόυσια. Ή προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο και νόμιμο και το διεκδικούμε μαζικά  ή σταματάμε να γκρινιάζουμε  και να κατηγορούμε τους διπλανούς μας .

Συμφωνώ georgia06. Η όλη κατάσταση έχει αρχίσει εδώ και καιρό να ξεπερνά την φαντασία μου. Δεν φανταζόμουν ποτέ οτι θα μπορούν να μην υπολογίζουν γενικά όλη την προυπηρεσία αλλά να υπολογίζουν μόνο την προυπηρεσία των ετών που τους βολεύει. Να που το έκαναν και αυτό. Άντε να δούμε τι θα σκεφτούν στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4016 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:14:47 μμ »
Smile O2.50  και εγώ αυτό που παρέθεσες γνωρίζω ως νομοθεσία. Δούλεψα τα έτη 2012-2014 σε δυσπρόσιτα στην γενική αγωγή. Τηλεφώνησα σήμερα στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Α Αθήνας και ρώτησα γι΄αυτό και η υπάλληλος μου είπε από εδώ και πέρα λογίζονται ως διπλά μόρια. Τι να πω... να μην τα ήξερε καλά η υπάλληλος; Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ το θέμα ειδικά αν δεν γίνει ΑΣΕΠ, θα το ψάξω περισσότερο, θα δούμε τι θα γίνει και το επόμενο καλοκαίρι.
vickyM Μια χαρά τα ήξερε η υπάλληλος. Για τα έτη 2012-14 που δούλεψες σε δυσπρόσιτα θα σου μπει διπλή η προϋπηρεσία. Τουλάχιστον, από όσα ισχύουν μέχρι σήμερα. Γιατί σε ένα χρόνο πολλά αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4017 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 03:19:12 μμ »
Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι, οι οποίοι, έχοντας οικογενειακές υποχρεώσεις, δεν έχουν τη δυνατότητα μετακίνησης σε όλη την Ελλάδα με την ευκολία που την έχουν κάποιοι άλλοι. Νομίζω ότι η έκφραση να "κάτσουν σπίτι τους" για ανθρώπους που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπόρεσαν να φύγουν μακριά είναι τουλάχιστον άδικη, για να μην πω τίποτα χειρότερο.
δεν είχα σκοπό να μειώσω κανέναν με την φράση αυτή,
κι εγώ σε αυτούς τους ανθρώπους ανήκω, που εχουν οικογένεια και πολλές υποχρεώσεις, για τον λόγο αυτο από το ΄12 και μετά κάθομαι στο σπίτι μου και δηλώνω περιοχή κοντά σε αυτό, αν όμως ήξερα φέτος για την διπλή μοριοδότηση πριν κάνω την αίτηση, θα συζητούσα με την οικογένεια μου, θα το ζύγιζα τουλάχιστον ως προοπτική, με τον τρόπο που έγιναν όλα και την στιγμή που έγιναν, μου δημιουργούν δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.