*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή εναντίον των προνομίων Ειδικών Κατηγοριών  (Αναγνώστηκε 23540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Ακόμα και στην τοποθέτηση αναπληρωτών γιατί να μην προηγούνται οι έχοντες τα περισσότερα μόρια,η σειρά στον πίνακα και να προηγούνται οι τρίτεκνοι,πολύτεκνοι;;


Η τοποθέτηση αναπληρωτών σε πολλές Δ/νσεις δεν γίνεται καν μετά από συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ:

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%AD%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BB%CF%86%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%81%CE%AD%CE%B8%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%BF

"Παρ’  όλο που ως αιρετός την παραμονή της τοποθέτησης των συναδέλφων ζήτησα από τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου να παραστώ στη διαδικασία της τοποθέτησης εκείνος αρνήθηκε αναφέροντας ότι δεν προβλέπεται διότι τις τοποθετήσεις τις κάνει ο ίδιος."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Κατα την προσωπική μου άποψη το θέμα φυσικά δεν ειναι να "εξολοθρευσουμε " τους πολύτεκνους, τριτεκνους και τους ανηκοντες σε ειδική κατηγορία,ούτε πιστεύω πως ειναι όλοι λαμόγια κ ανάξιοι των θέσεων τους, αλλά η ισότιμη κατα το δυνατό μεταχείριση όλων. Μια πριμοδότηση των υπαρχόντων μορίων τους επι ενα λογικό ποσοστό νομίζω πως ειναι μια τίμια πρόταση , διότι διάφορα παραδείγματα συναδέλφων που καλούνται για αναπλήρωση με 0,53 (!) μόρια και χωρίς Επιτυχία σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ ( ενα ενδεικτικό παράδειγμα) , ειναι το λιγότερο προκλητικά και εύλογα προκαλούν απορία κ μετέπειτα φυσικά οργή και θυμό σε διάφορους . Δε νομίζω πως κ ένας ήδη πχ πολυ- ή τρι-τέκνος διαφωνεί με την αδικία που συνάγεται απο την όλη διαδικασία, αύριο μπορεί να ειναι τα παιδιά τους σε ανάλογη θέση. Συμφωνώ με μια οργανωμένη κίνηση απο όλους τους συλλόγους κ όχι μόνο πχ ΠΑΣΑΦ κτλ ως τα να διαφανεί το μέγεθος και η ιδιαιτερότητα της κατάστασης . Καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
εφόσον μας ενοχλούν οι τριτεκνοι, οι πολυτεκνοι και οι εκπαιδευτικοί που εργαζονταν στα ιδιωτικά σχολεία τότε θα έπρεπε να μας ενοχλούν και όλοι όσοι εχουν αποκτήσει μόρια απο ενισχυτική διδασκαλία μεχρι και το 2010!! Γιατί?? όλοι γνωρίζουμε πως επιλέγονταν απο τους εκάστοτε διευθυντές των σχολειων οι εκπαιδευτικοι για την ενισχυτική.... ΑΡΑ
δεν προσπαθουμε να εξολοθρευσουμε συναδελφους αλλα να κανουμε το συστημα δικαιότερο ... 'οπως στους αναπληρωτες με αναπηρία ζητούν την βεβαιωση απο την επιτροπή έτσι και στους τριτεκνους θα μπορουσαν να ζητησουν το οικογενειακο εκκαθαριστικό. Να πουμε για παραδειγμα οτι ο Βαρδινογιάννης ειχε 3 παιδια και ηθελε το ενα να κανει την τρελα του και να κανει αιτηση αναπληρωτη με εισοδημα οικογενειακό δις, με το σημερινο συστημα σιγουρα θα επιλεγόταν σε βάρος κάποιου που εχει πραγματικα αναγκη την θεση αυτη!

Αυτο ειναι το πρόβλημα και οχι να "εξολοθρευσουμε" συναδέλφους!!

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εφόσον μας ενοχλούν οι τριτεκνοι, οι πολυτεκνοι και οι εκπαιδευτικοί που εργαζονταν στα ιδιωτικά σχολεία τότε θα έπρεπε να μας ενοχλούν και όλοι όσοι εχουν αποκτήσει μόρια απο ενισχυτική διδασκαλία μεχρι και το 2010!! Γιατί?? όλοι γνωρίζουμε πως επιλέγονταν απο τους εκάστοτε διευθυντές των σχολειων οι εκπαιδευτικοι για την ενισχυτική.... ΑΡΑ
δεν προσπαθουμε να εξολοθρευσουμε συναδελφους αλλα να κανουμε το συστημα δικαιότερο ... 'οπως στους αναπληρωτες με αναπηρία ζητούν την βεβαιωση απο την επιτροπή έτσι και στους τριτεκνους θα μπορουσαν να ζητησουν το οικογενειακο εκκαθαριστικό. Να πουμε για παραδειγμα οτι ο Βαρδινογιάννης ειχε 3 παιδια και ηθελε το ενα να κανει την τρελα του και να κανει αιτηση αναπληρωτη με εισοδημα οικογενειακό δις, με το σημερινο συστημα σιγουρα θα επιλεγόταν σε βάρος κάποιου που εχει πραγματικα αναγκη την θεση αυτη!

Αυτο ειναι το πρόβλημα και οχι να "εξολοθρευσουμε" συναδέλφους!!

Συμφωνώ μαζί σου, το "εξολοθρευσουμε" επιλέχτηκε ( & μέσα σε ειςαγωγικα) γιατί παραπάνω ακούστηκαν κάποιες απόψεις περί ανθρωποφαγιας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Επειδή σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα διάβασα πως όποιος στερείται τα σχετικά με την εξασφάλιση του βίου του, βρίσκει τεχνάσματα, δεν είναι τεχνάσμα η σχεδιαζόμενη και ορθή, κατά τη γνώμη μου, προσφυγή κατά των τριτέκνων, απολυμένων κ.λ.π., αλλά τέχνασμα και κοροιδία το 20% των προσλήψεων κάθε φορά να πηγαίνει στους πρώτους και να προτάσσσονται οι ειδικές κατηγορίες στους πίνακες. Έτσι, καταλήγουμε να εργάζονται στα σχολεία άτομα που δεν πέρασαν ούτε μία φορά από ΑΣΕΠ, για να δουν τη γλύκα και που δεν ασχολήθηκαν σοβαρά με το αντικείμενό τους, αφού ενδιαφέρονταν για να βολευτούν αλλιώς: κάνοντας πολλά παιδιά ή δουλεύοντας μέσω γνωριμιών σε ιδιωτικά. Αν έχουν δίκιο, γιατί όλοι αυτοί φοβούνται μία δική μας προσφυγή; Άμεσα προσφυγή, γιατί έχω σιχαθεί αυτό που γίνεται τόσα χρόνια!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανθρωποφάγοι είναι αυτοί που έχοντας ως κριτήριο την απόκτηση παιδιών προσπαθούν να ''φάνε'' όλους όσους μόχθησαν για μια καλή σειρά στον πίνακα αναπληρωτών.Συνάδελφοι με μόρια 28,25,23,20  και ΑΣΕΠ μένουν άνεργοι και άτομα με 10-5-0,5 έως και 0 προσλαμβάνονται ... Δεν σιωπούν κιόλας αλλά μιλούν και για ανθρωποφαγία...

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης άδικο που μαθητές πάλευαν για 19.200 για ιατρική και οι πολύτεκνοι εισάγονταν με 17.000.Το αστείο είναι ότι πολύτεκνοι μαθητές έκαναν ακριβοπληρωμένα ιδιαίτερα και μαθητές άλλοι  πήγαιναν σε φροντιστήρια.Το ίδιο θέλουν και εδώ...όταν κάποιοι ξημέρωναν με ένα βιβλίο τη νύχτα  για ΑΣΕΠ  ,οι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι άντε να μην πω τι έκαναν.....

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης άδικο που μαθητές πάλευαν για 19.200 για ιατρική και οι πολύτεκνοι εισάγονταν με 17.000.Το αστείο είναι ότι πολύτεκνοι μαθητές έκαναν ακριβοπληρωμένα ιδιαίτερα και μαθητές άλλοι  πήγαιναν σε φροντιστήρια.Το ίδιο θέλουν και εδώ...όταν κάποιοι ξημέρωναν με ένα βιβλίο τη νύχτα  για ΑΣΕΠ  ,οι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι άντε να μην πω τι έκαναν.....
Κάποιοι σαν εσένα anna1994 θα έπρεπε να εντοπιστούν και να τους απαγορευτεί να ξαναδιδάξουν σε σχολείο ή ακόμα και σε φροντιστήριο!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

δεν προσπαθουμε να εξολοθρευσουμε συναδελφους αλλα να κανουμε το συστημα δικαιότερο ... 'οπως στους αναπληρωτες με αναπηρία ζητούν την βεβαιωση απο την επιτροπή έτσι και στους τριτεκνους θα μπορουσαν να ζητησουν το οικογενειακο εκκαθαριστικό. Να πουμε για παραδειγμα οτι ο Βαρδινογιάννης ειχε 3 παιδια και ηθελε το ενα να κανει την τρελα του και να κανει αιτηση αναπληρωτη με εισοδημα οικογενειακό δις, με το σημερινο συστημα σιγουρα θα επιλεγόταν σε βάρος κάποιου που εχει πραγματικα αναγκη την θεση αυτη!

Αυτο ειναι το πρόβλημα και οχι να "εξολοθρευσουμε" συναδέλφους!!

Συμφωνώ απόλυτα!!! Αυτό έχω ξαναπεί κι εγώ.....εν μέσω κρίσης ευαίσθητη κοινωνικά ομάδα σαφέστατα δεν είναι μόνο ο τρίτεκνος-πολύτκνος....είναι και η μονογονεϊκή οικογένεια και η οικογένειες που αντιμετωπίζουν πρόωρη χηρεία και πολλοί άλλοι! Και εν μέσω κρίσης ένας τίτλος (βλέπε "τρίτεκνος" "πολύτεκνος") δεν μπορεί να συνεπάγεται αυτόματα ευαίσθητη κοινωνική ομάδα....δεν χρειάζεται να είναι γιος του Βαρδινογιάννη....αρκεί να έχει σύζυγο με μεγάλο εισόδημα (εξ ου πολλές φορές και τα 3 τέκνα τη στιγμή που άλλοι δεν μπορούν να θρέψουν καλά-καλά ένα....(μόνιμη συνάδελφός μου πέρσι με ένα κοριτσάκι 9 χρ. και με ενοίκιο μου λεγε ότι βογκάνε...ζευγάρι φιλολόγων με 7-8 χρ. δουλειάς στο δημόσιο και κάτω απ'τα 1000 ευρώ ο μισθός του καθενός)..τέτοια παραδείγματα έχουμε όλοι γύρω μας....αντιθέτως μια τρίτεκνη-πολύτεκνη μπορεί να παρουσιάζεται μεμονωμένα σαν τρίτεκνη, αλλά σαν οικογενειακό εισόδημα αν είναι παντρεμένη π.χ με έναν γιατρό του Κολωνακίου (παραδόξως δεν προβληματίστηκε ποτέ ο νομοθέτης στην Ελλάδα γι αυτό) ζει ανετότατα με το suv της και τη luis vuitton!!!! 
Συνεπώς αυτά τα κριτήρια είναι απαράδεκτα και απαρχαιωμένα.....και σου λέω εγώ πως οι 3τεκνοι-πολύτεκνοι με μπόλικα λεφτά είναι λίγοι στον κλάδο μας....δεκτό.....ας ζητάν λοιπόν το Ε1 και με εισοδηματικά κριτήρια να κρίνεται ποιος θα παίρνει τα προνόμια και ποιος ΟΧΙ....!! Όχι αυτό το ΑΛΑΛΟΥΜ!!! Γιατί εγώ με το απλό μου το μυαλό....δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται εγώ που δεν έχω καν παιδιά και άλλλες 2-3 γνωστές-φίλες δεν βάζουμε καν το κουτάκι γιατί δεν αντέχουμε πλέον οικονομικά και ψυχολογικά τα έξοδα και την ταλαιπωρία της μετακόμισης....και αυτές οι "δύσμοιρες" οι 3τεκνες έχουν το κουτάκι και στην Ά φάση βρέθηκαν σ'όλα τα Κυκλαδονήσια και τα Δωδεκάνησα;;;;;!!!!!!!!!!! Πείτε μου όσοι έχετε παιδιά και ξέρετα από έξοδα παιδιών....πού σκ@τ@ τα βρίσκουν κάθε χρόνο τα 2000 χιλιάρικα περίπου που απαιτεί μια μετακόμιση.....και τί τους περισσεύει κάθε μήνα απ'το μισθό του αναπλήρωτή για να θρέψουν τις οικογένειές τους όπως επικαλούνται.....τη στιγμή που τα δίνουν στις μετακομίαεις-μετακινήσεις-ενοίκια;;;;;;;;!!!!!!!!!!!
Ποιο είναι το εύκολα λοιπόν εξαγόμενο συμπέρασμα.......;;; ΟΕΟ;; Πως υπάρχει "ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΣΥΖΥΓΟΣ"

Αυτά τα ολίγα με επιχειρήματα.....για να μη γινόμαστε απλά εμπαθείς!!!

Σημειωτέον πως δεν χρειάζονται καν δικηγόροι και φασαρίες....οι άμεσα θιγόμενοι μπορούν να προσφύγουν και μεμονωμένα στο ΣΤΕ και δεδομένοι του ότι υπάρχει πλέον το δεδικασμένο με τα προνόμια στις Πανελλήνιες που τους κόπηκαν γιατί αντιβαίνουν στις αρχές της ισότητας-ισονομίας.....μπορεί να βγει αποτέλεσμα!!
Εγώ πέρσι στην Ειδική Αγωγή ήμουν άμεσα θιγμένη με διαφορά πρόσληψης 2 μήνες απ'την προηγούμενη φάση....μεγάλη χρονική απόσταση και χάσιμο προϋπηρεσίας εξαιτίας τους!
Φέτος.....εγκυκλοπαιδικά και μόνο γιατί κάποιοι θα πουν εύκολα πως από προσωπική υστερία μιλάμε έτσι.....δεν έχω κάνει καν αίτηση για αναπληρώτρια ούτε στη γενική ούτε στην ειδική αγωγή! Μιλάω καθαρά ορμώμενη απ΄το αίσθημα δικαίου που πιστεύω πως ως άνθρωπος το έχω έντονο μέσα μου!!
Όσοι θέλουν και τους αφορά άμεσα ας ασχοληθούν...αξίζει τον κόπο και προθυμοποιούμαι να βοηθήσω μια και μένω Αθήνα!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Kakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μη βάζετε τους ΑμεΑ στην ίδια μοίρα με τους τρίτεκνους
Δεν είναι το ίδιο
Η ηλικία δεν είναι ένα νούμερο τυχαίο. Η ηλικία, αλλά και όσα συνεπάγεται το πέρας της, είναι δυστυχώς μια θλιβερή πραγματικότητα που πρέπει ο καθένας να διαχειριστεί με αξιοπρέπεια

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενώ κάποιοι σαν εσένα με κριτήρια κάθε μέσο εκτός αξιοκρατίας είναι σωστοί...διδάσκουν το δίκαιο και μπορούν να εμφυσήσουν ηθικές αξίες στους μαθητές...Πες στους μαθητές σου πώς σε προσέλαβαν στο σχολείο και θα δεις ....Άφησε την κρίση σου...γιατί εσείς όλοι δεν πρέπει να μιλάτε και να μας κρίνετε....Αν θεωρείς αναξιοπρεπή το δάσκαλο που θέλει με ίδια μόρια να εισάγονται οι μαθητές στις ίδιες σχολές...τότε λυπάμαι αν βρίσκεσαι στο σχολείο και αν διαχωρίζεις τους μαθητές σε α και β κατηγορία...

Αποσυνδεδεμένος Kakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι anna, θα είμαι λίιιγο πιο επιεικής με τον μαθητή μου που τρέχει κάθε τρεις και λίγο στο νοσοκομείο για μετάγγιση αίματος μόνο και μόνο για να διατηρηθεί στη ζωή. Εσύ αν βρεις κανέναν μπροστά σου...θέρισέ τον...
Δεν είναι το ίδιο η αρρώστια και η επιλογή, πώς να το κάνουμε

Όσο για τα υπόλοιπα που αφορούν εμένα... αλήθεια που με ξέρεις τόσο καλά; Με παρακολουθείς; Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ ::)
Η ηλικία δεν είναι ένα νούμερο τυχαίο. Η ηλικία, αλλά και όσα συνεπάγεται το πέρας της, είναι δυστυχώς μια θλιβερή πραγματικότητα που πρέπει ο καθένας να διαχειριστεί με αξιοπρέπεια

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα!!! Αυτό έχω ξαναπεί κι εγώ.....εν μέσω κρίσης ευαίσθητη κοινωνικά ομάδα σαφέστατα δεν είναι μόνο ο τρίτεκνος-πολύτκνος....είναι και η μονογονεϊκή οικογένεια και η οικογένειες που αντιμετωπίζουν πρόωρη χηρεία και πολλοί άλλοι! Και εν μέσω κρίσης ένας τίτλος (βλέπε "τρίτεκνος" "πολύτεκνος") δεν μπορεί να συνεπάγεται αυτόματα ευαίσθητη κοινωνική ομάδα....δεν χρειάζεται να είναι γιος του Βαρδινογιάννη....αρκεί να έχει σύζυγο με μεγάλο εισόδημα (εξ ου πολλές φορές και τα 3 τέκνα τη στιγμή που άλλοι δεν μπορούν να θρέψουν καλά-καλά ένα....(μόνιμη συνάδελφός μου πέρσι με ένα κοριτσάκι 9 χρ. και με ενοίκιο μου λεγε ότι βογκάνε...ζευγάρι φιλολόγων με 7-8 χρ. δουλειάς στο δημόσιο και κάτω απ'τα 1000 ευρώ ο μισθός του καθενός)..τέτοια παραδείγματα έχουμε όλοι γύρω μας....αντιθέτως μια τρίτεκνη-πολύτεκνη μπορεί να παρουσιάζεται μεμονωμένα σαν τρίτεκνη, αλλά σαν οικογενειακό εισόδημα αν είναι παντρεμένη π.χ με έναν γιατρό του Κολωνακίου (παραδόξως δεν προβληματίστηκε ποτέ ο νομοθέτης στην Ελλάδα γι αυτό) ζει ανετότατα με το suv της και τη luis vuitton!!!! 
Συνεπώς αυτά τα κριτήρια είναι απαράδεκτα και απαρχαιωμένα.....και σου λέω εγώ πως οι 3τεκνοι-πολύτεκνοι με μπόλικα λεφτά είναι λίγοι στον κλάδο μας....δεκτό.....ας ζητάν λοιπόν το Ε1 και με εισοδηματικά κριτήρια να κρίνεται ποιος θα παίρνει τα προνόμια και ποιος ΟΧΙ....!! Όχι αυτό το ΑΛΑΛΟΥΜ!!! Γιατί εγώ με το απλό μου το μυαλό....δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται εγώ που δεν έχω καν παιδιά και άλλλες 2-3 γνωστές-φίλες δεν βάζουμε καν το κουτάκι γιατί δεν αντέχουμε πλέον οικονομικά και ψυχολογικά τα έξοδα και την ταλαιπωρία της μετακόμισης....και αυτές οι "δύσμοιρες" οι 3τεκνες έχουν το κουτάκι και στην Ά φάση βρέθηκαν σ'όλα τα Κυκλαδονήσια και τα Δωδεκάνησα;;;;;!!!!!!!!!!! Πείτε μου όσοι έχετε παιδιά και ξέρετα από έξοδα παιδιών....πού σκ@τ@ τα βρίσκουν κάθε χρόνο τα 2000 χιλιάρικα περίπου που απαιτεί μια μετακόμιση.....και τί τους περισσεύει κάθε μήνα απ'το μισθό του αναπλήρωτή για να θρέψουν τις οικογένειές τους όπως επικαλούνται.....τη στιγμή που τα δίνουν στις μετακομίαεις-μετακινήσεις-ενοίκια;;;;;;;;!!!!!!!!!!!
Ποιο είναι το εύκολα λοιπόν εξαγόμενο συμπέρασμα.......;;; ΟΕΟ;; Πως υπάρχει "ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΣΥΖΥΓΟΣ"

Αυτά τα ολίγα με επιχειρήματα.....για να μη γινόμαστε απλά εμπαθείς!!!

Σημειωτέον πως δεν χρειάζονται καν δικηγόροι και φασαρίες....οι άμεσα θιγόμενοι μπορούν να προσφύγουν και μεμονωμένα στο ΣΤΕ και δεδομένοι του ότι υπάρχει πλέον το δεδικασμένο με τα προνόμια στις Πανελλήνιες που τους κόπηκαν γιατί αντιβαίνουν στις αρχές της ισότητας-ισονομίας.....μπορεί να βγει αποτέλεσμα!!
Εγώ πέρσι στην Ειδική Αγωγή ήμουν άμεσα θιγμένη με διαφορά πρόσληψης 2 μήνες απ'την προηγούμενη φάση....μεγάλη χρονική απόσταση και χάσιμο προϋπηρεσίας εξαιτίας τους!
Φέτος.....εγκυκλοπαιδικά και μόνο γιατί κάποιοι θα πουν εύκολα πως από προσωπική υστερία μιλάμε έτσι.....δεν έχω κάνει καν αίτηση για αναπληρώτρια ούτε στη γενική ούτε στην ειδική αγωγή! Μιλάω καθαρά ορμώμενη απ΄το αίσθημα δικαίου που πιστεύω πως ως άνθρωπος το έχω έντονο μέσα μου!!
Όσοι θέλουν και τους αφορά άμεσα ας ασχοληθούν...αξίζει τον κόπο και προθυμοποιούμαι να βοηθήσω μια και μένω Αθήνα!!
"ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΣΥΖΥΓΟΣ!!!!" Καλά, το forum αυτό έχει πολύ γέλιο! Κύριοι διαχειριστές, όσο και να μας εκθέτουν ανεπανόρθωτα ως εκπαιδευτικούς οι απόψεις που γράφονται  στο θέμα αυτό, παρακαλώ μη το καταργήσετε! Μιλάμε για πολλά γέλια!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μη βάζετε τους ΑμεΑ στην ίδια μοίρα με τους τρίτεκνους
Δεν είναι το ίδιο


Σ'αυτό θα συμφωνήσω γιατί έχω δουλέψει και στην Ειδική Αγωγή και ξέρω τι θα πει να έχεις πραγματικά αν΄γκη προνομίων...η αναπηρία δεν είναι επιλογή όπως η πολυτεκνία!!

Απλά και στους ΑΜΕΑ θέλει προσοχή και ανπροσαρμογή του νόμου...γιατί συνάδελφος ειδικής που προσλήφθηκε στη Γ Αθηνών μου λεγε πέρσι πως μαζί του παρουσιαστηκε για τοποθέτηση ένας του πίνακα Α (δηλαδή σοτυς έχοντες αναπηρία) και επειδή τα κενάστη Γ Αθηνών ήταν όλα στην ειδικότητά τους σε σχολεία με παιδιά που είχαν πολυαναπηρίες....οι διευθυντές ξέραν πως το συγκεκριμένο άτομο έχοντας το ίδιο σωματική αναπηρία δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει με τίποτα στη δουλειά που απαιτούνταν και δεν ξέραν τι να τον κάνουν....και δεν είναι και μόνιμος να τον βάλουν σ΄'ένα γραφείο....σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις νομίζω πως πρέπει να απορρίπτονται και να κάθονται και να παίρνουν το επίδομα που δικαιούνται.... 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159629
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.