*

Αποστολέας Θέμα: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα  (Αναγνώστηκε 34525 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:14:36 μμ »
Έγινε αλλά δεν ίσχυσε στις τοποθετήσεις γιατί έρχονταν άτομα μέχρι το Μάρτη. Κάνω λάθος;
Αν και δεν μου πέφτει λόγος, γιατί δεν είμαι ΠΕ.
Απλώς ακούω ότι υπάρχουν πολλές δυσαρέσκειες γιατί πολλοί έχασαν από αυτή τη μετατροπή ενώ άλλοι ωφελήθηκαν.
Εν πάσει περιπτώσει, όλο αυτό έγινε με προχειρότητα για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουν υπεραναλυθεί σε άλλες αναρτήσεις.
Το σημαντικό νομίζω που κρατάνε αυτοί που έχουν μεταταγεί είναι ότι δεν ξέρουν πού και σε πόσα σχολεία θα είναι φέτος καθώς και το τι ακριβώς αντικείμενα θα αναλάβουν.
Δεν πειράζει ξέρουν όμως ότι θα είναι στην περιοχή συμφερόντων τους.. Δεν είναι και λίγο..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:13 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:16:51 μμ »
Αν δώσουν το δικαίωμα με Sorbonne II ή Proficiency...τότε τα ξαναλέμε. Φαντάζει απίστευτο αλλά σε χαλεπούς καιρούς...
Εγώ περιμένω επίσημα έγγραφα.
Έως τότε ακούγονται σενάρια...(για μέσα από το υπουργείο ακούγονται, όχι αναμεταξύ μας)
Απιθανο το θεωρω,ειδικα σε χαλεπούς καιρους.Ας απολυσουν αγγλογαλλογερμανους και μετα θα θελουν ένα καραβι δασκαλους,απο εκεινα τα μεγαλα κρουαζιεροπλοια που δενουν στον Πειραια και είναι σα βουνα.
Τελειως ασυμφορο.Το πρόβλημα πρεπει να λυθει εκ των εσω,με αναθεσεις

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:35:58 μμ »
Απιθανο το θεωρω,ειδικα σε χαλεπούς καιρους.Ας απολυσουν αγγλογαλλογερμανους και μετα θα θελουν ένα καραβι δασκαλους,απο εκεινα τα μεγαλα κρουαζιεροπλοια που δενουν στον Πειραια και είναι σα βουνα.
Τελειως ασυμφορο.Το πρόβλημα πρεπει να λυθει εκ των εσω,με αναθεσεις

Γιατί επαναλαμβάνεις τις απολύσεις; Προσωπικά το θεωρώ απίθανο!
Μάλλον κατανοητή δεν γίνομαι και φταίω εγώ. Συγγνώμη παιδιά!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:57:20 μμ »
Δεν αποτελει απαντηση σε αυτά που λες εσυ,απλα πηρα και το πιο ακραιο σεναριο,δικο μου σκεπτικο εκφραζω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:13 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:11:41 μμ »
Το σχέδιο του υπουργού Παιδείας για τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου

Με όποια αξιοπιστία μπορεί να έχει μια ανάρτηση του esos και των συνεργαζόμενων με αυτό ατόμων εντός του Υπουργείου Παιδείας.

Τώρα που το είπα αυτό, δε θα ήταν άσχημη μια έρευνα να δούμε αν υπάρχουν υπάλληλοι που κονομάνε "μαύρα" από τις διαφημίσεις του esos για να φιλοτεχνούν το πορτραίτο του κάθε περαστικού από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου. Όχι τίποτα άλλο, αλλά ψάχνει και κάτι επίορκους ο Μητσοτάκης. Και γι' αυτούς ισχύει το 1:1. Μια χαρά, ειδικά για όσους είναι εκπαιδευτικοί...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2014, 05:13:24 μμ από Patreas »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:36:14 μμ »
το πως θα γινουν ολα εαεπ και θα μπει και μια ωρα επιπλεον μελετη θελω να το δω.......
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:50:34 μμ »
Δεν ξέρω αν όσοι μιλάτε για απολύσεις έχετε κάποιο σκοπό ή έτσι ακούσατε και έτσι λέτε.
Αλλά πραγματικά θα είναι το τελευταίο ευγενικό μου μήνυμα εδώ μέσα σε όποιον μιλήσει για νέες απολύσεις εκπαιδευτικών χωρίς να έχει κάποιο σύνδεσμο που αναφέρονται κάπου.


Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:47:47 μμ »
Το σχέδιο του υπουργού Παιδείας για τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου

Αν επαληθευτει η διαρροη του esos, τοτε πιθανον ο θεσμος του δασκαλου του ολοημερου σχολειου να κριθει πλεοναζων και ετσι να εξοικονομηθουν μερικες χιλιαδες ΠΕ70 χαριν των μαθητων και των γονεων, αν και ειναι δυσκολο να λειτουργησει ολοημερο αποκλειστικα με καθηγητες.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:55:10 μμ »
Αν επαληθευτει η διαρροη του esos, τοτε πιθανον ο θεσμος του δασκαλου του ολοημερου σχολειου να κριθει πλεοναζων και ετσι να εξοικονομηθουν μερικες χιλιαδες ΠΕ70 χαριν των μαθητων και των γονεων, αν και ειναι δυσκολο να λειτουργησει ολοημερο αποκλειστικα με καθηγητες.

Το μοντέλο της Π.Δ.Σ θα μπορούσε να λειτουργήσει?  ::)
Εστω και χωρίς ωρομίσθιους καθηγητές... αλλά με έναν υπέυθυνο με κάποιο επίδομα από ΕΣΠΑ?
Μιας και σιγά σιγά μπαίνουμε στο νέο ΕΣΠΑ από του χρόνου...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 24, 2014, 08:01:29 μμ »
για να πάω και λιγο κόντρα στην κόντρα, νομιζω οτι αυτό είναι εκ πρώτης όψεως ίσως το πιο ανώδυνο σενάριο για όλους τους εμπλεκομένους, και νομιζω οτι όντως θα κανει τελικά ένα καλό στα παιδιά η προετοιμασία με τον πρωινό τους δάσκαλο

όσο προβληματικό θα είναι το ολοήμερο στη νέα του μορφή άλλο τόσο ήταν μέχρι σήμερα, με έως αδιάφορα ακανθώδες ζήτημα το υπάρχον επίδομα για τον υπεύθυνο δάσκαλο του ολοημέρου
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:13:11 μμ »
Δεν ξέρω αν όσοι μιλάτε για απολύσεις έχετε κάποιο σκοπό ή έτσι ακούσατε και έτσι λέτε.
Αλλά πραγματικά θα είναι το τελευταίο ευγενικό μου μήνυμα εδώ μέσα σε όποιον μιλήσει για νέες απολύσεις εκπαιδευτικών χωρίς να έχει κάποιο σύνδεσμο που αναφέρονται κάπου.
Προφανως αναφερεσαι σε εμενα.Οπως εγραψα εκφραζω ένα προσωπικο μου σκεπτικο,ακραιο όπως ηδη ειπα και γι αυτό και το απορριπτω και το αναιρω.Διαβασε καλυτερα το ανωθεν μηνυμα που το εξηγω στη συναδερφο.
Σαν τι σκοπο θα μπορουσα να εχω;!Ημαρτον Θεε μου..Εξυπηρετω ντοπια και ξενα συμφεροντα..Συζητηση κανω,δεν διαταζω απολυσεις ουτε τις ονειρεύομαι.
 Οσο για την προειδοποιηση,οκ,εγω θα είμαι ο Πανουσης και εσυ ο Νταλάρας,τι να πω...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:27:35 μμ »
Προφανως αναφερεσαι σε εμενα.Οπως εγραψα εκφραζω ένα προσωπικο μου σκεπτικο,ακραιο όπως ηδη ειπα και γι αυτό και το απορριπτω και το αναιρω.Διαβασε καλυτερα το ανωθεν μηνυμα που το εξηγω στη συναδερφο.
Σαν τι σκοπο θα μπορουσα να εχω;!Ημαρτον Θεε μου..Εξυπηρετω ντοπια και ξενα συμφεροντα..Συζητηση κανω,δεν διαταζω απολυσεις ουτε τις ονειρεύομαι.
 Οσο για την προειδοποιηση,οκ,εγω θα είμαι ο Πανουσης και εσυ ο Νταλάρας,τι να πω...

Είπα ή σκοπό ή έτσι ακούσατε δεν είπα έχετε ντε και καλά σκοπό ή ότι τις θέλετε.
Το θεωρώ όμως μη έξυπνο να αναφερόμαστε σε απολύσεις όταν δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία γι αυτό.
Ισα ίσα που άμα δεις σε νέο θέμα που άνοιξα, ειδικά για τις "μη" βασικές ειδικότητες υπάρχουν πολλες κενές οργανικές πλέον σε επίπεδο ΠΥΣΔΕ... οπότε όχι μόνο απολύσεις δεν γίνονται ... αλλά τελικά έχουμε και επίσημα εκατοντάδες κενά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2014, 09:29:21 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:49:12 μμ »
Συναδελφοι, μπορειτε να μου εξηγησετε τι ακριβως καταλαβατε εσεις οτι εννοει το ESOS με την "πρωινη ζωνη" και το "μεταμεσημβρινο προγραμμα"? ??? Εγω καταλαβα οτι η μελετη που μεχρι σημερα γινοταν στο μεταμεσημβρινο προγραμμα των ΕΑΕΠ για οσους μαθητες καθονταν μετα τις 14:00 (δεν καθονταν ολοι βεβαια), θα γινεται πριν τις 14:00 και θ'αφορα πλεον ολους τους μαθητες.

Τοτε ομως αυτη η καθημερινη ωρα "μελετης" πρεπει να μπει στη θεση αλλου μαθηματος, σωστα; Δηλαδη θα γινει ανακαταταξη των ωρων ειδικοτητων (αγγλικα, θεατρικη αγωγη, υπολογιστες, κλπ) που θα μεταφερθουν στο μεταμεσημβρινο προγραμμα, με συνεπεια ο μαθητης που μεχρι τωρα τα παρακολουθουσε στο κανονικο ωρολογιο προγραμμα να ειναι αναγκασμενος να καθεται μεχρι τις 16:00-17:00 για να τα παρακολουθησει; Εχω καταλαβει καλα το αρθρο; ???

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:52:43 μμ »
Συναδελφοι, μπορειτε να μου εξηγησετε τι ακριβως καταλαβατε εσεις οτι εννοει το ESOS με την "πρωινη ζωνη" και το "μεταμεσημβρινο προγραμμα"? ??? Εγω καταλαβα οτι η μελετη που μεχρι σημερα γινοταν στο μεταμεσημβρινο προγραμμα των ΕΑΕΠ για οσους μαθητες καθονταν μετα τις 14:00 (δεν καθονταν ολοι βεβαια), θα γινεται πριν τις 14:00 και θ'αφορα πλεον ολους τους μαθητες.

Τοτε ομως αυτη η καθημερινη ωρα "μελετης" πρεπει να μπει στη θεση αλλου μαθηματος, σωστα; Δηλαδη θα γινει ανακαταταξη των ωρων ειδικοτητων (αγγλικα, θεατρικη αγωγη, υπολογιστες, κλπ) που θα μεταφερθουν στο μεταμεσημβρινο προγραμμα, με συνεπεια ο μαθητης που μεχρι τωρα τα παρακολουθουσε στο κανονικο ωρολογιο προγραμμα να ειναι αναγκασμενος να καθεται μεχρι τις 16:00-17:00 για να τα παρακολουθησει; Εχω καταλαβει καλα το αρθρο; ???


Χμ κι εγώ κάπως έτσι το κατάλαβα αν και δεν διάβασα πλήρως λέξη προς λέξη όλο το πρόγραμμα...
Δηλαδή, καλά κρασιά...αν ισχύει αυτό...Οι ειδικότητες έως τις 4 το απόγευμα....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.