*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 93525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« στις: Ιούνιος 30, 2006, 03:39:18 πμ »
Μπορεί κάποιος που εργάζεται ως ωρομίσθιος σε σχολείο να εργάζεται και σε φροντιστήριο; Υπάρχουν νομικές συνέπειες; Και αν ναι, κατά πόσο αυτό συμβαίνει στη πράξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:10 »

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2006, 04:15:20 πμ »
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα έχεις πρόβλημα.. Μόνο στην περίπτωση που γίνεις μόνιμη στο Σχολείο, δεν έχεις δικαίωμα να εργαζεσαι και στον ιδιωτικό τομέα! Σίγουρα αν κάνω λάθος, θα με διορθώσουν οι συνάδελφοι! ;)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2006, 11:57:12 πμ »
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα έχεις πρόβλημα.. Μόνο στην περίπτωση που γίνεις μόνιμη στο Σχολείο, δεν έχεις δικαίωμα να εργαζεσαι και στον ιδιωτικό τομέα! Σίγουρα αν κάνω λάθος, θα με διορθώσουν οι συνάδελφοι! ;)


Η αίτηση των ωρομισθίων όμως άλλα λέει...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2006, 12:05:33 μμ »
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα έχεις πρόβλημα.. Μόνο στην περίπτωση που γίνεις μόνιμη στο Σχολείο, δεν έχεις δικαίωμα να εργαζεσαι και στον ιδιωτικό τομέα! Σίγουρα αν κάνω λάθος, θα με διορθώσουν οι συνάδελφοι! ;)


Η αίτηση των ωρομισθίων όμως άλλα λέει...
H υπεύθυνη δήλωση εννοείς; Γιατί εγώ δεν έκανα καμία ιδιαίτερη αίτηση, παρα μόνο δήλωση κάποιων περιοχών. Η υπεύθ. δήλωση αν θυμάμαι καλά συνεπάγεται ότι δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος. Ε; ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:10 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2006, 12:10:32 μμ »
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα έχεις πρόβλημα.. Μόνο στην περίπτωση που γίνεις μόνιμη στο Σχολείο, δεν έχεις δικαίωμα να εργαζεσαι και στον ιδιωτικό τομέα! Σίγουρα αν κάνω λάθος, θα με διορθώσουν οι συνάδελφοι! ;)


Η αίτηση των ωρομισθίων όμως άλλα λέει...
H υπεύθυνη δήλωση εννοείς; Γιατί εγώ δεν έκανα καμία ιδιαίτερη αίτηση, παρα μόνο δήλωση κάποιων περιοχών. Η υπεύθ. δήλωση αν θυμάμαι καλά συνεπάγεται ότι δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος. Ε; ???

Η αίτηση-δήλωση για αναπληρωτές-ωρομίσθιους (η οποία επέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης του Ν.1599/86 όπως αναγράφει πάνω πάνω), αναφέρει ρητά ότι:

Παράθεση
8. Δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, ούτε διδάσκω, δεν είμαι μέτοχος σε εταιρεία κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού κώδικα, ούτε έχω οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα...)

http://www.pde.gr/applicationform2006.doc

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2006, 12:15:13 μμ »
Ναι, σωστά... :( Στην πράξη όμως τι γίνεται; Συνήθως υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόβλημα; Θέλω να πω, το πάνε με το γράμμα του νόμου; Δηλαδή, το πρόβλημα ουσιαστικά είναι να μη πάει καρφωτή;

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2006, 01:50:33 μμ »
Στο σχολείο που δούλευα πέρισυ ήταν μια κοπέλα που αν και δούλευε κανονικά σε ιδιωτικό σχολείο (ήταν διορισμένη εκεί κανονικά), ήταν και ωρομίσθια στο ολοήμερο. Κι επειδή έκανε και χαρτιά για 30μηνο όπου έβαζε όλα τα μόρια της και κανείς δεν της είπε τίποτα φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα, να δουλεύεις ταυτόχρονα στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, αρκεί να μην κατέχεις θέση μονίμου στο δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2006, 02:50:24 μμ »
Στην αίτηση για αναπληρωτές - ωρομίσθιους γραφει και το εξής : 9. Είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου / διδάσκω / είμαι μέτοχος σε εταιρεία κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού κώδικα / έχω οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα και θα παραιτηθώ ή θα αναστείλω τη λειτουργία των επιχειρήσεών μου πριν την ανάληψη υπηρεσίας ως εκπαιδευτικού (άρθρα 31 παρ. 3 και 32 του Ν. 2683/99
Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις να εργάζεσαι σε φροντιστήριο και ΑΝ σε καλέσουν, βλέπεις τι κάνεις.. Πάντως αυτό που λέει η Matina, ισχύει.. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα! :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2006, 02:57:36 μμ από lolafly »
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2006, 06:17:17 μμ »
Ευχαριστώ και τις 2. Από Σεπτ. έχω κανονίσει για το φροντιστήριο και δεν γνωρίζω τι γίνεται ΑΝ με καλέσουν σε σχολείο. Όντως, κι εγώ δεν νομίζω ότι για μια ψωροωρομισθία που θα μου δώσουν -ΑΝ μου τη δώσουν- θα υπάρχει πρόβλημα...Ας μας πει και όποιος γνωρίζει κάτι από καθαρά προσωπική εμπειρία. ;)

Αποσυνδεδεμένος fray

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2006, 03:09:30 μμ »
Καλησπέρα! Όταν πήγα και ρώτησα στην Α'θμια αν μπορώ να εργαστώ κάπου αλλού μου ενώ είμαι ωρομίσθια είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει διαφορά στο αν προσληφθείς σε μια ίδιωτική εταιρία ή σε ένα φροντιστήριο; το ίδιο δεν είναι από τη στιγμή που είναι ιδιωτικός τομέας και δεν είσαι μόνιμος στο δημόσιο; :-\

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 02, 2006, 12:16:40 πμ »
εγώ όταν ρώτησα μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα μόνο σε περίπτωση που έχεις κάποια επιχείρηση στο όνομά σου, είτε αυτό λέγεται φροντιστήριο, είτε οτιδήποτε άλλο. Για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 01:18:42 μμ »
Γεια σε όλους. Είμαι νεοδιόριστος στον κλάδο της πληροφορικής και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου απαντησει στο αν μπορώ παράλληλα με τη δουλειά μου στο σχολείο να δουλεύω και κάπου αλλού. Μπορώ δηλαδή να δουλέυω σε κάποιο φροντιστήριο ή να κάνω δουλειές μόνος μού; Έχω κάτι ευκαιρίες για δουλειά από το σπίτι μου, ούτε καν στο χώρο κάποιας εταιρίας, για ανάπτυξη εφαρμογών και τέτοια. Λογικά δεν γινεται να με προσλάβει ιδιωτική εταιρία αλλά αν έκανα κάπιοα ανάληψη έργου που δεν είναι απαραίτητο να γίνει πρόσληψη, θα ειμαι οκ; Η δεύτερη δουλειά είναι επιτακτική για εμένα με ενοίκια υποχρεώσεις και τέτοια. Είναι δυνατόν να μην μου επιτρέπεται από το κράτος; Δηλαδη αν εγω θέλω τον ελεύθερο χρόνο μου τα απογεύματα να δουλευω σε σουβλατζίδικο για να βγάλω τα έξτρα χρήματα που χρειάζομαι δεν μου επιτρέπεται;
Οποιος ξερει παρακαλώ ας μου απαντήσει η ας με κατευθύνει στο που πρέπει να ρωτήσω για να τα μάθω όλα αυτά.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 01:43:21 μμ »
Κάποιος που έχει διοριστεί μπορεί να δουλεύει και μετά το σχολείο, όπου του αρέσει, αρκεί βέβαια να μην μπορεί αυτό να φανεί κάπου, συμβόλαιο, ένσημα, απόδειξη κλπ.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 02:38:13 μμ »
Μπορεί κάποιος να πάρει άδεια από τη Δ/νση ύστερα από αίτηση και μαζί με θετική εισήγηση του Δ/ντη του σχολείου του να έχει επίσημα δεύτερη εργασία εκτός ωρών υπηρεσίας και σύμφωνα με το αντικείμενο που εχει σπουδάσει.

Αυτό κάνω τα τελευταία 7 χρόνια ως αναπληρωτής καθηγητής Φυσικής Αγωγής και προπονητής σε ομάδα, όπου εκεί δουλεύω με συμβόλαιο και φυσικά ΙΚΑ.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.