*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή εναντίον των προνομίων Ειδικών Κατηγοριών  (Αναγνώστηκε 23734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Mια χαρά το άνοιξες. Σαφώς και να το κοιτάξουμε. Όσοι πιστοί...προσέλθετε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Συνάδελφοι καλησπέρα. Πιστεύω έχετε ξεφύγει με τους τρίτεκνους. Και επειδή θίχτηκε ότι και οι φυσικοί μιλάμε γι αυτό εγώ απλά ρώτησα ποιος είναι ο πίνακας Γ. Και για να πω και εγώ την άποψή μου πιστεύω ότι ο ν. 3848 δίκαια μοριοδοτεί
εκπαιδευτικούς με κοινωνικά κριτήρια. Ίσως θα έπρεπε να δίνει μόρια και σε αυτούς με ένα και δύο παιδιά. Για την υπάρχουσα κατάσταση ίσως θα έπρεπε να μειωθεί το ποσοστό σε 15% π.χ.
Αλλαγή

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
dimitys...καλό θα ήταν να πριμοδοτεί είπες και με 2,1 παιδί...Ας πριμοδοτεί και το ύψος,βάρος,χρώμα ματιών του συζύγου μας ή τα δικά μας...Τι μας λες τώρα;;;;

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
To θέμα μας είναι όμως ότι πώς κατατάσσουν καθηγητές κ προσπερνούν σειρά στον πίνακα με βάση τα παιδιά. και εγώ έχω 1 μωρό, αλλά δεν αναρωτήθηκε κανείς πώς θα το ζησω πχ. Και επίσης τα παιδιά δεν δίνουν εικόνα για το αν είσαι ικανότερος να διδάξεις από κάποιον χωρίς παιδιά. Μπορεί κ να μην ευσταθεί η προσφυγή, γι'αυτό κ θα το κοιτάξουμε. Άλλωστε, όπως είπα κ σε άλλο τοπικ, υπάρχει ήδη ένα δεδικασμένο με το θέμα των βάσεων των πανελληνίων. Το περίμενε κανείς? οχι... αλλά προφανώς κάποιος το έψαξε κ δικαιώθηκε.

Λοιπόν, εγώ θα ρωτήσω γνωστούς μου δικηγόρους για να με παραπέμψουν σε κάποιον ειδικό. Από εκεί κ πέρα, αν γνωρίζει κάποιος άλλος, καλό είναι να ρωτήσουμε κ εκεί. Τώρα από πόλεις, μάλλον Αθήνα θα είναι πιο καλά; εγω μενω (προς το παρόν... μέχρι την επόμενη φάση κ βλέπουμε) στη Σάμο, αλλά κατεβαίνω Αθήνα συχνά....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Δεν ανοίκω σε καμιά κατηγορία αλλά σέβομαι ανθρώπους με κοινωνικά κριτήρια. Δεν έχω κανένα παιδί και φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να δώσει κάποιος διαγωνισμό ΑΣΕΠ έχοντας 2-3-4 παιδιά ή κάποια αναπηρία. Μην είμαστε κοινωνικά ανάλγητοι τελείως. Δίνουμε πολύ κακό παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
dimitys...καλό θα ήταν να πριμοδοτεί είπες και με 2,1 παιδί...Ας πριμοδοτεί και το ύψος,βάρος,χρώμα ματιών του συζύγου μας ή τα δικά μας...Τι μας λες τώρα;;;;

  Ανάξιο σχολιασμού.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
  Δεν ανοίκω σε καμιά κατηγορία αλλά σέβομαι ανθρώπους με κοινωνικά κριτήρια. Δεν έχω κανένα παιδί και φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να δώσει κάποιος διαγωνισμό ΑΣΕΠ έχοντας 2-3-4 παιδιά ή κάποια αναπηρία. Μην είμαστε κοινωνικά ανάλγητοι τελείως. Δίνουμε πολύ κακό παράδειγμα.
Δεν διαφωνώ, αλλά γινόταν ασεπ κ πριν κάνουν τα παιδιά. Οι άνθρωποι με αναπηρία είναι μία εντελώς διαφορετική ιστορία....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμ έτσι που μας τα λες dimitri σε λίγο θα μας μιλάς και για άλλα κριτήρια.Εσύ σκέφτεσαι πόσο δύσκολο είναι η ανατροφή ενός τέκνου άλλοι είναι έξυπνοι και δεν τους απασχολεί;;;

Αποσυνδεδεμένος nikos79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ4.04 ΠΕ13
    • Προφίλ
Το Σύνταγμα στο άρθρο 21παρ.2 ορίζει ότι οι πολύτεκνες οικογένειες έχουν δικαίωμα ειδικής φροντίδας από το κράτος...
Είναι συνταγματική επιταγή να παίρνονται μέτρα υπέρ των πολυτέκνων, δύσκολα να κηρυχθεί αντισυνταγματική μια διάταξη που δίνει τέτοια δικαιώματα στους πολυτέκνους, τώρα ως προς το ποσοστό αν είναι ιδιαίτερα υψηλό ίσως να μπορούσε να ελεχθεί αν ξεπερνά το εύλογο μέτρο μέσω της αρχής της αναλογικότητας. Δύσκολη υπόθεση είναι πάντως. Ρώτα κάποιον εξειδικευμένο στα θέματα δικηγόρο να δεις πρώτα από όλα αν μπορείς να θεμελιώσεις και το έννομο συμφέρον για να προσφύγεις είναι δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος KIT MAT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Κοstantinavam
Eγώ συμφωνώ
Καλό είναι να το κοιτάξουμε

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Αυτό λέμε κ εμείς. Να το ρωτήσουμε. Κάπου θα βρήκαν πάτημα για τους πολύτεκνους κ ειδικά τους τρίτεκνους και ακύρωσαν τις διαφορετικές βάσεις στις πανελλήνιες...
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να διευκρινιστεί παρακαλώ το "κτλ" στον τίτλο.
Να γίνει συγκεκριμένο.
Αν δεν γνωρίζετε πως να κάνετε την αλλαγή στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.
Άμεσα.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κοινωνική μέριμνα για τους πολύτεκνους δεν σημαίνει προσαύξηση 5 μόρια για τα 3 παιδιά και 10 μόρια για τα 4.Έλεος βρε παιδιά.Απο τη μια κοινωνική μέριμνα για τους πολύτεκνους και από την άλλη κοινωνική απαξίωση για όλους εμάς τους υπόλοιπους. Εξάλλου δεν τους τα φόρτωσε κανείς τα παιδιά με το ζόρι.Δεν το καταλαβαίνω αυτό το κοινωνικό κριτήριο.Και εν πάσει περιπτώσει ας υπάρχει μια πιο λογική προσαύξηση γιατί εμείς οι υπόλοιποι και με 90 στον ΑΣΕΠ και με την προσαύξηση 2 μορίων του μεταπτυχιακού -για όσους είναι τυχεροί και το έχουν-  δεν πρόκειται ποτέ να τους φτάσουμε.ΠΟΤΕ.Και ιδίως με τόσο λίγες θέσεις που ανοίγουν κάθε χρόνο.Επιπλέον, πέρα από την προσφυγή για 3τεκνους και 4τεκνους υπάρχουν ένα σωρό άλλα θέματα τα οποία πρέπει επιτέλους να διεκδικήσουμε με την παρουσία μας στο υπουργείο και όχι με κοινοποιήσεις εγγράφων και email που πάνε στον κάδο των αχρήστων.Ας μου απαντήσει κάποιος σε κάποιες απορίες που έχω.Τι έκανε η ΠΑΣΑΦ για να προφυλάξεις όλους εμάς από την επέλαση των πολύτεκνων η οποία μας πνίγει κυριολεκτικά και τί έκανε για τον νομο 3848 και την προσαύξηση βαθμολογίας των πολυτέκνων.Για να έχουμε μια βάση να ξεκινήσουμε να μιλάμε. Αν υπάρχει κάποιο link οι γνωρίζοντες το θέμα ας μας παραπέμψουν.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η Πασαφ είναι μαζί μας. Περιλαμβάνει άτομα που έχουν δυσκολευτεί, για να
βρίσκονται στη λίστα των αναπληρωτών και σίγουρα έχουν δώσει όλοι ΑΣΕΠ.
Πρέπει μαζί και με αρωγό το σύλλογό μας να κινηθούμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 200
Σύνολο: 200

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.168 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.