*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?  (Αναγνώστηκε 34602 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 01:50:24 μμ »
Στον προηγουμενο δεν ειχε βγαλει βιβλιογραφια το ΑΠΘ. Δες τοπικ του κλαδου μας για τον προηγουμενο ασεπ,εχει αρκετη βιβλιογραφια για αρχη.Εγω ξεκινησα με παλια θεματα.Καλη αρχη στο διαβασμα!Εχει ξεκινησει καποιος να διαβαζει?Ειχαν πει μεχρι τελος του μηνα θα ξερουμε αν θα γινει ασεπ και ποτε.Αντε μας εχουν βγαλει την ψυχη,με τον ασεπ και τους πινακες φετος.. :)
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:46 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 12:04:52 μμ »
τελικα θα γινει ο ασεπ?

κι αν  ναι τι διαβαζουμε?
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 11:28:41 πμ »
Τώρα που θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και θα υποχρεωθεί να πάρει τις 300.000 ανέργων που υποσχέθηκε, θα γίνει διαγωνισμός και για τους καθηγητές ξένων γλωσσών;

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 12:42:13 μμ »
Τώρα που θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και θα υποχρεωθεί να πάρει τις 300.000 ανέργων που υποσχέθηκε, θα γίνει διαγωνισμός και για τους καθηγητές ξένων γλωσσών;
Καλή χρονιά. Κομματάκι δύσκολο δε σου φαίνεται; Θα τους δούμε και αυτούς βέβαια αλλά αμφιβάλω αν κάνουν έστω το 1% των όσων έχουν πει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:46 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 02:26:57 μμ »
Τώρα που θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και θα υποχρεωθεί να πάρει τις 300.000 ανέργων που υποσχέθηκε, θα γίνει διαγωνισμός και για τους καθηγητές ξένων γλωσσών;
Υποχρέωση; Μάλλον άγνωστη λέξη για πολιτικούς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 03:55:08 μμ »
ΑΣΕΠ  Θα γινει μετα το 2020 ;)

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 03:41:00 μμ »
Οι δικοί μου μ'έχουν ζαλίσει να πάω σε φροντιστήριο για το ΑΣΕΠ, επειδή η κόρη ενός γνωστού μας ήδη διαβάζει μόνη της για τον επικείμενο διαγνωνισμό για τους ΠΕ06. Μετά από πόσο καιρό από την προκήρυξη διενεργούνται οι εξετάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10881
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 04:13:00 μμ »
Όποτε και να γίνει ΑΣΕΠ, να μην πας σε φροντιστήριο. Είναι άσκοπα λεφτά.

Οι εξετάσεις μπορεί να πραγματοποιηθούν 2-3 μήνες μετά την προκήρυξη του διαγωνισμού.
Προτείνω να διαβάσεις κι εσύ μόνη σου. Διάβασε το βιβλίο του Ματσαγγούρα για Παιδαγωγικά.
Στην ειδική διδακτική θα σε βοηθούσε αν έκανες λίγες ώρες ιδιαίτερο με άτομο που γνωρίζει το αντικείμενο.
Εμένα με είχαν βοηθήσει 8 δίωρα μαθήματα που είχα κάνει με μια φιλόλογο. Μου είχε δώσει και σχετικό υλικό!

Μην αγχώνεσαι. Όταν θα προκηρυχθεί ο διαγωνισμός, τα παιδαγωγικά και την ειδική διδακτική θα τα προλάβεις άνετα.
Ασχολήσου με το αντικείμενό σου, γιατί το γνωστικό είναι αυτό που απαιτεί περισσότερο χρόνο για προετοιμασία!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 04:38:51 μμ »
Οι δικοί μου μ'έχουν ζαλίσει να πάω σε φροντιστήριο για το ΑΣΕΠ, επειδή η κόρη ενός γνωστού μας ήδη διαβάζει μόνη της για τον επικείμενο διαγνωνισμό για τους ΠΕ06. Μετά από πόσο καιρό από την προκήρυξη διενεργούνται οι εξετάσεις;
Θα συμφωνήσω με Lasid. Εστίασε στο γνωστικό στο οποίο πρέπει έτσι κι αλλιώς να είσαι πολύ καλή για να μπορείς να διδάσκεις. Θα έλεγα να κάνεις κείμενα του reading comprehension (κείμενο με πολλαπλές επιλογές) επίπεδο Γ2, μιας και ένα μέρος της εξέτασης έχει ακριβώς αυτό και μάλιστα οι απαντήσεις που προτείνονται είναι πολύ δύσκολες (δυσκολεύεσαι να διαλέξεις μεταξύ των προτεινόμενων απαντήσεων). Επιπλέον το να ξεκινήσεις από τώρα προετοιμασία ειδικά για ΑΣΕΠ είναι παράλογο γιατί δεν ξέρουμε καν αν θα γίνει και το πιο πιθανό είναι να αργήσει, αν γίνει. Επίσης είμαι κατά των φροντιστηρίων/σεμιναρίων κι αυτό το λέω βάσει εμπειρίας. Ας προκηρυχθεί ο διαγωνισμός και, πίστεψέ με, θα έχεις όλο το χρόνο να μελετήσεις για διδακτική/παιδαγωγικά στα οποία αυτό που μετρά δεν είναι ο όγκος της ύλης που θα βγάλεις αλλά το να μπεις στο πνεύμα.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 04:59:41 μμ »
Απλα υπενθιμιζω οτι ειναι αδιοριστο το 60-40 αλλα και το 24+ασεπ του ΠΕ06. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα γινει ασεπ εαν δεν απορροφηθουν οι προτεροι νομοι.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 05:09:35 μμ »
Οι δικοί μου μ'έχουν ζαλίσει να πάω σε φροντιστήριο για το ΑΣΕΠ, επειδή η κόρη ενός γνωστού μας ήδη διαβάζει μόνη της για τον επικείμενο διαγνωνισμό για τους ΠΕ06. Μετά από πόσο καιρό από την προκήρυξη διενεργούνται οι εξετάσεις;
Αλήθεια , εξακολουθούν να λειτουργούν τμήματα που προετοιμάζουν κόσμο  για έναν ΑΣΕΠ που υπήρχε μόνο στα λόγια ενός φαφλατα πολιτικού που σύντομα θα είναι μια θλιβερή αναμνηση  ? Και κυρίως, υπάρχουν άτομα που εξακολουθούν να τα σκάνε στα φροντιστήρια ? Ήμαρτον , που λέει και μία ψυχή.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 06:35:33 μμ »
Αν διαβάσετε σήμερα στα ΝΕΑ θα διαπιστώσετε πως ο ΑΣΕΠ είναι υπερκομματικος αφου υποστηρίζεται και απο τον ΣΥΡΙΖΑ.Επομένως ο διαγωνισμός θα γίνει με όποια κυβέρνηση.Καλο διάβασμα στους συμμετέχοντες,λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 06:55:33 μμ »
Συμφωνώ με Lasid & Truth: δωσε προτεραιότητα στο γνωστικό. Οσο για την ειδική διδακτική είναι προσωπικο θέμα και για να ρωτας σημαινει κατι.  Εξαλλου δεν ειναι πανω από καποιες ωρες. Προσοχή όμως στο ποιος κανει το μαθημα, και να εχεις παντα μια κριτική θεωρηση σε οσα ακους. Τα βιβλια του καθηγητη θα σε βοηθησουν αρκετα πανω σε αυτό.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 08, 2015, 12:36:03 πμ »
Κατα την άποψή μου, σημασία έχει ο τρόπος που ο ίδιος ο υποψήφιος φιλτράρει, επεξεργάζεται και δουλεύει πάνω στο υλικό με το οποίο προετοιμάζεται, από όπου και αυτό αν προέρχεται. Σίγουρα έχουν διοριστεί και υποψήφιοι οι οποίοι παρακολούθησαν μαθήματα σε φροντιστήριο και υποψήφιοι που προετοιμάστηκαν μόνοι τους. Το βέβαιο είναι ότι αυτοί που κρίθηκαν διοριστέοι κάτι έκαναν πιο αποτελεσματικά από τους υπόλοιπους.

Προσωπικά, έδωσα δύο φορές ΑΣΕΠ, την πρώτη έγραψα καλά αλλά ήμουν καμιά εκατοστή θέσεις κάτω απτον τελευταίο διοριστέο και τη δεύτερη ήμουν στους διοριστέους. Τη διαφορά σε εμένα την έκανε η ειδική διδακτική στην οποία την πρώτη φορά με δικό μου διάβασμα είχα γράψει συμπαθητικά, τη δεύτερη φορά έχοντας παρακολουθήσει κάποιες ώρες σε φροντιστήριο έγραψα σχεδόν άριστα. Βέβαια, τη δεύτερη φορά είχα κάνει γενικότερα πιο εντατική και συστηματική προσπάθεια. Κακά τα ψέματα, στον ΑΣΕΠ για να κριθείς διοριστέος πρέπει να γράψεις αρκετά υψηλή βαθμολογία, άρα να ξεχωρίσεις ανάμεσα σε άτομα που έχουν ως πτυχιούχοι ένα αρκετά καλό υπόβαθρο. Επομένως, χωρίς καλό διάβασμα και αρκετό ψάξιμο δύσκολα θα πετύχεις. Κανένας τρόπος προετοιμασίας δεν είναι πανάκεια, πρέπει να βρεις τι σου ταιριάζει, που έχεις τις περισσότερες ελλείψεις και να επιλέξεις πώς θα προετοιμαστείς.

Επειδή κι εγώ ΠΕ06 είμαι σου παραθέτω την προσωπική μου άποψη για την κάθε ενότητα.
Παιδαγωγικά: Είναι καθαρά θέμα διαβάσματος και ψαξίματος σωστής βιβλιογραφίας (ο Ματσαγγούρας είναι must). Αν κάνεις μια καλή έρευνα και σύνθεση βιβλιογραφίας, καθώς και ερωτήσεις από παλιότερα θέματα, τα παιδαγωγικά δεν απαιτούν κάτι άλλο. Είναι θεωρητική ενότητα και απαιτεί απλά καλό διάβασμα από σωστές πηγές.
Γνωστικό: Δυστυχώς στο δικό μας κλάδο το γνωστικό είναι ασαφές, καθώς μπορεί να είναι τα πάντα σχετικά με τη γλώσσα, την κουλτούρα και τον πολιτισμό της γλώσσας. Πρακτικά, η μόνη προετοιμασία που μπορείς να κάνεις στο γνωστικό είναι να γράφεις essays από παλιότερα θέματα αλλά και topics επιπέδου Γ2 (αν και κατά τη γνώμη μου τα θέματα του ασεπ είναι πολύ πιο σύνθετα), προσπαθώντας όσο μπορείς να βελτιώσεις το επίπεδο του γραπτού σου λόγου στη δομή και την έκφραση γιατί έχεις να συναγωνιστείς καθηγητές. Επίσης, ανάγνωση κειμένων και εξάσκηση σε multiple choice tests. Υπάρχουν βιβλία στο εμπόριο για το γνωστικό του κλάδου μας.
Γενική/Ειδική διδακτικη: Κατά τη γνώμη μου, είναι ίσως η μοναδική ενότητα που ένας υποψήφιος -αν δεν έχει κάποιες μεταπτυχιακές σπουδές στη διδακτική- μπορεί να χρειαστεί καθοδήγηση και από κάποιο έμπειρο καθηγητή. Αυτό γιατί το lesson palnning δεν είναι μόνο θέμα διαβάσματος και κατανόησης κάποιων βασικών αρχών μεθοδολογίας, αλλά και ικανότητα μεταφοράς της θεωρίας στην πράξη. Εκεί συνήθως είναι το πρόβλημα. Πώς θα φτιάξεις ένα πλάνο μαθήματος που να περικλείει τις αρχές της σύγχρονης διδακτικής, να έχει σαφή και ορθή στοχοθεσία και οι δραστηριότητες που δημιουργείς να ανταποκρίνονται στους στόχους του μαθήματος. Και τέλος, να είναι ένα μάθημα ενδιαφέρον και πρωτότυπο που θα κάνει τον εξεταστή να το ξεχωρίσει ανάμεσα σε άλλα και να του δώσει μια υψηλή βαθμολογία. Εμένα, σε αυτό με βοήθησε το φροντιστήριο, ήταν όμως αξιόλογος και ο συγκεκριμένος καθηγητής. Αυτό βέβαια δε σημαίνει κάτι. Μπορεί κάποιος και μόνος του να κάνει εξαιρετική δουλειά.

Αυτά από μενα. Ελπίζω να βοήθησα. Δε χάνεις κάτι να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι σιγά σιγά και να συγκεντρώνεις πηγές, όποτε και αν υλοποιηθεί ο ασεπ. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 691
Σύνολο: 703

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.