*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 101039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #518 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 11:54:46 πμ »
παιδια σημερα πήγα στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου να υπογραψω την συμβαση και να ζητησω προυπηρεσια και ειπα ας κανω και την εξης ερωτηση να ξέρω απο επισημη πηγη..."Οταν ειμαστε αρρωστοι καποια μερα και δεν μπορουμε να παμε στο ολοημερο, τι γινετε? Ζηταμε χαρτι απο γιατρο? " Μου λεει η υπευθυνη. "Καλο ειναι να το αποφευγετε διοτι ειστε ωρομισθιοι και ειναι δυσκολα τα πράγματα για σας." Πήγα να της πω τι να αποφευγουμε να αρρωταινουμε?? αλλα λεω ασε, μην μιλήσεις γαιτι ειναι και γνωστη.
Τελικα, αν καποιος ωρομισθιος ειναι αρρωστος και δεν μπορει να παει , για να γραφτουν οι ωρες, οι γαμ... θελει χαρτι απο γιατρο? Η ετσι και αλλιως δεν μπαινουν οι ωρες? Πληρωνομαστε απο το ΙΚΑ? Η τα χανουμε και τα λεφτα και τα μορια?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #519 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 12:32:07 μμ »
Ως ωρομίσθιοι και αναπληρωτές, "δικαιούμαστε" ν'αρρωστήσουμε. Πέρυσι που χρειάστηκε να πάρω 1,5 μήνα αναρρωτική (ως ασφαλισμένη του ΙΚΑ), μια χαρά υπολογίστηκαν τα μόρια για όλη την περίοδο που έλειψα. Αποζημιώνεσαι από τον εργοδότη για τις πρώτες μέρες, από το ΙΚΑ για τις επόμενες. Πάντως δεν χάνεις προϋπηρεσία, ούτε όλα τα χρήματα που θα έπαιρνες αν εργαζόσουν. Προϋπόθεση είναι βέβαια το χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ.
Με τα ένσημα κάτι παίζει (από τις 46 μέρες που έλειψα, πήρα περίπου 30 ένσημα), αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει.

ΥΓ: Στη Β/Θμια που εργάστηκα προ 2ετίας μ'ενημέρωσαν κατόπιν ερώτησής μου πως οι ωρομίσθιοι δικαιούνται κανονικά και τη 2ήμερη αιμοδοτική άδεια. Αν κάποιος είναι αιμοδότης, καλό θα ήταν να ενημερωθεί περαιτέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2008, 12:34:23 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #520 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 09:03:17 μμ »
Catwoman2, δικαιούμαστε το χρόνο 14 ή 15 μέρες άδεια με χαρτί γιατρού ΙΚΑ.  Εγγυημένα. Για περισσότερο καιρό δεν ξέρω αλλά απ'ότι λέει η PE06 γίνεται. Γι'αυτές τις 2 εβδομάδες παίρνεις κανονικά μόρια. Αλλά αν αρρωστήσεις μια μέρα κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να πας για το χαρτί. Θα ψήνεσαι στον πυρετό πχ και θα πας να στηθείς στην ουρά; Ζήτα από τον υπεύθυνο να σου βάλει τις ώρες. Λογικά, αν είσαι εντάξει ως τότε και δεν το κάνεις συχνά, θα σου τις βάλει.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #521 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 09:24:03 μμ »
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #522 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 09:49:15 μμ »
παιδια εγω παντως την προηγουμενη βδομαδα που δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι και ελειψα 2 μερες μου εβαλαν τις ωρες χωρις καν να τους πω κατι.στο ενα σχολειο μαλιστα την πρωτη μερα που πηγα με πυρετο, με ειδε ο διευθυντης και με "μαλωσε" που δεν εμεινα στο σπιτι για να αναρρωσω.αν ειναι σωστος ο ανθρωπος ουτε χαρτι ουτε τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #523 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:05:41 μμ »
αν ειναι σωστος ο ανθρωπος ουτε χαρτι ουτε τιποτα.

Σωστά! Βέβαια παίζει ρόλο και ο δάσκαλος του ολοημέρου, αν θέλει σε καλύπτει κ αυτός χωρίς να χρειαστεί να μάθει ο διευθυντής κάτι (αν έχουμε πέσει στην περίπτωση του κάφρου διευθυντή), έλα όμως που φέτος η πληοψηφία των δασκάλων στο ολοήμερο είναι οι νεοδιόριστοι που και για να πάνε στην τουαλέτα ρωτούν τον διευθυντή... >:(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #524 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 08:50:28 πμ »
πραγματι και στο σχολειο το ενα απο τα δυο που πηγαινω η δασκαλα δεν εχει ξαναπαει στο ολοημερο και οταν την ρωταω κατι, μου λεει θα ρωτησω τον διευθυντη αλλα απο δω και περα θα της λεω τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις και ας κρινει εκεινη
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #525 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 11:48:50 πμ »
πραγματι και στο σχολειο το ενα απο τα δυο που πηγαινω η δασκαλα δεν εχει ξαναπαει στο ολοημερο και οταν την ρωταω κατι, μου λεει θα ρωτησω τον διευθυντη αλλα απο δω και περα θα της λεω τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις και ας κρινει εκεινη

Άσε έχουμε τα προβλήματα μας, έχουμε και τους ηλίθιους τους πρωτοδιόριστους, που μας το παίζουν εξουσία!  :-\
Την προηγούμενη εβδομάδα λέω στο δάσκαλο! Ο διευθυντής έχει αφήσει κάποια cds στο γραφείο του  και θέλει να τα εγκαταστήσω στο εργαστήριο! (Του το είπα για να μπει αυτός να ψάξει να μου τα δώσει) Και μου απαντά αμέσως-αμέσως : Έχεις πάρει άδεια δηλαδή για να μπεις στο γραφείο του διευθυντή; (Το κοπανας εκείνη την ώρα ή δεν το κοπανάς;) ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #526 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 01:19:52 πμ »
αν ειναι σωστος ο ανθρωπος ουτε χαρτι ουτε τιποτα.

Σωστά! Βέβαια παίζει ρόλο και ο δάσκαλος του ολοημέρου, αν θέλει σε καλύπτει κ αυτός χωρίς να χρειαστεί να μάθει ο διευθυντής κάτι (αν έχουμε πέσει στην περίπτωση του κάφρου διευθυντή), έλα όμως που φέτος η πληοψηφία των δασκάλων στο ολοήμερο είναι οι νεοδιόριστοι που και για να πάνε στην τουαλέτα ρωτούν τον διευθυντή... >:(
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #527 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 01:23:14 πμ »
πραγματι και στο σχολειο το ενα απο τα δυο που πηγαινω η δασκαλα δεν εχει ξαναπαει στο ολοημερο και οταν την ρωταω κατι, μου λεει θα ρωτησω τον διευθυντη αλλα απο δω και περα θα της λεω τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις και ας κρινει εκεινη

Άσε έχουμε τα προβλήματα μας, έχουμε και τους ηλίθιους τους πρωτοδιόριστους, που μας το παίζουν εξουσία!  :-\
Την προηγούμενη εβδομάδα λέω στο δάσκαλο! Ο διευθυντής έχει αφήσει κάποια cds στο γραφείο του  και θέλει να τα εγκαταστήσω στο εργαστήριο! (Του το είπα για να μπει αυτός να ψάξει να μου τα δώσει) Και μου απαντά αμέσως-αμέσως : Έχεις πάρει άδεια δηλαδή για να μπεις στο γραφείο του διευθυντή; (Το κοπανας εκείνη την ώρα ή δεν το κοπανάς;) ;D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Να'σαι καλα,με εκανες και γελασα,και 2 φορες κιολας!
Ποσο δικιο εχεις!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #528 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 12:50:56 μμ »
Να'σαι καλα,με εκανες και γελασα,και 2 φορες κιολας!
Ποσο δικιο εχεις!

Το 'χω η κακομοίρα αλλα που να το'βρω !!!  ;)

Φέτος η χρονιά θα ναι πολύ δύσκολη! Έχουν να δουν πολλά ακόμη τα ματάκια μου!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #529 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 12:58:29 μμ »
Να'σαι καλα,με εκανες και γελασα,και 2 φορες κιολας!
Ποσο δικιο εχεις!

Το 'χω η κακομοίρα αλλα που να το'βρω !!!  ;)

Φέτος η χρονιά θα ναι πολύ δύσκολη! Έχουν να δουν πολλά ακόμη τα ματάκια μου!
Μα γιατι σας αρεσει να γενικευετε ,καποια στιγμη θα γινεις και συ νεοδιοριστη, αρα θα μπεις και εσυ στο ιδιο club των ηλιθιων.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #530 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 05:01:28 μμ »
Μα γιατι σας αρεσει να γενικευετε ,καποια στιγμη θα γινεις και συ νεοδιοριστη, αρα θα μπεις και εσυ στο ιδιο club των ηλιθιων.

Αγάπητη μου όταν θα γίνω εγώ νεοδιόριστη θα έχω πανω από 10 χρόνια προϋπερεσίας! Δεν θα είμαι 22 χρονών και δεν θα το παίζω εξουσία! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα εντάξη;


Απ 'εξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρεις!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #531 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 06:24:24 μμ »
Συγγνωμη αλλα δεν διευκρινησες τιπατα περι ηλικιας και εκτος αυτου και σε 10 και σε 20 χρονια να διοριστεις παλι πρωτοδιοριστη θα λεγεσαι και για να μην μακρυγορουμε η συμπεριφορα δεν εχει να κανει με την ηλικια αλλα με τον χαρακτηρα του καθενα μας.
 Υ.Γ.  και απο οτι καταλαβα συμφωνεις οτι δεν πρεπει να γενικευουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2008, 06:29:43 μμ από Λουλου »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.