*

Αποστολέας Θέμα: Εθελοντές αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 67537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:03:12 μμ »
Το μισος κ η αγανάκτηση δεν είναι κατ ανάγκην κακό με αυτα που συμβαίνουν γύρω μας . Αρκεί να στρέφονται σε αυτούς που πρέπει .Εντάξει zelda ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 09:06:42 μμ από greco1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:44 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:07:19 μμ »
Μπράβο, συγχαρητήρια. Βρέθηκε κάποιος να διαφωνήσει με τις απόψεις της στοάς, αμέσως τον βγάλαμε και αμόρφωτο. μόρφωση=μορφή-σχημα ε? Ποοοοο, ρε μεγάλε, που το σκέφτηκες αυτό? Μπράβο, συνεχίστε έτσι, πείτε και ότι ο μορφωμένος είναι ο πεπαιδευμένος, ο πεφωτισμένος άνθρωπος.. πείτε και άλλες φιλοσοφικές μπούρδες που μάθατε στα φροντιστήρια του ασεπ για να δώσετε παιδαγωγικά. Τουλάχιστον εγώ τα άκουγα τσάμπα στην ασπαιτε.
Πότε μωρέ ο εκπαιδευτικός κλάδος αντέδρασε σε κάθε αγγαρεία που επιβλήθηκε από την εκάστοτε κυβέρνηση στο δρόμο για την εργασία? Ποιος αντέδρασε στην ωρομισθία? Ποιος αντέδρασε στον ασεπ. αδιαμαρτύρητα δεχτήκατε να κάτσετε σαν βλάκες στις φροντιστηριακές αίθουσες ολόκληροι μαντράχαλοι και μαντραχαλες για να ξαναδιαγωνιστείτε που?? στην ύλη του πτυχίου σας!! Και κορδώνεστε κιόλας όσοι πετύχατε στον ασεπ, γίνατε και 'ασεπίτες' , έχετε δικό σας επίθετο, δικό σας προσδιορισμό. Που σημαίνει ότι το αποδεχθήκατε ολοκληρωτικά, ότι οι γνώσεις του πτυχιούχου πρέπει να αμφισβητούνται και ότι ο ασεπ είναι το κριτήριο.
Και μετά έχουμε την ωρομισθια. Τρέχει ο άλλος ωρομίσθιος στα Γκράβαρα για 200 ευρω, μακριά από τον τόπο του, αφού οι περιφερειακές διευθύνσεις είναι μεγάλες. Εκεί δεν θίγονται τα εργασιακά? Από τους πρώτους κλάδους που ξεκίνησε η ελαστική μορφή εργασίας μέσω του ωρομισθίου είναι ο εκπαιδευτικός, ακόμα κ στις εποχές της ευημερίας.
Δηλαδή με την λογική σας, όποιος δέχεται να δουλέψει ωρομίσθιος είναι κυβερνητικός?
Εγώ πριν σε προηγούμενη ανάρτηση μου δεν είδατε ότι έγραψα να κρατήσετε την πίσσα και τα πούπουλα για τους γονείς σας και τα δυο βρωμοκόμματα που ψήφιζαν όλα αυτά τα χρόνια και μας έφεραν εδώ. Είναι ντροπή σας αυτά που γράφετε.
και επιμένω, δεν σας νοιαζουν τα εργασιακά των εκπαιδευτικών και των πολιτών γενικότερα. Δεκάρα δεν δίνετε.  Απλά δεν γουστάρετε να απειληθούν οι πινακες σας. Λες και είναι δικοί σας οι πινάκες, τους θεωρείτε κλειστό κλαμπ. Και μάλιστα μιλάτε εσείς, που πολλοί από εσάς πήρατε τα πρώτα σας μόρια ξεκολλώντας από τον πίνακα μηδενικής, με μέσον! Γλείψατε στις καλές εποχές που τα δυο βρωμοκόμματα μεσουρανούσαν, τους κατάλληλους πολιτικούς κώλους και καταφέρατε να πετύχετε την πδσ ή την ωρομισθία που επιθυμούσατε. Και τώρα τι? Τώρα το παίζετε κύριοι και κυρίες πουλώντας ηθική και θεωρεία στον άνεργο?
Εγώ όμως επειδή δεν είμαι κύριος λόγω του ότι είμαι στην απόξω και πηγαινοέρχομαι σαν βλάκας στον οαεδ, θα κάνω ότι χρειαστεί για να επιβιώσω και δεν δέχομαι κριτική από κανέναν. Αυτό έλειπε να δέχομαι και κριτική για τις επιλογές μου, στην προσπάθεια να ανελιχθώ από τον πάτο! Και μάλιστα από σας, κύριοι μορφωμένοι, πρώην δαπίτες και πασπίτες, γλοιώδη πολιτικά ερπετοειδή στις σχολές σας, λες και δεν σας θυμάμαι, που μου έχετε και άποψη τώρα!
το ανάθεμα να το ρίχνατε νωρίτερα στους ωρομίσθιους που ήταν και η αρχή του τέλους για τα εργασιακά. Αλλά ξέχασα, από εκεί ξεκινήσατε εσεις..

Δεν δέχεσαι κριτική από κανέναν. Δηλαδή για να επιβιώσεις θα πας να δουλεύεις δωρεάν?????
Οι πίνακες κοπελιά μου έκλεισαν από τη Διαμάντω και τώρα ο Λοβ από το ίδιο κόμμα συνεχίζει την δουλειά της.
Οι πίνακες δεν είναι κλαμπ, αλλά σε λίγο θα υπάρχει το ΚΛΑΜΠ ΤΩΝ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ που θα κάνουν την δουλειά δουλεία. Ένας τόνος αλλάζει.
Και γράφεις για πάτο. Δηλαδή για να βγεις από τον πάτο θα πήγαινες να δουλέψεις και δωρεάν*

*δωρεάν για πόσες χρονιές 1,2,3,4

Το 2015 θα πάρει 30% εθελοντές
Το 2016 θα πάρει 50% εθελοντές
Το 2017 θα πάρει 70% εθελοντές (αν πετύχει θα συνεχίσει)

Τώρα εσύ πως θα βγεις από τον πάτο του Οαεδ αν δουλεύεις και δίνεις από την τσέπη σου. Τα χεις χάσει τελείως και όλοι όσοι θεωρείται αυτό τον τρόπο σωστό.

Οι πίνακες είναι κλειδωμένοι και μιλάτε για 2πλα/4πλα μόρια. Από το 2010 δεν έχουν περαστεί. Σε ποια παράλληλη πραγματικότητα ζείτε. Και για να πάρεις μόρια από τον Γ΄μόνο τα μεταπτυχιακά στην ειδική σε σώνα μέχρι του χρόνου. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Τώρα λοιπόν αφήστε τις βλακείες και δείτε καμιά ταινία ή διαβάστε κανά βιβλίο

Τι άλλο θα ακούσουμε από τον Λοβέρδο να πηγαίνουμε πρωινό+ολοήμερο για ένα μισθο αλλά για διπλά μόρια????
Να πηγαίνουμε σε 5 σχολεία για τα μισά λεφτά??????
Να δίνουμε τα μισά στο κράτος?????

NIGHT
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 09:09:48 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:09:31 μμ »
Έτσι όπως τα λες όλοι εμείς είμαστε κομματοσκ.... Εσύ που πας να μπλεξεις με εμάς ! Δεν μου απαντησες τα μόρια τι θα τα κανείς αν δεν γράψεις στον ΑΣΕΠ και πως θα περάσεις τα μόρια των παλιών που ειναι περισσότερα απο τα δικά σου ; Αν δουλεύεις απο χόμπι κανε καμία άλλη δουλειά γιατί γι αυτή δεν κανεις ! ΑΣΕΠ που δεν θα διοριστεις πριν περάσουν καμία δεκαριά χρόνια οτι και να λες . Νομίζεις εμείς τραβάμε κουπί τόσα χρόνια γιατί γουστάρουμε !

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:16:03 μμ »
Μπράβο, συγχαρητήρια. Βρέθηκε κάποιος να διαφωνήσει με τις απόψεις της στοάς, αμέσως τον βγάλαμε και αμόρφωτο. μόρφωση=μορφή-σχημα ε? Ποοοοο, ρε μεγάλε, που το σκέφτηκες αυτό? Μπράβο, συνεχίστε έτσι, πείτε και ότι ο μορφωμένος είναι ο πεπαιδευμένος, ο πεφωτισμένος άνθρωπος.. πείτε και άλλες φιλοσοφικές μπούρδες που μάθατε στα φροντιστήρια του ασεπ για να δώσετε παιδαγωγικά. Τουλάχιστον εγώ τα άκουγα τσάμπα στην ασπαιτε.
Πότε μωρέ ο εκπαιδευτικός κλάδος αντέδρασε σε κάθε αγγαρεία που επιβλήθηκε από την εκάστοτε κυβέρνηση στο δρόμο για την εργασία? Ποιος αντέδρασε στην ωρομισθία? Ποιος αντέδρασε στον ασεπ. αδιαμαρτύρητα δεχτήκατε να κάτσετε σαν βλάκες στις φροντιστηριακές αίθουσες ολόκληροι μαντράχαλοι και μαντραχαλες για να ξαναδιαγωνιστείτε που?? στην ύλη του πτυχίου σας!! Και κορδώνεστε κιόλας όσοι πετύχατε στον ασεπ, γίνατε και 'ασεπίτες' , έχετε δικό σας επίθετο, δικό σας προσδιορισμό. Που σημαίνει ότι το αποδεχθήκατε ολοκληρωτικά, ότι οι γνώσεις του πτυχιούχου πρέπει να αμφισβητούνται και ότι ο ασεπ είναι το κριτήριο.
Και μετά έχουμε την ωρομισθια. Τρέχει ο άλλος ωρομίσθιος στα Γκράβαρα για 200 ευρω, μακριά από τον τόπο του, αφού οι περιφερειακές διευθύνσεις είναι μεγάλες. Εκεί δεν θίγονται τα εργασιακά? Από τους πρώτους κλάδους που ξεκίνησε η ελαστική μορφή εργασίας μέσω του ωρομισθίου είναι ο εκπαιδευτικός, ακόμα κ στις εποχές της ευημερίας.
Δηλαδή με την λογική σας, όποιος δέχεται να δουλέψει ωρομίσθιος είναι κυβερνητικός?
Εγώ πριν σε προηγούμενη ανάρτηση μου δεν είδατε ότι έγραψα να κρατήσετε την πίσσα και τα πούπουλα για τους γονείς σας και τα δυο βρωμοκόμματα που ψήφιζαν όλα αυτά τα χρόνια και μας έφεραν εδώ. Είναι ντροπή σας αυτά που γράφετε.
και επιμένω, δεν σας νοιαζουν τα εργασιακά των εκπαιδευτικών και των πολιτών γενικότερα. Δεκάρα δεν δίνετε.  Απλά δεν γουστάρετε να απειληθούν οι πινακες σας. Λες και είναι δικοί σας οι πινάκες, τους θεωρείτε κλειστό κλαμπ. Και μάλιστα μιλάτε εσείς, που πολλοί από εσάς πήρατε τα πρώτα σας μόρια ξεκολλώντας από τον πίνακα μηδενικής, με μέσον! Γλείψατε στις καλές εποχές που τα δυο βρωμοκόμματα μεσουρανούσαν, τους κατάλληλους πολιτικούς κώλους και καταφέρατε να πετύχετε την πδσ ή την ωρομισθία που επιθυμούσατε. Και τώρα τι? Τώρα το παίζετε κύριοι και κυρίες πουλώντας ηθική και θεωρεία στον άνεργο?
Εγώ όμως επειδή δεν είμαι κύριος λόγω του ότι είμαι στην απόξω και πηγαινοέρχομαι σαν βλάκας στον οαεδ, θα κάνω ότι χρειαστεί για να επιβιώσω και δεν δέχομαι κριτική από κανέναν. Αυτό έλειπε να δέχομαι και κριτική για τις επιλογές μου, στην προσπάθεια να ανελιχθώ από τον πάτο! Και μάλιστα από σας, κύριοι μορφωμένοι, πρώην δαπίτες και πασπίτες, γλοιώδη πολιτικά ερπετοειδή στις σχολές σας, λες και δεν σας θυμάμαι, που μου έχετε και άποψη τώρα!
το ανάθεμα να το ρίχνατε νωρίτερα στους ωρομίσθιους που ήταν και η αρχή του τέλους για τα εργασιακά. Αλλά ξέχασα, από εκεί ξεκινήσατε εσεις..
Μπλα μπλα μπλα...
Μιλάς πολύ και δε λες τίποτα! Μην πιάνεις τους γονείς μας στο στόμα σου...κράτα τα σάλια σου να γλείψεις τους λοβέρδους. Κατά τ' άλλα δεν τους ψήφισες στο παρελθόν αλλά τους υπηρετείς με χαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 09:18:10 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:44 »

Αποσυνδεδεμένος chrysa84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • mer noire
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:19:45 μμ »
Και επειδή κατά τη γνώμη σου, zelda, η απαξίωση ξεκίνησε με την ωρομισθία, πρέπει να ολοκληρωθεί με τον "εθελοντισμό"; Στηλιτεύεις τους ωρομίσθιους που δούλεψαν για 200 ευρώ και ταυτόχρονα δέχεσαι να δουλέψεις για αμφίβολης αξίας μόρια;Κατακεραυνώνεις τους ψηφοφόρους του δικομματισμού ενώ εμφανίζεσαι προκλητικά έτοιμος να παίξεις το παιχνίδι του; Κομματάκι διχασμένες απόψεις, θολωμένες από το μένος εναντίον ανθρώπων στους οποίους προσάπτεις κατηγορίες και χαρακτηρισμούς που στην τελική δεν έχεις ιδέα αν ισχύουν, δε νομίζεις;
"εκ των διαφερόντων καλλίστην αρμονίαν"                                                            Ηράκλειτος

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:22:32 μμ »
Ειναι λογικες οι αποψεις του. Τι εχουμε κανει εμεις
Για να αποτρεψουμε ωρομισθια αμω  και εσπα.
Τι αγωνες εχουμε κανει εμεις οι αναπληρωτες;
Δηλαδη εχει λογικη να διαβαζεις για εναν ασεπ που
δεν ξερεις αν θα γινει με μηδενικους διορισμους;
Γιατι να ειμαστε εναντια στον εθελοντη και οχι εναντιο
ΜΟΝΟ στο λοβερδο


Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:26:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Διάβασα στο ipaideia ότι μπορεί να καλύψουν τα κενά με πεντάμηνα μέσω οαεδ!Πρέπει να αντιδράσουμε άμεσα και δυναμικά!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:28:09 μμ »
Παίζει να έριξε το πυροτέχνημα της εθελοντικής εργασίας ο Λόβερ για να δεχτούμε αδιαμαρτύρητα τις προσλήψεις μέσω ΟΑΕΔ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:29:25 μμ »
Μετά την εθελοντική εργασία ακούμε για πεντάμηνες προσλήψεις μέσω οαεδ για την κάλυψη των πρωινών κενών οι οποίες είναι παράνομες και αντισυνταγματικές

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:31:02 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:32:46 μμ »
Ποιοι θα κανουν απεργια;
ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:39:13 μμ »
Ειναι λογικες οι αποψεις του. Τι εχουμε κανει εμεις
Για να αποτρεψουμε ωρομισθια αμω  και εσπα.
Τι αγωνες εχουμε κανει εμεις οι αναπληρωτες;
Δηλαδη εχει λογικη να διαβαζεις για εναν ασεπ που
δεν ξερεις αν θα γινει με μηδενικους διορισμους;
Γιατι να ειμαστε εναντια στον εθελοντη και οχι εναντιο
ΜΟΝΟ στο λοβερδο
Ο Λοβ είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος . Αλλά κι ο εθελοντής παιζει το παιχνίδι του.
Το ότι έγιναν πολλά στην πλάτη μας τα τελευταία χρόνια σημαίνει ότι πρέπει να το καταπιούμε κι αυτό ?  Δηλ. αν αύριο μας ζητήσουν να πληρώνουμε κιόλας θα πρέπει να μη πούμε τίποτα επειδή στο παρελθόν υπήρχαν οι ωρομίσθιοι ;

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 09:48:34 μμ »
Απαράδεκτο σύστημα που θα γεννήσει πλήθος αδικιών αφού θα έχουν ευκαιρία να αποκτήσουν μόρια κυρίως αυτοί που διαθέτουν μια σχετική οικονομική άνεση εις βάρος των υπολοίπων. Έτσι θα διεκδικήσουν πιθανό διορισμό μελλοντικά οι έχοντες και μόνο.... Επίσης, ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι αυτό το σύστημα δεν θα επεκταθεί και στις υπόλοιπες (με απολαβές) θέσεις Αναπληρωτών για το επόμενο σχολικό έτος... λόγω πιθανής έλλειψης κονδυλίων;;;

Αποσυνδεδεμένος zelda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 10:14:27 μμ »
Και επειδή κατά τη γνώμη σου, zelda, η απαξίωση ξεκίνησε με την ωρομισθία, πρέπει να ολοκληρωθεί με τον "εθελοντισμό"; Στηλιτεύεις τους ωρομίσθιους που δούλεψαν για 200 ευρώ και ταυτόχρονα δέχεσαι να δουλέψεις για αμφίβολης αξίας μόρια;Κατακεραυνώνεις τους ψηφοφόρους του δικομματισμού ενώ εμφανίζεσαι προκλητικά έτοιμος να παίξεις το παιχνίδι του; Κομματάκι διχασμένες απόψεις, θολωμένες από το μένος εναντίον ανθρώπων στους οποίους προσάπτεις κατηγορίες και χαρακτηρισμούς που στην τελική δεν έχεις ιδέα αν ισχύουν, δε νομίζεις;

Στηλιτεύω αυτούς που σκύλευσαν πρώτοι το πτώμα των εργασιακών δικαιωμάτων για μερικά μόρια μέσω της ωρομισθίας και τώρα μου κάνουν και κήρυγμα από πάνω!!
Και στηλιτεύω αυτούς που δέχτηκαν να ξαναδιαγωνιστούν επάνω στην ύλη που ήδη είναι πτυχιούχοι και μου μιλούν περί αξιοπρέπειας..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161736
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.