*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 255528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1078 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 11:44:23 πμ »
Λέω εγώ τώρα: αν η κυβέρνηση δεν περιορίσει δραστικά τον αριθμό των εισακτέων σε καθηγητικές σχολές και παιδαγωγικά, τότε σε βάθος χρόνου, είτε με ΑΣΕΠ 100-0, είτε με 60-40, είτε μόνο με προϋπηρεσία, οι προστριβές πολύ απλά δεν θα σταματήσουν ποτέ. Δεν γίνεται να έχουν κλείσει πόσες σχολικές μονάδες, η υπογεννητικότητα να έχει χτυπήσει κόκκινο λόγω της κρίσης και την ίδια στιγμή τα ΑΕΙ να σφυρίζουν αδιάφορα σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:01:18 »

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1079 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:17:15 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο! Πρέπει να περιοριστούν οι εισακτέοι για να σταματήσει να τροφοδοτείται η κάνουλα με άνεργους. Όλοι θεωρούν ότι μπορούν να γίνουν δάσκαλοι και καθηγητές... πόσοι πια; Είναι υπερπλήρεις όλες οι λίστες για τα επόμενα 10 χρόνια... Δεν αρκεί να τροφοδοτείς το σύστημα πρέπει και να λειτουργεί, να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της κοινωνίας. Αυτό είναι το δύσκολο στοίχημα που πρέπει να κερδηθεί...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1080 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:28:36 πμ »
Δεν συμφωνώ και θα πω γιατί: αν κάποιος θέλει να σπουδάσει δάσκαλος,θεολόγος, φιλόλογος γιατί έχει έφεση αλλά δεν θέλει να γίνει καθηγητής; θα τον αφήσει απ' έξω; νομίζω πως αυτό πρέπει να γίνει από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με ένα σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό: ο μελλοντικός σπουδαστής να ξέρει ό, τι αν γίνει φιλόλογος δεν θα διοριστεί αλλά αν θέλει να βρει δουλειά να σπουδασει κάτι άλλο. Εκτος ανα θέλει να σπουδάσει έτσι γιατί του αρέσει η φιλολογία, τα μαθηματικά κλπ. Το κράτος δεν υπογράφει συμβόλαιο με κανένα για την επαγγελματική του αποκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1081 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:35:22 πμ »
Δεν συμφωνώ και θα πω γιατί: αν κάποιος θέλει να σπουδάσει δάσκαλος,θεολόγος, φιλόλογος γιατί έχει έφεση αλλά δεν θέλει να γίνει καθηγητής; θα τον αφήσει απ' έξω; νομίζω πως αυτό πρέπει να γίνει από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με ένα σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό: ο μελλοντικός σπουδαστής να ξέρει ό, τι αν γίνει φιλόλογος δεν θα διοριστεί αλλά αν θέλει να βρει δουλειά να σπουδασει κάτι άλλο. Εκτος ανα θέλει να σπουδάσει έτσι γιατί του αρέσει η φιλολογία, τα μαθηματικά κλπ. Το κράτος δεν υπογράφει συμβόλαιο με κανένα για την επαγγελματική του αποκατάσταση.

Μην κοροϊδευόμαστε... ποιος σπουδάζει για να μορφωθεί κι όχι για να βρει δουλειά; Είναι τόσο ακριβό σπορ οι σπουδές και η μόρφωση δεν είναι πατέντα των αει.... ποιος φιλόλογος ή δάσκαλος ή μαθηματικός σπουδάζει για την... μόρφωση; Αν έδινε προσανατολισμό εκπαίδευσης στις σπουδές θα βλέπαμε αμέσως αμέσως ότι το 90% θα τις επέλεγε... αφού δεν υπάρχουν εναλλακτικές... ποιος σπουδάζει για να είναι άνεργος + μορφωμένος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:01:18 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1082 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 11:42:48 πμ »
Το ξανά ρωτάω γιατι το υπουργειο δεν εχει καν σχολιάσει την αποφαση του Στε; Εχει μιλήσει κανείς με κάποιον απο υπουργειο;κάθε μέρα κάνουν δηλώσεις για πειραματικά ,αξιολόγηση για μας βουβα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1083 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 02:41:11 μμ »
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά νομίζω  πως ταιριάζει.

Η ρύθμιση της προηγούμενης κυβέρνησης που περιγράφεται στο άρθρο 72 του νόμου 4316/2014, σύμφωνα με την οποία μεταξύ εκπαιδευτικών που απέκτησαν το πτυχίο τους στην ίδια εξεταστική περίοδο προηγούνται, στους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών, όσοι έχουν υψηλότερο βαθμό πτυχίου, δεν βρίσκει σύμφωνη τη σημερινή ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, η οποία και προτίθεται να την καταργήσει, μέσα στο πλαίσιο μιας συνολικότερης επανεξέτασης του τρόπου πρόσληψης αναπληρωτών.
Τι θα γίνει με την προϋπηρεσία αν τελικά ακυρώσουν την απόφαση του Λοβέρδου?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1084 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 02:55:52 μμ »
Στο τέλος της παραγράφου που παρέθεσες αναφέρει ότι η κατάργηση της ρύθμισης για τους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών που απέκτησαν πτυχίο στην ίδια εξεταστική, θα γίνει στο πλαίσιο μιας συνολικότερης επανεξέτασης του τρόπου πρόσληψης αναπληρωτών!!!

’ρα επανεξετάζεται συνολικά και αλλάζει ο τρόπος πρόσληψης αναπληρωτών!!! Γιατί άραγε;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1085 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 03:08:23 μμ »
...γιατί, μάλλον από τον Σεπτέμβρη θα αρχίσει να προσλαμβάνει με άλλον τρόπο και μόνιμους... ;)

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1086 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 05:24:49 μμ »
να σου εγώ πως βγαίνει νόημα: διότι ξαφνικά άτομα που μια ζωή κάνουν αιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων  λησμονούν κάποιες στοιχειώδεις παραμέτρους όλων αυτών των συνθηκών εργασίας που υπέστημεν όλοι τα τελευταία χρόνια.
Εσύ λες: έκανα αίτηση και δεν με πήραν ωρομίσθια... ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΒΑΛΕΣ; Προσέξτε, θα σας μεταφέρω την εμπειρία του κλάδου μου που έπαιρνε μετ σταγονόμετρο και αναπληρωτες και ωρομίσθιους (τότε με τις 11 ώρες_
Κάναμε δύο αιτήσεις για αναπληρωτές και ωρομίσθιους οκ; οκ! στους ωρομίσθιους δηλώναμε μια περιφερρειακή διέυθυνση ναι ή όχι Διότι ακούω εδώ κάτι απίθανα ΄Εβαζα και δεν με καλούσαν και η φίλη μου η Κούλα,Σούλα, Τούλα δούλευε κι ανέβαινε...η φίλη σου Σούλα Κούλα Τούλα αγαπητή συναδέλφισσα έβαζε τις ίδιες προτιμήσεις με εσένα; μάλλον όχι. Εσύ στους ωρομίσθιους  έβαζες Αθήνα ή ηπειρωτική Ελλάδα γιατί, ''τα λεφτά δεν φτάνουν'', ''να είμαι στην Αθήνα να κάνω κανένα ιδιαιτεράκι, να είμαι κοντά στον αντρούλι μου και στα παιδάκια μου κλπ...Οι επιλογές σου λοιπόν ήταν περιορισμένες Τι σειρά ήσουν στους ωρομίσθιους στην Αθήνα; δεν ήσουν και πολύ ψηλά, φυσικά, και τα κενά για ωρομίσθιους στον κλάδο σου όχι πολλά, και οι πιο πάνω από εσένα έλεγαν ''ναι'' κι εσύ δεν δούλευες...Η φίλη σου η Κούλα,Τούλα, Σούλα, όμως ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΕΒΡΟ Ή ΝΑ ΕΠΕΛΕΓΕ ΕΒΡΟ -ΕΓΩ έβαζα νότιο αιγαίο γιατί είχα ψάξει από που φεύγουν πιο πολλοί του κλάδου μου με αποσπάσεις συνταξιοδοτησεις κλπ κυνήγαγα το μεροκάματο με το ντουφέκι ή που είχε πιο πολλά δυσπρόσιτα...αφού το κράτος τα πριμοδοτούσε,κακό; -έβαζε εκεί που θα ήταν οι πιο σαβούρες λόγω μορίων...Όταν ερχόταν η ώρα του ταμείου η φίλη σου που είχε φάει το ''σκατό''  6,7,8.9 μήνες σε προσπέρναγε σιγά-σιγά Κι έρχεσαι τώρα εσύ και λες : μα γιατί με πέρασε; έγραψε πιο κάτω από εμένα; κι αυτή έφαγε πιο ''σκατό από εσένα στις εσχατιές της Ελλάδος....Τι πρέπει να γίνει;
Ακούστε κάτι αν η κυβέρνηση δεν δικαιώσει όσους έχουν προϋπηρεσίες θα υπάρχει κατακραυγή γιατί η πλειοψηφία όσων την ψήφισαν είναι όλο αυτοί που τράβηξαν κουπί Δεν ήθελες δεν μπορούσες να πας στην επαρχία; ωραία, σεβαστό! σεβαστείτε τους κόπους των αλλων στα ξερόνησα...
σε ΠΔΣ σε δυσπρόσιτα αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1087 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 05:44:06 μμ »
ERTA, μιλάω για την πρόσθετη διδακτική στήριξη, η οποία δε θυμάμαι μέχρι ποιο έτος ήταν εκτός των δηλώσεών μας. Στην ίδια πόλη δε δούλευα πρόσθετη με δύο επιτυχίες ΑΣΕΠ και δούλευε κάθε χρόνο άτομο συνομίληκό μου που είχε αποτύχει.Νομίζω ότι είμαι αρκετά σαφής, μπορώ να σου στείλω λεπτομέρειες σε π.μ αν θέλεις.Δύο χρόνια δε δούλεψα καθόλου 13-14 ενώ το συγκεκριμένο άτομο εργάζεται, πλέον ως αναπληρώτρια, κάθε χρόνο.Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος φιλόλογος γνωρίζει παρόμοια περιστατικά στον πίνακα και μπορεί να προσυπογράψει τους ισχυρισμούς μου.Αναφέρομαι στην ειδικότητα των φιλολόγων.
Πολλές και σε άλλες ειδικότητες
Μια από αυτές:
Δούλεψε ΠΔΣ σε δυσπρόσιτο αμέσως μόλις πήρε πτυχίο. (Δεν είχε προλάβει ούτε να κάνει αίτηση για αναπληρώτρια- ωρομίσθια αφού πήρε το πτυχίο μετά την προθεσμία.)
Δήμαρχος και διευθυντής στο σχολείο ο μπαμπάς. 
Ένα χρόνο μετά προσλήφθηκε και στο Δήμο (ΠΔΣ μπορούσε να εμφανίζει και ως Δημ. Υπάλληλος) και έκανε και μεταπτυχιακό στο Καπποδιστριακό! ('Ισως διέθετε και ιδ. αερπλάνο, τι να πω) Η ΠΔΣ κανονικά.(?)
Μετά από τρία χρόνια από τη λήψη του πτυχίου διορίστηκε μόνιμη στην εκπαίδευση.
’ξια;

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1088 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 06:38:12 μμ »
Μα αυτα ολα τα ελαβε  υπ οψιν το στε
αφησαν τους 36 φιλολογους ασεπιτες το 2010 και πηρε60 24μηνα κ το 40 τοις εκατο κραυγαλεο κ μαλιστα επελεγαν πρωτοι περιοχες διορισμου τι αλλο πια...


(

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1089 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 07:49:14 μμ »
Συνάδελφοι έχω μια απορία ως προς το τι είναι «νόμιμη» και τι «παράνομη» προϋπηρεσία, που αν μπορείτε, θα ήθελα μου λύσετε.

Διαβάζω στο forum συνεχώς για βυσματικές προϋπηρεσίες. Θα συμφωνήσω ότι η  ΠΔΣ είναι βυσματική προϋπηρεσία, προϋπηρεσία, όμως, που μπορούσαν να αποκτήσουν μόνο οι «βασικές» ειδικότητες, γιατί αυτοί μόνο δίδασκαν στην ΠΔΣ (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Επίσης καραβυσματική η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε από σχολές τύπου Σιβιτανιδείου, που αφορούσε, όμως και πάλι στις «βασικές» ειδικότητες και σε ορισμένες τεχνικές, κυρίως ΠΕ 17 (ξαναδιορθώστε με αν κάνω λάθος).

Υπάρχουν, όμως και άλλες ειδικότητες, που δεν υπήρχε περιθώριο για βυσματικές προϋπηρεσίες, σωστά; (π.χ. δάσκαλοι).

Εγώ είμαι της ειδικής, δεν έχω προλάβει να δώσω ΑΣΕΠ και δουλεύω ΑΚΩ μετά από κατάταξη σε πίνακα ειδικής αγωγής που προέκυψε με μοριοδότηση των προσόντων μου (μεταπτυχιακό κ.λπ.).
Είναι η προϋπηρεσία μου, που δεν προέκυψε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ,  βυσματική και παράνομη;

Επίσης, έστω ότι κάποιος γυμναστής (τυχαία επιλογή ειδικότητας) δηλώνει να πάει  ωρομίσθιος σε νησάκι που δε δέχεται να πάει ωρομίσθιος κανένας άλλος και παίρνει μόρια από εκεί, με δικό του οικονομικό κόστος (δίκαια και χωρίς καταστρατήγηση της σειράς του πίνακα).
Είναι η προϋπηρεσία του, που δεν προέκυψε και πάλι μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ,  βυσματική και παράνομη;

Τέλος, έστω ένας καλλιτεχνικών από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας (επίσης τυχαία επιλογή ειδικότητας) διορίζεται  ως αναπληρωτής μετά από εξάντληση των υποψηφίων του πίνακα προϋπηρεσίας.
Και  αυτού η προϋπηρεσία είναι παράνομη;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι μεν υπάρχουν προϋπηρεσίες που δεν αποκτήθηκαν με «ηθικό» τρόπο, υπάρχουν ακόμα περισσότερες, όμως, που ήταν και «ηθικές» και νόμιμες και πολλές φορές είχαν και οικονομικό κόστος. Κατά τη γνώμη μου  η απόφαση του ΣτΕ, που θεωρεί κάθε προϋπηρεσία που δεν αποκτήθηκε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ ως παράνομη αδικεί πολύ κόσμο, κόσμο που δε χρησιμοποίησε υπόγειους, αλλά καθόλα νόμιμους τρόπους για να την αποκτήσει. Αρκετά με την Ελλάδα που όλα τα βάζουμε στον ίδιο τορβά!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1090 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 07:56:39 μμ »
Συνάδελφοι έχω μια απορία ως προς το τι είναι «νόμιμη» και τι «παράνομη» προϋπηρεσία, που αν μπορείτε, θα ήθελα μου λύσετε.

Διαβάζω στο forum συνεχώς για βυσματικές προϋπηρεσίες. Θα συμφωνήσω ότι η  ΠΔΣ είναι βυσματική προϋπηρεσία, προϋπηρεσία, όμως, που μπορούσαν να αποκτήσουν μόνο οι «βασικές» ειδικότητες, γιατί αυτοί μόνο δίδασκαν στην ΠΔΣ (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Επίσης καραβυσματική η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε από σχολές τύπου Σιβιτανιδείου, που αφορούσε, όμως και πάλι στις «βασικές» ειδικότητες και σε ορισμένες τεχνικές, κυρίως ΠΕ 17 (ξαναδιορθώστε με αν κάνω λάθος).

Υπάρχουν, όμως και άλλες ειδικότητες, που δεν υπήρχε περιθώριο για βυσματικές προϋπηρεσίες, σωστά; (π.χ. δάσκαλοι).

Εγώ είμαι της ειδικής, δεν έχω προλάβει να δώσω ΑΣΕΠ και δουλεύω ΑΚΩ μετά από κατάταξη σε πίνακα ειδικής αγωγής που προέκυψε με μοριοδότηση των προσόντων μου (μεταπτυχιακό κ.λπ.).
Είναι η προϋπηρεσία μου, που δεν προέκυψε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ,  βυσματική και παράνομη;

Επίσης, έστω ότι κάποιος γυμναστής (τυχαία επιλογή ειδικότητας) δηλώνει να πάει  ωρομίσθιος σε νησάκι που δε δέχεται να πάει ωρομίσθιος κανένας άλλος και παίρνει μόρια από εκεί, με δικό του οικονομικό κόστος (δίκαια και χωρίς καταστρατήγηση της σειράς του πίνακα).
Είναι η προϋπηρεσία του, που δεν προέκυψε και πάλι μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ,  βυσματική και παράνομη;

Τέλος, έστω ένας καλλιτεχνικών από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας (επίσης τυχαία επιλογή ειδικότητας) διορίζεται  ως αναπληρωτής μετά από εξάντληση των υποψηφίων του πίνακα προϋπηρεσίας.
Και  αυτού η προϋπηρεσία είναι παράνομη;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι μεν υπάρχουν προϋπηρεσίες που δεν αποκτήθηκαν με «ηθικό» τρόπο, υπάρχουν ακόμα περισσότερες, όμως, που ήταν και «ηθικές» και νόμιμες και πολλές φορές είχαν και οικονομικό κόστος. Κατά τη γνώμη μου  η απόφαση του ΣτΕ, που θεωρεί κάθε προϋπηρεσία που δεν αποκτήθηκε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ ως παράνομη αδικεί πολύ κόσμο, κόσμο που δε χρησιμοποίησε υπόγειους, αλλά καθόλα νόμιμους τρόπους για να την αποκτήσει. Αρκετά με την Ελλάδα που όλα τα βάζουμε στον ίδιο τορβά!

είσαι πολύ σωστός κύριε συνάδελφε, είναι έτσι όπως τα περιγράφεις... :)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1091 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 08:54:22 μμ »
Ο νομικός σύμβουλος του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών κ. Τζαμτζής Παναγιώτης σχετικά με την υπόθεση και τα ζητήματα που δημιουργούνται αναφέρει τα ακόλουθα:

«Αναφορικά με τα ζητήματα που αντιμετωπίζει η απόφαση κρίσιμη είναι η 13η σκέψη της. Ειδικότερα στην παράγραφο αυτή αναδεικνύει το ζήτημα της αντισυνταγματικότητας του 3848/2010 και ειδικότερα του 60-40.

Είναι πλέον άκυροι οι διορισμοί που έγιναν τουλάχιστον με τον 3848/2010, ενώ επιπλέον δημιουργεί νομολογιακό προηγούμενο και για τις προσλήψεις από το 2001 και μετά, οπότε οποίος προσφύγει για τις πριν το 2010 προσλήψεις θα δικαιωθεί.

Ο ΑΣΕΠ είναι ο μόνος τρόπος διορισμού μόνιμων εκπαιδευτικών και αποκλείεται κάθε διορισμός με 24μηνο ή 30μηνο. Η προϋπηρεσία σαν δυνατότητα δεν αποκλείεται και μάλιστα κρίνεται επιτρεπτό για την προσαύξηση της βαθμολογίας σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, αλλά δεν μπορεί να οδηγήσει σε μόνιμο διορισμό πλέον, χωρίς ΑΣΕΠ.

Έν ολίγοις το υπουργείο θα πρέπει εφαρμόζοντας την σκέψη αυτής της απόφασης να διενεργεί πλέον μόνιμους διορισμούς μόνο μέσω του πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ και άρα καμία ποσόστωση 75-25 ή 60-40 είναι πλέον συνταγματικά ορθή.

Οι συνέπειες για όσους έχουν ήδη διοριστεί με το 40% είναι πλέον ότι ίσως τεθεί θέμα ανάκλησης των διορισμών τους. Κατά πάγια νομολογία, όμως, δεν είναι δυνατή η ανάκληση νόμιμων ευμενών, για τον πολίτη, διοικητικών πράξεων, άρα, εκτός απροόπτου, οι διορισμοί αυτοί δεν θα ανακληθούν. Όσοι όμως είχαν δικαίωμα να διοριστούν από το 2010 και μετά μπορούν να διεκδικήσουν τον διορισμό τους είτε την αποζημίωση τους από το Δημόσιο για τον μη διορισμό τους (με αγωγή)».

http://xenesglosses.eu/2015/02/mia-proti-anagnosi-tis-apofasis-tou-st-2/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161450
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.