*

Αποστολέας Θέμα: Proficiency και Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 12673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:38:04 πμ »
Η συζήτηση έχει νόημα αν σκοπεύεις να επικεντρωθείς στο Proficiency αντί για τις Πανελλήνιες επειδή πιστεύεις ότι το Proficiency σου εξασφαλίζει καλύτερες εργασιακές προοπτικές. Αν δεν το πιστεύεις αυτό, πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να κάνεις προσπάθεια για Proficiency στη Β Λυκείου.

Πέρυσι τέτοιο καιρό μια ανηψιά μου αποφάσισε να μην ξαναδώσει Πανελλήνιες (στις οποίες είχε αποτύχει την πρώτη φορά) αλλά να αξιοποιήσει το Proficiency-πατσαβούρα που είχε πάρει προ διετίας. Ήρθε στην Αθήνα, παρακολούθησε ένα πρόγραμμα εκπαίδευσης καθηγητών στην Ελληνοαμερικανική Ένωση (με το αζημείωτο φυσικά), έψαξε για ιδιαίτερα και ένα χρόνο μετά... έχει επιστρέψει στην επαρχία και βοηθάει τη μητέρα της στο μαγαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:32 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:42:05 πμ »
Μα είπε ξακάθαρα ότι θα δώσει Πανελλήνιες...οπότε γι αυτό λέω τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε. Το λέω για κείνον που ρωτάει όχι για όσους απαντούν.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 11:04:30 πμ »
η συζήτηση είναι πλατιά κ γι αυτό παρακολουθείται ευχάριστα, επίσης να σημειώσω οτι είχα βγάλει 2 επάρκειες γιατί είχα ξεχάσει οτι είχα την πρώτη (μέσω της ίδιας β/θμιας) , είναι και οι δυο σε κάποιο συρτάρι για να τις βρουν οι αρχαιολόγοι,
ενδιάμεσα των επαρκειών, όμως, για κάποιο λογο πήγαινα σε ενα φροντιστήριο, πιθανόν για να μάθω κάτι, κατά το 2ο/3ο έτος της σχολής, και ηταν εκεί μια κοπελίτσα (μαθήτρια) που είχε proficiency αλλά σπούδαζε κάτι άλλο άσχετο, δεν ξέρω αν είχε επάρκεια,  και γυρνάει σε κάποια άσχετη , όπως πάντα, στιγμή ο professeur και της λέει από εδώ ο μελλοντικός σου συνάδελφος (μάλλον στις συστάσεις θα ήμασταν), ε θα μου πήρε και 25 δευτερόλεπτα να καταλάβω τι εννοούσε, κ πρέπει να απάντησα χαίρω πολύ,
έχω κ γνωστό που πήρε cpe γ λυκείου, χριστούγεννα, καλώς ή κακώς κάποιοι το χουν κ κάποιοι δεν το χουν
άρτιος επαγγελματίας φροντιστηριούχος/ιδιαίτερας/φροντηστηριούχα/ιδιαιτερού απο την αγγλική δεν θα βγεις, πήγαινε καλύτερα διοίκηση επιχειρήσεων ή δημοσίων σχέσεων με κατεύθυνση πολιτική σταδιοδρομία κ απορρόφηση ΕΣΠΑ
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:05:19 μμ »
Isla συμφωνω απολυτα.Αυτο που λες ειναι πραγματικοτητα και το ζουμε ολοι καθημερινα.

Μου αρεσει που παντα οι μαθητες μου θελουν το Proficiency για να διδαξουν και οταν τους λεω για αγλλικη φιλολογια μου λενε,αποκλειεται εχει πολυ ψηλη βαση!!Χωρις να θελω να μειωσω τους συναδελφους επαρκειουχους(και εγω εχω το CPE απο τα 16,αλλα περασα αγγλικη φιλολογια γιατι μου αρεσε),δουλευουν στο φροντιστηριο με τα ιδια χρηματα με εμας πλεον,αλλα δε νομιζω οτι εχουν απολυτως καμια αλλα προοπτικη(ενω εμεις,ε...).Ολη η Ελλαδα εχει ECPE πια!!Αν και δε νομιζω να καταργηθει η επαρκεια γιατι που θα βρουν  κοροιδα να δουλευουν με 3.95 μικτα,αφου σου λενε αποφοιτος δευτεροβαθμιας εισαι στην ουσια,θες και παραπανω?Πανε λοιπον αυτοι με 3.95,και ζητα εσυ μετα 8 ευρω την ωρα...

Καλη επιτυχια στις εξετασεις παντως! :)Δωσε τωρα που τα εχεις φρεσκα!!

ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:32 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:19:55 μμ »
Τουλάχιστον σε σένα απαντάνε ότι η σχολή έχει υψηλή βάση. Αυτό που μου έχουν αντιτείνει εμένα κάποιοι ως επιχείρημα είναι ότι θα σπουδάσουν κάτι άλλο και με το proficiency θα είναι και καθηγητές. 2 σε 1 δηλ.
Τέλος πάντων, επειδή πάλι βγήκαμε off topic, να ξαναπώ ότι αν επιλέξεις να δώσεις φέτος, θα είναι δύσκολα πολύ τα πράγματα λόγω πίεσης και ίσως ζημιωθεί και η απόδοσή σου στο σχολείο. Ελπίζω να τα καταφέρεις και στα δύο!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 02:05:15 μμ »

Μακροπρόθεσμα όμως πρέπει να δεις πώς θα μπορέσεις να βρεις μια δουλειά με ένσημα, γιατί τα μαύρα μπορεί να είναι καλά όταν είσαι 18 χρονών αλλά σε μερικά χρόνια θα έχεις ανάγκη την ασφάλιση, το επίδομα άδειας κλπ. Και ενώ κάποιος άλλος θα έχει αναλλακτικές λόγω πτυχίου, εσύ με το Proficiency του Michigan θα είσαι καταδικασμένος να κυνηγάς τα ιδιαίτερα, στα οποία οι τιμές έχουν κατρακυλήσει, οι γονείς πολλές φορές σε φεσώνουν, ακυρώνουν μαθήματα κλπ.


++++++++++++++ στο απειρο!

George999, εχει καει ο εγκεφαλος μου με το πρωτο σου μηνυμα.  ;D ;D ;D τι στο κορακα, σε αλλη χωρα ζω εγω;

Αποσυνδεδεμένος Bill_mat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 03:43:23 μμ »
Ειπατε πολλα και δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω !

1 ) Ποτε δεν σκεφτηκα την διδασκαλια αγγλικων με proficiency ως κυρια δουλεια, απλα να το πω ετσι ενα back-up σχεδιο...

2 ) Οπως ειπα και στο 1, κανονικα συνεχιζω τα μαθηματα και το διαβασμα μου, εχω τους στοχους μου για αργοτερα και αυτο δεν περιλαμβανει την αγγλικη φιλολογια...

3 ) Οσο αφορα την πιεση, πιστευω οτι το εχω φτιαξει σωστα, με αυτον τον τροπο που θα χρειαζεται να διαβαζω μονο το σαββατοκυριακο...

4 ) Οι λογοι που αποφασισω να κανω αυτο το βημα, ειναι γιατι μου αρεσουν τα αγγλικα, πιστευω οτι οχι μονο το πιστοποιητικο αλλα και οι γνωσεις θα μου χρησιμευσουν στο μελλον και τελος το να εχω ενα χαρτι και ιδιαιτερα κατι που μαζι με αλλα προσοντα κτλ. θα μου δωσουν μια εξτρα ιδιοτητα...

5 ) Οσο αφορα το θεμα για το ποιοι προσλαμβανουν και προτιμουν ατομα με proficiency, οσους καθηγητες εγω γνωρισει και ιδιοκτητες φροντηστηριων, καλως ή κακως, ηταν με proficiency, σιγουρα δεν ξερω τι αλλα σεμιναρια κτλ θα ειχαν παρακολουθησει, παντως μια φορα ηταν αξιοι και καλοι σε αυτο που εκαναν... Να ηταν οι εξαιρεσεις ? Ή ισως να ηταν ατομα που ασχοληθηκαν με αυτο, το αγαπουσαν και εγιναν καλοι ?

ΥΓ Οσο για το FCE, βεβαια μπερδευτηκα, εννοουσα το CPE :o

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:07:21 μμ »
5 ) Οσο αφορα το θεμα για το ποιοι προσλαμβανουν και προτιμουν ατομα με proficiency, οσους καθηγητες εγω γνωρισει και ιδιοκτητες φροντηστηριων, καλως ή κακως, ηταν με proficiency, σιγουρα δεν ξερω τι αλλα σεμιναρια κτλ θα ειχαν παρακολουθησει, παντως μια φορα ηταν αξιοι και καλοι σε αυτο που εκαναν... Να ηταν οι εξαιρεσεις ? Ή ισως να ηταν ατομα που ασχοληθηκαν με αυτο, το αγαπουσαν και εγιναν καλοι ?
Όχι, δεν ήταν οι εξαιρέσεις, αλλά πάω στοίχημα ότι ήταν παλιοί, 35άρηδες και βάλε. Πράγμα που σημαίνει ότι είχαν πάρει το Proficiency τότε που ήταν πραγματικά δύσκολο (και Cambridge φυσικά) και καθηγητής σήμαινε ότι έμπαινες σε τάξη - όχι τώρα που οι εξετάσεις είναι ελαφρώς άρπα-κόλλα, υπάρχουν Proficiency για όλα τα γούστα (για αυτούς που ξέρουν, για αυτούς που δεν ξέρουν, για αυτούς που θα ήθελαν να ξέρουν, για αυτούς που θέλουν να πουλήσουν μούρη κλπ) και οι περισσότεροι καθηγητές κάνουν μάθημα σε γκρουπάκια 1-2 ατόμων μέσα σε κουζίνες και σαλόνια αστικών πολυκατοικιών (και η τελευταία φορά που μπήκαν σε τάξη ήταν όταν ήταν ακόμα μαθητές).

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι παλιότερα δεν δίδασκαν πέρα από την πεπατημένη - Lower, Proficiency και τίποτα άλλο. Τώρα πλέον υπάρχουν τόσα διαφορετικά πτυχία, νέες τεχνολογίες (iBT) και νέες απαιτήσεις στην αγορά (αγγλικά για ενήλικες, για παιδιά προσχολικής ηλικίας, για επαγγελματίες κλπ) που δεν είναι αρκετό πια να αναπαράγεις αυτά που έμαθες ο ίδιος όταν πήγαινες Proficiency (το οποίο ήταν το βασικό ζητούμενο από τους καθηγητές φροντιστηρίου στο παρελθόν).

Στην πραγματικότητα, για να είμαστε δίκαιοι, δεν σου χρειάζεται πτυχίο αγγλικής φιλολογίας για να διδάξεις τα βασικά - αλλά δεν σου φτάνει και ένα Proficiency της πλάκας. Επίσης η αγορά έχει γίνει τόσο απαιτητική που πρέπει να μπορείς να διδάξεις και χωρίς το λυσάρι της Burlington στο χέρι. Αν νομίζεις ότι έχεις τα κότσια και τις ικανότητες να ανταγωνιστείς τους παλιούς επαρκειούχους και τους καινούριους απόφοιτους αγγλικής, δοκίμασε την τύχη σου. Αλλά πιστεύω πως θα διαπιστώσεις ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα για κανέναν πλέον και πολύ λιγότερο για αυτούς που βλέπουν τη διδασκαλία αγγλικών με επάρκεια ως back-up plan, έξτρα ιδιότητα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Προσωπικά ούτε αγγλική φιλολογία δεν θα σύστηνα σε κάποιον, γιατί πλέον το επάγγελμα του καθηγητή αγγλικών έχει κορεστεί και στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, και σε 5-6 χρόνια από τώρα η κατάσταση σίγουρα δεν θα είναι καλύτερη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:16:48 μμ από Isla »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:21:47 μμ »
Ό,τι και να κανει κανείς ,για να είναι καλό πρέπει να  μην προέρχεται από μετριότητα.
Οι άνθρωποι που έχουν επαναλαμβανόμενες επιτυχίες, σίγουρα έχουν κάτι ή πολλά παραπάνω από τους υπολοιπους.
Ο οιοσδήποτε που ξεχωρίζει θετικά, δεν προκύπτει επειδή το θέλει και μόνο, αλλά επειδή η ευφυία δεν μπορεί να κρυφτεί.

Επειδή εσύ πιθανότατα  είσαι πολύ πάνω από τη δική μου μετριότητα, μάλλον θα έχεις καταλάβει ότι η τελική στόχευση σου καθορίζει το τι πρέπει ν ακάνεις και ποια στιγμή.
Αν πχ σκοπός είναι μία "δουλίτσα" τότε όσο πιο πολλά (πτυχια κλπ) τόσο πιο καλά, όλο και κάτι θα κάτσει, αφού ούτως ή αλλως όλοι πάνε σχεδόν πανεπιστήμιο και όσοι δεν πάνε στα ελληνικά υπάρχει και η ρουμανία, η Βουλγαρία κλπ.
Πάντως αν σκοπός είναι  το Πανεπιστήμιο, τότε 2-3 γλώσσες σε επίπεδο λόουερ μέχρι Α Λυκείου το αργότερο και στη συνέχεια ανάλογα κλαι με τις συγκυρίες , επιλέγεις  αυτή που θα σου χρειαστεί και γρήγορα  την βελτιώνεις  στο απαιτούμενο επίπεδο.



Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:49:53 μμ »

++++++++++++++ στο απειρο!

George999, εχει καει ο εγκεφαλος μου με το πρωτο σου μηνυμα.  ;D ;D ;D τι στο κορακα, σε αλλη χωρα ζω εγω;
Βγες και πες μου υπεύθυνα σε πόσα ιδιαίτερα σου έχουν ζητήσει να φέρεις αντίγραφο πτυχίου-άδεια διδασκαλίας
επίσης σε όλα τα φροντιστήρια της Ελλάδος ζητάνε άδεια διδασκαλίας (που βγαίνει με MSU με 65% περίπου!!), ΠΟΤΕ δεν λένε μόνο απόφοιτοι Αγγλικής (τουλάχιστον αυτά που ξέρω εγώ!!!) Φυσικά αν ρωτήσεις έναν επαρκειούχο σου λέει καθηγητής Αγγλικής στο τηλέφωνο ή στην συνέντευξη (στο ιδιαίτερο δεν ελέγχεται σχεδόν ΠΟΤΕ στο φροντ. οκ εκεί μπορεί να τον πιάσουν). Επίσης τώρα στο πιο τελευταίο ιδιαίτερο πόσο βγάζεις μαύρα ανά ώρα?? 7-8-9 ευρώ? και άλλα 5-6 ανά ώρα σε φροντιστήριο άρα 30-40 μεροκάματο όταν στην τράπεζα δίνουν 8 κατοστάρικα. συμφωνώ πως το 2001 δεν είναι 2014-5, αλλά τώρα έχουμε αποπληθωρισμό δηλαδή το tablet κάνει 50 ευρώ, βρίσκεις συσκευή κινητού με 14 ευρώ, ενοικιάζεις 120 τμ 5ο όροφο με 370 (έχω στοιχεία συγκεκριμένα για όλα αυτά), και οι κάρτες υγείας σου δίνουν απεριόριστες επισκέψεις για διάγνωση. όλα αυτά το 2001 φάνταζαν άπιαστο όνειρο! φαντάσου να τελειώσεις ένα ΤΕΙ τέρμα Θεού, να έχεις χαλάσει 4-5,000 σε παραπαιδεία πριν και τα διπλά σε νοίκια-φαγητά-ναύλα μετά συν το opportunity cost σου. το έχω ψάξει πάρα πολύ! Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αν μπορεί κάποιος να διαλέξει μια καριέρα καθηγητή με το να γίνει μασέρ (50 ευρώ την ώρα μαύρα), νευροχειρούργος (φακελάκια, φάρμακα), μηχανικός αυτοκινήτου ή καθαρίστρια (20 ευρώ 2 ώρες τόσο παίρνει στο φροντ. που είμαι) οκ ναι υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 05:23:28 μμ »
Βγες και πες μου υπεύθυνα σε πόσα ιδιαίτερα σου έχουν ζητήσει να φέρεις αντίγραφο πτυχίου-άδεια διδασκαλίας
επίσης σε όλα τα φροντιστήρια της Ελλάδος ζητάνε άδεια διδασκαλίας (που βγαίνει με MSU με 65% περίπου!!), ΠΟΤΕ δεν λένε μόνο απόφοιτοι Αγγλικής (τουλάχιστον αυτά που ξέρω εγώ!!!) Φυσικά αν ρωτήσεις έναν επαρκειούχο σου λέει καθηγητής Αγγλικής στο τηλέφωνο ή στην συνέντευξη (στο ιδιαίτερο δεν ελέγχεται σχεδόν ΠΟΤΕ στο φροντ. οκ εκεί μπορεί να τον πιάσουν-ΑΛΛΑ και εκεί το μοναδικό που τους νοιάζει είναι η επάρκεια και άδεια διδασκαλίας στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, γιατί αν είσαι της Αγγλικής θα πάρεις παραπάνω???? λίαν δύσκολο). Επίσης τώρα στο πιο τελευταίο ιδιαίτερο πόσο βγάζεις μαύρα ανά ώρα?? 7-8-9 ευρώ? και άλλα 5-6 ανά ώρα σε φροντιστήριο άρα 30-40 μεροκάματο όταν στην τράπεζα δίνουν 8 κατοστάρικα. συμφωνώ πως το 2001 δεν είναι 2014-5, αλλά τώρα έχουμε αποπληθωρισμό δηλαδή το tablet κάνει 50 ευρώ, βρίσκεις συσκευή κινητού με 14 ευρώ, ενοικιάζεις 120 τμ 5ο όροφο με 370 (έχω στοιχεία συγκεκριμένα για όλα αυτά), και οι κάρτες υγείας σου δίνουν απεριόριστες επισκέψεις για διάγνωση. όλα αυτά το 2001 φάνταζαν άπιαστο όνειρο! φαντάσου να τελειώσεις ένα ΤΕΙ τέρμα Θεού, να έχεις χαλάσει 4-5,000 σε παραπαιδεία πριν και τα διπλά σε νοίκια-φαγητά-ναύλα μετά συν το opportunity cost σου. το έχω ψάξει πάρα πολύ! Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αν μπορεί κάποιος να διαλέξει μια καριέρα καθηγητή με το να γίνει μασέρ (50 ευρώ την ώρα μαύρα), νευροχειρούργος (φακελάκια, φάρμακα), μηχανικός αυτοκινήτου ή καθαρίστρια (20 ευρώ 2 ώρες τόσο παίρνει στο φροντ. που είμαι) οκ ναι υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 05:51:30 μμ »
και γιατί ένας πιτσιρικάς να κάνει ιδιαίτερα όταν μπορεί να κάνει 2 μεροκάματα στην καφετέρια και 3-4 delivery και να πιάνει το χιλιάρικο ά-νε-τα ; χωρίς εξετάσεις, χωρίς πανεπιστήμια, χωρίς μεταπτυχιακά, χωρίς ΑΣΕΠ, χωρίς εξορία στα βουνά κ τα λαγκάδια, χωρίς να τελειώσει το λύκειο... προσπαθούμε να εξηγήσουμε πόσο έξυπνες επιλογές κάναμε μου φαίνεται
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 05:59:11 μμ »
Πράγματι ότι κερδίσεις σε γνώση είναι χρήσιμο αλλά σκέψου και την περίπτωση να θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, όπου ούτε CPE ούτε ECPE είναι αρκετά, οπότε ως φοιτητής ούτως ή άλλως θα αναγκαστείς να δώσεις σχετικές με αγγλικά εξετάσεις, είτε για IELTS, είτε για TOEFL, GMAT ή ότι άλλο. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα σαββατοκύριακά σου για επανάληψη των μαθημάτων σου  και να ασχοληθείς με τα αγγλικά, πιο ώριμος πλέον, ως φοιτητής. Προσωπική μου άποψη αυτά, χωρίς να είμαι καθηγήτρια αγγλικών.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency και Β' Λυκείου
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 06:04:17 μμ »
καθαρίστρια (20 ευρώ 2 ώρες τόσο παίρνει στο φροντ. που είμαι)
Αν μία καθαρίστρια παίρνει 20 ευρώ για δύο ώρες, πρέπει να είναι πολύ χαϊβάνια οι ιδιοκτήτες, καθότι η τιμή στην αγορά είναι 4-6 ευρώ την ώρα.

Εκτός αν είναι συνεργείο καθαρισμού, οπότε τα 20 ευρώ δεν είναι για ένα άτομο αλλά για 2 ή 3. Γιατί εδώ που τα λέμε, για να καταφέρει ένα άτομο να καθαρίσει ένα ολόκληρο φροντιστήριο σε 2 ώρες πρέπει ή το φροντιστήριο να είναι πολύ μικρό ή το άτομο να είναι ο Mr Muscle αυτοπροσώπως.

Ή μπορεί τα 20 ευρώ να είναι με ΙΚΑ.

Αλλά μην σου χαλάω την ουτοπία... ας δεχτούμε ότι οι καθαρίστριες παίρνουν 10 ευρώ την ώρα και ότι δουλεύουν 40 ώρες την εβδομάδα και ότι μπορούν να δουλεύουν με αυτούς τους ρυθμούς μέχρι την σύνταξη. Καίω τα πτυχία μου και πάω να γίνω καθαρίστρια  :o

Επίσης, σχετικά με τα φροντιστήρια, το πρόβλημα δεν είναι να βρεις 5-6 ευρώ την ώρα, το πρόβλημα είναι να βρεις φροντιστήριο να σε προσλάβει. Το πόσο θα σου έδινε ΑΝ σε προσλάμβανε είναι άλλη ιστορία εντελώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.