*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 93665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:20:47 πμ »
...........

Άρα μένουν μόνο οι εισφορές στην εφορία, έτσι;

Έ αυτές θα σου τις κρατήσει ο εργοδότης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:34 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:36:18 πμ »

Έ αυτές θα σου τις κρατήσει ο εργοδότης.

Όχι μόνο.
Θα ανεβείς και εσύ φορολογική κλίμακα, αφού θα έχεις μεγαλύτερο εισόδημα, και άρα θα σου έρθει το ραβασάκι ακόμα πιο ανεβασμένο (σε σχέση με το φετεινό).....

Γενικά, από όσους γνωστούς μου πήραν άδεια για εξωδιδακτική επασχόληση, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) λένε ότι δεν αξίζει γιατί όσα βγάζουν τους τα παίρνει η εφορία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:54:03 πμ »
Υπερβολές.
Δηλαδή, εκπαιδευτικός που δηλώνει 13.000€ και μπορεί να πάρει από εξωδιδακτική απασχόληση κανένα τριχίλιαρο π.χ. θα του ζητήσει η εφορία πολλά περισσότερα;
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 23, 2012, 12:35:09 μμ »
Υπερβολές.
Δηλαδή, εκπαιδευτικός που δηλώνει 13.000€ και μπορεί να πάρει από εξωδιδακτική απασχόληση κανένα τριχίλιαρο π.χ. θα του ζητήσει η εφορία πολλά περισσότερα;
Και βγάλε και το 20% που θα σου έχει ήδη παρακρατηθεί. Δεν θα σου φανεί τόσο στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:34 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 23, 2012, 12:55:50 μμ »
Καλημερα

επειδη ειναι πολλα τα θεματα κ βαριεμαι να τα ξανναγραψω σας στελνω ενα π.μ που εστειλα σε μια κοπελα,
εγω ειμαι γεωλογος κ δουλευα στο δημο της περιοχης μου ως γεωλογος!!με συμβαση εργου που τελειωσε κ κανω ολο δικαστηρια να μονιμοποιηθω,..ασε που αποκλειεται...ειχα κ εχω μπλοκακι κ μαλιστα παιρνεις απαλλαγη απο τις εισφορες στο τεβε απο τοτε που ξεκινας το σχολειο μεχρι να το τελειωσεις!!!καλο ε??
την 1η φορα θελει πολλα δικαιολογητικα αλλα τις επομενες γινεται πανευκολα!!
μετα ξαναμπαινεις στο τεβε!!!για ενα διμηνο το καλοκαιρι κ μετα παλι το ιδιο.κ ειναι πολλα τα χρηματα.το 2μηνο αρχιζει γυρω στα 400 τωρα εγω πληρωνω 500!!!
να ξερετε οτι δεν θα μπειτε ταμειο ανεργιας ομως!!το προσπαθησα αλλα δεν γινεται!!κ μη σκεφτειτε να βγειτε απο το τεβε το καλοκαιρι κ να ξαναμπειτε...δεν ειναι κ πολυ ευκολο +τα 110 ευρω της εγγραφης ξανα
στο τεβε θα σας λενε μαλακιες οτι δεν γινεται να απαλλαγεις ισως κ θα σας απειλησουν οτι θα σας διωξουν απ το σχολειο κ τετοια!!μαλακιες.εξαλλου πρεπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να παρεις απαλλαγη μεσα στο 6μηνο γιατι αλλιως θα σε σκισουν στα προστιμα!!οποτε προσεχε!!!ο νομος λεει οτι πρεπει να εχεις ενα ασφαλιστικο κ συνταξιοδοτικο φορεα.τον 1ο χρονο φοβομου μηπως εχω θεμα κ αργησα να παρω απαλλαγη κ το εκανα στους 5 μηνες
ΦΕΤΟΣ δουλεψα για ενα διαστημα στο τμημα αδειων στη διευθυνση!!!!ξερετε τι αδειες ασκησης παιρνουν οι μονιμοι???απειρες.γιατροι,μηχανικοι,νομικοι!!αστα.
αν δεν παρεις αδεια κ πεσει καρφωτη θα σε διωξουν να το ξερεις!!!

με το ικα τωρα.....

προκειται να βγαλω διπλωμα ναυαγοσωστη κ να εργαστω με ενσημα ικα!!!!κ αυτο γινεται αλλα θα δινεις εισφορες κ απο τις δδυο δουλειες ομως!!! το ρωτησα στο ικα αλλα ακομα δεν εχω κινησει διαδικασιες.
κατι ασχημο ομως!!!!!
μου ειπαν οτι μπορει να δινει εισφορες κ ο δευτερος εργοδοτης αλλα δεν μετρουν τα ενσημα αυτα ως συνταξιμα!!!μονο 25 ενσημα που ειναι το μεγιστο ανα μηνα κ ας εχεις κ 2 δουλειες!!!

εχω ακουσει οτι σε ιεκ γινεται να ργαστεις παραλληλα με το σχολειο!!!σε φροντιστηριο σιγουρα οχι ομως!!κ σε ιδιωτικο ιεκ νομιζω.σε δημοσιο σιγουρα γιατι μη πηραν περσι αλλα δεν πηγα τελικα!!!

ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα!!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 23, 2012, 12:59:38 μμ »
paidia για το τεβε ειμαι πολυ σιγουρος γιατι 3 χρονια ετσι το κανω.για το ικα οχι ομως!!σας εγραψα τι μου ειπαν οι υπαλληλοι κ μονο

μη σας παρω στο λαιμο μου ομως!!


Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:01:00 μμ »
κ κατι αλλο...οτι θυμαμαι χαιρομαι

προβλημα δεν θα αντιμετωπισετε στη διευθυνση!!!μονο στο τεβε κ ισως κ κανενας φθονερος διευθυντης στο σχολειο!!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:12:19 μμ »
μπερδεύτηκα λίγο.

εγώ είμαι μόνιμος καθηγητής του δημοσίου, και θέλω μόνο τα καλοκαίρια να εργάζομαι ως μπουζουξής σε ένα ξενοδοχείο.
θα πρέπει το καλοκαίρι να μπω ΤΕΒΕ?
και τον Σεπτέμβρη που ξεκινάω το σχολείο, να ξεγραφτώ από το ΤΕΒΕ, και το επόμενο καλοκαίρι να γραφτώ ξανά κοκ?
ή μπορώ να παραμείνω  και τον χειμώνα στο ΤΕΒΕ αλλά χωρίς να πληρώνω εισφορές (αφού δεν θα δουλεύω χειμώνα)?

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:13:33 μμ »
"εχω ακουσει οτι σε ιεκ γινεται να ργαστεις παραλληλα με το σχολειο!!!σε φροντιστηριο σιγουρα οχι ομως!!κ σε ιδιωτικο ιεκ νομιζω.σε δημοσιο σιγουρα γιατι μη πηραν περσι αλλα δεν πηγα τελικα!!!"

nick1981 δηλαδή αν κάποιος εργάζεται ήδη σε ΙΕΚ δημόσιο με ΙΚΑ και έχει λίγες ώρες τη βδομάδα π.χ.3 αν προσληφθεί ως αναπληρωτής παίρνει άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και δε χρειάζεται να παραιτηθεί απ' το ΙΕΚ? Θα έχει ασφάλιση ικα σωστά? Ρωτώ γιατί το εαρινό εξάμηνο 2012 δούλεψα σε ένα ιεκ (δε με πήραν αναπληρώτρια) αλλά φέτος επειδή δήλωσα κι άλλους νομούς για αναπληρώτρια κι ελπίζω μήπως με πάρουν, δε ξέρω αν μπορώ να ξανακάνω αίτηση στο ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:16:06 μμ »
Για μπουζουξής δε νομίζω ότι μπορείς να πάρεις άδεια, πρέπει να είναι κάτι συναφές με το πτυχίο σου (όχι όμως ιδιαίτερα ή φροντιστήριο).

Πάντως στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) δεν γράφεσαι, παίρνεις εξαίρεση.

μπερδεύτηκα λίγο.

εγώ είμαι μόνιμος καθηγητής του δημοσίου, και θέλω μόνο τα καλοκαίρια να εργάζομαι ως μπουζουξής σε ένα ξενοδοχείο.
θα πρέπει το καλοκαίρι να μπω ΤΕΒΕ?
και τον Σεπτέμβρη που ξεκινάω το σχολείο, να ξεγραφτώ από το ΤΕΒΕ, και το επόμενο καλοκαίρι να γραφτώ ξανά κοκ?
ή μπορώ να παραμείνω  και τον χειμώνα στο ΤΕΒΕ αλλά χωρίς να πληρώνω εισφορές (αφού δεν θα δουλεύω χειμώνα)?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:35:21 μμ »
εγώ πάλι νομίζω ότι η δεύτερη εργασία δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το πτυχίο σου.
(πάντως το μπουζούκι σκέτα μαθηματικά είναι!)

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:54:02 μμ »
Για εργασία σε Δημόσια ΙΕΚ δεν χρειάζεται άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου, διότι προβλέπεται από ειδική διάταξη νόμου (ν. 2009/1992 Άρθρο 9, Παράγραφος 1δ - ΦΕΚ 18Α).

Σχετική και η γνωμοδότηση του ΝΣΚ 301/2000: http://www.nsk.gov.gr/webnsk/gnwmodothsh.jsp?gnid=12132

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:06:19 μμ »
εγώ πάλι νομίζω ότι η δεύτερη εργασία δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το πτυχίο σου.
(πάντως το μπουζούκι σκέτα μαθηματικά είναι!)

Δεν πιστεύω να συναντήσεις τόσο μεγάλο πρόβλημα μόνο για τους καλοκαιρινούς μήνες.Εδώ σε Λυκειο της γειτονιάς μου ένας καθηγητής εδώ και χρόνια γράφει, σκηνοθετεί και δεν ξέρω τι άλλο πασίγνωστες και άκρως επιτυχημένες σειρές της τηλεόρασης, άρα??? Και είναι και πολύ καλός σαν εκπαιδευτικός από ότι ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:26:44 μμ »
Με απόδειξη δαπανών, χρειάζεται να έχεις ΟΑΕΕ ή όχι;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.