*

Αποστολέας Θέμα: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015  (Αναγνώστηκε 157120 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 01:56:55 μμ »
Σημερινό υπόμνημα του συλλόγου:

ΕΠΕΙΓΟΝ ΥΠΟΜΝΗΜΑ
Το ΔΣ του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών, έχοντας μελετήσει προσεκτικά τον αριθμό των λειτουργικών κενών που καλύφθηκαν, τον τρόπο και το χρόνο ανάληψης υπηρεσίας από τους συναδέλφους αναπληρωτές νηπιαγωγούς και τους πίνακες ΠΕ61 που αναρτήθηκαν στις 6-9-2014, επισημαίνει στο γραφείο σας τα κάτωθι:
1.   Με βάση τα λειτουργικά κενά που δόθηκαν στη δημοσιότητα (1427), μετά την Α΄ Φάση αποσπάσεων, έχουν καλυφθεί μόλις τα 942, χωρίς να υπολογίσουμε τα κενά που προέκυψαν ή που θα προκύψουν από άδειες ανατροφής, λοχείας, αναρρωτικές, κλπ. Ζητούμε λοιπόν να μεριμνήσετε ώστε να καλυφθούν τα καταγεγραμμένα μέχρι στιγμής κενά, έως τις 11 Σεπτεμβρίου, ώστε να μην μείνει κανένα νηπιαγωγείο χωρίς νηπιαγωγούς. Επισημαίνουμε ότι το μερίδιο που έλαβαν οι νηπιαγωγοί από τον κρατικό προϋπολογισμό για την Α΄ Φάση αναπληρώσεων είναι μόλις 356 νηπιαγωγοί, ποσοστό που αναλογεί μόλις στο 45% της περσινής αντίστοιχης φάσης (790).
2.   Όσον αφορά το χρόνο ανάληψης υπηρεσίας από τους αναπληρωτές νηπιαγωγούς που κλήθηκαν στις 6-9-2014, αυτοί καλούνται να παρουσιαστούν σε δύο σειρές, ανάλογα με την πηγή χρηματοδότησης (8-9-2014 από κρατικό προϋπολογισμό, 9-9-2014 από ΕΣΠΑ). Επ’ αυτού, ζητούμε διευκρίνιση για την προϋπηρεσία που θα καταγραφεί στις δυο παραπάνω κατηγορίες και επισημαίνουμε την ανάγκη ισότιμης μεταχείρισης όλων των αναπληρωτών νηπιαγωγών, οι οποίοι κλήθηκαν την ίδια μέρα προς αναπλήρωση.
3.   Σχετικά με τους αναπληρωτές νηπιαγωγούς ειδικής αγωγής ΠΕ61 και ΠΕ60.50, επισημαίνουμε ότι στις 6-9-2014, αναρτήθηκαν μόνο οι πίνακες ΠΕ61, καθώς τα δικαιολογητικά των συναδέλφων ΠΕ60.50 βρίσκονται υπό έλεγχο. Επιπλέον υπήρξε ενημέρωση, ότι το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου, θα προβεί σε αρχική τοποθέτηση των αναπληρωτών νηπιαγωγών ειδικής αγωγής ΠΕ61 και σε επόμενη φάση θα εξετασθεί ο χρόνος και ο τρόπος τοποθέτησης των ΠΕ60.50.  Οι νηπιαγωγοί ειδικής αγωγής ΠΕ61 είναι μόλις 29 στον αριθμό. Γνωρίζοντας ότι τα κενά στην ειδική αγωγή είναι μεγάλα ξεπερνούν τα 300, σύμφωνα με την ενημέρωση από τους αιρετούς του ΚΥΣΠΕ, ζητούμε να πραγματοποιηθεί MIA φάση όπου θα κληθούν οι αναπληρωτές και των δυο κατηγοριών, προκειμένου να καλυφθεί το σύνολο των κενών που υπάρχουν στις μονάδες ειδικής.
Αναγνωρίζοντας της ευαισθησία που έχετε επιδείξει όλο το προηγούμενο διάστημα για τα θέματα των αναπληρωτών νηπιαγωγών, ευελπιστούμε να πράξετε το ίδιο και για τα παραπάνω.
Μετά τιμής
Το ΔΣ του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών
Αψογο!Μακαρι να εισακουστουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:07 »

Αποσυνδεδεμένος fe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:13:34 μμ »
Ο Κάτσικας σε άρθρο του λέει πως αναμένεται 15-19  του μηνός ο β' γύρος προσλήψεων..

Μακάρι!!!! Έτσι ακούγεται ναι! Αλλά μπορεί να εμπιστευτεί κανείς ο,τι ακούγεται;; Εξάλλου έχουμε τόσο κακή εμπειρία.
Δεν μεμψιμοιρώ, απλώς κ γω σήμερα είμαι κάπως απογοητευμένη.

Ξέρει καμία /κανείς πόσα άτομα στο περίπου θα πάρουνε στη Β φάση;
Πάνω από 500; ή έγραψα ανέκδοτο πάλι μεσημεριάτικα;;
Καλό μας κουράγιο....  :-\

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:53:07 μμ »
Αναρωτιέμαι και εγώ το ίδιο fe. Μακάρι να καλέσουν όσους περισσότερους γίνεται. Και εμένα με προσπέρασε το σύστημα... καθώς δεν μπορώ να απομακρυνθώ από την Αττική.  Πόσα κενά να έχουν μείνει στην Αττική άραγε; Καλή δύναμη σε όσους περιμένουν....

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:13:17 μμ »
Παντως σύμφωνα με τις εξαγγελίες θα πρεπει  να γινει έστω στις 11 Σεπτεμβρίου η β φαση!
Ολα μπορουν να τα βρουν αν θέλουν!κ ατομα κ άδειες κ τα παντα!
Τελοσπαντων, ευχομαι να γινει γρηγορα η β φαση κ να παρουν ολα τα παιδια που περιμένουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:07 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:16:23 μμ »
κοριτσια καλημερα.....με εχει πιασει μια απογοητευση σημερα......ποτε λετε για επομενη φαση και ποσα ατομα αραγε θα παρει;;η αθηνα δεν πηρε καθολου ατομα....η πατρα δεν εχει τοποθετησει ακομα τουσ αποσπασμενουσ μου ειπε φιλη που αποσπαστηκε εκει...

Μην απογοητευεσαι!Ξερω το συναίσθημα αυτο.Αλλα σιγουρα θα εχει στην Αθηνα. Παντα παιρνει πολλους!
Οποτε σε λιγο καιρο ολα θα γινουν!

Αποσυνδεδεμένος fe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:21:51 μμ »
xloi,

Από προηγούμενη ανάρτηση της demetroulas έχω δει τα εξής:
Α' Αθηνών - 29 κενά, 2 προσλήψεις, ### 27 κενά
Γ' Αθηνών - 20 κενά, 9 προσλήψεις, ### 11 κενά
Δ' Αθηνών - 15 κενά, 5 προσλήψεις, ### 10 κενά
Ανατ. Αττική - 93 κενά, (Α' Ανατ. Αττικής 31 + Β' Ανατ. Αττικής 24) = 55 προσλήψεις, ### 38 κενά
Δυτ. Αττική - 66 κενά, 38 προσλήψεις, ### 28 κενά
Πειραιάς - 62 κενά, (Α' Πειραιά 19 + Β' Πειραιά 13) = 32 προσλήψεις, ### 30 κενά

Κ γενικά τα κενά που έχουν μείνει μετά την Α φάση είναι 537.

Οπότε "αναμένουμε στο ακουστικό μας" για μην "ιδρώνει το αυτί τους"... (πόσο βολικό για κάποιους αυτή μας η στάση έτσι;; ξέρουν τι κάνουν, γι' αυτό τα βγάζουν σιγά σιγά και παρατείνουν αγωνίες και άγχη..όταν έχεις κάτι να περιμένεις δε σηκώνεις κεφάλι ... στάσου, αυτό κάπως ονομάζεται να δεις ... "καταστολή";;;;;  )


Υ.Γ. κ ας μη γελάσω με το 537... άραγε από πόσα νήπια αποτελούνται αρκετά τμήματα ειδικά σε αστικές περιοχές; Πάντως όχι από όσα θα έπρεπε για τη σωματική και ψυχική ακεραιότητα παιδιών και νηπιαγωγών και επίσης πόσα προνήπια θα μείνουν και φέτος σπίτια τους; Αλλά ξέχασα δεν είναι υποχρεωτική η φοίτησή τους ε; Σε λίγο δεν θα'ναι όλο το νηπιαγωγείο υποχρεωτικό (άλλωστε όλα τα κάνουν σιγά σιγά πάντα) και μετά να δω τι θα κάνουμε. Απλές σκέψεις _  χωρίς αποδείξεις _   πέραν των όσων βιώνουμε, αλλά δεν συνειδητοποιούμε.

Κ ξανά καλό μας κουράγιο ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:32:38 μμ από fe »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:36:25 μμ »
xloi,

Από προηγούμενη ανάρτηση της demetroulas έχω δει τα εξής:
Α' Αθηνών - 29 κενά, 2 προσλήψεις, ### 27 κενά
Γ' Αθηνών - 20 κενά, 9 προσλήψεις, ### 11 κενά
Δ' Αθηνών - 15 κενά, 5 προσλήψεις, ### 10 κενά
Ανατ. Αττική - 93 κενά, (Α' Ανατ. Αττικής 31 + Β' Ανατ. Αττικής 24) = 55 προσλήψεις, ### 38 κενά
Δυτ. Αττική - 66 κενά, 38 προσλήψεις, ### 28 κενά
Πειραιάς - 62 κενά, (Α' Πειραιά 19 + Β' Πειραιά 13) = 32 προσλήψεις, ### 30 κενά

Κ γενικά τα κενά που έχουν μείνει μετά την Α φάση είναι 537.

Οπότε "αναμένουμε στο ακουστικό μας" για μην "ιδρώνει το αυτί τους"... (πόσο βολικό για κάποιους αυτή μας η στάση έτσι;; ξέρουν τι κάνουν, γι' αυτό τα βγάζουν σιγά σιγά και παρατείνουν αγωνίες και άγχη..όταν έχεις κάτι να περιμένεις δε σηκώνεις κεφάλι ... στάσου, αυτό κάπως ονομάζεται να δεις ... "καταστολή";;;;;  )

Κ ξανά καλό μας κουράγιο ...
με βαση τον περσινο αριθμο αναπληρωτων, τις φετινες συνταξιοδοτησεις καθως τις ροες μεταθεσεων-αποσπασεων απο και προς Αττικη, δεν δικαιολογειται με τιποτα αριθμος μικροτερος των 300 αναπληρωτων στα 8 ΠΥΣΠΕ της Αττικης....

Στην Α'Φαση πηρε 136 ατομα...
Με βαση την πολυ καλη δουλεια της Demetroulas υπαρχουν αλλα 133 κενα.
Συνολο: 269
Και φυσικα ακομα δεν εχουν φανει τα κενα απο πασης φυσεως αδειες οι οποιες κ ξεκινουν το Σεπτεμβριο....

Ιδωμεν....

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:40:22 μμ »
Ευχαριστώ πολύ fe! Αν αποφασίσουν να τα καλύψουν, θέλω να πιστεύω ο,τι έχω ελπίδα. Στον  πίνακα (εκκαθαρισμένο) μετά την α φάση έχω θέση γύρω στο 150+...    Μακάρι να καλύψουν τα κενά που έχουν .... 

Αποσυνδεδεμένος fe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:42:27 μμ »
με βαση τον περσινο αριθμο αναπληρωτων, τις φετινες συνταξιοδοτησεις καθως τις ροες μεταθεσεων-αποσπασεων απο και προς Αττικη, δεν δικαιολογειται με τιποτα αριθμος μικροτερος των 300 αναπληρωτων στα 8 ΠΥΣΠΕ της Αττικης....

Στην Α'Φαση πηρε 136 ατομα...
Με βαση την πολυ καλη δουλεια της Demetroulas υπαρχουν αλλα 133 κενα.
Συνολο: 269
Και φυσικα ακομα δεν εχουν φανει τα κενα απο πασης φυσεως αδειες οι οποιες κ ξεκινουν το Σεπτεμβριο....

Ιδωμεν....


Πολλά δεν δικαιολογούνται...

όπως προείπες.. ίδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος fe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:45:05 μμ »
Ευχαριστώ πολύ fe! Αν αποφασίσουν να τα καλύψουν, θέλω να πιστεύω ο,τι έχω ελπίδα. Στον  πίνακα (εκκαθαρισμένο) μετά την α φάση έχω θέση γύρω στο 150+...    Μακάρι να καλύψουν τα κενά που έχουν ....

Καλή τύχη xloi!!! (μέσα θα'σαι don't worry)

K καλή τύχη σε όλες και όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:46:39 μμ »
Επίσης fe!

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:49:28 μμ »
xloi,

Από προηγούμενη ανάρτηση της demetroulas έχω δει τα εξής:
Α' Αθηνών - 29 κενά, 2 προσλήψεις, ### 27 κενά
Γ' Αθηνών - 20 κενά, 9 προσλήψεις, ### 11 κενά
Δ' Αθηνών - 15 κενά, 5 προσλήψεις, ### 10 κενά
Ανατ. Αττική - 93 κενά, (Α' Ανατ. Αττικής 31 + Β' Ανατ. Αττικής 24) = 55 προσλήψεις, ### 38 κενά
Δυτ. Αττική - 66 κενά, 38 προσλήψεις, ### 28 κενά
Πειραιάς - 62 κενά, (Α' Πειραιά 19 + Β' Πειραιά 13) = 32 προσλήψεις, ### 30 κενά

Κ γενικά τα κενά που έχουν μείνει μετά την Α φάση είναι 537.

Οπότε "αναμένουμε στο ακουστικό μας" για μην "ιδρώνει το αυτί τους"... (πόσο βολικό για κάποιους αυτή μας η στάση έτσι;; ξέρουν τι κάνουν, γι' αυτό τα βγάζουν σιγά σιγά και παρατείνουν αγωνίες και άγχη..όταν έχεις κάτι να περιμένεις δε σηκώνεις κεφάλι ... στάσου, αυτό κάπως ονομάζεται να δεις ... "καταστολή";;;;;  )


Υ.Γ. κ ας μη γελάσω με το 537... άραγε από πόσα νήπια αποτελούνται αρκετά τμήματα ειδικά σε αστικές περιοχές; Πάντως όχι από όσα θα έπρεπε για τη σωματική και ψυχική ακεραιότητα παιδιών και νηπιαγωγών και επίσης πόσα προνήπια θα μείνουν και φέτος σπίτια τους; Αλλά ξέχασα δεν είναι υποχρεωτική η φοίτησή τους ε; Σε λίγο δεν θα'ναι όλο το νηπιαγωγείο υποχρεωτικό (άλλωστε όλα τα κάνουν σιγά σιγά πάντα) και μετά να δω τι θα κάνουμε. Απλές σκέψεις _  χωρίς αποδείξεις _   πέραν των όσων βιώνουμε, αλλά δεν συνειδητοποιούμε.

Κ ξανά καλό μας κουράγιο ...
Συμφωνώ και επαυξάνω!! ;)Καλή δύναμη!! :)

Αποσυνδεδεμένος andriana3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:57:45 μμ »
helenintza σωστά θυμάσαι. Και εγώ περιμένω τη δεύτερη φάση . Στην Αχαϊα πήρε μόνο δυο άτομα. Από ότι φαίνεται τα λίγα κενά  μετά τις βελτιώσεις θα είναι στα χωριά των Καλαβρύτων. Ίσως όμως και Ακράτα!!!

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 07:51:57 μμ »
Πραγματικά έχω  κουραστεί πολύ..και είμαστε ακόμη στην αρχή.........μια ερώτηση βρε κορίτσια, γιατί αυτή η αβεβαιότητα με σκοτώνει...όπως άλλωστε και εσάς φαντάζομαι....έχω σειρά γύρω στο 1630.... δεν έχω βάλει κουτάκι, έχω βάλει ωστόσο κρήτη....υπάρχει περίπτωση να με πάρουν ΄β φάση? ή αν όχι β τουλάχιστον , θα δουλέψω φέτος?
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 808
Σύνολο: 816

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.