*

Αποστολέας Θέμα: Προετοιμασία DELF  (Αναγνώστηκε 32050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 05:34:08 μμ »
Να' στε καλά. Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Αν χρειαστώ κάτι θα σας ξαναρωτήσω.  :-*
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασία DELF
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 05:08:03 μμ »
Εχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα. Τα delf  του γαλλικού ινστιτούτου είναι: Α1,Α2,Β1,Β2, C1,C2.  To κρατικό έχει μόνο Β1,Β2 και C1,C2.  Όπως είπαν οι συνάδελφοι μπορείς μέσω διαδικτύου να βρεις δείγματα θεμάτων.  Πολύ καλά βιβλία αυτά που προτείνεις.  Επίσης πολύ καλό το Sac a dos (DIFUSION) και το Atout DELf (KAUFMANN) τα οποία, αν δεν κάνω λάθος, τα στέλνουν δωρεάν για καθηγητές οι εκδοτικοί οίκοι με ένα τηλεφώνημα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 02:31:21 μμ »
Εντέλει στο φροντιστήριο μου ζήτησαν να αναλάβω μία τάξη που έχει ως εξής (λίγο μπέρδεμα η κατάσταση): τα παιδιά έχουν κάνει 2 χρόνια γαλλικά στο φροντ. αλλά απ' ό,τι είδα στα γραπτά τους είναι σε κακό επίπεδο, δηλαδή αν και έχουν ολοκληρώσει την προετοιμασία για DELF A1 σε καμία περίπτωση δεν είναι έτοιμα να δώσουν. Οι γονείς το πήραν χαμπάρι και θέλουν τώρα απλώς το φροντιστήριο να λειτουργήσει βοηθητικά για τα γαλλικά του σχολείου. Απ' ό,τι είδα στη σελίδα του Π.Ι. δεν υπάρχει βιβλίο γαλλικών για το γυμνάσιο και υποθέτω ότι οι συνάδελφοι φωτοτυπούν δικό τους υλικό.

Σκέφτομαι, λοιπόν, να κάνω το εξής. Μια και τα παιδιά έχουν 2-3 στοιχειώδεις γνώσεις (και μάλλον τίποτα πέρα απ' αυτό) να δουλέψω το TEMPO 1 να πάρουν μία σωστή βάση και είτε να επαναλάβουν ό,τι ξέρουν ως τώρα είτε να καλύψουν τα κενά τους. Από μαθήτρια γνωρίζω το συγκεκριμένο βιβλίο και νομίζω ότι είναι πολύ καλό σαν βασικό εγχειρήδιο μεθόδου. Από κει και πέρα, αν αργότερα διαπιστώσω ότι μπορούν το Μάιο να δώσουν Delf a1, να τους δίνω συνεπικουρικά κάποιες ασκήσεις στον τύπο των εξετάσεων.

Ποια είναι η γνώμη σας;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:25:28 μμ »
Αγαπητή morgan, η κατάστασή σου είναι très compliqué. Δουλεύω πολλά χρόνια κι όμως είναι δύσκολες οι συμβουλές.  Να θυμάσαι πάντα ότι η επανάληψη της ίδιας ύλης προκαλεί ανία και πλήξη στην τάξη, λόγω έλλειψης νέων ερεθισμάτων.  Καλύτερα να περάσεις στο επόμενο επίπεδο και να καλύψεις τα κενά με επαναλήψεις.  Όσο για τις εξετάσεις Delf δεν αρκούν μερικά τεστ αλλά όσα  περισσότερα γίνεται. Υπάρχουν πολλά βιβλία στο εμπόριο με τα οποία τα παιδιά μπορούν να εξασκηθούν για τις εξετάσεις.  :)
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασία DELF
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 12:27:52 πμ »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου MARIA2.
Έχεις δίκιο. Κι εγώ το σκέφτηκα ότι αν κάνουν πράγματα που έχουν ξαναδιδαχθεί θα βαρεθούν. Τί γίνεται όμως στην περίπτωση που είναι ζήτημα αν κατέχουν ένα 10% απ' αυτά; Σ' αυτή τη φάση που είναι έχουν ολοκληρώσει το C'est clair! 1 και έχουν απλά ξεκινήσει το 2. Αλλά φαντάσου ότι δεν ξέρουν πότε ο passe compose παίρνει avoir ή etre, πότε βάζουμε y και en και άλλα στοιχειώδη που αφορούν απλά την κλίση ομαλών ρημάτων. Σημειωτέον ότι δεν έχουν δουλέψει ως τώρα κάποιο ιδιαίτερο εγχειρήδιο γραμματικής εκτός από αυτό της σειράς c'est clair. Λέω να τους κάνω συνεπικουρικά το La grammaire pour jeunes adolescents του Roboly. Τί να κάνω η δόλια  ???

Επίσης, παρατηρώ ότι εκτός από την Trait d' Union, πολύ λίγοι εκδ. οίκοι βγάζουν και βιβλία καθηγητή. Είναι η πρώτη φορά που θα διδάξω γαλλικά και έχω μια σχετική ανασφάλεια γι' αυτό θα μπορούσατε να μου προτείνετε και μια σειρά για αρχάριους cours 1 που να έχει και βιβλίο καθηγητή; Το caramel τί λέει;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 08:37:41 πμ »
Εγώ δουλεύω με τα Sac a dos για όλα τα επίπεδα.  Είναι εξαιρετικά βιβλία.  Και το Guide pedagogique είναι υπέρ πλήρες με πρόσθετες δραστηριότητες και τεστ.  Το caramel δεν το έχω δουλέψει είναι για πολύ μικρά (9-11 χρονών).  Να προσέχεις να απευθύνεται στις ηλικίες τους.

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 05:44:50 μμ »
  Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κι εγώ συνάδελφος ΠΕ05. Αγαπητή morgan, θα σε συμβούλευα να προχωρήσεις κανονικά για Α2 με το C'est clair 2 και παράλληλα με το Prepadelf A2 ή όποια άλλη μέθοδο επιλέξεις. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τη σειρά Trait d'union και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Επιπλέον, το C'est clair συνοδεύεται από βιβλίο γραμματικής, αλλά υπάρχει και το Grammaire en situation του ίδιου εκδ. οίκου. Σε ό,τι αφορά το Caramel, είναι πολύ καλό για το δημοτικό σχολείο, αλλά δεν ενδείκνυται για φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 05:52:32 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δηλαδή για αρχάριους πρώτης τάξης να επιλέξω το Sac a dos? Έχω την εντύπωση ότι η σειρά αυτή ξεκινάει με Α1, όχι debutants. Θέλω οπωσδήποτε όποια σειρά επιλέξω να έχει βιβλίο καθηγητή (απ' ό,τι είδα δεν έχουν όλες) γιατί, όπως είπα, είναι η πρώτη φορά που θα διδάξω γαλλικά και νιώθω αρκετά ανασφαλής... :-\  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2007, 05:54:16 μμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 10:17:22 μμ »
To sac a dos απευθύνεται και σε αρχάριους 11-13 χρονών.  Αν είναι πιο μικρά θα πρέπει να επιλέξεις κάτι πιο παιδικό.  Γράψε ακριβώς τις ηλικίες των μαθητών και θα σου προτείνω βιβλία.  Σου υπενθυμίζω ότι μπορείς να επικοινωνείς με τους εκδοτικούς οίκους.  Είναι πολύ συνεργάσιμοι και στέλνουν δωρεάν δείγματα για να τα μελετήσεις και να διαλέξεις το κατάλληλο.

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 10:36:26 μμ »
Ξέχασα να σου πω ότι υπάρχει ένα εξαιρετικό site του Olivier Delhaye που είναι καθηγητής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης όπου μπορείς να βρεις πληροφορίες για βιβλία και πολλά άλλα....
http://profs.gallika.net

Αποσυνδεδεμένος hmmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 08:02:16 μμ »
μπορειτε να με βοηθησετε τι βιβλια να κανω για να δωσω μονος μου α1 ποια καλα βιβλια γνωριζεται ;
ειδα πριν λιγο ta c est clair και μου φανηκαν πολυ ευκολα ακομη και για να διαβασεις μονος σου αυτο που θελω και εγω.
Mε c est clair1 kai prepadelf 1kai grammaire en situation1 mporo na proetoimasto PLIROS GIA TIS EXETASEIS
EYXARISTO EK TON PROTERON

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 05:36:19 μμ »
Αυτά τα βιβλία είναι πολύ καλά και μπορούν να σε βοηθήσουν στην προετοιμασία.  Αλλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε και τα παλιά θέματα του Γαλλικού Ινστιτούτου.  Εγώ θα σου πρότεινα να μη δώσεις καθόλου Α1 και Α2 εφόσον δεν κατοχυρώνουν κάποια χρήση της γλώσσας.  Πήγαινε κατευθείαν Β1 που κατοχυρώνει Μέτρια Χρήση της γλώσσας.
Καλή Επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 12:14:00 πμ »
Εγώ αυτή την πρακτική του να προσπερνάμε πτυχία το εφαρμόζω χρόνια στους μαθητές μου και δεν έχει κοπεί κανείς. Αρχίζω με γραμματική Roboly, την πλήρη με τις ασκήσεις και με όλους τους κανόνες και εξαιρέσεις, δεν αφήνω καθόλου φαινόμενα, κανόνες και εξαιρέσεις για αργότερα. Είναι λίγο ζόρι στην αρχή, αλλά από αυτό δεν έχω χάσει μαθητή. Αυτό κρατάει 3-4 μήνες περίπου. Μετά πιάνω αποκλειστικά εκδόσεις Trait d' Union Prέpadelf Α1 και Α2 μαζί, έχουν ελάχιστη διαφορά στη δυσκολία, το λούκι είναι στην αρχή η γραμματική. Τη γραμματική τη λέμε κ΄θε φορα που χρειάζεται ή γίνονται λάθη. Τη δεύτερη χρονιά κάνω την ύλη του Β1 και την ύλη του Β2 και δίνουν εξετάσεις μόνο στο Β2. Τρίτη χρονιά: ύλη Γ1, ύλη Γ2 και εξετάσεις μόνο Γ2. Αν τα παιδιά είναι μικρότερη τάξη από Γυμνάσιο κάνουμε και μία τάξη προετοιμασίας με C' est clair και γραμματική με πιο αργό ρυθμό, αλλά εμένα μου τυχαίνουν συνέχεια παιδιά Γυμνασίου με ένα, δύο, έξι χρόνια πριν Γαλλικά ιδιαίτερα! Ειδικά αυτό, 6 χρόνια ιδιαίτερα γαλλικα και Α1 πτυχίο μόνο, τι έκανε όλα αυτά τα χρόνια ένα παιδί που σαν έξυπνο πχ που είναι θα μπορούσε να ξέρει πολύ περισσότερα, δεν ήξερε τους τόνους, τους τρόπους που κάνουμε ερώτηση μερικής άγνοιας, τις ποσοτικές εκφράσεις και την αλλαγη του μεριστικού άρθρου, καθόλου προσωπικές αντωνυμίες, με το ζόρι τις ημέρες της εβδομάδας και τις εποχές του χρόνου, έξι χρόνια είναι αυτά, τι έκανε σε όλα αυτά τα μαθήματα; Η γνώμη μου: αν και λιγότερα λεφτά και χωρίς μεταφράσεις τα πτυχια, μην πάτε κρατικό, περίεργο και παράλογο. Γενικη συμβουλή: όχι αργούς ρυθμούς, να χαίρονται και να ικανοποιούνται που παίρνουν πτυχία. Μία φορά που άφησα παιδί να κάνει 2 χρόνια ένα πτυχίο Β2 με 2 'ύλες', Β1 και Β2, την πρώτη χρονιά παράτησε τα μαθήματα από Μάρτιο και έμαθε όσα και οι άλλοι που το έκαναν σε ένα χρόνο και τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 09:44:59 πμ »
Syllas, κάνεις καλή δουλειά, μπράβο.
Το μόνο που διαφωνώ, είναι όσον αφορά το Κρατικό.  Είναι πιο καλά οργανωμένο και δομημένο τεστ, απλά πρέπει να εξοικειωθούν οι μαθητές με τον τρόπο των εξετάσεων που είναι διαφορετικός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.