*

Αποστολέας Θέμα: Proficiency και Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 12670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bill_mat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 11:53:54 μμ »
Όντως, ίσως να έχετε δίκιο, θα μιλήσω αύριο και θα δούμε για 4, 2 2ωρα... Αυτές τις μέρες εξάλλου θα πάρω και εγώ τα βιβλία και θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:46 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:32:37 πμ »
Στην ερώτηση αν αξίζει για βιοποριστικούς λόγους (να διδάξεις αγγλικά με το Proficiency τελειώνοντας το σχολείο) η απάντηση είναι όχι, δεν αξίζει.

xm, beg to differ! από το να χάσεις 4-5-6 χρόνια σε ένα ΤΕΙ της πλάκας, σε φροντιστήρια ελληνικού σχολείου συν φυσικά κόστος μετακίνησης, ευκαιρίας κτλ καλύτερα με ένα ECPE να το παίζεις καθηγητής και να βγάζεις ένα κάρο λεφτά! το ξέρω πως το 2014 είναι λίγα τα χρήματα, αλλά in my experience το 2001 το ιδιαίτερο πληρωνόταν τουλάχιστον 4-5-6.000 δρχ ανά ώρα (ξέρω και κυρία που έπαιρνε τότε 10.000 δρχ την ώρα σε γκρουπάκι από 2-3 άτομα!!!), και τα φροντιστήρια πλήρωναν περίπου 2-3.000 δρχ. Αν τα έβαζες στην άκρη, συν επιτόκια προθεσμίας 4-5-6% για το διάστημα 2001-2014 (που κάποιες περίοδοι ήταν πράγματι χρυσές) τώρα κάποιος άνετα θα είχε στην τράπεζα περίπου (rough estimate) 300.000 (δηλαδή 30 ώρες την βδομάδα, για 10 μήνες, συν 2 μήνες ΟΑΕΔ), επί 13 έτη, συν φυσικά τις προθεσμίες. ΥΓ εδώ τονίζω πως σημαντικό είναι κανείς να έβρισκε στην γειτονιά του, ή σε περιοχές πάνω στο ΜΕΤΡΟ- τελοσπάντων να μην είχε μεταφορικά, και να υποχρέωνε τον μαθητή να αγοράσει το student's από την αρχή- ώστε να μην έχει ο καθηγητής έξοδα φωτοτυπιών κτλ. ΥΓ2 ξέρω πολλοί θα πείτε δεν γίνεται αλλά αν κάποιος ήτανε diligent and prudent γινόταν!! ΥΓ3 τονίζω ξανά πως με αυτόν τον τρόπο αποφεύγει κανείς έξοδα για fees μεταπτυχιακών, αεροπορικά κτλ. ΥΓ4 τονίζω επίσης πως αν ξεκινήσεις να δουλεύεις σοβαρά από τα 17 αποκτάς μια καμπύλη μάθησης-εμπειρίας λίαν σημαντική (που να βάζεις αγγελίες, πως να μιλάς σε γονείς κτλ). ΥΓ5 έχω προσωπικά παραδείγματα που παίρναν αυτές τις αμοιβές! ΥΓ6 μακάρι να είχα τις σημερινές γνώσεις τότε, τώρα απλά θα έτρωγα το λίπος και τους τόκους!! ΥΓ7 ένας 17 χρονος μπορεί να διδάσκει πχ 15 ώρες σε φροντιστήριο με 7-8 ευρώ την ώρα, συν να έχει άλλες 10 ώρες ιδιαίτερα επί 11 ευρώ ανά ώρα (δηλαδή 3 ώρες την ημέρα it's doable), δηλαδή την βδομάδα να βγάζει  230 ευρώ, δηλαδή περίπου 8,000 το έτος, 80 την δεκαετία αν βάλω και τις προθεσμίες παραπάνω- σε μια περίοδο τρομερής κρίσης!! όταν λέκτορες (αφού έχουν περάσει δέκα και πλέον έτη σε ΑΕΙ, Μάστερ, άμισθα διδακτορικά, χαμαλιλίκια τεμπέληδων του ΠΑΣΟΚ καθαρίζουν 1,100 καθαρά!) ΥΓ8 αυτά ισχύουν αν μένεις με γονείς-υποθέτω πως 17-18 μάλλον θα μένεις, και κάνεις οικονομία δηλαδή όχι περιττά έξοδα και απαιτείς τα λεφτά σου. Σόρυ για το σεντόνι, by bad :D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:38:50 πμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος Bill_mat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:53:42 πμ »
Καταλαβαινω ακριβως τι λες, και περα απο το γεγονος οτι βρίσκω απιθανο ενα 17χρονο να δουλευει σε φροντηστηριο, συμφωνω... Και εγω πιστευω οτι με τις καταλληλες κινησεις, θα εισαι μια χαρα ικανος να παρουσιαστεις ως ενας καθηγητης αγγλικων σε ιδιαιτερα - φροντηστηρια κτλ. Βεβαια εγω αυτο το θελω, οταν (με το καλο) γινω φοιτητης σε μια αξιολογη σχολη που θα μου αρεσει, αλλα βεβαια οχι μονο τοτε, κυριως αργοτερα θα εχω να ασχοληθω με κατι που μου αρεσει, και που ισως θα ειμαι ικανος να κανω...

Εφοσον, τελικα, μπορω να αποκτησω αλλη "ιδιοτητα", γιατι οχι ?

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:29:03 πμ »
Καταλαβαινω ακριβως τι λες, και περα απο το γεγονος οτι βρίσκω απιθανο ενα 17χρονο να δουλευει σε φροντηστηριο, συμφωνω... Και εγω πιστευω οτι με τις καταλληλες κινησεις, θα εισαι μια χαρα ικανος να παρουσιαστεις ως ενας καθηγητης αγγλικων σε ιδιαιτερα - φροντηστηρια κτλ. Βεβαια εγω αυτο το θελω, οταν (με το καλο) γινω φοιτητης σε μια αξιολογη σχολη που θα μου αρεσει, αλλα βεβαια οχι μονο τοτε, κυριως αργοτερα θα εχω να ασχοληθω με κατι που μου αρεσει, και που ισως θα ειμαι ικανος να κανω...

Εφοσον, τελικα, μπορω να αποκτησω αλλη "ιδιοτητα", γιατι οχι ?
εντάξει στα 17 λίγα φροντιστήρια θα σε πάρουνε, αν και σου το ορκίζομαι θυμάμαι ένα στην γειτονιά μου αν έμπαινες σε ένα ΑΕΙ στην Αθήνα σε φώναζε να κάνεις μάθημα κυριλέ! (3.000 δρχ ανά ώρα)- Κοινωνιολόγος (πρώτου έτους) έκανε Αρχαία (ενώ είχε πατώσει στις Πανελλήνιες) και μαθηματικά Γυμνασίου!!! Πάντως για ιδιαίτερα από 17-18 (εντάξει άντε 19 ετών) γνωστή μου χωρίς Prof (αλλά με FCE με C!!!) έπαιρνε 3.000 δρχ/ώρα αλλά σου έλεγε για δίωρο τουλάχιστον, τελείως μαύρα φυσικά!! ΥΓ τα ΑΕΙ-ΤΕΙ για μένα είναι πλέον πεταμένα λεφτά!! ΥΓ2 φαντάσου να εμπλακείς επίσης σε μεταφράσεις/σε συνεργασία με έναν δικηγόρο που μπορεί να επικυρώσει?
PS δώσε το MSU Prof. λίαν εύκολο πέφτουν υποθετικοί λόγοι και γερούνδιο λολ όταν στο Cambridge σε ρωτάνε εκφράσεις που ούτε οι Άγγλοι δεν ξέρουν >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:33:09 πμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:46 »

Αποσυνδεδεμένος Bill_mat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:43:01 πμ »
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να δώσω κάποιο άλλο πέρα από ECPE και FCE γιατι i ) θεωρω οτι μπορω να καταφερω καποιο απο αυτα ii ) θεωρητικα εστω, ειναι τα 2 κορυφαια και iii ) ειναι αυτα που σου δινουν αδεια διδασκαλιας...

Θα μείνω στο ECPE ...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:54:09 πμ »
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να δώσω κάποιο άλλο πέρα από ECPE και FCE γιατι i ) θεωρω οτι μπορω να καταφερω καποιο απο αυτα ii ) θεωρητικα εστω, ειναι τα 2 κορυφαια-τα ίδια λεφτά θα πάρεις σε ιδιαίτερα/φροντιστήρια και μόρια για ΑΣΕΠ και iii ) ειναι αυτα που σου δινουν αδεια διδασκαλιας... δίνει και το MSU 10000% http://www.msu-exams.gr/swift.jsp?CMRCode=18C06IRG9&CMCCode=0104 ΥΓ αν σε ενδιαφέρει το cost/benefit δηλαδή με τον λιγότερο δυνατό κόπο/χρήμα/εργατοώρες το MSU είναι η βασική σου επιλογή, φιλικά πάντα :D

Θα μείνω στο ECPE ...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 09:20:00 πμ »
Καλά, δε θα εργαστεί 17χρονος σε φροντιστήριο. Τι λέμε τώρα; Aφήστε που νομίζω υπάρχει και κατώτατο ηλικιακό όριο για να βγάλεις άδεια/επάρκεια. Δεν μπορώ να ανατρέξω τώρα στη νομοθεσία. Αν κάποιος το ξέρει, επιβεβαιώνει ή διαψεύδει για να είμαστε και σίγουροι.
Έχω ξαναπεί εδώ στο forum πως είμαι αντίθετοι με το να διδάσκουν απλοί κάτοχοι proficiency. Tόσοι πτυχιούχοι υπάρχουν που είναι άνεργοι και στο κάτω κάτω είναι πολύ πιο ολοκληρωμένοι καθηγητές και με περισσότερες γνώσεις όχι μόνο πάνω στη γλώσσα αλλά και στα παιδαγωγικά, ψυχολογία, κουλτούρα Βρετανίας και Αμερικής κι άλλα. Ναι, υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά λίγες για μένα.
Αλήθεια, αφού σου αρέσουν τόσο τα Αγγλικά και θες να διδάξεις, γιατί δεν πας να σπουδάσεις Αγγλική φιλολογία;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 09:44:38 πμ »
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να δώσω κάποιο άλλο πέρα από ECPE και FCE γιατι i ) θεωρω οτι μπορω να καταφερω καποιο απο αυτα ii ) θεωρητικα εστω, ειναι τα 2 κορυφαια και iii ) ειναι αυτα που σου δινουν αδεια διδασκαλιας...
Δεν έχω διαβάσει όλη τη συζήτηση αλλά θα απαντήσω βιαστικά.

Όχι το FCE και το ECPE δεν είναι τα δύο κορυφαία. Κορυφαίο είναι το CPE (το Proficiency του Cambridge) όταν συνοδεύεται από κάποιο πανεπιστημιακό τίτλο (όχι απαραίτητα αγγλικής φιλολογίας) και ιδανικά κάποιο άλλο έξτρα προσόν π.χ. native speaker, μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνη χώρα.

Οι πιθανότητες να σε προσλάβει φροντιστήριο για να διδάξεις μόνο με επάρκεια και ECPE (αν υπάρχει ως τότε η επάρκεια γιατί είναι στα σκαριά να καταργηθεί) είναι μηδαμινές. Αν σε προσλάβει, θα σε πάρει μόνο για να σου δώσει το πολύ 10 ώρες με 3 ευρώ την ώρα, και κατά πάσα πιθανότητα μαύρα, που σημαίνει 8 ξεροί μισθοί το χρόνο, σύνολο αποδοχών 930-1080 ευρώ το χρόνο.

Σιγά μην σε πάρει φροντιστήριο να διδάσκεις με 8 ευρώ την ώρα και να σου δώσει και 15 ώρες. Και στους έμπειρους με τα πτυχία και τις γνώσεις τι θα δώσει, 15 ευρώ την ώρα; Δεν υπάρχουν αυτά παιδιά, τελειώσανε προ πενταετίας τουλάχιστον.

Συν ότι πολλά φροντιστήρια κλείνουν και η αγορά έχει γεμίσει έμπειρους καθηγητές ενώ παράλληλα ο αριθμός των παιδιών μειώνεται λόγω υπογεννητικότητας.

Αν πας να μοιράζεις φυλλάδια, θα βγάζεις περισσότερα. Ειλικρινά. 5 ευρώ την ώρα παίρνουν (μαύρα βέβαια). Οι καθαρίστριες παίρνουν 6.

Μακροπρόθεσμα όμως πρέπει να δεις πώς θα μπορέσεις να βρεις μια δουλειά με ένσημα, γιατί τα μαύρα μπορεί να είναι καλά όταν είσαι 18 χρονών αλλά σε μερικά χρόνια θα έχεις ανάγκη την ασφάλιση, το επίδομα άδειας κλπ. Και ενώ κάποιος άλλος θα έχει αναλλακτικές λόγω πτυχίου, εσύ με το Proficiency του Michigan θα είσαι καταδικασμένος να κυνηγάς τα ιδιαίτερα, στα οποία οι τιμές έχουν κατρακυλήσει, οι γονείς πολλές φορές σε φεσώνουν, ακυρώνουν μαθήματα κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2014, 09:47:35 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 09:57:33 πμ »
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να δώσω κάποιο άλλο πέρα από ECPE και FCE γιατι i ) θεωρω οτι μπορω να καταφερω καποιο απο αυτα ii ) θεωρητικα εστω, ειναι τα 2 κορυφαια και iii ) ειναι αυτα που σου δινουν αδεια διδασκαλιας...

Θα μείνω στο ECPE ...

Εννοείς CPE (proficiency of Cambridge) και ECPE (proficiency of Michigan). Το FCE που αναφέρεις ειναι lower. Επίσης επάρκεια διδασκαλίας δινουν πλέον και το MSU και το TIE κι άλλο ενα που αυτη τη στιγμη μου διαφεύγει αλλά νομιζω πως ειναι το Lancashire (μέσω του Europalso).


Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:04:46 πμ »
Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με την Isla. Αν θες μια δουλειά με προοπτικές, μην επαναπαυθείς με το ECPE. Αυτό αν σε ενδιαφέρει να διδάξεις ως κύριο επάγγελμα.
Τώρα, αν αυτό που θες είναι ένα χαρτζιλίκι για όσο σπουδάζεις, καλύτερα κάνε κάτι άλλο κι άσε τη διδασκαλία γι' αυτούς που την έχουν σπουδάσει. Όλα αυτά στα λέω φιλικά, διότι ήδη πολλοί επαρκειούχοι καθηγητές αντιμετωπίζουν πρβλήματα και θα αντιμετωπίσουν ακόμη περισσότερα στο μέλλον όταν πια (κι ελπίζω να γίνει χθες, όχι σήμερα) καταργηθεί η επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:05:38 πμ »
για επάρκεια ήθελε απολυτήριο λυκείου κ συμπληρωμένο το 18ο έτος ηλικίας (κ α/θμια υγειονομική; μπα θα το θυμώνουν, καμιά ακτινογραφία ίσως), εκατό χρόνια πριν που τρέχαμε να την βγάλουμε μην τυχόν καταργηθεί κ δεν προλάβουμε,  τώρα μπορεί να τα θέλει, ισως , τα μισά από αυτά  ;)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:06:00 πμ »
το 2001 το ιδιαίτερο πληρωνόταν τουλάχιστον 4-5-6.000 δρχ ανά ώρα (ξέρω και κυρία που έπαιρνε τότε 10.000 δρχ την ώρα σε γκρουπάκι από 2-3 άτομα!!!), και τα φροντιστήρια πλήρωναν περίπου 2-3.000 δρχ.
Το 2001 ήταν πριν από 14 χρόνια (σε λίγο θα έχουμε 2015), είμαστε εν μέσω μιας ιδιαίτερης οικονομικής κατάταστασης που θα καλυτερεύσει σε 5-10 χρόνια αν είμαστε τυχεροί και πιάσουμε τους ρυθμούς ανάπτυξης στους οποίους ελπίζει η κυβέρνηση, και επιπλέον υπάρχουν πολύ λιγότεροι μαθητές και πολύ περισσότεροι πτυχιούχοι στο χώρο της φροντιστηριακής εκπαίδευσης. Αν κοιτάς τα στοιχεία του 2001 για να βγάλεις συμπέρασμα για το πώς θα κινηθείς το 2015 το μόνο σίγουρο είναι πως δίνεις ραντεβού με την αποτυχία.

Αν θέλετε να μιλήσουμε και για πιο πριν, το 1991 που βγήκα εγώ στην αγορά εργασίας, τα φροντιστήρια προσλάμβαναν κατευθείαν από την τάξη του Proficiency. Σε έβλεπαν καλό σε σου πρότειναν δουλειά. Τόσο απλά. Βέβαια τότε έβρισκες φροντιστήρια με 300, 500, 800 μαθητές και 10-20 καθηγητές. Τώρα λειτουργούν φροντιστήρια με 40 μαθητές.

Μην συγκρίνετε μήλα με πορτοκάλια...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:11:03 πμ »
Το πρόβλημα παιδιά δεν είναι να βγάλεις επάρκεια. Σιγά το δύσκολο. Αν έχεις ένα Proficiency της πλάκας (προτείνω ΤΙΕ που έχει και μεγάλο ποσοστό επιτυχίας), δεν έχεις φυματίωση και δεν είσαι εντελώς ασταθής ψυχολογικά, μια χαρά τη βγάζεις την επάρκεια. Μπείτε στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ και δείτε πόσοι παίρνουν επάρκεια κάθε εβδομάδα.

Άντε και την έβγαλες την επάρκεια (όπως η μισή Ελλάδα), το θέμα είναι τι θα την κάνεις. Θα πας σε ένα φροντιστήριο και να πεις γεια σας, έχω το Proficiency του ΤΙΕ και την επάρκεια και ψάχνω δουλειά? Και περιμένεις να τους εντυπωσιάσεις και να χαλάσουν 15 ευρώ την ώρα για χάρη σου (γιατί τόσο κοστίζει ένας καθηγητής που παίρνει 8 ευρώ καθαρά)? Αυτά μόνο σε σενάριο επιστημονικής φαντασίας παίζουν.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:16:03 πμ »
Νομίζω η όλη κουβέντα δεν έχει νόημα. Δηλαδή το ερώτημα είναι να πάρω το proficiency για να διδάξω όταν θα είμαι φοιτητής; Για μένα το σημαντικό είναι απλά να το πάρεις τώρα που τα έχεις και φρέσκα. Τωρα σε προκήρυξη θα το χρειαστείς (σίγουρα), για να διδάξεις για κάποιο διάστημα το θες, πάρτο εσύ και μετά σίγουρα θα βρεθεί τρόπος να αξιοποιηθεί-το να το έχεις είναι καλύτερα από το να μην το έχεις. Όλα τ'άλλα είναι να χαμε να λέγαμε και πραγματικά δε μπορώ να κατανοήσω ::) τί τη θες τη γνώμη των άλλων για κάτι που μα μεγάλος μα μικρός όπως πολλοί άλλοι κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να το προσπαθήσεις να το πάρεις. Καλή επιτυχία λοιπόν κι όλα τα άλλα είναι τσάμπα κουβέντα που στερούν χρόνο από το διάβασμα. (Μην κάνεις ότι και μεις που έχουμε κολλήσει στο forum ;D αντί να διαβάζουμε για τον ΑΣΕΠ ??? !
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:20:49 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.