*

Αποστολέας Θέμα: Proficiency και Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 12671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bill_mat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Proficiency και Β' Λυκείου
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 04:24:41 μμ »
Καλησπέρα στο forum !

Ονομάζομαι Βασίλης, είμαι 16 χρονών και θα πάω β' λυκείου...

Το θέμα μου είναι, ότι αν και γνωρίζω ότι φέτος ειδικά θα υπάρχει μια πίεση, πρόκειται να ξεκινήσω μαθήματα proficiency ecpe έτσι ώστε να δώσω στις εξετάσεις μαιου, εφόσον πέτυχα στις εξετάσεις lower ecce τον προηγούμενο μαιο. Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα σχετικά με αυτό και ειδικότερα για την συγκεκριμένη πιστοποίηση, και θα ήθελα να ξέρω αν όντως αξίζει τον κόπο... Ήταν δική μου επιλογή μιας και μου αρέσουν πολύ τα αγγλικά και ήθελα να φτάσω σε αυτό το επίπεδο, αλλά πέρα από αυτό τι γίνεται ? Αξίζει όλο τον κόπο και τα χρήματα (τα οποία σίγουρα κανένα από τα 2 αυτά δεν είναι λίγα !) ? Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και εμπειρίες !

Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:16 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 09:22:11 πμ »
Η πιστοποίηση αξίζει όταν έχεις μάθει τα ανάλογα αγγλικά. Στην Δευτέρα Λυκείου είναι απίθανο να καταφέρεις να κάνεις όλη τη δουλειά που απαιτείται για να μπορέσεις 1. να περάσεις τις εξετάσεις και 2. να λες ότι ξέρεις αγγλικά επιπέδου C2 και πραγματικά να ξέρεις.

Μεγάλο ρόλο παίζει και ο βαθμός που πήρες στο ECCE. Αν έχεις μέσο όρο από 85% και πάνω, αυτό που προσπαθείς να κάνεις ίσως είναι εφικτό, αν έχεις 65-75% το πιθανότερο είναι να μην επιτύχεις όσο και να προσπαθήσεις τους επόμενους 8 μήνες. Αντικειμενικά, 8 μήνες είναι λίγοι για να ανεβείς 2 επίπεδα. Αν είχες ξεκινήσει μαθήματα τον Ιούνιο, αμέσως μετά τις εξετάσεις, θα ήταν αλλιώς.

Γνώμη μου είναι να μην προπληρώσεις τα δίδακτρα και να δεις πώς θα τα πας τους πρώτους 2 μήνες. Αν βλέπεις ότι δεν τα καταφέρνεις, σταματάς τα μαθήματα και αφοσιώνεσαι στο σχολείο, το οποίο έτσι κι αλλιώς στη φάση αυτή θα πρέπει να είναι η βασική σου (ίσως και η μοναδική) προτεραιότητα. Ελπίζω αυτή τη συμβουλή να σου την έδωσαν και στο φροντιστήριο. Αν όχι, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 09:59:34 πμ »
καποιες δουλειές βάζουν φαγητο στο τραπέζι, κάποιες και καινούργιο αυτοκίνητο στο γκαράζ κάθε πεντε χρόνια, κάποιες και νερό στην πισίνα, κάποιες σου επιτρέπουν, αν θελεις, να πάρεις διαζύγιο στα 40 και καποιες όχι, και σε κάποιες ξεχνας τι σημαίνει σπίτι ή κοιμάμαι σαν άνθρωπος, άλλοι δουλεύουν στις λαϊκές και βγάζουν εκατομμύρια, άλλοι με πτυχίο δικηγόρου πάνε και γίνονται δημοτικοί αστυνομικοί, και κάποιοι - αληθινή ιστορία - βόσκουν πρόβατα στο βουνό όταν βλέπουν ενα κουτί λίρες να προσγειώνεται δίπλα τους, δεν θα εμπιστευόμουν κανέναν που θα έλεγε οτι έχει την απάντηση σ' αυτό που ρωτάς αλλά πάλι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις απο πριν
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 10:05:49 πμ »
Στην ερώτηση αν αξίζει για βιοποριστικούς λόγους (να διδάξεις αγγλικά με το Proficiency τελειώνοντας το σχολείο) η απάντηση είναι όχι, δεν αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:16 »

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 12:00:59 μμ »
Θα σου απαντήσω από τη δική μου εμπειρία. Κι εμένα μου άρεσαν πολύ τα αγγλικά και πήγα α και β λυκείου για το proficiency.  Αλλά...1ον. κουράστηκα, 2ον έκλαιγα γιατί δε μπορούσα να αφοσιωθώ στα ελληνικά και έγραφα κάτω από τη βάση 3ον δε μπορούσα να διαβάσω στην γ λυκείου γιατί είχα κουραστεί γενικώς από το διάβασμα. Και σχολείο και αγγλικά στο λύκειο δε γίνεται πιστεύω. Και βλέπω πολύ κόσμο που πιέζεται στο λύκειο για τα αγγλικά χωρίς λόγο θεωρώ.  Αξίζει να καταστρέψεις το μέλλον σου για τα αγγλικά? Μπορείς να πας μετά όσο θα είσαι στο πανεπιστήμιο αφού σου αρέσουν τόσο πολύ!  Πήρα και τα 2 πτυχία αλλά και τι έγινε? Τελικά πέρασα στο πανεπιστήμιο αλλά ίσως θα περνούσα σε κάτι καλύτερο αν είχα διαβάσει περισσότερο. Εσάς μετράει και ο βαθμός στη β λυκείου τώρα.. δεν είναι παίξει γέλασε. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Ελπίζω να βοήθησα. Σου εύχομαι το καλύτερο ό,τι κι αν επιλέξεις! Η επιλογή είναι δική σου. Εσύ ξέρεις τι θέλεις. Αλλά δε θα είναι εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 12:46:01 μμ »
Mε τι βαθμό πήρες το ECCE;

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 12:56:42 μμ »
Θα έλεγα να αφοσιωθείς στο σχολείο σου και να ξαναπιάσεις τα Αγγλικά ως φοιτητής πια, γιατί το κενό ανάμεσα στο Lower και το Proficiency είναι μεγάλο (ειδικά λεξιλογιακά) και το διάστημα ως τις εξετάσεις αλλά και ο προσωπικός σου χρόνος που θα μπορείς να διαθέσεις στην ξένη γλώσσα δεν επαρκούν.
Με τι βαθμό πήρες το ECCE; Αν ήσουν οριακά ή κάπου εκεί, είναι πολύ δύσκολο στην τάξη που είσαι. Αν το πήρες με άριστα, αλλάζει το πράγμα αλλά και πάλι θα σου χρειαστούν πολλές ώρες μελέτης και προετοιμασίας. Δική σου η απόφαση αλλά τη δυνατότητα να μάθεις πραγματικά τη γλώσσα κι όχι επιφανειακά θα την έχεις σίγουρα ως φοιτητής. Ως τότε, αν κάνετε Αγγλικά στο σχολείο σε αυτή την τάξη, δες το σαν ευκαιρία για επανάληψη και συντήρηση. Θα βοηθήσει πολύ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Bill_mat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 01:09:31 μμ »
Για την ερώτηση σας όσο αφορά τον βαθμό του ecce ήταν σχεδόν 85%, δηλαδή pass, δεν είχα κάποιο low pass, και μάλιστα σε κάποια μέρη είχα χάσει το high pass για λίγες μονάδες ...

Να σας πω και κάτι άλλο που αυτό κυρίως θα το δείξει η πορεία, αλλά πιστεύω ότι τον χρόνο που θα αφιερώνω για το proficiency θα είναι κυρίως τα σαββατοκύριακα και όχι οι καθημερινές που θα απαιτούν διάβασμα για το σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 01:17:02 μμ »
Και τι θα γίνεται με τις καθημερινές που θα παρακολουθείς μαθήματα; Θα πρέπει κι εκεί να πηγαίνεις προετοιμασμένος, έχοντας κάνει ασκήσεις κι εκθέσεις κι έχοντας μελετήσει Γραμματική και λεξιλόγιο.

Αποσυνδεδεμένος Bill_mat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 01:45:50 μμ »
Όλα αυτά θα τα διαβάζω από το σαββατοκύριακο, με εξαίρεση την επανάληψη λέξεων (θεωρίας) που θα κάνω πριν το μάθημα, γιατί θα κάνω 3 ώρες την εβδομάδα με 3 διαφορετικά βιβλία οπότε μεταξύ τους οι μέρες μαθήματος δεν θα χρειάζονται διάβασμα σε γενικές γραμμές...

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 01:57:24 μμ »
Για την ερώτηση σας όσο αφορά τον βαθμό του ecce ήταν σχεδόν 85%, δηλαδή pass, δεν είχα κάποιο low pass, και μάλιστα σε κάποια μέρη είχα χάσει το high pass για λίγες μονάδες ...

Να σας πω και κάτι άλλο που αυτό κυρίως θα το δείξει η πορεία, αλλά πιστεύω ότι τον χρόνο που θα αφιερώνω για το proficiency θα είναι κυρίως τα σαββατοκύριακα και όχι οι καθημερινές που θα απαιτούν διάβασμα για το σχολείο...

Aν ειχες 85% τοτε ειχες high pass (84+ ξεκιναει το high pass). Mε τετοιο βαθμο εγω θα σου ελεγα να πας ανετα. Κανε πιο εντατικα μαθηματα φετος και δωσε το Μάιο. Δεν πιανεται ευκολα τετοιο ποσοστο στο ecce, οποτε σημαινει οτι γενικα εισαι πολυ καλος μαθητης. Δε βλεπω το λογο, εφοσον εισαι δυνατός, να περιμενεις να δωσεις για proficiency οταν μπεις σε καποια σχολη. Τωρα που τα εχεις προσφατα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 02:01:29 μμ »
Όλα αυτά θα τα διαβάζω από το σαββατοκύριακο, με εξαίρεση την επανάληψη λέξεων (θεωρίας) που θα κάνω πριν το μάθημα, γιατί θα κάνω 3 ώρες την εβδομάδα με 3 διαφορετικά βιβλία οπότε μεταξύ τους οι μέρες μαθήματος δεν θα χρειάζονται διάβασμα σε γενικές γραμμές...
Αυτό το σύστημα κατανομής της ύλης το έχω εφαρμόσει κι είχε επιτυχία. Δηλαδή ό,τι παρέδιδα Τρίτη π.χ. το είχε ο μαθητής για Τρίτη κι έτσι και με τις άλλες μέρες. Φαντάζομαι θα κάνεις ιδιαίτερο, γιατί για φροντιστήριο οι ώρες είναι λίγες. Aν κι εγώ και σε ιδιαίτερο παραπάνω προτείνω.
Μπράβο, πάντως, τα κατάφερες καλά στο ECCE!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 02:10:09 μμ »
Αυτό το σύστημα κατανομής της ύλης το έχω εφαρμόσει κι είχε επιτυχία. Δηλαδή ό,τι παρέδιδα Τρίτη π.χ. το είχε ο μαθητής για Τρίτη κι έτσι και με τις άλλες μέρες. Φαντάζομαι θα κάνεις ιδιαίτερο, γιατί για φροντιστήριο οι ώρες είναι λίγες. Aν κι εγώ και σε ιδιαίτερο παραπάνω προτείνω.
Μπράβο, πάντως, τα κατάφερες καλά στο ECCE!

Συμφωνώ μαζι σου. 3 ωρες και εμενα μου φαινονται λιγες, ειδικα αν θελει να δωσει πιο γρηγορα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 11:19:13 μμ »
3 ώρες την εβδομάδα, 3 διαφορετικά βιβλία, δηλαδή ένα βιβλίο την ώρα. Ελπίζω να έχετε και το ραβδάκι που σταματάει το χρόνο ;)

Σοβαρά τώρα, 3 ώρες την εβδομάδα είναι λίγο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.