*

Αποστολέας Θέμα: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….  (Αναγνώστηκε 9040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« στις: Οκτώβριος 26, 2014, 11:28:24 μμ »
Έκανα το λάθος να χρησιμοποιήσω την απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ λόγω ότι η γυναίκα μου είναι στρατιωτικός κ για να είμαι κοντά στο παιδί μου κ στην γυναίκα μου. Στην αρχή χάρηκα . Μετά ήρθε η τοποθέτηση , 1100 χλμ την εβδομάδα.4400 το μήνα. Μιλάμε αρρωστημένες καταστάσεις….(12,5ευρώ στα 100 χλμ) 550 ευρώ βενζίνη περίπου, πάνω απο   μισό μισθό. Τι  προτείνετε ?αξίζει τελικά να είμαι σε μια δουλειά που ρισκάρω την ζωή μου(όλη την ώρα στον δρόμο) για αυτά τα χρήματα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2014, 09:38:37 μμ από 25basilio »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:18 »

Αποσυνδεδεμένος λιλη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 11:47:11 μμ »
Έβρος έτσι;

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 12:40:13 πμ »
450 ευρώ βενζίνη περίπου ο μισός μισθός. Τι  προτείνετε ?

Συναδελφε, σου προτεινω να κανεις μια συμφωνια με ξενοδοχειο για να κοιμασαι καποιες ημερες εκει (π.χ. καθε Τριτη και Πεμπτη), με τα ιδια λεφτα που θα ξοδευες στη βενζινη!!! Τα εξοδα θα ειναι παρομοια, αλλα θα εχεις λιγοτερο ρισκο και το αυτοκινητο θα εχει λιγοτερη φθορα. Τουλαχιστον θα εισαι κοντα στην οικογενεια σου, ενω αν δεν ειχες παρει την αποσπαση δεν θα τους εβλεπες καθολου!

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 06:07:27 μμ »
Δεν γίνεται αυτό που λες να νοικιάσω σπίτι γιατι εχω Δευτέρα,Τρίτη,Παρασκευή στο ένα και Τρίτη, Πέμπτη στο άλλο.Η απόσταση μεταξύ τους είναι 200 χλμ με επιστροφή και τα 100 είναι στροφές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:18 »

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 06:23:25 μμ »
Ίσως θα έπρεπε να είχες γίνεις επ.οπ ή συνοριοφύλακας τότε τα καλά τα χρόνια... Καλύτερα θα περνούσες και δεν το λέω ειρωνικά... Τους εκπαιδευτικούς (πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας) τους έχουν εδώ και χρόνια για να διαφημίζουν την δήθεν δωρεάν παιδεία στρέφοντας παράλληλα την κοινή γνώμη εναντίον τους ως τεμπέληδες, άχρηστους κτλ. κτλ.

Τέτοια παραδείγματα όπως αυτά του συναδέλφου να τα βλέπουμε όλοι μας και ειδικά οι νέοι μήπως και σηκώσουμε ποτέ κεφάλι και διεκδικήσουμε τα αυτονόητα...

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 06:43:50 μμ »
Αυτό το οποίο βγαίνει αυθόρμητα από το στόμα μου όταν σε διάβασα φιλε είναι: ''Είσαι ήρωας''!!! βάστα γερα για την οικογένεια σου!βάστα και πρόσεχε στο δρόμο γιατί σε έχουν ανάγκη οι μαθητές σου μα πιο πολύ η οικογένεια σου....

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:34:54 μμ »
Ευχαριστώ για την στήριξη παιδιά. Αλλά 2ώρες να πάω κ 2 ώρες να γυρίσω 3 φορές την εβδομάδα είναι πολύ κουραστικό. Τις άλλες 2 μέρες είναι μονό 1ωρα να πάω και 1 να γυρίσω …Και το καλύτερο ξέρεται πιο είναι? ότι έκανα 2 ενστάσεις για την τοποθέτηση  στο ΠΥΣΔΕ και δεν τις εξέτασαν καθόλου… Είναι φυσιολογικό δηλαδή 1100 χλμ. Την εβδομάδα… Θα μπορούσαν τουλάχιστον να ενδιαφερθούν λίγο και εκεί που πρέπει ,να βλέπουν λίγο τα πράγματα ανθρωπιστικά κ να μην πάνε με το γράμμα του νόμου.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 10:33:16 μμ »
25basilio,
απλά αναδεικνύεις και ένα άλλο χαρακτηριστικό  της ελληνικής κοινωνίας, το οποίο δεν είναι καθόλου κολακευτικό.
Οτι ουδείς ασχολείται με τον συνάνθρωπο-συνάδελφο παρόλο που θα μπορούσε να το κάνει.
Οτι κρύβονται πίσω από την τυπικότητα επικαλούμενοι την νομιμότητα για να καλύψουν την αδιαφορία τους για να μην πω την παλιανθρωπιά τους.
Οτι κάποιοι διευθυντές ή και διευθύντριες είναι "καβαλημένα καλάμια" και το μόνο που τους απασχολεί είναι ποιος θα είναι ο νικητήςτων προσεχών εκλογών ,ωστε να γνωρίζουν αν και  ποιο πόστο (μεγαλύτερο) ή όχι  θα καταλάβουν αργότερα.
Εννοείται ότι τα "καβαλημένα καλάμια" είναι γνωστά σε όλη την επικράτεια..

Ο κάθε διευθυντής Βθμιας είναι διευθυντής όχι των κτιρίων αλλά πρωτίστως των ανθρώπων. Και βρίσκεται και εκτελεί τα καθήκοντά του στην περιοχή του, ακριβώς για να εντοπίζει τα όποια προβλήματα προκύπτουν και να μπορεί να δίνει γρήγορα τις λύσεις που απαιτούνται.
Επομένως ας φορτώνουμε στους πολιτικούς το χάλι της Παιδείας αλλά για τις αδικίες εντός ΠΥΣΔΕ δείξε την ανοιχτή παλάμη σου στο διευθυντη της.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 11:12:07 μμ »
αν θυμάμαι καλά πάντως, εκλογές ΠΥΣΔΕ / ΑΠΥΣΔΕ /ΚΥΣΔΕ έχετε φέτος. Ευκαιρία να αποτυπώσετε αυτή τη δυσαρέσκεια - αν και εφόσον υπάρχει πράγματι βέβαια....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 06:32:54 πμ »
Ακριβώς επειδή έχει εκλογές, θέλω να ψηφίσω δίκαιους ανθρώπους και όχι την προσωποποιηση της άθλιας και κουτοπόνηρης ελληνικής πραγματικότητας και ας τυχαίνει  να κάνω 200 χλμ τη μέρα. Αρκεί να μην αδικείται κανένας.
Ξέρεις κανέναν?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2014, 06:34:34 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:26:00 πμ »
Αν υπάρχει κενό πιο κοντά και το δικαιούσαι βάσει νόμου κυνήγα το μέχρι τέλους και βάλε στο παιχνίδι και τους συνδικαλιστές. Αυτό που λες, οτι δεν εξετάστηκε καν η αίτησή σου, δεν υπάρχει. Η υπηρεσία υποχρεούται να εξετάσει την αίτηση και μάλιστα να σου απαντήσει εγγράφως εντός συγκεκρικριμένου διαστήματος. Απ' εκει και πέρα να τα προβλήματα λόγω της ενοποίησης των περιοχών σε μία ανα ΠΥΣΔΕ. Οταν τα λεγα πρόπερσι μου την πέφτανε μερικοί. Κάθημερινά διανύω σχεδόν 200 χλμ για το σχολείο και έπαψα να ζητάω μετάθεση ή απόσπαση διότι φοβάμαι τέτοια φαινόμενα

Οσο για τους προισταμένους , δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένετε από αυτούς ( όχι οτι είναι και τίποτα αγγελούδια ) . Αν υπάρχει κενό πιο κοντά, τα είπαμε παραπάνω. Αν δεν υπάρχει άλλο κενό τι πρέπει να κάνει;  Να το εφεύρει;  :o

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 01:03:08 μμ »
δεν ξέρουμε όλη την υπόθεση, πες μας αν θες:
οι τοποθετήσεις έγιναν με κοινωνικά κριτήρια; με μόρια μετάθεσης;
αδικήθηκες στην τοποθέτηση;
πόσα κενά υπήρχαν

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 01:06:08 μμ »
1ον δεν εξέτασαν την ένσταση τοποθέτησης γιατί μου το είπε ο  αιρετός και μάλλον μπορεί κ να έκανα εγώ λάθος γιατί 2 φορές που έστειλα τις ενστάσεις τις έστειλα με φάξ στο ΠΥΣΔΕ και δεν πήγα ο ίδιος στην δευτεροβάθμια να τις καταθέσω και να πάρω πρωτόκολλο αλλά αυτό το έκανα  λόγω απόστασης…
 2ον  Πες ότι δεν υπάρχει κενό οκ το δέχομαι. Όμως 1100 ΧΛΜ την εβδομάδα δεν βγαίνουν φίλε μου .Έχω κ οικογένεια …
 12,5  ευρώ στα 100 χλμ καίει το αμάξι μου…κάνε τις πράξεις…  550 ευρώ βενζίνη τον μήνα + καταναλωτικό δάνειο 200 ευρώ(το είχα πάρει προ μειώσεων μισθών).Άρα μισθος=920-550-200=170 ευρώ. Μου μένουν λοιπόν 170 ευρώ τον μήνα για… να μεγαλώσω το παιδί μου, να πληρώσω ενφια, να πληρώσω το χαράτσι σπιτιού, να πληρώσω το σήμα του αυτοκινήτου, να πληρώσω την ασφάλεια του αυτοκινήτου,να πληρώσω σέρβις αυτοκινήτου μιας και ανά 2 μήνες πρέπει να το κάνω με τόσα χλμ, να  πληρώσω για το σουπερ μάρκετ,ρευμα,δεη,νερο,θέρμανση , να πληρώσω….. να πληρώσω…. να πληρώσω….κ άλλα που ξεχνώ…
Πλάκα μου κάνεις  SUMAXER…δεν είπα ότι θέλω ένα σχολείο δίπλα από το σπίτι μου και ούτε να εφεύρουν κενό…. Απλά θα μπορούσαν λίγο να αντιμετωπίζουν με περισσότερο ανθρωπιά τους εκπαιδευτικούς στις τοποθετήσεις λαμβάνοντας τους οικονομικούς παράγοντες.

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 01:08:55 μμ »
οι τοποθετήσεις έγιναν με κοινωνικά κριτήρια και δεν έχω ιδέα τι μόρια  έχουν οι άλλοι συνάδελφοι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159841
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.