*

Αποστολέας Θέμα: Β' φάση φιλολόγων 2014  (Αναγνώστηκε 164664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΝΑΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 05:37:31 μμ »
Για τη φίλη μου τη Τζόρτζια, χωρίς να τη γνωρίζω, για τους μαθηματικούς υπάρχουν τουλάχιστον 5 ολόκληρα κενά μαθηματικών στην Ημαθία. Μίλησα τώρα με την ξαδέρφη μου που είναι εκεί μόνιμη. Τώρα, αν τα καλύψουν με εσωτερικές αποσπάσεις, είναι άλλο θέμα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:36 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 05:44:22 μμ »
Η Κεντρική Μακεδονία είναι πλήρης! Υπάρχουν κενά στην Χαλκιδική, Πέλλα, Κιλκίς. Αλλά πολλοί πλεονάζοντες Πιερία και Ημαθία. Με πρώην και νυν αιρετούς που μίλησα της Πιερίας τα κενά πολύ πιθανόν να καλυφθούν με υποχρεωτικές αποσπάσεις μονίμων από νομό σε νομό. Το δήλωσε άλλωστε και ο Λοβέρδος.
Θα μετακινηθούν φιλόλογοι από Πιερία στην Πέλλα και τη Χαλκιδική?Μου φαίνεται τραβηγμένο....δεν πιστεύω να γίνει.Οι αιρετοί θα τους υποστηρίξουν ή θα πάρουν αναθέσεις και διοικητικά...Χλωμό το βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΝΑΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 05:47:30 μμ »
Μιλούν για 80 κενά φιλολογων και οι αποσπασμένοι είναι 66, κάτι μπορεί να γίνει
Δεν καταλαβαίνω. Τι σχέση έχουν τα κενά με τους αποσπασμένους. Αυτό που πρέπει να δεις είναι σε κάθε περιφέρεια πόσα είναι τα κενά και πόσα τα πλεονάσματα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό τα κενά σε όλη την Ελλάδα, σύμφωνα με τον πίνακα του Κορδή, είναι 351 και τα πλεονάσματα, αν και τεχνητά με τις β' αναθέσεις, 111. Αν τους 111 που πλεονάζουν τους μετακινήσουν στα αντίστοιχα 351 κενά, τι μας μένει; 240 Πόσοι κλήθηκαν αναπληρωτές στην πρώτη φάση; 198!! Η επόμενη φάση;; 40;;;;

Αποσυνδεδεμένος τζόρτζια1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 05:49:04 μμ »
Για τη φίλη μου τη Τζόρτζια, χωρίς να τη γνωρίζω, για τους μαθηματικούς υπάρχουν τουλάχιστον 5 ολόκληρα κενά μαθηματικών στην Ημαθία. Μίλησα τώρα με την ξαδέρφη μου που είναι εκεί μόνιμη. Τώρα, αν τα καλύψουν με εσωτερικές αποσπάσεις, είναι άλλο θέμα..
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία Λένα! Αν τύχει και μάθεις κάτι νεότερο θα ήθελα να μου το πεις, γιατί με αυτά που ακούμε έχουμε αρχίσει να χάνουμε τις ελπίδες μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:36 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 05:52:22 μμ »
Δεν καταλαβαίνω. Τι σχέση έχουν τα κενά με τους αποσπασμένους. Αυτό που πρέπει να δεις είναι σε κάθε περιφέρεια πόσα είναι τα κενά και πόσα τα πλεονάσματα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό τα κενά σε όλη την Ελλάδα, σύμφωνα με τον πίνακα του Κορδή, είναι 351 και τα πλεονάσματα, αν και τεχνητά με τις β' αναθέσεις, 111. Αν τους 111 που πλεονάζουν τους μετακινήσουν στα αντίστοιχα 351 κενά, τι μας μένει; 240 Πόσοι κλήθηκαν αναπληρωτές στην πρώτη φάση; 198!! Η επόμενη φάση;; 40;;;;

Μην πανικοβάλλεσαι. Τα κενά του Κορδή είναι για την α' φάση των αποσπάσεων. Κάποιες Ββαθμιες, όπως το Ηράκλειο, είχε 23 κενά στη λίστα του Κορδή και έδωσε 40 κενά για αναπληρωτές. Κενά προκύπτουν και θα συνεχίσουν να προκύπτουν μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία και να σταθεροποιηθούν τα τμήματα. Και φυσικά θα προκύπτουν κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Είναι πολλά περισσότερα τα κενά από αυτά που έδωσε ο Κορδής, το έχει πει εξάλλου και ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 05:55:18 μμ »
Σήμερα απάντησε ο Κορδής στο μέηλ μου ότι τα Πυσδε ακόμη επικαιροποιούν κενά.Ας μην κάνουμε βιαστικούς υπολογισμούς λοιπόν, γιατί τα κενά ακόμη και οι αιρετοί δεν τα γνωρίζουν καλά καλά.

Αποσυνδεδεμένος sak81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • i will survive!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:02:06 μμ »
τα κενα ειναι πολλα συναδελφοι...μην βασιζεστε στα κενα που εδωσε ο Κορδης...εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε...τα πυσδε δεν εχουν συνεδριασει ολα...καποιοι μαζευουν ακομα κενα...δειτε αυτον τον πινακα....κενα μετα την α φαση αναπληρωτων....

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-Qs6E1Lu5kF4TKAN2kx9xwXQEof-6bCgg6zpoigAtXc/edit?pli=1#gid=711994864

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΝΑΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:04:05 μμ »
Θα μετακινηθούν φιλόλογοι από Πιερία στην Πέλλα και τη Χαλκιδική?Μου φαίνεται τραβηγμένο....δεν πιστεύω να γίνει.Οι αιρετοί θα τους υποστηρίξουν ή θα πάρουν αναθέσεις και διοικητικά...Χλωμό το βλέπω.
Μη σας φαίνεται καθόλου τραβηγμένο!!! Ό, τι σας μεταφέρω, μου το είπανε αιρετοί. Είμαι μόνιμη φιλόλογος στην Πιερία από το 2008 και είμαι ακόμη στη διάθεση και πλεονάζουσα! Μακάρι να μη γίνει και να μείνουμε κι εμείς στις θέσεις μας και να πάρουν αναπληρωτές φιλολόγους στις περιοχές όπου υπάρχουν κενά. Λυπάμαι που απογοητεύω κάποιους συναδέλφους, αλλά παρακολουθώ τις συνομιλίες σας και πραγματικά συμμερίζομαι την αγωνία σας..  Απλά προσπαθώ να ενημερώσω. Δε θέλω να απογοητεύσω,,,

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:09:26 μμ »
Δεν καταλαβαίνω. Τι σχέση έχουν τα κενά με τους αποσπασμένους. Αυτό που πρέπει να δεις είναι σε κάθε περιφέρεια πόσα είναι τα κενά και πόσα τα πλεονάσματα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό τα κενά σε όλη την Ελλάδα, σύμφωνα με τον πίνακα του Κορδή, είναι 351 και τα πλεονάσματα, αν και τεχνητά με τις β' αναθέσεις, 111. Αν τους 111 που πλεονάζουν τους μετακινήσουν στα αντίστοιχα 351 κενά, τι μας μένει; 240 Πόσοι κλήθηκαν αναπληρωτές στην πρώτη φάση; 198!! Η επόμενη φάση;; 40;;;;

Μα όταν το ηράκλειο μόνο έχει 30 κενά πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό που λες;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:10:25 μμ »
τα κενα ειναι πολλα συναδελφοι...μην βασιζεστε στα κενα που εδωσε ο Κορδης...εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε...τα πυσδε δεν εχουν συνεδριασει ολα...καποιοι μαζευουν ακομα κενα...δειτε αυτον τον πινακα....κενα μετα την α φαση αναπληρωτων....

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-Qs6E1Lu5kF4TKAN2kx9xwXQEof-6bCgg6zpoigAtXc/edit?pli=1#gid=711994864
Eυχαριστούμε για την ενημέρωση και εσένα και όποιον μας ενημερώνει.Ευελπιστούμε να προκύψουν κι άλλα κενά εντός των ημερών και να αυξηθεί ο αριθμός...Ευλπιστούμε σε μια δυνατή β' φάση.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:12:14 μμ »
Δυστυχώς αυτό που λέει η ΛέναΠΕ02 έγινε και πέρσι... είχαν γίνει πολλές αποσπάσεις στη Θεσσαλονίκη με βάση την αρχική απόφαση για τη β΄ανάθεση που επέστρεφε την ιστορία στους φιλολόγους και μετά από 3 μέρες με την άρση της υπουργικής απόφασης πολλοί αποσπασμένοι φιλόλογοι έμειναν πλεονάζοντες... και κάποιοι πράγματι μετακινήθηκαν σε όμορους νομούς.
Αλλά ας μη βιαζόμαστε... ακόμα δεν έχει ξακαθαρίσει η εικόνα των κενών στη Θεσσαλονίκη και κεντρική Μακεδονία αλλά και γενικά.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος sak81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • i will survive!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:15:56 μμ »
μακαρι fiora μου...ολα να πανε καλα φετος...μπορει να δινει σημασια ο Λοβ στα δημοτικα...αλλα εχει τα γυμνασια και τα λυκεια...που αν ξεκινησουν καταληψεις λογω ελλειψης καθηγητων...τοτε θα φαει την ουρα του ο Λοβ....θα τρεχει και δεν θα φτανει...τοτε να δεις τι καλα θα κανει προσληψεις......περυσι τα βολεψε με την αυξηση 2 ωρων...φετος δεν μπορει να κανει κατι....οι β αναθεσεις δεν τον σωζουν...γιατι εχει πολλα κενα και σε αυτους.....

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:21:07 μμ »
Πάντως, εάν δε δουλέψουμε φέτος με αυτά τα μαγικά μαγειρέματα του Λοβέρδου και την ανυπαρξία αντιδράσεων από συλλόγους και φορείς, τότε το Σεπτέμβρη του 2015, μετά το φημολογούμενο ξεκλείδωμα των πινάκων, θα βρεθούμε 100 ή 200 θέσεις πιο πίσω και άλλοι (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, ειδικές κατηγορίες), θα εκτοξευτούν στα ύψη, λόγω φετινής προυπηρεσίας!! Ας αντιδράσουμε, όσο ακόμη μας παίρνει, αλλιώς ας ξεχάσουμε το δημόσιο σχολείο και την εργασία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΝΑΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:35:00 μμ »
Μα όταν το ηράκλειο μόνο έχει 30 κενά πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό που λες;
[/quote
Λες για τα 30 κενά στο Ηράκλειο. Αν διαβάσεις τον νόμο εμάς τους μονίμους μπορούν να μας πάνε όπου θέλουνε, για να καλύψουμε κενά... Θέλω επίσης, να πω  για το σχολείο, όπου παρουσιάζομαι προσωρινά μέχρι να μου βρουν θέση,  ο διευθυντής, αν και φιλόλογος, ήθελε να δώσει τέσσερις ώρες Ιστορίας στον θεολόγο να συμπληρώσει ωράριο, αλλά οι συνάδελφοι αντιστάθηκαν σθεναρά. Αντίθετα, στο γυμνάσιο απέναντι 10 ώρες Ιστορίας δόθηκαν στους ξενόγλωσσους και θεολόγους..   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.